NORMAL DOĞUM YAPANLARA ÖNERİLER

Normal doğum yapanlar çoğunlukla doğumdan sonra 24 saat içerisinde taburcu edilirler. Bundan sonra annenin  lohusalık döneminde evde kendisi ve bebek açısında dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Normal doğum yapanlar:
– Eğer normal doğum sırasında epizyotomi (doğum kesisi) uygulanmışsa, dikiş bölgesinin bakımını ve temizliğini ihmal edilmemelidir. Epizyotomi uygulanmadan normal doğum yapanlar vajina bölgesine herhangi bir bakım veya pansuman uygulamazlar.
– Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin. Bu konu hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Emzirmek sadece bebek için değil anne için de birçok fayda sağlar.
– Normal doğum yapanlar hastaneden taburcu olurken reçete edilen ilaçları evde kesinlikle kullanmalıdır. Bu ilaçlar süt ile geçer ve bebeğe zarar verir diye düşünülmemelidir.
– Mümkün olduğunda dinlenme ve uykuya vakit ayrılmalıdır.
– Normal doğum yapanlar doğumdan sonra çok kısa sürede normal hayatlarına dönebilecek şekilde hızlı iyileşirler. Bu nedenle doğum sonrası egzersiz ve spora erken başlayabilirler. Bu annenin gebelik öncesi formuna ve kilosuna hızla kavuşmasını sağlar. Doğum sonrası kilo vermek, egzersiz ve spor hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
– Doğumdan sonra başlayan löşi denilen kanama yaklaşık bir ay azalarak devam edecektir. Bu kanama için sadece ped kullanılmalıdır, tampon kullanılmamalıdır.
– Normal doğum yapanlar cinsel ilişkiye ortalama doğumdan bir ay sonra başlayabilirler. Ancak bu süre varsa dikiş bölgesinin durumuna ve annenin umumi durumuan göre değişebilir.
– Normal doğum yapanlarda göbek şişliğinin eski haline dönmesi için en yararlı hareket egzersiz yapmaktır ve gereğinden fazla aşırı, zararlı besinlerle beslenmemektir. Göbek bölgesinin düzelmesi için korse veya krem, ilaç önerilmez, faydasızdır. Anne düzenli beslenme ve egzersize devam ettikçe göbek bölgesi hızla düzelecektir.
– Bebeğin kontrolleri, tahlilleri ve aşıları zamanında aksatılmadan yaptırılmalıdır.
– Kendinizde aşırı mutsuzluk, karamsarlık, değersiz hissetme gibi duygular hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doğum sonrası depresyon hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
– Normal doğum yapanlar taburcu olduktan sonra kadın doğum doktorunun belirlediği tarihte kesinlikle kontrole gitmelidir. Genellikle doğumdan bir hafta sonra kontrol olur. Muayenede epizyotomi dikişi iyileşmiş mi, rahim veya kanama ile ilgili bir sorun var mı, göğüslerle ve emzirme ile ilgili bir sorun var mı gibi kontroler yapılır.
– Normal doğum yapanlarda uygulanan doğum kesisi (epizyotomi) için atılan dikişler çoğunlukla kendiliğinden eriyen ve alınmayan dikiş malzemeleri ile atılır. Bu dikişler alınmaz ve kendiliğinden kaybolur. Doktorunuz ters bir durum belirtmedikçe böyledir.
– Doğum sonrası korunma yöntemlerinden size müsait olanını doktorunuza danışarak uygulayın. Emzirmek hamile kalmayı engerler diye düşünmeyin. Doğum sonrası korunma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
– Normal doğum yapanlarda adetlerin başlaması eğer anne çok düzenli emziriyorsa 6 aya kadar (bazen 1 yıl) sürebilir. Çok düzenli emzirmeyen anneler çoğunlukla doğumdan 2-3 ay sonra adet görmeye başlarlar.
– Normal doğum yapanlar kanama veya akıntı gibi nedenlerden ötürü vajina içerisini su veya başka maddelerle asla yıkamamalıdır. Kanama ve akıntı ortalama bir ay içerisinde kendiliğinden azalacaktır.

İlgili Konular:
– Normal Doğum
– Doğum Sonrasında Oluşabilecek Sorunlar
– Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir