Estetik Ameliyat Riskleri

Estetik ameliyatların da elbette bir takım riskleri vardır. Bu konunun uzmanı Op. Dr. Oytun İdil açıklamalarını dikkatle okumanızı öneriyoruz.
Genellikle bütün cerrahi operasyonların belli oranlarda riskleri vardır. Doktor, hastasına operasyonun risklerini tam olarak anlatmalı ve hasta, doktoru ile cerrahi girişimin sorumluluğunu paylaşmalıdır.
Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi estetik ameliyatlarda da enfeksiyon, dikişlerin açılması, ameliyat yerinde kanama gibi umumi komplikasyonlarla karşılaşılması olasıdır.
Aynı şekilde estetik ameliyatların doğası gereği revizyonlar ve ufak rötuşlar yapmak gerekebilir. Burun estetiği, revizyon gerektirebilen ameliyatlara verilebilecek en iyi örnektir. Burun estetiğinde ameliyatın doğası gereği daha düşük oranla olsa da vakaların bir kısmında (2-5% vakada) revizyon gerekli olabiliyor.

Estetik ameliyatların özü vücuda şekil vermek olduğundan ufak düzeltmeler ve rötuşlar her durumda gerekebilir. Revizyon konusunda mühim olan bir noktada iki ameliyat arasında bell Devamını Oku →

Estetik Ameliyatlar

Gelişen tıp bilimi ve teknolojisi yirminci yüzyılın özellikle ikinci yarısında insanların güzelleşme­sinde sözcüğün tam anlamıyla bir “dev­rim” yapmışlardır. İnsanların, doğal halle­riyle yetinmeyip kendilerini daha güzel göstermek ya da ufak tefek hatalarını az çok örtmek, gizlemek gibi son derece insanca bir kaygıdan kaynaklanan mak­yaj, bu yolda bir yana bırakılmadan, aşılmıştır. Zira günümüzde maddî olanak­ları elverdiği takdirde kadınlar, artık büyük burunlarını makyajla ufak göster­meye ya da kırışıklıklarını birtakım kremler altında gizlemeyi, sarkık göğüsle­rini askılar, ve sutyenlerle kaldırmaya gerek duymadan, bir başka deyimle yüzlerinde ve vücutlarında yüzeysel bir iki düzeltimden öteye gitmeyen önlemlerle yetinmeden sorunu kökünden çözmenin yolunu tutmaktadırlar: bir estetik müda­hale ile kemerli bir burnu kalkık bir burna dönüştürmek, deriyi gerdirerek kırışıklık­ları yok etmek, ameliyatla göğüsleri dikleştirmek, vs. artık bedelini ödedikten ve cesaret ettikten sonra kolayca gerç Devamını Oku →

Burun Estetiği Revizyonları

Sekonder Rhinoplasti-Burun Estetiği Revizyonları
Kişi önceden bir veya birden fazla defa burun ameliyatı olmuş ise ve bu ameliyatlar ya da ameliyatlardan sonra ortaya çıkan burun yapısından memnun kalmamış ise veya herhangi bir kaza, darbe, yaralanma durumunda burnu hasar görmüş ise kişinin tekrar burun estetiği yaptırmak istediği sekonder rinoplasti yani burun estetiği revizyonu denilmektedir.
Sekonder rinoplasti operasyonu ile ameliyat sonrasında beğenmediğiniz, memnun olmadığınız burun şekli, burun kusurları düzeltilirken, aynı zamanda burun tıkanıklığı sebebiyle nefes alma sıkıntınız var ise bu sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.
Burun estetiği revizyonu operasyonlarında asıl amaç memnuniyetsizlik yaratan burun şeklinin düzeltilmesidir. Revizyon burun estetiği ameliyatı ile burundaki eğrilikler giderilir ve varsa burun delikleri arasında simetri bozukluğu düzeltilir. Bunun yanı sıra kişinin eğer burun ucunda deformaite şikâyeti var ise Burun estetiği revizyonu bu sorunu da yok eder. Ayrıca bir önceki b Devamını Oku →

GÖZ KAPAKLARI

Düşük gözkapaklarımn fazla kısımlarını ve göz altlarında kese­cikler meydana getiren ufak yağ torbacıklarını ameliyatla yok etme ola­nağı vardır. Ameliyattan sonra bir ya da iki gün hastanede kalınır; pansuman yapmak gerekmez.
Sadece, bir hafta boyunca güneş gözlüğü takmak gerekir. İnsana yaşlı bir ifade veren düz veya uç­ları aşağıya doğru sarkan kaşların biçimini düzeltmek için ameliyat yapılır.

Gözkapakları ve dudakların birbiriyle birleştiği noktalar yukarı doğru kaldırılır B,u ameliyatın yapılması için, yüzde kesinlikle giderilmesi gereken bir kırışık olması gerekmez; yorgun bir yüz ifadesi taşıyan kadınlar bu ameliyatı yaptırırlar.

Göğüs Estetiği Ameliyatı

Her kadın güzel ve çekici olmak ister. Kadında güzelliğin, dişiliğin ve çekiciliğin en mühim göstergesi göğüslerdir diyebiliriz. Estetik ameliyatlar içinde sık sık başvurulanlardan biri de ufak göğüslerin büyültülmesi ya da tersine iri göğüslerin küçültülmesidir. Büyültme işlemi “mastop-lasti” denilen bir ameliyatla oluyor. Bu ameliyatla çoğunlukla silikondan yapılmış bir protez göğüs kemiğiyle doku arasına yerleştiriliyor. Doğrudan silikon şırıngalanması ise olmadık yerlerde şişkinlikler yaptığı için bundan kaçınmak gerekir.
Ameliyattan sonra bir ay boyunca gece gündüz özel bir sutyen giymek gerekir.
Çok iri göğüslerin küçültülmesi ise üç saatlik bir bayıltmayı gerektirmektedir. Bu ameliyatla göğüs dokuları ve bezleri azaltılır. Bu işlem süt vermeyi engellemez ancak ameliyat sırasında göğüs ucu çıkartılıp, yeniden dikildiği için duyarlılığı azalır. Bu ameliyatın izleri göğsün dört bir yanından belli olur. Şu noktayı da ekleyelim ki göğüslerin büyüklüğünün hormonal bir nedeni varsa bu ameliyat Devamını Oku →

Ciltteki Lekerin ve Benlerin Estetik Ameliyatla Alınması

Lekelerin cildin güzelliğini bozduğunu belirtmeye sanırız gerek yoktur. Ben ise kimi devirlerde bir güzellik unsuru olarak görülmüş, hatta bu nedenle kadınlar boyanırlarken yapay benler kondurmuş­lardır yüzlerine. Ancak bazı benlerin çirkin durabildikleri yine bir gerçek. İşte bu tür benler ve lekeler estetik cerrahiyle yok edilebiliyorlar.
Bu, iki yoldan yapılıyor. Biri, derinin soyulması. Yerel uyuşturma ile deri duyarsızlaştırıldıktan sonra deri spreyle donduruluyor. Bu sayede hem kanama önlenebiliyor, hem de acı duyma olasılığı iyice azaltılmış oluyor. Daha sonra cerrah deriyi soyuyor! lekeli parçayı çıkartıyor, ufak bir fırçayla gerekli düzeltmeleri yapıyor. Beş-altı saat süren bu işlemden sonra yeni derinin oluşması için on gün kadar beklemek lazım. Yeni deri tabiî lekesiz, doğal renginde oluyor. Daha az kullanılan ikinci yöntem ise kimyasal olarak derinin kazınması. Fakat bu daha güç ve tehlikeli. Zira cilt kimyasal maddeye tepki gösterebiliyor, allerji meydana geli­yor.

YÜZ

Yüzün yan kısımlarının pürüzsüz olması ve alt kısımlarının da yukarı doğ­ru kalkması için yüz germe ameliyatı yapılır. Eskiden yüz gerdirilince, yüz çizgileri donmuş gibi oluyor dikişlerin açıl­ması korkusu yüzünden gülmeye cesa­ret edilemiyordu.

Botoks ( Botox) Nedir?

· Botoxun açılımı, Botulinum toksin tip A’ dır.
· Botox yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları yok etmek amacıyla uygulanan bir tedavi metodudur.
· Botoks kasların çok fazla çalışması neticesinde meydana gelen kırışıklıkların tedavisinde olumlu sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.
· Mimik dediğimiz, gülme, kaş çatma, alın kırıştırma gibi hareketler, devamlı yinelenerek , yüzdeki çizgilerin oluşumuna neden olur ve bu çizgiler ilerleyen dönemlerde derinleşir.
· Botox, daha çok yüzün üst bölümündeki kırışıklıkların yani iki kaş arasında kalan kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Botoks avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altında oluşan fazla miktarda terlemenin yok edilmesinde de kullanılır. Söz konusu bu bölgelere yapılan botox uygulamaları 6-8 ay boyunca terlemeyi engeller.
· Botoxun son zamanlarda, kadınların tercih ettiği bir başka kullanım alanı da kaş kaldırmadı Devamını Oku →

Yüz Gençleştirme Ameliyatı – Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı

Yüz gençleştirme estetik ameliyatlarına neden ihtiyaç duyuluyor?
Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: İnsanlar doğduğu zamandan itibaren doğası gereği yaşlanmaya başlar. Fakat, sosyal faktörler insanları zamanla rahatsız etmeye başlar ve insanlar 30 yaşından itibaren yüzünde birtakım deformasyonlarla karşılaşmaya başlar. İnsanlar bir sabah uyandığında daha önceden hiç fark etmediği kırışıklıkları, gevşemeleri fark eder. Kişi ilk zamanlar bu yüz deformasyonlarını görmezden gelse de ilk önce cilt kremleri, cilt dolguları, botox gibi uygulamaları düşünmeye başlar. Bu tür uygulamalar kişinin beklentilerini karşılamadığında ise yüz gençleştirme ameliyatı gündeme gelir.
Yüz gençleştirmek için ne tür ameliyatlar yapılabilir?
Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Yüz gençleştirme ameliyatları kişinin yüzündeki deformasyonlara göre belirlenerek uygulanır. Yüz gençleştirme estetik ameliyatlarında;
-Total yüz germe ameliyatı
-Şakak-alın germe ameliyatı
-Orta yüz germe ameliyatı
-Boyun germe ameliyatı
-Göz çevresi gençleştirme girişiml Devamını Oku →

GÖĞÜSLER

Büyük göğüsleri küçültmek için yapılan ameliyat, bir ilâ üç saat ka­dar sürer. Bu küçültme işlemi operatör için de oldukça güç bir ameliyattır. Göğ­sün yağlı dokusundan, bazen her meme den bir kiloya kadar parça çıkartılarak memenin hacmi küçültülür ve göğseyeniden biçim verilerek yukarı doğru kaldırılır.
Ameliyat sırasında göğsün uç kısmına da yeni bir biçim verilebilir. Göğse iyi bir biçim verilmişse ameliyat başarılı olmuş demektin. Ameliyat kesiğj çeşitli biçimlerde açılır; bazen ters dön­müş T biçiminde, bazen de halelerdeh koltuk altına doğru dikey olarak gelen bir biçimde kesilir.
Meme ucunun çevresine de daire biçiminde bir kesik yapıla­rak, dikilir ve bu bölgeye de biçim veri­lir. Dört ilâ sekiz gün kadar hastanede kalmak gerekir. Sonuç çoğunlukla başarı­lı olur; göğüsler çoğunlukla yeni biçimle­rini korurlar. Bununla beraber, göğsün yarısından fazlası alınamayacağından, çok iri göğüsleri çok fazla küçültme olanağı yoktur.
Sarkık göğüsleri kaldırmak için, meme­ye tekrar biçim vermek veya göğüs de Devamını Oku →