KADAYIFLI SARMA YAPILIŞI

KADAYIFLI SARMA YAPILIŞI
Yağı tavaya alıp eriterek kadayıfların üzerine boşaltalım. İri dövülmüş cevizleri de ilave ederek iyice karıştıralım ve yağın kadayıfla iyice özleşmesini sağlayalım. Bİr yufkayı serelim üzerine kadayıfı ince bir şekilde ve düzgünce yayalım. Yufkanın bir ucundan tutup rulo yaparak saralım. Yufka rulosunu 2 cm aralıklarla keselim. Isıtılmış 200 derece ısılı fırında tatlı hamurlarının altları ve üstleri pembeleşene dek pişirerek fırından alalım ve ısıtalım. Sonra üzerlerine önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti gezdirerek servis yapalım.
ŞERBETİ İÇİN
Tencereye şekeri, suyu ve limon suyunu alıp 10 dakika kaynatalım. Şerbeti ateşten alarak iyice soğutalım.
PÜF NOKTASI
Şerbetin soğuk olması önemli. Böreklik yufka kullanabilirsiniz fakat bulabilirseniz büyük marketlerde satılan baklava yufkası ile hazırlayabilirsiniz. Sonuç daha da iyi olacaktır.
HAZIRLANIŞI
PİŞİRME SÜRESİ: (25-30 dakika)
MALZEMELER

2 yufka
200 gr. Tel kadayıf
125 gr. Tereyağı veya margarin 150 gr. Ceviz veya fındık (iri dövülmüş)
ŞERBETİ İÇİN
3 su bardağı şeker
2,5 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

MEYVELİ KIŞ PELTESİ TARİFİ

MEYVELİ KIŞ PELTESİ (5-6 kişilik)
YAPILIŞI
Kayısılan ve incirleri birkaç saat suya yatırarak yumuşamalannı sağlayalım. Sonra tavla zan iriliğinde doğrayalım. Tencereye şekeri, suyu, nişastayı, ekleyip çırpma teli ile kanştıralrm. İncirleri, kayısıları, kura üzümleri, cevizleri ufak doğranmış hurmaları ekleyip ağır ateşte ve devamlı karıştırarak, üzeri göz göz olana dek pişirelim. Kaynama süresinden sonra ateşi iyice kısarak pelteyi, saydamlık kazanana dek 5 dk. daha karıştınp pişirelim. Tatlıyı kaselere boşaltıp üzerine tarçın serperek buzdolabında birkaç saat soğutalım ve servis yapalım.
MALZEMELER
5 su bardağı su
1,5 su bardağı şeker
5 çorba kaşığı nişasta (tepeleme)

4-5 kuru incir
7-8 kura kayısı
2 kahve fincanı kum üzüm 1 kahve fincanı ceviz (iri dövülmüş) 5-6 hurma 1 tatlı kaşığı tarçın

Pembe Düşler Tarifi

PEMBE DÜŞLER (PARFE) (4-5 kişilik)
YAPILIŞI
Bir kabın içine yumurta aklarını alalım. Mikserin düşük ayarıyla köpürene dek çırpalım. Çırpmaya ara vermeden azar azar şeker ilave edelim. Yumurta ekleri kar haline gelip mikserin telinden akmayacak kıvama gelene dek çırpalım. Ayrı bir kapta krem şantiyi süt ile iyice koyulaşana kadar çırpalım. Çilekleri püre haline getirip krem şantiye ilave edelim. Yumarta aklannında İlave edip ağır hareketlerle kanştıralım. (Fazla karıştırmayın ve seri hareket edin.) Bir kabın İçini şeffaf folyo ile kaplayalım. İçine karışımı boşaltıp buzlukta donduralım. Sonra parfeyi kalıbından çıkararak servis yapalım.
MALZEMELER
250 gr. çilek veya vişne
1 paket krem şantİ (çilekli)
4 çorba kaşığı şeker
4 yumurta akı
1/2 su bardağı süt

MUTFAĞIN SIRLARI

Mutfak, insanların yüzyıllarca önce gerçekleştirmiş olduğu ilk buluşlardan biridir, ilkel insanların kullandığı ocak dört kalın taştan oluşurdu. Bunların or­tasında bırakılan boşlukta ateş yakı­lırdı. Av süresince yakalanan hayvan­lar kalın bir odun şişe geçirilerek bu ateşin üzerinde kızartılırdı. Bugün şiş ile çeşitli etler ve balıklar kızarttığımız ocağın bu ilk örnekleri, içinde yaşanı­lan büyük mağaranın, cereyandan u-zak, en iyi yerinde kurulurdu.
O günlerden bugüne binlerce yıl geçti. Bugün mutfak özellikle yemek hazırlamak ve pişirmek amacıyle kul­lanılır. Çeşitli makineler ve aletler ev kadınının işini mümkün olduğu kadar azaltmaktadır. Artık mutfak, içinde uzun süre kalınan can sıkıcı ve yoru­cu bir yer olmaktan çıkmıştır. Mutfak tutsaklığı yok olmuştur. Mutfak işleri yakın bir süre öncesine kadar düşünü­lemeyecek biçimde kolaylaştırılmıştır. Her şeyi gerekli şekilde kesen, kıyma haline sokan, ezerek toz haline geti­ren, çalkalayan birkaç yiyecek madde­sini tam olarak birbirine karıştıran aletle Devamını Oku →

SIVILAR

Şişelerde satılan pastörize süt buzdolabında tutulmalıdır. Uzun süre açıkta kalırsa bozulabilir. Bu yüz­den dikkatli olmak gerekir. Sütçü sü­tü ise, alınır alınmaz kaynatılmalıdır.Süt kaynamaya başlayınca ateş çok kı­sılarak bir süre kaynatmaya devam edilirse her çeşit zararlı maddeden arı­nır. Özellikle bebeklere ve ufak ço­cuklara verilecek süt bu şekilde kayna­tılmalıdır. Şarap ve sirkenin şişelerinin içinde berrak olmaları gerekir. Renk­leri de değişmemelidir. Zeytinyağı, çok yağlı ya da çok taze ise içi ufak ci­simciklerle dolu olabilir. Bunlar zarar­lı değildir. Dibe çöküntü yaparlar, zey­tinyağını bozmazlar.

Gül Tatlısı Tarifi

GÜL TATLISI TARİFİ (7-8 Kişilik)
YAPILIŞI
Hamur yoğuracağımız kaba eritip soğuttuğumuz margarini, yumurtayı, yoğurdu, kabartma tozunu ekleyip karıştıralım. Elenmiş unu ekleyerek özlü bir hamur yoğuralım. Hamuru merdane ile 0.3 mm. kalınlığında açalım. Geniş ağızlı bir fincan yardımı ile hamurdan yuvarlak parçalar kesip çıkaralım. Her yuvarlak parçanın ortasına yarım cevizi yerleştirelim. Cevizin kenarlarında kalan kısımlara bıçak yardımı ile ve eşit aralıklı 4 kesik yapalım. Kesiklerden oluşan karşılıklı 2 kanadı cevizin üzerine doğru döndürelim. Sonra kalan başka 2 kanadı cevizin üzerine kapatalım. Kanatların kenar kısımlarını dışa doğru çevirip margarinle yağlanmış tepsiye dizelim. 190 derece ısılı fırında altları ve üstleri pembeleşene dek pişirelim. Fırından alır almaz üzerine önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti gezdirelim. Tatlılar şerbetini emince servis tabağına alalım. Şerbeti İçin, şekeri, suyu, limon suyunu 10 dakika kaynatıp soğutalım.
MALZEMELER
1 paket kabartma tozu
1 yumurta
5 su bardağı un
3 çorba kaşığı yoğurt
100 gr. ceviz (İri dövülmüş) 1 paket margarin veya tereyağı

MEYVALI TURTALAR

Gerekli malzeme:
6 kişi için bir pat brize (brize hamur), İngiliz kreması 150 gr. dil bisküiti, mevsim meyvası 600 gr; brize hamur için 20- gr. un, 100 gr. tereyağı, bir yumurtanın sade­ce sarısı, bir büyük tutam tuz, bir bü­yük çorba kaşığı toz şeker, bir çay bar­dağından biraz daha az su.
Hazırlanması:

Unu ince bir elekten iyice geçirin. Bir ufak tepe yapın. Yumurtanın sadece sarısını, yumuşatılmış ve dilimlenmiş yağı, tuzu ve şekeri ekleyin, elinizle yavaş yavaş yoğurarak yağı una ye-dirin. Azar azar su ekleyin. Hepsi iyi­ce birbirine karışınca suyu kesin. Eli­nize yıvışmış olanları da birspatula ile çıkarın, hamura ekleyin. Hamuru bir top şekline sokun, kabına yerleştirin, üzerini örtün, serin bir yerde en az iki saat bekletin (buzdolabına koyma­yın), iki, ikibuçuk saat sonra, elleri­nizi hafifçe unlayarak hamuru iyice yoğurun. Sonra masanın üzerinde ya da mutfakta düz bir yerde, hafif un serperek, hamuru oklava ile uzunluğu­na açın. Uzun parçayı üstüste üçe kat­layın ve yeniden yoğurun. Yeniden ay­ Devamını Oku →

ISPANAKLI KATMER

ISPANAKLI KATMER
MALZEMELER
1 yumurta 4 su bardağı un 3 çorba kaşığı sıvı yağ 1 çorba kaşığı şeker 1/2 kibrit kutusu kadar yaş maya (30 gr.)
1.5 su bardağı su Tuz İçi için 2 yumurta
750 gr. ıspanak (yapraklı kısımları)
100 gr. beyaz peynir veya lor peyniri

2 çorba kaşığı un
1/2 çay bardağı sıvı yağ
2 çorba kaşığı tereyağı veya margarin (katmeri yağlamak İçin) Karabiber Tuz
YAPILIŞI
Ilık suyun içine mayayı, şekeri ilave ederek mayanın kabarmasını sağlayalım. Elenmiş unun ortasım havuz gibi açıp içine mayalı sıvıyı, sıvı yağı ve tuzu ekleyerek özlü bir hamur yoğuralım. Hamur kabının ağzını Örtüp ılık bir ortamda hamur iki misli kabarana dek mayalandıralım. Bu arada katmerin iç harcını hazırlayalım. Ayıklayıp yıkanmış ıspanak yapraklarını avucumuzda sıkarak suyunu süzelim ve doğrayarak bir kaba alalım. İçine yumurtaları, sıvı yağı, unu, peyniri, tuzu, karabiberi ekleyip ıspanak yapraklarım ovarak karıştıralım. Mayalanan hamurdan yumurta İriliğinde parçalar koparıp beze yapalım. Bezeleri unlanmış b Devamını Oku →

PATATESLİ OMLET

Gerekli malzeme: 4 kişi için 8 yu­murta, 200 gr. patates, 50 gr. rende­lenmiş kaşer, birkaç çorba kaşığı dö­vülmemiş krem şantiyi (şekersiz), 180 gr. tereyağ ya da benzeri hafif yağ, maydanoz, tuz, biber.
Patatesleri soyun, yarım santimetre yüksekliğinde daireler şeklinde kesin. Sonradan sofraya götürebileceğiniz kabın içine yağ ile ince ince kıyılmış maydanozu koyun, çok ufak bir ateş üzerine oturtarak yağı eritin. Soyup kestiğiniz patatesleri içinde bulunduk­ları sudan çıkarın, bir mutfak bezi ya da kâğıdı ile kurulayın, maydanozlu erimiş yağın içine yanyana dizin. Pa­tatesleri içinde pişecekleri kabın dibin­de düz bir tabaka şeklinde yerleştiril­melidir. Tencerenin kapağını kapatın ve patatesleri yağda 30-40 dakika sü­re ile pişirin. 8u arada yumurtaları çu­kur bir kabın içine kırın, tuzu ekleye­rek, iyi bir bileşim olana kadar hızla dövün. Patatesler pişince ateşten çe­kin, yumurtaları üzerlerine dökün, ren­delenmiş kaşerin de büyük bir kısmı­nı ekleyin. En üste de önceden biraz kaşerle hafifçe dövere Devamını Oku →

Akordiyon Tatlısı Tarifi

AKORDİYON TATLISI (4-5 Kişilik)
YAPILIŞI
Hamuru yoğuracağımız kabın içine yumurtayı, sirkeyi, yoğurdu, sıvı yağı ve kabartma tozunu ilave ederek çırpalım. Unu ilave edip özlü bir hamur yoğuralım. Hamurun üzerini şeffaf folyo ile kapatıp 15-20 dakika dinlendirelim. Bu arada şerbeti hazırlayalım. Tencereye şekeri, suyu, limon suyunu ilave edip 10 dakika kaynatalım. Şerbeti ateşten alıp iyice soğutalım. Hamuru merdane İle 3 mm. kalınlığında açahm. Hamurdan 2 cm eninde uzun şeritler keselim. Şeritleri tahta tavuk şişlerine akordiyon şeklinde katlayarak geçirelim. Bütün şeritleri aynı şekilde hazırlayalım. Cezveye sıvı yağı alalım ve kızdıralım. İçine 2-3 tane tavuk şişini dik şekilde batınp hamurlan kızdıralım. Kızaran hamurları kağıt havlu üzerine 1-2 dakika bekletip şişlerden çıkartarak soğuk şerbetin içinde 20-25 dakika bekletip servis tabağına alalım.
MALZEMELER
1 yumurta
1 kahve fincanı sirke
1 kahve fincanı yoğurt
I kahve fincanı sıvı yağ
I1 kahve fincanı un

1 paket kabartma tozu
Tavuk şişleri
ŞERBETİ İÇİN
1 su bardağı sıvı yağ 2,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su 1/4 limon suyu