Gebelikte ikinci 3 ay

Gebelikte ikinci 3 ay
En güzel düşlerinizden biri anne olmaktı ve bu gerçeğe her geçen gün biraz daha yaklaşıyorsunuz. Hamileliği kabullenme duruma alışma süreci olarak kabul edilen ikici 3 aylık dönemin içindesiniz artık. Mide bulantıları, düşük korkusu veya cinsiyet merakı… Bunların hepsini geride bırakarak karnınızdaki bebeğin keyfini çıkarma zamanınız artık geldi.
Sizi ve Bebeğinizi Neler Bekliyor
Hamilelik sürecini 3 aylık periyotlar halinde incelemek, anne adayının yaşadığı değişimleri ve anne karnındaki bebeğin gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir. İşte 13-26. hafta arasını içeren ikinci 3 aylık süreçte hafta hafta bebeğinizdeki gelişşmeler ve sizdeki değişmeler:
Gebelikte 13.Hafta
İlk 2 aylık süreci geride bıraktığınız 13.haftada bebeğinizin yüzü, daha belirgindi. Artık hamileliğin büyümesi izlenmeye başlanabilir. Ultrasonografide bebeğin kol ve bacak hareketleri oldukça rahat görülebilir ve 11-14 testi uygulanabilir. Anne adayının karnı henüz çok büyümesede, kilo artışı görülmeye başlar. Bu yüzden de eski kıyafetler artık dar gelebilir. Bulantı ve kusmalar ilk 3 aydaki kadar yoğun değildir. Karın ve kasık ağrıları görülebilir.
Gebelikte 14. Hafta
Bu dönemde bebeğin boyu 8.5 cm gelmiştir. Ağırlığı 40 gram kadardır. Bebek eğer erkekse prostat, kız ise yumurtalıkların gelişimi başlar. Kemik yapısı setleşip şekillenir. Ultrason sonucunda bu haftadan itibaren bebeklerin cinsiyetleri, her zaman olamasada tespit edilebilir. Özellikle erekek bebeklerin cinsel organları görülebilir. Hamilelik hormonları bu haftadan itibaren artış göstermez. Bu yüzden bulantı ve yorguluk halleri artık iyice azalmıştır. Progestron hormonu en üst düzeylerde olduğu için kabızlık ve karın şişliği şikayetleri artabilir.
Gebelikte 15. Hafta
Bebeğin boyu 10 santime ulaşmış, ağırlığı da 70-75 grama gelmiştir. Küçük tüycükler (lanugo) bütün vücudunu kaplar. Tırnakları, saçları, kaş ve kirpikleri gelişmeye başlamıştır. İç kulaktaki kemikçikler bu dönemde gelişme gösterir. Artık annenin karnı büyümüştür. drara sık çıkma durumu bu haftalarda artış gösterir. Bunun sebebi ise büyümeye başlayan rahmin mesaneye baskı yapması ve hormonların etkisiyle idrar gelme hissinin daha çabuk oluşmasıdır.
Gebelikte 16. Hafta
16. haftaya gelindiğinde, bebeğin boyu 11.5 santime, ağırlığı ise 100 gram kadardır. Bu haftada üçlü test, dörtlü test ve ultrasonografi ile bebekte bir anomali olup olmadığı taranır. Üçlü ve dörtlü testler anne adaylarına önerilen kan testleridir. Anne den alınan kanda 3-4 tane ayrı hormon için ölçüm yapılır. Hormon ölçüm sonuçlar bilgisayarda işleme tutulur. Bu işlem neticesinde anne adayının bebeğinde Trisomi 21 ( Down sendromu-mongol bebek), Trisomi 18 ve Nöral tüp defekti (NTD) gibi dğumsal sakatlıkların olma olasılığı belirlenir. Bebekte kol ve ayak hareketleri, anne adayının hissedebileceği dereceye ulaşır. Bebeğin ayak parmakları ve tırnakları şekillenir. Ultrasonografide bebeğin görüntüsü çok tatminkardır. Nerdeyse her organı net izlenebilir. Bebeğin gözleri başının dış kısımlarından içlere doğru yakınlaşır. Anne adayının baş ağrısı, mide yanması gibi şikayetleri artar. Damarlardaki kan miktarı gebelik öncesine göre artar. Bu artışın en hızlı olduğu dönem 16. haftadır. Bunun sonucunda bazı hamilelerde burun kanaması görülebilir.
Gebelikte 17. Hafta
Bu haftaya gelindiğinde bebek önceki haftalara oranla çok daha hızlı gelişmeye başladığından, anne adayıda hızlı kilo almaya başlar. Bebeğin boyu 13 santim, ağırlığı ise 140-150 grama gelmiştir. Göbek kordonu kalınlaşır. Kilo ve vücuttaki değişim sebebiyle uyku pozisyonlarında rahatsızlıklar meydana gelir. Yuz bölgesinde klozma olarak adlandırılan lekelenmeler oluşabilir.

Gebelikte 18. Hafta
Bebeğiniz artık 200 gram ağırlığa ve 20 santim boya ulaşmıştır. Ses telleri gelişime de tamamlanmıştır. Su kesesi içinde büyüyen bebek için bir koruyucu görevini gören verniks ( cildi kaplayan yağlı madde) bebğin bütün vücudunu kaplamıştır. Kabızlığın çok artış gösterdiği bu dönemde bol sıvı alımı, kayısı suyu yada komposta gibi sıvı yiyeceklerle ve lifi bol yiyeceklerin tercih edilmesi gerekir.
Gebelikte 19. Hafta
Bebeğin boyu 14 santime, ağırlığı ise 250 grama ulaşmıştır. Bebek dışarıdan gelen sesleri hissedebilir. Saç gelişimi hızla artar, damak yapısı ve süt dişleri gelişir. Sinir uçları gelişimini tamamlamıştır ve böbrekleri idrar üretir. Anne adaylarında reflü (mide içeriğinin yemek borusuna çıkması) görülebilir. Bunun nedeni artmış olan progestron hormonu nedeniyle, mide alt kapısının daha güç açılıp, üst kapısının ise gevşemesidir. Bunun için az miktarda fakat sık sık yemek yararlı olacaktır. Bu dönemde iyice büyüyen karında ve kalça bölgesinde cilt gerilmeye başladığından çatlak önleyici kremlerin düzenli kullanılması yararlı olacaktır.
Gebelikte 20. Hafta
Hamileliğin ilk yarısı 20. hafta ile birlikte geride kalır. Bu haftada bebeğin boyu 16.5 santime, ağırlığı ise 300 gram civarına ulaşır. Beyindeki duyu merkezleri hızla gelişir. Kız bebeklerin rahim gelişimi tamamlanmıştır ve vajina gelişimi başlamıştır. Artık halsizlik yorgunluk gibi hisler oldukça azalır.
Gebelikte 21. Hafta
Bebeğin boyu 26 santim, ağırlığı ise 350-360 gramdır. Hareketleri o kadaBu haftada renkli dopper altrasonografi ile rahime gelen kan akım formları incelenerek bebekte daha ileride gelişebilecek kilo alamama, preeklampsi gibi hastalıklar tahmini yapılabilir. Anne adayının gaz şikayetleri artar. Kasık ağrıları, rahim büyümesine bağlı olarak artış gösterebilir.
Gebelikte 22. Hafta
Bebeğin boyu 27 santim, ağırlığı ise 430 gram civarındadır. Bebek bı dönemde doğumdaki haline benzemeye başlar. Erkek bebeklerin testislerinin oluşumu tamamlanır. Bel ağrıları artar. Alçak topuklu ayakabılar ve yürüyüş egzersizler önerilir.
Gebelikte 23. Hafta
Bebeğin boyu 28 santim, ağırlığı da 500 gram olmuştur. Bu dönemde pankreas insülin üretmeye başlar. Hamileliğin bu safhasından sonra anne adayında su tutmasına bağlı olarak ödem oluşabilir. Bu ödemler özellikle ayak bölgesinde daha fazla olur.
Gebelikte 24. Hafta
Bebeğin boyu 20 santime, ağırlığı ise 600 grama ulaşır. Hızlı göz hareketleri başlamıştır. Bu haftada bebeğin dış ortamda yaşama şansı oldukça yüksektir. Bu nedenle 24. hafta yaşama sınırı olarak kabul edilir. Bebeğin kalbi artık detaylı bir biçimde incelenebilir. Hamilelik şekeri veya gizli şeker olarak bilinen hastalıkla ilgili bu haftada anne adayına şeker yükleme testi yapılması önerilir.
Gebelikte 26. Hafta
Bebeğin boyu 36 santim, ağırlığı ise 800 gram civarındadır. Akciğerlerdeki hava keseciklerinin doğumdan sonra yapışmasını engelleyen surfaktan maddesi oluşmaya başlar. Bebeğin görme sinirleri artık çalışıyordur. Retina tabakasının yapımı devam eder. Omurga eklemleri oldukça güçlenmiştir.
Öneriler…

Hamileliğin ikici 3 ayı, yaşadığınız sürece adapte olduğunuz, kendinizi çok iyi hissettiğiniz ve hareketlerinizde kısıtlamaların gerekmediği bir zaman dilimidir. Bunun tadını çıkarın.
Anne adayının morali düzeldikçe iştahı da artar.
Bebeğin kendi büyüdükçe ihtiyaçları da artar. Özellikle kalsiyum ve kan yapıcı olarak demir takviyelerini unutmayın.
Bu dönemde yapılması gereken anomali taramalarını sakın atlamayın. Erken yakalanabilecek bir anomali, sizin ve bebeğinizin daha fazla acı çekmesini engelleyebilir.
Genellikle bu aylarda başlayan reflü şikayetleri size güç zamanlar geçirtebilir. Yağlı ve hazmı güç yiyeceklerden ızak durun, yemekten sonra en az iki saat yatmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir