Kadınca Yaşa

Kadın Sağlığı

RSS 2.0

GEÇ YUMURTLAMA , GEÇ DÖLLENME NEDİR?

GEç-YUMURTLAMA-GEç-DOLLENME-NEDiR.jpg

GEÇ YUMURTLAMA , GEÇ DÖLLENME (GEÇ GEBELİK)
Normalde bir kadının ortalama adet dönemi süresi 28 gündür, yani adetinin başlangıcından başka adetinin başlangıcına kadar 28 gün geçer. Bu sürenin 21-35 gün arasında olması normaldir, herkeste tam 28 gün olmaz. Geç yumurtlama veya geç döllenme denilen durum nedir açıklamadan önce geç olmayan yani normal zamanda yumurtlama ve normal zamanda döllenme nasıl olur onu açıklamak gerekir:

Adet döneminde normalde yumurtlama ne zaman olur? Yumurtlama normal bir adet döneminde yaklaşık olarak adet başlamadan 14 gün önce olur. Örnekler vermek gerekirse:Adetler dönemi  28 gün süren bir kadında yumurtlama 14. gün olur. (Adet başladıktan 14 gün sonra)Adetler dönemi 30 gün süren bir kadında yumurtlama 16. gün olur.  (Adet başladıktan 16 gün sonra)Adetler dönemi 35 gün süren bir kadında yumurtlama 21. gün olur. (Adet başladıktan 21 gün sonra)
Geç yumurtlama:Adetleri 28 gün süren bir kadında geç yumurtlama olursa adeti de geç olur zira adet kanaması yumurtlamaya bağlıdır, yumurtlama olduktan 14 gün sonra adet kanaması başlar. Adetleri devamlı düzenli olan bir kadının adeti geç başlarsa o ay geç yumurtlama olduğu tahmin edilir.
Geç yumurtlama veya geç döllenme olması gebelik haftası tahminini yanıltabilir?Geç yumurtlama olan kadın o ay gebe kalırsa adet olmayacaktır ve geç yumurtlama olduğunu da farketmeyecektir. Ancak adetine göre hesaplanan gebelik haftası ultrasonda görülen gebelik haftasından büyük çıkacaktır. (Ortalama 1 hafta büyük çıkar.) Çünkü gebelik haftası adetin başladığı ilk güne göre hesaplanır. Ultrason ise gebeliğin boyuna göre hesaplar. Gebeliğin boyu ise esasında son adet ile ilgili değildir yumurtlama yani döllenme olan günle ilgilidir, zira gebelik bu günden sonra büyümeye başlar. Normalde son adetin başlangıcı ile yumurtlama arasında ortalama 2 hafta fark olacağı kabul edildiğinden bir sorun olmaz ve gebelik haftası bu gözönüne alınarak hesaplanır. Ancak geç döllenme olduğunda adetin başlangıcı ile yumurtlama arasında yaklaşık 3 hafta süre geçeceğinden adete göre hesaplanan gebelik haftası 1 hafta büyük çıkar. Bu durumda ultrasonla hesaplanan gebelik haftası dikkate alınır ve gebelik-doğum takipleri buna göre ayarlanır.

Örnekle açıklamak gerekirse: Ayda bir adet olan bir kadın zamanında normal yumurtlama ve döllenme ile hamile kaldığında son adet tarihine göre gebelik haftası 7 hafta çıkmış olsun. Aynı kadın 1 haftalık geç döllenme sonucunda hamile kalsaydı son adet tarihine göre yine 7 haftalık gebe çıkardı ancak gerçekte gebelik 6 haftalık olurdu zira döllenme 1 hafta geç olmuştur ve hamilelik 1 hafta geç başlamıştır. Bu hastada son adet tarihini değil ultrasonla ölçülen gebelik haftasını doğru kabul etmek gerekir. Gebelik haftaları hesaplanırken bu durumun da göze alınması gerekir.

Diğer bir örnek: Sürekli 35 günde bir adeti başlayan bir kadın gebe kaldığında gebelik haftası son adet tarihine göre değil ultrasondaki ölçüme göre hesaplanmalıdır veya son adet tarihinden başlayarak sayılan haftadan 1 hafta çıkarılmalıdır.Çünkü bu hastanın yumurtlamaları hep 1 hafta geç olmaktadır. Adetin 14. günü değil 21. günü yumurtlama olmaktadır.

Geç döllenme sorun yaratır mı?Geç döllenme veya geç yumurtlama herhangi bir probleme işaret etmez. Gebeliğin başlaması veya devamı ile ilgili bir önemi yoktur. Düşük, kanama veya başka problemlere neden olmaz, bunlarla ilgili değildir.
Sadece gebelik haftasının kaç haftalık olduğunu yanıltabilir bu duruma dikkat etmek gerekir.

Geç döllenme bebeğin cinsiyetini etkiler mi?
Hayır etkilemez. Geç döllenme sonucu oluşan bebeklerin kız veya erkek olması şansı değişmez.

İlgili Konular:
- Yumurtlama Tarihi  Hesaplayıcısı
- Yumurtlama Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kadınca Yaşa


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>