ISPANAK (yumurtalı, peynirli) ÇORBASI

Gerekli malzeme:
4 kişi için 400 gr. ıspanak, 100 gr. beyaz peynir, 2 yu­murtanın sarısı, bir yumurtanın akı, 50 gr. rendelenmiş kaşer, bir ufak hindistan cevizi, bir litre sığır eti suyu ya da içinde iki et suyu özü kutusu ile bir tavuk suyu özü kutusu eritilmiş su, 10 gr. tereyağı ya da yağ.
Hazırlanması:

Ispanağı bol su ile yıkayın. Bir ten­cereye koyun bir bardak su ve biraz tuz ekleyerek, tencerenin kapağını ka­patmadan on beş dakika haşlayın. Ateşi söndürün, ıspanağı bir süzgece ko­yarak suyu, soğuk su ekleyerek yeni­den  süzgeçten geçirin. Ispanağı püre yapmak için kullanılan haşlanmış pa­tates ya da sebzelerin geçirildiği, in­ce telli bir süzgeçten geçirin. Bir kabın içine koyun. Biraz rendelenmiş ufak hindistan cevizini, beyaz peyniri, yu­murta sarısı ile bir yumurtanın akını, rendelenmiş kaşeri ekleyerek bir tah­ta kaşıkla karıştırın. Yağı ve birkaç çorba kaşığı et suyu ekleyerek yine ka­rıştırın. Et suyunu yavaş yavaş akıta­rak ekleyin. Hepsini bir tencereye dö­kerek kaynamaya başlayıncaya ka Devamını Oku →

Mantar Çorbası Yapılışı

Malzemeler
1,5 su bardağı kültür mantarı
1 adet soğan
2 çorba kaşığı sıvı yağ
2 çorba kaşığı un
6 su bardağı su ya da etsuyu
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı süt
Hazırlanışı
*Tencerede ufak doğranmış soğan yağda hafifçe kavrulur. Un ilave edile­rek karıştırılır.
* Küçük doğranmış mantarlar ve su ilave edilip pişirilir.
* Servis edilmeden önce süt ilave edilir.

Kremalı Mantar Çorbası

MALZEMELER
(4 kişilik)
400 gr mantar
30 gr tereyağı
2 yemek kaşığı un
5 su bardağı su
1 su bardağı süt
Yarım çay bardağı krema
Tuz
Süslemek için
Taze kekik
HAZIRLANIŞI
Mantarları ince doğrayıp haşlayın. Suyunu ayırın. Ayrı bir tencerede tereyağını eritin ve u ekleyerek rengi hafif pembeleşinceye kadar kavurun. Bir yandan karıştırarak yavaş yavaş sütü ilave edin. Mantarın haşlama suyunu da ekleyin. 20 dakika kaynatın. Çorbaya krema v tuz ekleyip 3 dakika sonra ocaktan alın. Üzeri taze kekik ile süsleyerek sıcak servis yapın.

EKMEK ÇORBASI

MALZEMESİ
1/2 Bayat francala,
8-10Bardak etsuyu,
2 Kaşık tereyağ,
1 Su bardağı süzme yoğurt,
Tuz, nane, kırmızı biber
YAPILIŞI

1.Bayat ekmek içini iyice ufalayınız,
2.Süzme yoğurduna katarak iyice pürüzsüz karıştı­rınız, bir gece bekletiniz,
3.Ertesi günü soğuk etsuyunu yavaş yavaş kata­rak, karıştıra karıştıra pişiriniz,
4.Kuşbaşı doğranmış ekmekleri yağda kızartınız,
5.Naneli, kırmızı biberli kızdırılmış tereyağ ve kızar­tılmış ekmekle servis yapınız

KREMALI MANTAR ÇORBASI

KREMALI MANTAR ÇORBASI (4-5 kişilik)
MALZEMELER
25 gram mantar 2 çorba kaşığı un 1 yumurta 1 su bardağı süt
4-5 su bardağı tavuk suyu veya su
5 çorba kaşığı sıvı yağ

1/2 demet dereotu (arzuya göre)
YAPILIŞI
Tencereye sıvı yağı alalım. İnce uzun dilimlenmiş mantarlan ilave edip, suyunu bırakıp çekene kadar pişirelim. Mantarlar sadece yağı İle kaldığında unu serperek ilave edelim. Birkaç kez çevirelim. Sütü ve suyu ilave edip topaksız kıvama gelene kadar kanştıralım. Tuzunu ayarlayalım. Sürekli kanştırarak üzeri göz göz olana kadar pişirelim. Yumurta sarısını çok az su İle inceltip azar azar ve kanştırarak çorbaya ilave edelim. Bir dakika sonra çorbayı ateşten alarak arzuya göre üzerine kıyılmış dereotu serperek servis yapalım.

Balık Çorbası Tarifi

Hazırlanışı
Tencereye temizlenmiş balık ve su konup kaynatılır. Üzerinde biriken köpük alınır. Soğan, tane karabiber, defne yaprağı, may­donoz sapları konup iyice kaynatılıp süzülür, balık çorbalarında kullanılır. Sarmısak, maydonoz, havuç ince doğranarak yağda pembeleştirilir. Un ilave edilir. Biraz daha kavrulur.
Balık suyu eklenir, kaynayınca pirinç konulup iyice pişirilir. Ayrı bir kapta yumurta şarısı ile limon suyu karıştırılarak azar azar çorbaya katılır. 1-2 dakika kaynatılıp ateşten alınır.
Malzemeler:
8 su bardağı balık suyu
1 adet soğan
1 adet havuç
5 dal maydonoz
1/2 su bardağı pirinç
3 adet karabiber
1 kaşık un
2 diş sarmısak
2 kaşık sıvı yağ
1 adet defne yaprağı
tuz, kırmızıbiber

FASULYELİ SEBZE ÇORBASI

Gerekli malzeme:
4 kişi için 3 su bardağı dolusu ayıklanmış, temizlen­miş ve kıyılmış sebze (prasa, havuç, kereviz, kabak, lahana, Brüksel laha­nası), 300 gr. kuru fasulye, 300 gr. patates, bir kereviz, bir havuç, bir diş sarmısak, maydanoz, bir küçük.soğan, 300 gr. taze bezelye ya da 60 gr. kon­serve bezelye, bir ufak lahana, 2 ka­bak, 2 tane domates ya da bir çorba kaşığı dolusu salça, 100 gr. ayşe kadın fasulyesi, bir pırasa, bir çorba kaşığı kuru barbunya, 4 avuç dolusu pirinçkekik, tuz, 2 çorba kaşığı yağ, 21/2 litre et suyu ya da su.
Hazırlanması:

Kuru fasulye ile kuru barbunyayı bir gün önceden suya koyarak bir ge­ce bekletin. Öbür sebzeleri iyice yıka­yın, domatesler, taze ise kabuklarını soyarak çekirdekleri büyükse ayıkla­yın, lahananın yapraklarının kalın da­marlarını kesip çıkarın.
Kuru fasulye ile kuru barbunyaları su dolu bir tencereye koyarak on beş dakika kadar kaynatın, sonra ateşten alıp süzgeçten geçirin. Büyük bir ten­cereye 21/2 litre su ya da et suyu ko­yun, ısıtın, fasulyeleri içi Devamını Oku →

Kizik Tarifi

Hazırlanışı:
Un, yumurta, tuz ve su ile mantı hamuru yapılır. Biri diğerinden fazla iki parçaya ayrılır. Fazla olan parça yarım santim kalınlığında açılır. Erişte gibi kesilir. Az olan parça ise yarım santim kalınlığında üçgen kesilir.
Tencerede erişte gibi kesilen hamurlar pişirilir. Ayrı bir kapta yağ ile üçgen kesilen hamur kızartılır. Küçük doğranmış soğanlar eklenip, biraz daha kızartılır. Tenceredeki eriştelere ilave ediiir. 1-2 dakika kaynatılır.
Malzemeler:
1/2 kg un
1 adet yumurta
1 adet soğan margarin
tuz
aldığı kadar su

ET SULU SEBZE ÇORBASI

Gerekli malzeme:
kişi için 2 çorba kaşığı dolusu yağ, 2 kahve fincanı un, 6 çorba kaşığı dolusu domates salça­sı, bir tatlı kaşığı tuz, 21/2 litre et su­yu, 2 tane iri soğan, bir tane kalın pı­rasanın beyazı, bir tane orta boy ke­reviz.
Hazırlanması:

Soğanları soyun, uzunlamasına keserek dörde bölün. Pırasayı temizle­yin, yıkayın, uzunlamasına keserek dörde bölün. Kerevizi soyun, büyüklü­ğüne göre dörde ya da sekiz parçaya bölün.
Bir tencereye yağ koyun, ateşte ha­fifçe kızarmağa başlayınca sebzeleri ekleyin, iki dakika kadar sebzeleri ka­vurun sonra unu ekleyin. Bir dakika daha tahta kaşıkla karıştırarak kavu­run, domates salçasını ekleyin, bir da­kika daha kavurun. Son olarak et su­yu ile tuzu ekleyerek ağır ateşte 20 da­kika pişirin. Çorbayı bir süzgeçten ge­çirerek sofraya götürün

Sütlü Çorba Tarifi

Malzemeler:
2 su bardağı süt
1 kahve fincanı bulgur veya pirinç
4 su bardağı su
Tuz, karabiber
2 çorba kaşığı sıvı yağ
Hazırlanışı:
* Tencereye su ve sıvı yağ konur, kaynatılır.
* İçine pirinç ya da bulgur ilave edilerek pişirilir.
* Süt ilave edildikten sonra 10 dakika pişirilir.
* Pişirildikten sonra tuz, karabiber konulur.