SUDA BOĞULMA

Suda boğulma, akciğerlere giren su ya da gırtlak spazmı ile (kuru boğulma) boğulmadır. Akciğerlere çok az bir miktar su girer, bununla birlikte, kazazedenin akciğerlerinden su çıkarmak için uğraşarak vakit kaybedilmemelidir.
Boğulan kimse eğer denizden erken çıkarılırsa baş aşağı yere uzatılıp suyun dışan akıtılması sağlanmalıdır. Tatlı suda boğulmalarda fazla vakit geçirildiğinde sujaın hepsi alveollere geçtiğinden boşaltılmaya uğraşılmaz. Boğulan kimseye bundan sonra yapılacak yardım, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaktır. Eğer yarım saatten az bir zaman suda kalmışsa ve onbeş dakika içinde solunuma başlatılabilirse kazazedeyi kurtarmak mümkün olabilir. Aksi halde akciğer ödemi ve kalp durması sonucu ölüm kaçınılmaz olur.
Akciğerlerde kan toplanması çok çabuk oluşabilir, ancak görülebilir hale gelmesi saatlerce sürebilir. Bu sebeple suda boğulmaktan kurtarılan bütün kazazedeler hastaneye gönderilmelidir.
Bir kazazede soğuk suda uzun süre kalmışsa hipotermi (vücut sıcaklığının düşmesi) tehlikesi de vardır, onun için kazazedenin sıcak tutulması önemlidir.

SU BOĞULMALARININ BELİRTİLERİ

Genel boğulma belirtileri ve görüntüleri vardır.
■ Kazazedenin dudaklan, ağzı ve burun delikleri çevresinde köpükler bulunur Kazazedenin ağzından deniz yosunu gibi engelleri çekerek hemen yapay solunuma başlayınız. Eğer kazazede hala suda ise, orada yapay solunuma başlamak mümkün olabilir.
■ Eğer su, ayakta durabileceğiniz derinlikte ise, bir kolunuzla kazazedenin \oicudunu tutup başka elinizle de başını tutarken burnunu sıkarak ağızdan ağıza yapay solunum uygulayınız.
■ Eğer daha derin sudaysa kazazedeyi kıyıya çekerken fırsat buldukça yapay solunum uygulayınız.
■ Kazazedeyi sert bir yüzeye çıkardığınız zaman nefesini, kalp atışını denetleyin ve lazımsa hayata döndürme çalışmalarını sürdürün.
■ Kazazede normal nefes almaya başlar başlamaz iyileştirme konumuna getiriniz.
■ Kazazedeyi sıcak tutunuz. Mümkünse ıslak giyeceklerini çıkanp kazazedeyi kurulayınız. Yedek giyeceklerle, havlularla örtüp, lazımsa hipotermi (vücut sıcaklığının düşmesi) tedavisi uygulayın.
■ Hastaneye kaldırınız; taşırken sedyelik bir vak’a işlemi yaparak tedavi durumunu bozmayınız

SOĞUK ALGINLIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Soğuk algınlığının kuluçka dönemi (etkenin vücuda girmesinden hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen süre) ortalama 2-5 gündür. Soğuk algınlığı virüsü alan kişilerin yaklaşık %25′inde hastalık hiçbir belirti vermez; yani bu kişilerde hastalık belirtileri saptanamaz. Bu tür kişiler, kendilerini hasta hissetmezler ancak burun ve boğazlarında üremiş olan virüsleri etrafa yayarlar. Geriye kalan %75′lik bölümde ise, çeşitli ağırlık derecelerinde hastalık belirtileri gelişir.
■ Ürperme ve üşüme hissi,
■ Hapşırık,
■ Burun akıntısı,
■ Burun tıkanıklığı,
■ Baş ağnsı ■ Boğaz ağrısı, çoğunlukla ateşsizdir ve yatak 0
■ Hırıltılı solunum, istirahatı gerektirmez. Hastalığın h,
soğuk algınlığının başlıca 2.-4. günleri, burun salgısındaki 3!
belirtileridir. Bu tablo, hastaların virüslerin en yoğun olduklan, yani sı
% 75′inde, ortalama bir hafta içinde hastalığın en bulaşıcı olduğu bf
kendiliğinden geçer. Hastaların dönemdir.
%25′inde ise, belirtilerin tam olarak Sigara içenlerd Devamını Oku →

Patatesli Bulgur Pilavı Tarifi

Malzemeler:
3 adet patates
2 su bardağı pilavlık bulgur
1 su bardağı sıvı yağ
tuz
Hazırlanışı
Patatesler soyulur, yıkanır, kurulanır. Küp şeklinde doğranır. Tencerede sıvıyağ ile patatesler kızartılır, bulgur ilave edilir. 1-2 dakika bul­gur kavrulur, tuzu ve suyu konulur. Suyu çekilene kadar pişirilir. Çoban salatası ile servis edilir.

MAKAT GELİŞİ

Bu, bebeğin rahimdeki konumunun ters olma­sıdır Çok yaygın değildir fakat acil tıbbî bakım ister
İlk Yardım ve Tedavi
• Anne yataktaysa, kalçaları yatağın kenarı­na, bacakları ve ayakları da yatağın dışına gelecek şekilde yatırınız Bacaklarını des­teklemek için ayaklarının altına ıkı kutu ya da tabure koyunuz
• Bebek görününce hafifçe tutunuz Başı çık­madan, aşırı üşümeden ötürü soğuk alma refleksinin uyarılmasını önlemek için vücu­dunu sıcak tutunuz
• Bebeğin doğum sırasında doğum kanalın­dan aşağı sarkmasına izm veriniz Omuzlar göründükten sonra başın çıkması uç dakika­dan fazla gecikirse bebeği ayaklarından tu­tarak annenin karnına doğru kaldırarak ağzı ve burnu açığa çıkarınız
• Bebeğin ağız ve burnundaki balgamları te­mizleyerek soluk yolunu açınız
• Başın gen kalan kısmının çıkmasını bekleyi­niz Çok acele bir doğum beynin hasar gör­mesine neden olabilir, ağız ve burun açık ol­dukça doğumun gen kalan kısmı ıçm acele etmeye gerek yoktur

DİŞ AĞRISI

Minesi zedelenen bir dişin içine hava, sıvı ya da yemek artıklarının girerek dişin kökünde bulunan sinir lifleri ile temas etmesi sonucu ağrı meydana gelir. Önce mine üzerinde incebir çatlak veya çok ufak bir delik hâlinde başlayan zedelenme, gittikçe büyür ve âdeta bir kovuk hâlini alır ve sonunda dişin çürüme-sine neden olur. Bütün bu durumlarda sık sık diş ağrısı ile karşılaşmak olağandır Ne yapmalı!
Bir diş hekimine başvurun. Diş hekiminin bu­lunmadığı bir yerde veya gece ani olarak orta­ya çıkan diş ağrılarında alınacak önlemler, bel­ki o anda ağrıyı dindirebilir. Fakat hiçbir za­man esaslı bir tedavi teşkil etmez. Ağrıyan dişte eğer bir kovuk varsa, bir kürdan veya kibrit çöpünün ucuna pamuk sardıktan sonra kovuğun içi temizlenir. Pamuk yenilenir ve karanfil yağma batırılır. Bu karanfil yağlı pamuk, kovuk içine yerleştirilir. Kovuk bulun­mayan hâllerde soğuk veya sıcak su ile garga­ra, yüzün dışından sıcak kompres yapmak ve bir-iki tane aspirin yutmak gerekir. Bütün bu önlemlerin geçici bir etkisi olduğunu unutma-mak gerekir.

BALIK SUFLESİ

Malzemeler
600 GR BEYAZ ETLİ
BÜYÜK BALİK FİLETOSU
4 YUMURTA
1 BARDAK SÜT
1 ÇORBA KAŞIĞI TEREYAĞI
TUZ,KARABİBER, MUSKAT (TOZ)
YAPILIŞI

Balığı 6-8 dakika buharda pişirin. Soğuduktan sonra ince in­ce didikleyin ve yumurta sarıları ve ılık süt ile karıştırın. Tu­zunu biberini, muskatını koyun.Yumurtaların aklarını çırpıp kar köpüğü yapın. Bu köpüğü kaşık kaşık, dikkatlice balıklara yedirin. Harcınızı yağlanmış tur sufle kabına (bu kenarları yüksek bir yuvarlak payreks kap veya kek kalıbı olabilir) boşaltın. 210 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin. Hiç bekletmeden servis yapın.

Ara Sıra Diyet Bozulabilir

Arada bir elbette diyeti bozabilirsiniz. Ama yediklerinizin miktarı ve sıklığı önemlidir. Bazen ben de kaçamaklar yaparım! Sağlıklı beslenmek demek, bütün gün müsli, yulaf ezmesi, kabak, fasulye, haşlama tavuk, brokoli, lahana yemek demek değildir. Emin olun, ben sadece bunlarla beslenmiyorum. Ara sıra dolma, mantı, pizza, pide gibi yiyecekler yiyorum.
Yalnız, bunları nadiren ve az miktarda tüketiyorum. Bir yanlış yapılan bir günde üzerine ikinci bir yanlış yapmıyorum. Örneğin; mantı yediyseniz o gün başka karbonhidrat tüketmeyin. Veya et türü bir gıda aldıysanız bir sonraki öğünde hayvansal protein almayın. Ya da kızartma yediyseniz gün içinde başka yağ tüketmeyin. Ağır beslendiğiniz bir öğünden sonra maden sodası ve yeşil çay, rezene gibi hazmettirici bitki çayları içmek sindirime yardımcı olur.

İkinci bir seçenek de ağır yemek yediğiniz öğünden sonra biraz egzersiz yaparak kalori tüketiminizi artırmaktır. Haftada 1-2 kez diyeti bozmanın, abartılmadığı taktirde ciddi bir zararı olmaz.

Yay Burcu Erkeği

Yay burcu erkeği her zaman kadınlar tarafından çok beğenilir. Çünkü tatlı dilli, cömert, cana yakındır. Çok girişkendir, hemen herkesle çabucak yakınlık kurabilir. Beğendiği bir kadın gördüğü zaman hemen onun kişiliğini merak etmeye başlar. Çünkü yeni kişiler kendisini çeker. Onları tanımak için elinden geleni yapar. Onunla hiçbir kadın sıkılmaz. Çünkü kadın ruhundan anlar, onunla nasıl konuşacağını çok iyi bilir. Ancak hevesleri geçicidir, bir süre sonra birlikte olduğu kadından bıkar ve uzaklaşır.
Öfkeli kadınları sevmez, Aradığı özellikleri bulursa kadına aşık olur. Yay burcu erkeğinin aşık olacağı kadın, neşeli, canlı, kültürlü olmalıdır. Bu burç erkeği toplumda kabul gören, akıllı bir kadın tercih eder. Onun için güzellik çok mühim değildir. Yay burcu erkeği spordan hoşlanan kadınları sever. Onunla birlikte uzun yürüyüşlere çıkmalı, hayatı eğlenceli hale getirmelisiniz. Daima güler yüzlü ve misafirperver olmalısınız. Kıskançlık yapmaya kalkarsanız sizi bırakıp gidebilir. Yay erkeğinin ilgisini çekece Devamını Oku →

KÜÇÜK YANIKLAR

Kazazedenin güvenini kazanın. Yaralanmış kısmı, yavaş yavaş akan soğuk suyun altına tutunuz ya da 10 dakika süre ile (ağn dinmezse daha uzun) soğuk suya daldırınız. Eğer su yoksa onun yerine süt ya da bira gibi zararsız herhangi bir sıvı kullanılabilir.
■ Yanan alan şişmeye başlamadan önce orada bulunan yüzük, saat, kemer, ayakkabı gibi sıkabilecek giyecekleri yavaşça çıkannız.
■ Bu alanı, temiz, tercihen steril, tüysüz bir bezle kapatınız.
Dikkat: Sakın, yapışkan sargılar kullanmayınız.
Sakın, yaraya losyon, merhem ya da yağ sürmeyiniz.
Sakın, kabarcıklan patlatmayınız, kalkmış derileri koparmayınız ya da yaralı alana başka türlü müdahale etmeyiniz.
■ Yanığın ağırlığından şüphelenirseniz tıbbi yardım isteyiniz.
Ağır yanıklar için
■ Kazazedeyi yere yatırıp rahatlatınız. Mümkünse yanık bölgelerin yere değmesini önleyiniz.
■ Şişmeye başlamadan önce yaralı bölgede bulunan yüzük, saaat, kemer ya da dar giyecekleri yavaşça çıkannız. Kaynak sıvıyı emmiş olan her giyeceği soğumaya başladıktan sonra dikkatle çıka Devamını Oku →