Sürekli Akıntı Problemim Var

Soru: 15 yaşında bir genç kızım. Vajinamda devamlı bir akıntı problemi yaşıyorum. Akıntılarım buz beyazı ve kokusuz. Sizce bunun bana bir zararı var mı? Bir doktora görünmeli miyim?
Cevap: Ergenlik dönemindeki genç kızlarda hormonlardaki aşırı faaliyet rahim ağzındaki salgıyı artırmakta ve özellikle adet ortası dönemde bahsettiğiniz şekilde akıntının artmasına neden olabilmektedir. “Muayene olayım mı?” sorunuza gelince; medeni ülkelerin hepsinde genç kızlar kesinlikle jinekolojik muayeneden geçirilmekte, gelişimin normal olup olmadığı, genital organlarda bir yapısal bozukluğun olup olmadığı özellikle genç kızlarda görülen bazı tümörlerin bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Siz bu açıdan da gerekli olan hekim muayenesini bence yaptırın.

Regl Sancısı İçin Fındık

Her kadın ilk regl başlamasıyla birlikte çeşitli sorunlarla kaşılaşır. Kadın vücudunun fizyolojik gelişimiyle birlikte başlayan ağrılar, bedende oluşan değişimler ve psikolojik dalgalanmalar için henüz bir çözüm bulunamamıştır. Genel olarak bazı gıdaların az ya da fazla tüketilmesinin kadınlardaki hormonları etkilediği yönünde bir çok bilgi mevcuttur. Genel olarak regl sendromlarını hafifletebilecek öneriler şöyledir:

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?
Kadınların her ay düzenli olarak regl sancılarıyla baş etmek zorunda olmaları yalnızca fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sorunları beraberinde getiriyor. Çoğu zaman ağrılarla baş etmek zorunda olmak sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor. Peki, regl sancıları ile yaşamaya mahkum musunuz? Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İsmail Çepni’nin verdiği bilgiler şöyle:
Regl sancısı bir sağlık sorunu mudur?
Regl döneminin ağrılı geçmesi ‘dismenore’ olarak adlandırılır. Yumurtlamanın oluştuğu R Devamını Oku →