Yağlı Ciltlere Karşı Limon Maskesi

Tabiatın kadınlara sunduğu güzellik imkanları
Tabiat bütün imkânlarını kadın güzelliğinin emrine ama­de kılmıştır. Meyvalar, sebzeler, yumurta ve süt kıymetli bi­rer besin olmalarının dışında, kadın güzelliğinin değerli yardımcı­larıdır. Kadınların ekseriya hiç hoşlanmadıkları yağmur bile bir güzellik aracı olabilir. Bunun için aşağıdaki tavsiyelere ria­yet etmeniz kâfidir.
YAĞLI CİLTLERE KARŞI LİMON
Sebore veya akne illetlerinden şikâyetçiyseniz, cildiniz asitlenmeye muhtaç demektir. Cilt doktorları böylelerine asitli sabunlar tavsiye ederler.
Aşağıdaki maske cildinize aynı zamanda hem asit, hem de vitamin kazandıracaktır:
Bir limonun suyunun içine, limonun kabuğunun dış tabakasını rendeleyin. (Limon kabuğunun antiseptik yağlar itiba­riyle zengin olan kısmı burasıdır.) Yukarıki karışıma bir kü­çük tutam asit salisilik de kattıktan sonra, sıvıyı kat kat bir­kaç tabaka halinde yüzünüze sürün. Bu maskenin üst üste birkaç gün tatbik edilmesi, cildinizin pul pul dökülmesiyle so­nuçlanacaktır. Maskeyi tekrar e Devamını Oku →

Cildinizi Meyvelerle Canlandırın

Sevgili hanımlar; meyvelerin bol olduğu yaz mevsimindeyiz. Meyvelerin ne kadar yararlı olduğunu da biliyoruz, öyleyse doğanın mucizelerinden yararlanmamız lazım… daha sağlıklı olabilmek için meyveleri bolca tüketebileceğiniz gibi cilt bakımında da yararlanabilirsiniz. İşte sizlere vitamin deposu meyvelerle uygulayabileceğiniz bir kaç pratik maske tarifi. Daha genç ve daha canlı cilde sahip olmayı kim istemez? Evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskelerden sonra pürüzsüz ciltlere ve daha çekici olmaya hazırmızınız? öyleyse buyrun…

Armut ile yapabileceğiniz maske sayesinde cildiniz hem beslendiği gibi serinleyecektir. Bu işlem için olgunlaşmış armut seçmelisiniz. Cam bir kase yeterlidir. Armudun kabuğunu soyup kase içinde çatalla ezdikten sonra tamamını yüzünüze sürüp bekleyin, onbeş dakikalık bekleme süresi yeterlidir, sonra bol su ile yıkayın.
Cildinizin bebek cildi gibi olmasını istemez misiniz? Hem de kadife gibi bir cilt… Bu işlem için yine cam kaseye 2-3 y Devamını Oku →

Göz ve Alın Jimnastiği

Göz ve alın kaslarının gerginliğini korumak için birkaç egzersiz:
• Gözlerinizi kapayın. Gözünüzü çevreleyen kasları iyice büzerek göz kapaklarınızı sıkın. Bu egzersiz, kaşların başlangıç yerinin sarkmasını, göz kapaklarının düşmesini, şişkinlikleri önle­mek için çok yararlıdır.
• Deriyi tam yerinde tutmak için, iki par­mağınızı şakaklarınıza dayayın. Gözlerinizi 10 kez arka arkaya ve kuvvetle açıp kapayın. Bu egzersiz göz kapağı kaslarını çalıştıracaktır.
• Başınızı hiç kımıldatmadan ve iyice dik olarak tutun, iki gözünüzle, elinizden gel­diğince sağa bakın. Bu durumda bir kaç saniye bekleyin. Aynı işlemi, sola bakarak tekrarlayın.
• Göz altlarındaki torbaları ortadan kaldı­rarak alt göz kapağını hafifçe kaldıran, üsl göz kapağını da aşağıya doğru indiren bir hareketle göz kapaklarının çevresini kasın.
• Baş parmağınız ve parmak uçlarını? bir­birine yapışık olarak ve saç çizgisine değecek biçimde ellerinizi alnınıza koyun. Saçın derisini bastırın ve itin. Sonra bırakın eski durumuna gelsin.
• Alın hareketleri yapmamaya mümkün olduğunca özen gösterin. Yüzün bu bölümündeki yatay ve dikey kırışıklıklar, genellikle, anlam ifade eden kırışıklıklardır; yani bu kırışıklıklar kontrol­süz mimikler tarafından oluşturulurlar,

Cilt İçin Doğal Ürünler

Kayısı: Deriyi temizler, besler ve canlandırır. Normal ciltlere gerginlik, esneklik verir. Bir parça kayısıyı yüzünüzde ezin. Deriye işlemesi için kurumaya bırakın.
Badem: Birçok güzellik müstahzarı­nın karışımına girer; dinlendirici, yumuşa­tıcı ve besleyici özellikleri vardır. Acı ba­dem hamuru nefis bir doğal deodoranttır.
Akdiken: Dinlendirici ve kan hücumunu önleyici bir etkisi vardır; bir güzellik kremine katıldığı takdirde, kızarık­lıkları ve sivilceleri iyileştirir.
Patlıcan: Teni hafifletir, beyazlatır ve birçok deri hastalıklarını engeller
Avokado Armudu: Tropikal bölgelerde yetişen bir meyvedir. Yağının canlandırıcı ve vifaminlendirici bir özelliği vardır.
Peygamber çiçeği: Yorgun ve şişkin göz kapaklarına ve kızarmış gözler için.
Papatya: Dinlendirir, kan hücumu­nu engellerve dezenfekte eder.
Havuç: Deri ve dokular için gençleştirici bir gücü vardır deri hastalıklarında tavsiye edilir.
Limon: Yağ sızması ve göze­neklerin gevşemesiyle savaşır. Kırışıklıkla­rı giderir, teni beyazlaştırır, yüz ve Devamını Oku →

Kendi Toniğini Kendin Yap

KENDİ TONİĞİNİ KENDİN YAP
Tonik cilt temizliğinin vazgeçilmezidir. Temizliği tamamlar ve açılan gözenekleri sıkılaştırır.
Cilt temizliğinde mühim bir yeri olan toniğinizi on beş dakika ayırarak kendiniz yapmaya ne dersiniz? Kolay, sağlıklı ve güvenilir bir seçim. Bunun için bir elma ve bir kaşık bal yeterli. Elmanın çekirdekleri çıkarıldıktan sonra bir yemek kaşığı balla elmayı mikserden geçirip püre haline getirin. Yüzünüze sürüp on beş dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayın. Bu yolla her gün kendinize ayıracağınız on beş dakika sizin daha güzel ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Uykunun Önemi

Uyku güzelliğin ve sağlığın ilk koşuludur. İnanılmaz derecede onarım edici faydası vardır. Uy­kusuz geçirdiğiniz bir geceden ya da yeter­siz bir uykudan sonra görünüşünüze şöyle bir bak­manız bu durumu anlamanız İçin aslında fazlasıyla yeterlidir:
-hatlarınız iyice gerilmiş,
-yüzünüzdeki kırışıklıklarınız iyice belirginleşmiş,
-gözleriniz şişmiş ya da kızarmış,
-teniniz matlaşmış ve donuklaşmıştır.
Her şeyi harika yapan ve organiz­manızın devrini düzenleyen tabiatın, bizi, yaşantımızın üçte birini uykuda geçirmeye alıştırmış olması beyhude değildir elbette. İyi ça­lışması için vücudumuzun bu gevşeme anlarına büyük ihtiyacı vardır.

Karbonlu Köpük

Yüzde kırmızı ergenlikler olduğu zaman karbonlu köpük tedavisi çok etkili olmakta, çok iyi netice vermektedir.
Karbonlu Köpük Nedir?
Katılaştırtlıp basıncı azaltılarak, kar beyazlığında bir madde haline dönüştürülen, susuz karbonik bir mad­dedir. Bu yüzden kalem şeklinde çıkarılması çok kolaydır. Deri biliminde çok sık kullanılır.
Karbonlu Köpük Ne Zaman Kullanılmalıdır?
– Hafif soyulmalarda: Deri uzmanı, karbonlu köpüğe batırılmış bir tam­ponu hızla  bu işlem yalnızca 20 saniye sürer ve bir defada bütün yüzde dolaştırır. Bu soyulma, saydam tabakanın parçalan­masını hızlandırarak yüzeydeki kantn temizlenmesini sağlar. Saydam tozlar ken­dileriyle birlikte organik zehirli artıkları da sürükler. Uygulamadan hemen sonra, deri sertleşir ve beyazlaşır. Daha sonra normal görünümünü kazanır, bir terstepki sonucu, bir saat içinde, yüzde hafif kızarıklıklar oluşur fakat bunlar 24 saatten fazla sürmez. Bu tedaviden sonra ve ters­tepki süresince hiç bîr makyaj uygulanma­malıdır. Yine sonraki bir kaç gün süresince y Devamını Oku →

Havanın Cildiniz Üzerinde Yararlı Etkileri

Temiz hava güzelliğiniz için çok yararlı­dır: mümkün olduğunca sık her türlü.hava kirliliğinden uzaklaşarak, temiz havaya çık­mağa çalısın. Sık sık kırlara, denize, dağa gidebilme olanağınız varsa, bundan yararlanarak bir açık hava kürü yapın.
Açık Hava Nedir?
Sürekli yenilenen bir oksijen kitlesidir ve şu maddelerden arınmıştır:
-sinir sistemine zararlı olan karbon dioksit gazı,
-kirli havada biriken, solunum yolunu ve deriyi tahriş eden pozitif iyonlar. Bunlar, aslında, yere bıraktıkları çok sayıda zararlı bakterinin sorumlusudurlar.
-duman ve öteki zararlı etkenler, aynı şekilde bronşlara ve deriye zarar verirler.
Demek ki, temiz havanın organizmamız üzerinde dolaysız bir etkisi vardır:
-kan dolaşımını hızlandırır,
-sinir sistemini uyarır,
-zehirlerin elenmesine yardımcı olur,
-akciğerleri “temizler”.
İşte, güzel bir yüze, temiz bir tene, ufak gözeneklere, duru bir çehreye, canlı bakışa sahip olmak için yeterli bir yığın etken.
Üstelik, ciğerlerinize istediğiniz kadar hava çekebilirsiniz. Örneğin, yürüyün, egzersiz yapın, zira organizma ne kadar çalışırsa o kadar çok oksijen alır, o kadar çok oksijen değişimi gerçekleştirir.

Ampulle Bir Bakım Uygulama

Uygulamanın En İyi Şekli
• Saçlarınızı korumak için bîr bant koyun.Tam kullanacağınız zaman, ampulü te­miz bir kaba kırın.
• Ellerinizi yıkayın. Parmak uçlarınızı bu sıvıya batınn
• Aşağıdaki noktalara piano çalar gibi ha­fif hareketler uygulayın, alına, kaş­ların başlangıcı ve alının ortasından, saç diplerine kadar.
– alt ve üst göz kapaklarına, yalnız bunu engelliyecek bir durum olmadığı takdirde, yapın. Bu konuda, kullanım- tavsiyelerini dikkatle okuyun ve üreticiler tarafından ve­rilen bilgilere gereken Özeni gösterin. Ger­çekten bunlar hangi maddelerin kimler üzerinde ne etki yaptıklarını daha iyi bilir­ler.
– yanaklar, burunun başladığı yerden, gö­zün dış köşelerine kadar, şakaklara uzayıp alt çeneye kadar İner.
– burun: birleşme yerinin üzerine. Burası çok göze batar ve çoğunlukla unutulur. Bu­rada ince kılcal damarlar yer alır.
– çene, dudakların altında her köşesi. Bu hareketler daima aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.
– çene altı: hiç unutulmamalıdır. Bu bölge için, sıvıyı işaret ve orta parm Devamını Oku →

Derinin Yaşlanmasını Geciktirmek

Şimdilik, hiçbir halde, elastini derin­deki katılgan dokulara getirme olanağı yoktur. Buna karşılık, kozmetik ürünlerin uygulanmasıyla bu kaçınılmaz yaşlılık ge­çici olarak gizlenebilir, gerçekte, elastinin hayvansal dokulardan elde edilmesi başa­rılmıştır. Toz haline getirilmiş, yağı alınmış, hidrolize edilmiş ve temizlenmiş sığır etinin bağlarından çıkarılır. Böylece duru, parlak bir toz haline gelir ve çoğunlukla krem veya süt şeklindeki bazı karışımlara katılır; derinin yaşlanmasını geciktirmeyi başarabilmek için, bunları düzenli olarak kullanmanız gereklidir.