Eylül Erkek Ayı

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı bölümünce yapılan araştırmaya göre Eylül ayında hamile kalan kadınlaın erkek çocuk sahibi olma oranları başka aylara göre çok daha fazla. Araştırmada, eylül dışındaki başka aylarda istatistiksel olarak herhangi bir fark gözlenmediğini kaydeden uzmanlara göre eylül ayındaki erkek-kız oranı başka aylara oranla oldukça yüksek bulundu.
Eylül dışındaki başka aylar esas alındığında, erkek çocuk-kız çocuk oranı yüzde 50,5 erkek ve yüzde 49,5 dişi olarak çıkarken, bu oran eylül ayında erkek cinsiyeti yönünde yaklaşık iki katına yakın bir oranda saptandı ve bu oran yüzde 64,2 erkek ve yüzde 35.8 dişi olarak belirlendi. Bu durum, eylül ayında hamile kalan annelerin erkek çocuğa sahip olma şanslarının yaklaşık iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Uzmanlar eylül ayında sıcaklık düşüşü, gün uzunluğunun azalması ve yağışların başlaması gibi mevsimsel değişikliklerin insanın biyolojik ritminde değişiklik yarattığına dikkati çekerek, Mevsimsel ritm canlılarda seks oranını etkilemektedir. Biyolojik ritmde oluşan değişimin, Y kromozomu taşıyan spermin daha hızlı hareketine, dolayısıyla erkek cinsiyet oranın artmasına neden olduğu söylenebilir. Annenin kaldığı ev, yayla ve yazlık, alkol ve sigara alışkanlıklarının bebeğin cinsiyeti üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı görüldü.
Erkek çocuk için ilişki zamanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir