Ertesi Gün Hapı

Jinokologlara sıkça sorulan sorulardan biri  ”ertesi gün hapı kullandım, hamile kalır mıyım?” diğeri de “ertesi gün hapı kullandım, ne gibi yan etkiler oluşabilir?” dir.
Ülkemizde iki değişik ertesi gün hapı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi “Preven” markası ile diğeride “Norlevo” markası ile satılmaktadır. Preven içinde 100 µg of ethinyl estradiol ve 0.5 mg of levonorgestrel, Norlevo da ise 0.75 mg levonorgestrel bulunmaktadır.
Bu ürünlerin tehlikeli dönemde , korunma olmadan gerçekleşen ilişkilerden sonraki ilk 72 saat içinde, tercihen da ilk 12 saat içerisinde kullanılmaları gerekmektedir. Bu şartlar gerçekleştiğinde dahi korunma %100 olmamaktadır.En iyi ihtimalle oluşacak gebeliklerin %75-85 i engellenebilmektedir. Dolayısı ile ilişkinin üzerinden 3 hafta geçtiği halde halen adet olmamış ise derhal bir gebelik testi yapılmalıdır.

Bu ürünlerin kullanımından sonra en sık görülen yan etki bulantıdır.Bulantı gelişen hastaların bir kısmında kusma da oluşmaktadır. İlacı aldıktan sonraki 2 saat içerisinde kusma gerçekleşirse ilacın tekrar alınması müsait olur. Bunun dışında karın ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk , göğüslerde hassasiyette karşılaşılan yan etkilerdendir.
Sadece levonorgestrel içeren ürün, yumurtlama döneminden önce alınmış ise ilaç alındıktan bir kaç gün sonra bir kanamaya neden olur ( bu kanama bazılarında can sıkıcı bir şekilde uzun süreli ve fazla miktarda oluşmaktadır). Bu kanama ilacı alanların yaklaşık yarısında görülmektedir. Eğer ilaç yumurtlama döneminden sonra alınmış ise, bir sonraki adet kanaması çoğunlukla bir kaç gün gecikmeli oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir