Düşük İlacı

Düşük hapı denilen Ru-486, mifepristol isminde bir madde içermektedir. Bu hapın ülkemizde ve bir çok dünya ülkesinde satılması yasaklanmıştır. Diğer adı da kürtaj hapı dır.
Düşük hapı, kürtaş hapı nasıl gebeliği sonlandırır ?
Gebeliğin rahim içine yerleşimini ve gebeliğin sürekliliğini sağlayan progesteronun etkisini engelleyerek bebeğin düşmesine neden olur. Genelde rahim kasılması yaratan ve aslında bir ülser ilacı olan ilaç ile birlikte kullanılır ve etkisi bu şekilde artar.
Düşük hapı, kürtaj hapı nasıl kullanılır?
Yedinci gebelik haftasından önce hamile kadına ağızdan üç adet verilir. Gerek görülürse rahim kasılmalarını sağlayan ilaç da eklenir. Düşük olması hemen olmamakta ve çoğunlukla on-onbeş günü bulmaktadır. Bu süre zarfında devamlı hekim kontrolleri gerekir.

Düşük hapının yan etki ve riskleri nelerdir?
Düşük hapının en sık gözlenen yan etkileri ; şiddetli bulantı, karın ağrısı, kusma ve ishaldir. Düşük tam olmaz ise parça kalması ve buna bağlı enfeksiyon görülmesi olasıdır.
Düşük ilacı, kürtaş hapı kimlerde uygulanmaz?
Düşük hapı yedi haftadan büyük hamileliklerde, spiral ve gebelik birlikte olduğu durumlarda, 35 yaşından büyük ve 18 yaşından ufak gebeliklerde, sigara içenlerde uygulanmaz.
Kürtaj ile oluşabilecek riskleri taşımadığı için halk arasında avantajlı olduğu zannedilse de aslında her gebelik te için müsait bir yöntem olmayıp düşüğün oluşması için çok zaman gerektirdiğinden ötürü kullanışlı değildir ve önerilmez. Ayrıca ülkemizde ve birçok ülkede kullanımı ve satılması yasaklanmıştır.
Not: Bu konu yanlızca bilgi amaçlıdır.

2 Yorum

  1. Cytotec 1 kutu aldım kullandım sonuca ulaştım 2 kişiye yetecek kadar elimde kaldı isteyene satabilirim mail atmanız yeterli santavik13(at)yandex.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir