Aynı eve taşınmayı kabul etmeden önce

Beraberliklerin en büyük aşamalarından biri evlilik. Artık evlenmeden aynı evde yaşamak kavramının hızla ilerlemesi ile evlilik öncesi adım olarak adlandırılan “beraber yaşamak’ta’ bir o kadar ciddi bir karar. Her ne kadar aileler ilişkiye evliliklerde olduğu kadar dahil olmasa bile, beraber yaşamak en az evli olmak kadar sorumluluğu beraberinde getiriyor.
Aynı evde yaşayan iki insan birbirlerine bağımlı yaşamayı da ister istemez kabul etmiş oluyorlar. Belki bazen alışkanlıklarından, hoşlandıkları şeylerden, arkadaşları ile sık görüşmelerden ödün vermek zorunda kalabiliyorlar.
Beraber yaşamanın her zaman olumsuz etkileri olmuyor elbette. Sevdiğiniz bir insan ile aynı evi paylaşmak, keyif aldığınız şeyleri onunla birlikte yapıyor olmak ve her anı onunla geçirmek çok eğlenceli.
Sevgiliniz size aynı eve taşınmayı teklif ettiğinde neleri gözden geçirmeniz gerekir ?
Öncelikle eğer aileniz ile yaşıyorsanız, onların buna vereceği tepkiyi değerlendirmelisiniz elbette. Her ne kadar tek başına bir fert Devamını Oku →

Parfümünüzü Partnerinizle Birlikte Seçin

Parfüm insanlar arasında kurulabilecek her türlü iletişimde son derece mühim bir yerdedir, nasıl ki davranışlarımız, ses tonumuz iletişimi yönlendiriyorsa koku duyumuz sayesinde parfüm de iletişimde yönlendirici olabilir. Çok güzel bir kadın ya da yakışıklı bir erkek kötü koku algılamamıza neden olduğunda güzelliğini görmez derhal yanından uzaklaşmak isteriz, aynı şekilde hoş kokulu güzel bir kadın yada erkek muhteşem bir çekim gücüyle etkileyebilir ve aralarındaki uyumu daha güçlü kılabiliyor. kadinlarsitesi.com olarak biz de; İşte bu yüzden parfüm seçiminde partnerinizle birlikte karar vermek doğru bir yaklaşım diyoruz.
Koku duyusu aşık olacağınız kişiyi seçerken siz farkına bile varmadan devreye giriyor. Her insan genetik olarak belirlenmiş ve yalnızca kendine ait bir kokuya sahip. Bu da karşı cinsle aranızda koku iletişimini sağlıyor. Bu iletişim ise vücudunuzdan salgılanan ve ‘feromon’ denilen maddeler ile gerçekleşiyor. Aralarında koku uyumu olan çiftler daha mutlu bir beraberlik yaşıy Devamını Oku →

Aşk Düşmanları

Bir ilişkiyi bitiren aslında ufak ayrıntılardır… Biten bir aşkın ardından ağlamak yerine siz nerede hata yaptığınızın bilincine varmalısınız..
Aşk öyle bir duygudur işte… çok seversiniz ve kaybetmekten korkarsınız… Korkmanıza aslında gerek yok, bir ilişkinin bitmesinde elbette sizin de payınız var. Belki hoşunuza gitmez ama, büyük sorunların neden olduğu sanılan ayrılıkların ardında aslında yalnızca, değiştirilebilir ufak detaylar vardır. Peki bunlar nelerdir? İşte kulağınıza küpe olması gereken ayrıntılar…
TEMBELLİK:
Ayaginizda pembe peluş terlikleriniz, üzerinizde eşofmanınız , yüzünüzde avokado maskeniz olduğu halde kendinize bir bakın. Sizi bu halde görse etkilenir miydi? Mümkün değil. Onun yanında rahat olmakla kendinizi bırakmak arasından ince bir çizgi vardır. Penye gecelik yerine giyilen dantelli iç çamaşırları veya haftada bir gidilen nezih bir akşam yemeği, aranızdaki gizemi artırır.
ANNECİLİK:
Kiyafetleri darmadağın yerde ve siz topluyorsunuz. Erkek arkadaşınıza annelik Devamını Oku →

İlişkiniz İçin Uğraşın!

İlişkinizin uzun soluklu olmasını istiyorsanız tansiyonu yüksek tutmalısınız. Başarılı ilişkilerin sırrı tartışmalarda olduğu gibi oyunlarda da dozu kaçırmamaktır.
Uzun süren ilişkilerde, uyumlu çiftler oldukları için başarıya ulaşmış oldukları düşünüldüğü gibi, bunların azınlıkta olduğu da bilinmelidir. Uzun soluklu ilişkiler şöyle bir gözden geçirildiğinde, büyük çoğunluğunun esasında birbirine zıt kişilikler olduğu fark edilir.
Sürekli huzur ve sükunetin yaşandığı bir ortamdaki çiftler için, tehlike çanları yakında çalacak demektir. Çiftlerin arasında anlaşamadıkları kesinlikle birkaç konu bulunmalıdır. Bu sayının az olması tabii ki çok önemli, anlaşmazlık konusunun sayısı artarsa, bu ilişkiyi yürütmeye değil, koparmaya neden olacaktır.
İlişkinizin sürekliliğini sağlamak istiyorsanız, siz de tansiyonu yukarıda tutacak sorunlarınızı belirlemelisiniz. Problemi tanımlayıp adını koyduğunuzda, çözümün de ilk adımını atmış olursunuz. Olması gerekenden fazla sorununuz varsa, birkaç tanesini eleyip diğerlerini Devamını Oku →

Evlenmek Stresi Yok Ediyor

Stresi yenmenin en iyi yolu mutlu süren evliliktir.
Uzmanlar, mutlu sürdürülen bir ilişkinin çalışma hayatı ve günlük yaşamın streslerinde başarılı olmada çok mühim rol oynadığını belirtiyorlar.
Oysa bekarlar kendilerini “dertsiz” nitelendirirken stresle baş etmede mutlu evlilere oranla şanssız addediliyor.
Bir hastane çalışanlarından 400 hemşireninin katılımı ile yapılan bir araştırmaya göre, mutlu bir evliliği veya ilişkisi olanların işyerindeki stres ve zorluklardan daha az etkilendiklerinin belirlendiği, bekar ya da eşinden ayrılmışların ise stresten daha fazla etkilendiklerinin görüldüğü bildiriliyor.

Ayrıca stres yönetiminde en çok zorlananların ise boşanmış kişiler olduğu tesbit ediliyor.
Araştırma sonuçlarına göre evli kişilerin veya partneri olanların ise sıkıntılarını eşleriyle paylaştıklarında destek görmeleri ile rahatladıkları açıklanıyor.

Ayrılmak İstediğimi Nasıl Söyleyebilirim?

Ayrılmak istediğimi nasıl söyleyebilirim?
Aşk her zaman istediğimiz gibi yürümüyor. Bazen ilişkinin bitmesi gerektiğini görüyoruz fakat o son adımı atmaya cesaret edemiyoruz. Bizi engelleyen en büyük şey, karşımızdaki insanı üzme ve kırma korkusu. Bu yüzden istemediğimiz ilişkilerin kahramanları oluyoruz. Bu bize çok fazla sıkıntı veriyor. Birini üzmeyelim derken kendimizi üzüyoruz. Ayrıca ona karşı da içten davranmıyoruz. Zor olacak, çok güç olacak fakat ayrılacaksınız. Ayrılma fikri bu kadar yakınsa size, bu işin dönüşü yok artık. Bir kere bunu kabullenmek zorundasınız. Bahaneler üretmenize de gerek yok. Neden ayrılmak istediğinizi belirleyip bunu ona açıkça söylemek durumundasınız. Sevmiyorsanız sevmediğinizi, beğenmiyorsanız beğenmediğinizi söylemelisiniz. Hatta, ortada hiçbir neden yokken bile “Ben bu ilişkiyi yürütemeyeceğini” deme hakkına da sahipsiniz. Bilin ki, herkes kendi tercihini yaşar. Herkes kendi hayatından sorumludur.
İş ayrılma noktasına gelmişse, o andan itibaren geçmişi kur Devamını Oku →

Aşkın kimyası çözüldü!

İnsanoğlu var olduğundan bu yana aşk da var olmuştur hep. Aşk ki insanı yaşama bağlar, aşk ki karşılıksız olduğunda  insanı odalara hapseder. Aşk öyle bir şeydir ki üzerine neredeyse söylenmedik söz kalmamıştır. En güzel şiirler aşk şiirleridir. Tüm şairler aşkın kimyasını çözmeye çalışmışlar, onun üzerine yüz yıllardır felsefe yapmışlardır.
Onu gördüğünüzde dizlerinizin bağı çölüyorsa,  o yanınızda yokken onunla ilgili türlü türlü hayaller kuruyorsanız , ondan başka hiçbir şey düşünemiyorsanız siz aşıksınız demektir.  Bu saydıklarımız aşkın görünen ilk  belirtileridir.
Gazali bir gazelinde sevgilisine şöyle sesleniyor: “Zülfünün bir tek telini görenlerin bahtı siyah olurmuş / Zülfünün bir tek telini göreydim de / benim de bahtım siyah olaydı”  işte aşk budur, işte uzaktan sevmek , ona dokunamadan aşkını sürdürebilmek budur. Oysa günümüzde öyle mi? Herkes birbirine “seni seviyorum” u kolaylıkla hissetmeden söyleyebiliyor. Günümüzde maalesef aşklar da yozlaştı.
Fakat biz bu yazımızd Devamını Oku →

Evlilik nedir ve ne anlama gelir?

Toplumun yargılamadığı bir şekilde aynı çatı altında yaşanabilinsin ve sevişilebilinsin diye, kağıt üzerine dökülüp resmileştirilen ve cüzdanlaştırılan belge, kanunlarımızca ve türkçemizde “evlilik” olarak adlandırılıyor.
İmzalandıktan sonra kaç defa açıp bakıyoruz acaba o deftere…?
Ya da neleri düzeltiyor sorun çıktığında.. ne işe yaradığını biliyor muyuz?
İki insanın birbirini seviyorluğu, alkışlar eşliğinde tastiklendiğinde ve belgenediğinde sevgileri, daha bir bağlı olduklarını sanıyorlar.
Özellikle kadınların “evlenme teklifi” ni heyecan ile bekleyişleri de bu yüzden. Erkeğin onu ne kadar seviyor olduğunu anlıyorlar akılları sıra…!
“Benimle hayatını geçirmek istiyor…”….
Hmm.. evet boşanma ihtimaliniz yok zira değil mi…?
Dünya üzerinde “kutsal” olarak nitelendirilen evlilik kurumu, son yıllarda sıklaşan “boşanma” kavramı ile devamlı bir ilişki içinde. Birbirlerinden ayrılmaları olanaksız olan bu iki olgu, hem tu Devamını Oku →

İç Sesinize Kulak Verin…!

Bir gününüzü nasıl yaşıyorsunuz? Çok yoğun dediğinizi duyar gibiyiz. Evet bu yoğunluk nasıl planlı geçiyor, belki bir çoğunuz zamana yetişemediğinizi söyleyebilirsiniz. Gün içersinde ki düzeni sağlayabilmek için hep doğru kararların verilmesi lazım, ayrıntıları unutmamalısınız, hem eviniz hemde işinizle ilgili binlerce karar veriliyor. Tabii bunların hepsini gerçekleştirmek mümkün olmuyordur, vakitsizlikten değil elbette.
Hayatı yaşarken devamlı bir takım tercihler yapmamız lazım, belki çok mühim belki de çok basit konulardır fakat bazıları gerçekten de hayatımızın akışını değiştirebilecek kararlar olabiliyor. Peki bu kararlar verilirken kalbimizin mi yoksa mantığımızın mı sesini dinleriz?
Genelde içimizden geldiği gibi karar veririz, bazen de mantıksız olduğunu söyleyenler kesinlikle vardır sizin de çevrenizde. Oysa ki duygularımızın doğru kararlar vermemizde mühim rolü olduğunu biliyor muydunuz? Bilim adamları, kararlarda kalbin sesini dinlemenin çok mühim rolü olduğunun ispatlandığını açıklıyorlar.
Ge Devamını Oku →

Evlilik Geleneği

Günümüze değin ulaşmış ve halen de uygulanmakta olan evlilik geleneğinin kuralları aslında bilinenin çok dışında anlamlar taşıyor. Üstelik tahmin edilenden de farklı açıklamalar yapılıyor. Evliliklerde kaide gibi görünen gelenekler nelermiş hangi amaçla başlatılmış birlikte göz atalım:
Neden damat gelini öper?
Düğünlerde en mühim kuraldır damadın gelini öpmesi. Eski dönemlerde evlilik anlaşmalarının mühürü olarak kabul edildiğinden damat gelini öpermiş. Bir başka anlamda da gelinin ruhunun bir parçası damada, damadın ruhunun bir parçası dageline geçtiği inancıyla gelenekselleşmiş ve günümüze değin devam ettirilmiş.
Düğün pastası niye yapılır?
Geçmişte pasta, iyi talih ve verimliliği artırdığına inanılarak düğünlerin vazgeçilmez kuralı olmuş. Daha eski dönemlerde düğün törenleri, gelinin başında ekmek kırılmasıyla sonlandırılırmış. Gerekçeleri ise buğdayın, kadınların doğurganlığının temsiline olan inançlarıymış. Ekmek kırılması ile dağılan kırıntıları, talih getirmesi inancıyla davetliler toplarmış. farns Devamını Oku →