Patchwork (Yamalı Bohça) Yatak Örtüsü

Bu güzel yatak örtüsü çocuğunuzun karyolasında ya da yatağının üstünde çok güzel duracaktır. Üstelik yapılması çok kolaydır ve arta kalmış kumaş parçalarını değerlendirmenizi sağlar.
Anneannelerimizin “yamalı bohça”,  batılılarınsa “patchwork” dedikleri, arta kalmış kumaş parçalarından, eskimiş giysi, perde, vb. kumaş eşyanın sağlam kal­mış yerlerinden yararlanılarak hazırlanan ör­tüler, günümüzde yeniden moda olmakta. Üstelik bu harika yatak örtüsünü yapmak, dikiş-nakış işinde uzman olmanızı gerektirmez.

RENKLERİN SEÇİMİ
Artmış kumaş parçaları kullanılacak olmakla birlikte, ideal olan, kullanılan kumaşların renk ve desen açısından birbirleriyle kaynaşma­larıdır. Sözgelimi, beyaz zemin üstünde, açık yeşil merkezli kabartma şekiller (rozetler) oluşturan çiçek desenli kumaşlar karışımı kul­lanabilirsiniz. İnce şerit çizgili kumaşlar, patchwork örtü yapımına çok elverişlidir. Ama düz renklere de bağlı kalabilirsiniz. Sözgelimi, soluk pembe zemin üstünde, uçuk mavi ve leylak reng Devamını Oku →

Örgü örmek bunamayı geciktiriyor

ABD’de yapılan bir araştırma, örgü örmek, kitap okumak, hatta bilgisayar oyunu oynamanın bile bunama başlangıcını geciktirebileceğini ortaya koydu.
BBC’nin internet sitesindeki habere göre Minnesota’daki Mayo Clinic hastanesinden araştırmacılar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini, ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin hafıza kaybı gibi sorunlar yarattığını belirledi.
Araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.
Orta yaşta okuyan, oyun oynayan veya dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. İlerleyen yaşlarda ise aynı faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Araştırmada ayrıca günde 7 saatten az televizyon seyredenleri Devamını Oku →