Meme Kanseri ve Sebepleri

Meme sırasıyla deri, deri altı dokusu, corpus mama yani parankim dokusundan oluşur. Bayanlarda en sık görülen kanserlerdendir meme kanseri. Kadınların meme kanserine yakalanma oranı 1/8’dir. Yani her 8 kadından biri meme kanserine yakalanır.
Memede rastlanan her kitle kanser değildir. Memenin birçok selim hastalıkları da vardır. Örneğin fibrokistik meme hastalığı çok sık olup selim tabiatlıdır. Kanserleşme oranı son derece düşüktür. Fibro adenom denen sert kitleler halinde ele gelen yapılar da selim tabiatlı olup azda olsa kanserleşme riski taşırlar. Yine meme dokusu kistik bazı lezyonlarında bulunabileceği bir dokudur.
Meme kanseri sebepleri

Sporadik: Ailede meme kanseri olan kimse yoktur. Oran %75-90’dır.

Ailesel meme kanseri: Ailede akrabalar arasında meme kanseri olanlar vardır.

Kalıtımsal meme kanseri: Bazı sendromlarla beraber meme kanseri de birlikte görülür.

Hormon kullanımının meme kanseri ile bağlantısı tam açıklanabilmiş değildir. Dünya sağlık teşkilatı hormon kullanımının Devamını Oku →

ADET DÜZENSİZLİĞİ

Adet dönemleri kısa süren kadınların dikkate alması gereken luteal faz yetmezliği (periyodun ikinci döneminin kısa sürmesi) kısırlık sebebi olabiliyor.
Normalde 28 günde bir adet görmesi gereken bir kadın, 14. günden sonra (yumurtlama günü) 28 günü tamamlamadan tekrar adet görüyorsa luteal faz yetmezliği durumu ile karşı karşıya demektir.
Luteal faz (periyoyodun ikinci dönemi); adet döngüsünde yumurtlama olduktan sonra başka adetin başlamasına kadar geçen süredir. Adetin ikinci döneminin kısa sürmesi sık görülen, güç farkedilen fakat tedavisi kolay bir durumdur. Rahimin içini döşeyen dokunun doğru zamanda doğru yerde olmaması halidir. Bebeğin rahime yerleşmesi, rahimin içini döşeyen dokunun zamanlaması ile çok ilgili olduğu için yumurtlama zamanından sonraki döneminin kısalığı gebeliğin gerçekleşmesi ve devamlılığını sürdürmesini etkileyebilir.
İdeal bir adet döngüsünde vücut adet kanaması başlamadan birkaç gün önce Follikül uyarıcı hormon salgılamaya başlar. Bunun sonucu yumurta taşıyan follikül denilen Devamını Oku →

Şişlik Var

soru: 25 yaşında bir kızım. 10 gün kadar önce vajinamın sol kısmında ağrı meydana geldi.  Ertesi gün ağrı yoktu fakat iç tarafta ele gelen büyük bir şişlik oluştu. Sizce ne olabilir? Önemli bir şey midir?
Cevap: Sevgili ziyaretçimiz görmeden bir şey söyleyebilmek güç fakat akla bartholin apsesi geliyor. Bartholin bezi vajinanın girişinde olan ufak bir kanal ile salgısını vajinaya akıtan ve bu şekilde vajinanın ıslaklığını sağlayan bir bezdir.  Bu kanalın bir şekilde (daha çok enfeksiyon sonucu) tıkanması bezin şişmesine neden olur.  Eğer enfeksiyon varsa şişlik kızarıktır ve çok ağrılı da olabilir.  Yapılacak şey antibiyotik kullanmak ve doktorun şişmiş, iltihap haline gelmiş bartholin bezinin cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Ssizin probleminiz bu mudur bilmiyorum fakat kesinlikle vakit geçirmeden bir doktora başvurun, sevgiler.

Meme Kanserine Kendiniz Teşhis Koyun

24 yaşındayım. Meme kanserinden korunmak için hangi kontrolleri yaptırmalıyım? Memelerimi kendi kendime muayene edebilir miyim?
25 yaşından itibaren her ay adetten sonra memelerinizi kendi kendinize kontrol edin. Eğer kitle, memeden sıvı, kan gelme gibi durumlarla karşılaşırsanız kesinlikle hekime başvurun. Ailenizde meme kanseri varsa 30 yaşında kesinlikle mamografi ve ultrasonografî yaptırın. Ailenizde meme kanseri öyküsü yoksa ilk mamografinizi 35 yaşında çektirin. Sorun tespit edilmezse bir sonraki kontrol 40 yaşma kadar ertelenebilir. Ancak 40′ından sonra her kadının yılda 1 kez mamografı-ultrasonografî yaptırması şart. Eğer bu incelemelerde şüpheli bir nodul tespit edilirse meme MR’ı da yapılmalı. Mamografıde, meme 2 plaka arasında mümkün olduğunca yassılaştırılır ve memenin filmi çekilir. Aynı işlem başka meme için de tekrarlanır. Plakaların basıncı rahatsız edici, hatta ağrıya neden olabilir. Ancak işlem 1 dakikadan az sürdüğü için abartılacak bir durum yok. Mamografi memenin içindeki Devamını Oku →

Endometriozis Nedir?

Soru: Endometriozis ne demek, ne gibi hastalıklara neden oluyor? Beni bilgilendirir misiniz?
Cevap: Rahmin iç tabakasını döşeyen epitele endometrium denir. Bu tabaka her ay adet bitiminden sonra gelişmeye ve kalınlaşmaya başlar. Sonunda adet kanaması ile dışarı atılır. Bu tabaka bazen rahim adelesinin içlerine, bazen yumurtalıklara veya karın içindeki organlara da atlayabilir. Sonuçta adet zamanı rahim içindeki endometriumda kanama olurken rahim adelesinde veya yumurtalıklarda ya da nereye yerleşmişse orada da kanama olur. İşte bu duruma endometriozis denir. En tipik beliri adet zamanı görülen şiddetli ağrılardır.

Ayrıca yumurtalıklarda kistik yapılar oluşmasına, karın içinde, bağırsaklar, rahim ve yumurtalıklar arasında yapışıklıklara neden olabilir. Buna bağlı ağrılar da ortaya çıkabilir. Genellikle genç kadınlarda görülür ve gebeliğin oluşmasında birtakım zorluklara da neden olabilir. Tedavisi için önce çeşitli ilaçlar kullanılmakta, gerektiğinde ameliyat yapılmaktadır.

Adet Kanamasını Geciktirmek Mümkün mü?

Soru: 25 yaşındayım, arkadaşlarımın istedikleri zaman adetlerini geciktirdiklerini duydum. Böyle bir şey mümkün mü? Ben de o ilaçtan kullansam zararı olur mu?
Cevap: Adet kanamalarını geciktirmek mümkün. Verilecek hormon ilaçları adet kanamalarını 10-15 gün hatta daha uzun süreler ileri bir tarihe atabilir. Ama arkadaşlarınız canları istedikçe bu ilaçları alıp kanama tarihleri ile oynadıkları yönünde bir izlenim aldım sorunuzdan. Bu ilaçların sık kullanılması hele hekim kontrolü olmadan kullanılması hiç doğru değil. Adet sancıları çok olan biri için (Aslında bunun tedavi edilmesi gerekir ama…) mesela mühim bir imtihan dönemi için veya senede bir gideceğiniz 15 günlük tatil için doktorunuza sorarak bu tip ilaçları kullanabilirsiniz fakat hepsi o kadar.

51 Yaşındayım, Yaklaşık 1 Yıldır 3 Ayda Bir Adet Görüyorum

51 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır 3 ayda bir adet görüyorum. Adet gördüğümde ortalama 10 gün kadar sürüyor ve ilk 3 gün aşırı kanama oluyor. Önceki yıllarda daha fazla kanama oluyordu. 2 yıl Önce kadın doğum uzmanına muayene oldum, kötü bir bulguya rastlanmadı. Ancak benden smeaf alınmadı. Ne yapabilirim?

Sevgili ziyaretçimiz, pek çok jinekolojik mühim hastalık 45-55 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Siz de bu mühim ve riskli dönemde hekim kontrollerini aksatmış, 2 yıldır smear bile aldırmamışsınız, Şikayetlerinizin nedeni menopoza yaklaşmış olduğunuzdan ve hormonal eksiklikten olabileceği gibi ciddi başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Yapmanız gereken hemen kadın doğum doktorunuza başvurmanız. Vajinal smear’i aldırmanız ve muayene olmanız. Ayrıca senede bir mamografinizi de çektirmelisiniz.

Kaşıntı

Kardelen Hanım’ın Sorusu:
Doktor Bey, yaklaşık olarak 1 aydır vajinamda akıntı ve kaşıntı var. mon…. adlı antibiyotiği kullandım bir süre. Bir de bir şampuan kullandım mantar için. Cinsel ilişkim var evliyim. Ben de daha önce over kisti vardı ve şubat ayında 7 haftalıkken karnımda çocuk öldü ve kürtaj oldum.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kemal HÜKMEN’in Cevabı:

sevgili Kardelen Hanım, öncelikle başınızdan geçen üzücü olay için geçmiş olsun diliyorum. Vaginal mantar enfeksiyonun tedavisinde antifu… 150 mg tek doz kapsüller var , onlardan yutun, gece yatarken antifu… vaginal ovuller var gece yatarken vaginaya 1 tane koyun, her gün iç çamaşırı değiştirin 2 hafta cinsel ilşkide bulunmayın, dar ve naylan kıyafetler giymeyin, pamuklu iç çamaşırı tercih edin, vaginayı sabun şampuan gibi temizlik ürünleri ile yıkamayın, kokulu ped kullanmayın, iç çamaşırlarınızı yüksek ısıda yıkayın daha sonra kızgın ütüde ütüleyin, 2 hafta sonra konuşalım.geçmiş olsun saygılarımla

Çikolata Kisti ve Endometrioma

Soru: 25 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Aralıkta kasık ağrısı sebebiyle jinekologa gittim! Çikolata kisti ve endometrioma teşhisi konuldu. Doktorum CA125 adlı kan tahlili İstedi. Sonuç 13.15 çıktı. Bir İlaç verdi, kontrole gittiğimde ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyattan bir hafta önce hekim göbekten bir iğne yaptı. Bu iğnenin yumurtalığı şişireceğini ve kistin daha kolay kazınacağını söyledi. Ameliyat sonuçlarını size yazıyorum. Çikolata kisti, 5 ayda oluşur mu? iğne ne işe yarıyor? Hamile kalabilir miyim? Kist neden patolojiye gönderilmedi?
Cevap: Çikolata kisti denen endometrioma çok süratle oluşan bir kist değildir fakat 5 ayda görünür hale geleceğini sanıyorum. Doktorunuzun yaptığı iğne herhalde yumurtalıkların çalışmasını durduran, yumurtalıktan hormon salgılamasını azaltarak fonksiyonel kistlerin küçülmesine yardım eden bir madde. Bu tip ilaçlar endometriozisin tekrarlamaması için de kullanılıyor: Endometriozis rahim, yumurtalıklar ve karın İçi organları arasında sıkça yapışıklıklara ned Devamını Oku →

Hepatit C Varken Çocuk Sahibi Olunur mu?

SORU:
Kız kardeşim geçirdiği ameliyattan sonra Hepatit C kaptığını öğrendi. 35 yaşında ve evlenmek istiyor. Ancak eşine geçer diye evlenmekten korkuyor. Bir de çocuk sahibi olabilir mi? Bu hastalığın tedavisi yok mu?
CEVAP:
Sevgili okuyucumuz, önce Hepatit C nedir, ondan bahsedeyim. Hepatit C virüsünün yaptığı karaciğerin iltihabı diye özetlenebilir. Bu enfeksiyon çoğunlukla kan yolu ile bulaşır. Bu nedenlerle de çoğunlukla kan ürünleri ile uğraşanlarda görülür. Bugün dünyada 150 milyon Hepatit C’li olduğu sanılmaktadır. 1980′li yıllardan önce kan ve kan ürünlerinde Hepatit C virüsü araştırılmadığı için kan transfüzyonu riskli sayılıyordu. Günümüzde kan merkezlerinde alınan kanlarda Hepatit C virüsü araştırılmakta ve bu olasılık yok denecek kadar azalmış durumdadır.