KADAYIFLI SARMA YAPILIŞI

KADAYIFLI SARMA YAPILIŞI
Yağı tavaya alıp eriterek kadayıfların üzerine boşaltalım. İri dövülmüş cevizleri de ilave ederek iyice karıştıralım ve yağın kadayıfla iyice özleşmesini sağlayalım. Bİr yufkayı serelim üzerine kadayıfı ince bir şekilde ve düzgünce yayalım. Yufkanın bir ucundan tutup rulo yaparak saralım. Yufka rulosunu 2 cm aralıklarla keselim. Isıtılmış 200 derece ısılı fırında tatlı hamurlarının altları ve üstleri pembeleşene dek pişirerek fırından alalım ve ısıtalım. Sonra üzerlerine önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti gezdirerek servis yapalım.
ŞERBETİ İÇİN
Tencereye şekeri, suyu ve limon suyunu alıp 10 dakika kaynatalım. Şerbeti ateşten alarak iyice soğutalım.
PÜF NOKTASI
Şerbetin soğuk olması önemli. Böreklik yufka kullanabilirsiniz fakat bulabilirseniz büyük marketlerde satılan baklava yufkası ile hazırlayabilirsiniz. Sonuç daha da iyi olacaktır.
HAZIRLANIŞI
PİŞİRME SÜRESİ: (25-30 dakika)
MALZEMELER

2 yufka
200 gr. Tel kadayıf
125 gr. Tereyağı veya margarin 150 gr. Ceviz veya fındık (iri dövülmüş)
ŞERBETİ İÇİN
3 su bardağı şeker
2,5 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu

MEYVELİ KIŞ PELTESİ TARİFİ

MEYVELİ KIŞ PELTESİ (5-6 kişilik)
YAPILIŞI
Kayısılan ve incirleri birkaç saat suya yatırarak yumuşamalannı sağlayalım. Sonra tavla zan iriliğinde doğrayalım. Tencereye şekeri, suyu, nişastayı, ekleyip çırpma teli ile kanştıralrm. İncirleri, kayısıları, kura üzümleri, cevizleri ufak doğranmış hurmaları ekleyip ağır ateşte ve devamlı karıştırarak, üzeri göz göz olana dek pişirelim. Kaynama süresinden sonra ateşi iyice kısarak pelteyi, saydamlık kazanana dek 5 dk. daha karıştınp pişirelim. Tatlıyı kaselere boşaltıp üzerine tarçın serperek buzdolabında birkaç saat soğutalım ve servis yapalım.
MALZEMELER
5 su bardağı su
1,5 su bardağı şeker
5 çorba kaşığı nişasta (tepeleme)

4-5 kuru incir
7-8 kura kayısı
2 kahve fincanı kum üzüm 1 kahve fincanı ceviz (iri dövülmüş) 5-6 hurma 1 tatlı kaşığı tarçın

Banyolarda Yenilik

Evinin banyosunu yenilemek yada değişiklik yapmak isteyenler için yeni banyo modelleri.Farklı zevklere hitap eden şık modellerle banyolarınızı yenileyin.

dolapları cam olan özel kullanışlı banyo modelleri,2011-2012 banyo modelleri

duvarı siyah fayansla kaplanmış lavabosu cam olan banyo modeli,en şık modern banyo modelleri

dolapları kırmızı rafları cam olan şık banyo modeli,göz kamaştırıcı banyo modelleri

duvarlar dolaplar ve dekoratif banyo süsleri kırmızı olan rafları beyaz cam olan şık banyo modeli,yeni trend banyo modelleri

modern lavabo modeli,dekoratif lavabo modelleri,farklı lavabo modelleri

duvarları mavi dolapları siyah cam ve üzeri desenli olan dekoratif ve ilginç lavabo modeli,modern banyo modelleri

dolabı siyah üzerinde pembe ile deseni olan klozeti ve lavabos beyaz cam olan ilginç şık banyo modelleri,sade banyo modelleri duvarlar siyah küvet ve lavabo beyaz cam olan üzerlerinden siyahla geometrik şekiller çizen şık banyo modeli,takım tutanlar için ideal banyo modeli dolapları turuncu olan duvarlar siyah beyaz ufak camlarla kaplanmış lavabosu ise beyaz cam olan yeni trend banyo modeli,büyük banyo modelleri

Evinize Çiçeklerle Gelen Ferahlık ve Huzur

Eviniz de kullanım alanlarının ferahlığı ve canlılığı sağlandıkça evde geçirilen zamanlarda daha keyifli ve mutlu olabilirsiniz. Dekorasyonda çiçeklere önem verebilirsiniz. Her ortama müsait çiçek ve salon bitkilerini müsait yerlere yerleştirebilirsiniz, yaşam alanınızı seraya çevirmek de hem sağlık açısından hem de kullanışsızlığından doğru olmayacaktır.
Uygun seçimler ve dekorasyonlar ile oturma ve yatak odaları, banyo ve mutfakları çiçeklerle süsleyebilir havanın değiştiğini de görebilirsiniz. Salonda her yere uzanmış dallarıyla sarmaşıklar size sıkıntı verebilir. Oturma odaları için çiçeksiz yeşil bitkiler, irili ufaklı bitkilerin aranjesi ile hoş görünümler oluşturulur. Bitkilerin yapraklarının da halı ile uyumlu renkte olması da gözlerinizi yormayacaktır.
Yatak odası için yapma çiçek
Yatak odaları için canlı çiçekler gece karbondioksit yaydığından sağlığınız için solunumu sakıncalıdır. Sabah uyandığınızda gözünüze ilk çarpan canlı görünümlü çiçeklerse pırıl pırıl bir güne mutlu şekilde uyandığınız Devamını Oku →

Dekoratif Cam Masalar

Bazen evinizde çok ufak ayrınlarda değişiklikler yaparsınız fakat bu ufak değişiklikler çok büyük bir fark yaratabilir.  İşte dekoratif cam masalar da bunlardan biridir. Evinizin renk ve tasarımına müsait bir dekoratif cam masa evinize ayrı bir şıklık katacaktır. Sizler için o kadar güzel cam masa örnekleri derledik ki hepsi birbirinden güzel.

şık cam masa modelleri
elips cam masa

modern cam masa örnekleri

Pembe Düşler Tarifi

PEMBE DÜŞLER (PARFE) (4-5 kişilik)
YAPILIŞI
Bir kabın içine yumurta aklarını alalım. Mikserin düşük ayarıyla köpürene dek çırpalım. Çırpmaya ara vermeden azar azar şeker ilave edelim. Yumurta ekleri kar haline gelip mikserin telinden akmayacak kıvama gelene dek çırpalım. Ayrı bir kapta krem şantiyi süt ile iyice koyulaşana kadar çırpalım. Çilekleri püre haline getirip krem şantiye ilave edelim. Yumarta aklannında İlave edip ağır hareketlerle kanştıralım. (Fazla karıştırmayın ve seri hareket edin.) Bir kabın İçini şeffaf folyo ile kaplayalım. İçine karışımı boşaltıp buzlukta donduralım. Sonra parfeyi kalıbından çıkararak servis yapalım.
MALZEMELER
250 gr. çilek veya vişne
1 paket krem şantİ (çilekli)
4 çorba kaşığı şeker
4 yumurta akı
1/2 su bardağı süt

MUTFAĞIN SIRLARI

Mutfak, insanların yüzyıllarca önce gerçekleştirmiş olduğu ilk buluşlardan biridir, ilkel insanların kullandığı ocak dört kalın taştan oluşurdu. Bunların or­tasında bırakılan boşlukta ateş yakı­lırdı. Av süresince yakalanan hayvan­lar kalın bir odun şişe geçirilerek bu ateşin üzerinde kızartılırdı. Bugün şiş ile çeşitli etler ve balıklar kızarttığımız ocağın bu ilk örnekleri, içinde yaşanı­lan büyük mağaranın, cereyandan u-zak, en iyi yerinde kurulurdu.
O günlerden bugüne binlerce yıl geçti. Bugün mutfak özellikle yemek hazırlamak ve pişirmek amacıyle kul­lanılır. Çeşitli makineler ve aletler ev kadınının işini mümkün olduğu kadar azaltmaktadır. Artık mutfak, içinde uzun süre kalınan can sıkıcı ve yoru­cu bir yer olmaktan çıkmıştır. Mutfak tutsaklığı yok olmuştur. Mutfak işleri yakın bir süre öncesine kadar düşünü­lemeyecek biçimde kolaylaştırılmıştır. Her şeyi gerekli şekilde kesen, kıyma haline sokan, ezerek toz haline geti­ren, çalkalayan birkaç yiyecek madde­sini tam olarak birbirine karıştıran aletle Devamını Oku →

SIVILAR

Şişelerde satılan pastörize süt buzdolabında tutulmalıdır. Uzun süre açıkta kalırsa bozulabilir. Bu yüz­den dikkatli olmak gerekir. Sütçü sü­tü ise, alınır alınmaz kaynatılmalıdır.Süt kaynamaya başlayınca ateş çok kı­sılarak bir süre kaynatmaya devam edilirse her çeşit zararlı maddeden arı­nır. Özellikle bebeklere ve ufak ço­cuklara verilecek süt bu şekilde kayna­tılmalıdır. Şarap ve sirkenin şişelerinin içinde berrak olmaları gerekir. Renk­leri de değişmemelidir. Zeytinyağı, çok yağlı ya da çok taze ise içi ufak ci­simciklerle dolu olabilir. Bunlar zarar­lı değildir. Dibe çöküntü yaparlar, zey­tinyağını bozmazlar.

Modern Koltuk Modelleri

Eviniz en huzurlu olduğunuz mekanlardır. Huzurlu ortamlarda sevdiklerinizi, dostlarınızı ağırlamak ise büyük keyiftir. Dekorasyonda modern tasarımları tercih edenler için derlediğimiz bu fotoğraflar yeni fikirler edinmenizi sağlayabilir.

Gül Tatlısı Tarifi

GÜL TATLISI TARİFİ (7-8 Kişilik)
YAPILIŞI
Hamur yoğuracağımız kaba eritip soğuttuğumuz margarini, yumurtayı, yoğurdu, kabartma tozunu ekleyip karıştıralım. Elenmiş unu ekleyerek özlü bir hamur yoğuralım. Hamuru merdane ile 0.3 mm. kalınlığında açalım. Geniş ağızlı bir fincan yardımı ile hamurdan yuvarlak parçalar kesip çıkaralım. Her yuvarlak parçanın ortasına yarım cevizi yerleştirelim. Cevizin kenarlarında kalan kısımlara bıçak yardımı ile ve eşit aralıklı 4 kesik yapalım. Kesiklerden oluşan karşılıklı 2 kanadı cevizin üzerine doğru döndürelim. Sonra kalan başka 2 kanadı cevizin üzerine kapatalım. Kanatların kenar kısımlarını dışa doğru çevirip margarinle yağlanmış tepsiye dizelim. 190 derece ısılı fırında altları ve üstleri pembeleşene dek pişirelim. Fırından alır almaz üzerine önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbeti gezdirelim. Tatlılar şerbetini emince servis tabağına alalım. Şerbeti İçin, şekeri, suyu, limon suyunu 10 dakika kaynatıp soğutalım.
MALZEMELER
1 paket kabartma tozu
1 yumurta
5 su bardağı un
3 çorba kaşığı yoğurt
100 gr. ceviz (İri dövülmüş) 1 paket margarin veya tereyağı