Sezaryen Doğum mu Normal Doğum mu?

Uzmanlar ‘Sezaryen mi, normal doğum mu?’ sorusunu “Eğer tıbbi bir sorun yoksa normal doğum tercih edilmeli” diye yanıtlıyor. Bebeğin fazla iri olması, rahimde yan pozisyonda durması ve kordon sarkması sezaryeni zorunlu kılıyor.
Dr. Alper Mumcu: Oksijen ve besin maddelerini bebeğe taşıyan göbek kordonunun uzunluğu yaklaşık 50, kalınlığı ise. 1.3 santimetre civarındadır. Bebeğin ağırlığı 3 kilonun üzerindedir ve rahimin büyük bir kısmını doldurur. Anne adayından geçen antikorlar bebeğin doğum sonrası en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olacaktır. Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve anne adayının suları gelebilir.
Dr. Alper Muıncu: Anne adayı herhangi bir ağrı hissetmese de rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlamış olabilir. Normal sancıların başlamasıyla rahim ağzındaki açıklık ve incelme de artmaya başlar. Açıklık 10 santimetre olduğunda doğumun ilk evresi tamamlanmıştır. Daha sonra ikinci evre yaşanır ve bebek dünyaya ‘Merhaba’ der.
Devamını Oku →

Suda Doğum Videoları 3. Video İzle

Suda Doğum Videoları 3. Video
Bu sayfada olduğunuza göre hamilesiniz ve doğum zamanı yaklaştı.  Ne tür bir doğum yapacağınıza karar veremediniz ve internette doğum ile ilgili araştırmalar yapmaya başladınız. Doğum kategorimize bakarken su içinde doğum videolarımıza rastladınız. Evet aşağıda suda doğum için numune bir videomuz var. Bu video sayesinde bu tür doğum ile ilgili de bilgi sahibi olacaksınız. İyi seyirler…

Suda Doğum (Video kaldırıldı)


Suda Doğum Videoları – 2. Video
Ülkemizde pek tercih edilmese de suda doğum da bir doğum türü. Uzmanlar suda doğumun daha az sıkıntılı olduğunu söylüyor.  Doğum yapacak anne adaylarını bilgi sahibi yapması için suda doğum videolarını da sitemize eklemeyi müsait gördük. Tercih sizin.

Suda Doğum Daha mı İyi?

32 yaşında, 24 haftalık hamile bir kadınım. Hamileliğimle ilgili bir sorunum yok, her şey normal gidiyor. Merak ettiğim konu şu: Çevredekiler suda doğumu önerdiler. Daha rahat olacağını söylüyorlar. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
CEVAP: Sevgili ziyaretçimiz, çevrenizde suda doğum yapan kaç dostunuz var, bilmiyorum. Ama ben yıllar önce hastamdan böyle bir teklif aldım. “Beni suda doğurt” dedi. Amerikalı bir kadındı. Ben de herkes gibi normal doğum yaptırabileceğimi söyledim. Hastanın Amerika’ya gittiğini biliyorum. Şimdi gelelim suda doğuma: Ben bunun bir fantezi olduğunu, ağrısız doğum yöntemlerinden bir üstünlüğü olmadığını sanmıyorum fakat dostlar arasında suda doğumu anlatmak herhalde ilginç olmalı. Bence fark sadece bu. Gebeliği takip eden doktora güveniyorsanız, hem kendi hem de bebeğinizin sağlığını ona emanet ediyorsanız, doğum şekline de karar vermesinde onun tavsiyeleri ve önerilerini kesinlikle dikkat edin. Ayrıca doğum her an sürprizlerle dolu bir eylemdir: Daha önceden verilen bir karar her an yeni duruma göre değişebilir.

Ölüm Doğum

Gebeliğin 28′inci haf­tasından sonra doğup, soluk almayan ya da herhangi bir canlılık belirtisi göster­meyen çocuğun ölü doğduğu söylenir.
Ölü doğum demek, bebeğin anne karnındayken yani anne rahminde iken ölmüş olması anlamına gelir. Bebeğin anne rahminden çıktığında canlı olup sonradan ölmesi ölü doğum demek değildir.
Ölü doğum, gebeliğin bazı kaynaklara göre de 20′nci haftasından sonra anne karnında ölmüş olan bebekleri ifade eder. Ölü doğum vakaları çoğunlukla her iki gebelik de bir defa görülen vakalardır. Gebelik döneminin 20′nci haftasından önce ölmüş olan bebeğin durumu ölü doğum değil düşük. Şayet ölüm esnasında gebeliğin hangi haftasında olduğu bilinmiyorsa, bebeğin kaç kilo olduğuna bakılarak, bebeğin ölümünün ölü doğum mu yoksa düşük mü olduğuna karar verilir. Bebeğin kilosu 500 gramın üzerinde ise buna ölü doğum tanısı konur. 500 gramın altında ise düşük tanısı konur. Dünya genelinde her yıl üç milyonun üzerinde ölü doğum vakası yaşanmaktadır.
Ölü doğum nedenleri
•Anne ada Devamını Oku →

Saralı Kadınlar Doğumda Neler Yaşar?

Epilepsisi olan gebe, birçok kadın gibi, bebeğini normal vajinal doğumla dünya­ya getirebilir. Sizin durumunuzu da en iyi doktorunuz belirleyecektir. Gerekli görürse size sezaryen önerecektir.
Eğer doğum anında nöbet geçirirseniz, damardan verilecek ilaçla bu önlenebilir ve doğumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yani, en olumsuz durumlara karşı bile alınacak önlemler ve çözümler var, gördüğünüz gibi. Önemli olan, en olumsuz durumları bile soğukkanlılıkla karşılamanız.
Doğum Sonrası Bakım
Doğum sonrasında ilaçlarınız tekrar gözden geçirilmeli ve gerekirse yeni bir doz ayarlamasına gidilmeli. Bazı antiepileptikler doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltabilir. Bu durumda, doğum kontrol yönteminizi değiştirmeniz gerekebilir. Hormonal yöntemlerin yerine bazı kadınlar diyafram, sperm öldürücü veya pre­zervatif kullanmayı tercih eder, siz de bu yöntemlerden birini düşünebilirsiniz.
Doğumdan hemen sonra, potansiyel sorunlarla karşılaşmaması için bebeğe K vi­tamini enjeksiyonla verilecektir. Bunun nedeni, antiepile Devamını Oku →