Hamilelik için uygun günler

 Hamilelik için müsait günler
Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.
Otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.
Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.
Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları sü Devamını Oku →

Anne Sütünü Artırıcı Yiyecekler

Emzirme döneminde sağlanan sütteki enerjinin büyük bir bölümünün, yeni doğum yapmış annenin yediklerinden karşılandığı bilinmektedir. Alınan bütün enerjinin tam olarak süt enerjisine dönüşmemektedir. “Çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emmektedir.
Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine dolayısıyla depolanan yağların erimesine katkıda bulunuyor.

1- Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.
2-Sütünüzü arttıran en mühim besin, sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz, zira sütün mühim bir kısmı sudan oluşuyor.
3-Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzen Devamını Oku →

Anne sütü arttırıcı besinler

Anne sütü arttırıcı besinler
Siz annelerin emzirme döneminizde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediğiniz gıdalardan sağlanır. Aldığınız bütün enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmez, zira vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emer. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminizde günlük ortalama ekstradan enerji gereksiniminiz 750 kaloridir. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanır. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesinin sağlar. Beslenme ve Diyet Uzmanları Dilem İrkin ve Şengül Sangu Talak: “Bu gereksinimlerinizi karşılayabilmeniz için sizin özelliklerinize göre bir beslenme ve diyet uzmanı ile birlikte hazırlayacağınız, başta doğal besin kaynaklarından oluşan, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme programı ideal olacaktır. İyi ve doğru bir beslenme hem sizin vücudunuzu korunmanızı, kilo kontrolünüzü sağla Devamını Oku →

Erken Gebelikte Kanama

Bir çok kadının gebeliğin ilk 12 haftasında vajinadan lekelenme veya kanaması olur. Cinsel ilişki sırasında rahim ağzı kanaması olabilir. Rahim ağzının enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir. Gebeliğinizin erken döneminde kanamanız varsa doktorunuz pelvik muayene yapabilir. Ne kadar kan kaybettiğiniz ve hangi sıklıkla kanamanız olduğu size sorulur. Doktorunuz hiç ağrınızın olup olmadığını ve eğer varsa yerini ve şiddetini de sorar.
İnsan koryonik gonadotropin (hCG) ölçümü için bir kan testi yapılabilir. Bu madde gebelik sırasında vücudunuz tarafından üretilir. Birden fazla test yapılabilir zira hCG seviyeleri gebelik boyunca artar. Kan uyuşmazlığı için tedaviye gerek olup olmadığını görmek için kan grubunuza da bakılır. Kanamanın nedenini bulmak için ultrason yapılabilir. Bazen neden bulunamaz. Hamile iken kanamanız olursa özel bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken doğum yapma, ufak bir bebek doğurma veya düşük yapma şansınız daha yüksektir.
Düşük : Düşük gebelikteki bir sorun sebebiyle Devamını Oku →

Hamileler Cep Telefonlarına Dikkat!

Gebelikte cep telefonu kullanımı anneyi ve bebeği nasıl etkiliyor?
Mobil telefonların gebelikteki kullanımının doğacak olan bebeğe etkilerinin araştırılması çok güç bir konu. Cep telefonları ve onların yaymış olduğu elektromanyetik alanlar konusunda memeli hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalarda herhangi bir organ kaybının oluşmadığı gözlenmiş. Oysa bu konuda organ kaybından farklı olarak, başka şeylere bakmak lazım; örneğin, okul çağında duygusal dengenin normal olup olmadığının anlaşılması gibi. Ancak ne yazık ki, böyle çalışmalar için çok uzun süre lazım; bir başka deyişle, gebeliğinde cep telefonu kullanan gebelerin, gebeliklerinde cep telefonu kullanmayan gebelerle karşılaştırılmaları ve doğmuş olan bebeklerin bütün çocukluk boyunca izlenmeleri önem taşıyor. Dünyada bahsettiğimiz özellikleri taşıyan bu konuda yapılmış tek bir ciddi insan çalışmasının olması da bu tür çalışmaların zorluğunu ortaya koyuyor.
Bu çalışmada nasıl bir yol izlenmiş?
Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka or Devamını Oku →

Anne Sütü Nasıl Artar

Anne sütü, annenin yedikleri içtikleri şeylerden ve vücudundaki depolardan sağlanıyor. Bu yüzden emzikli kadınların hem sağlıklı olması, hem de iyi beslenmesi, kaliteli bir anne sütü için şarttır.
Emziren annelerin sütünün enerji ve besin değerinin ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için annenin ne kadar çok doğum yaptığına, beslenmesinin yeterli olup olmadığına, sık enfeksiyon geçirip geçirmediğine, ne kadar çok enerji harcadığına bakmak gerekir. Sık hastalanan, çok çalışan, çok doğum yapmış ve iyi beslenemeyen bir annenin, anne sütü kalitesinin çok iyi olduğu söylenemez. Zira süt için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin deposunda azalma olmuştur. Annenin gerek hamilelik sırasında ve gerekse doğumdan sonra dengeli beslenmesi, bebeğinin de sağlıklı olacağı anlamını taşır. Uzmanlar kaliteli anne sütü ve anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için anne adaylarına hamileliklerinde bol bol koyu yeşil yapraklı sebzeleri yemelerini, sık sık sıvı tüketmelerini öneriyor. Yeşil yapraklı sebzeler Devamını Oku →

MOL HİDATİDİFORM

MOL HİDATİDİFORM. Anne karnın­daki bebeği çevreleyen iki zarın dışta olanının (chorion: Koryon) yüzeysel ta­bakasının hastalığıdır: Rahim, üzüm sal­kımını andıran keseciklerle dolar, cenin bulunmaz, zira mol tarafından yok edilmiştir.
Belirtileri: Gebeliğin ilk ayları, normaldeki gibi seyreder. Dört ay kadar süren bir âdet kesilmesinden sonra, bir miktar kanamayla, bazen sulu bir akıntı ve mol keselerinin düşmesi görülür. Ka­sıklar ve sırtta ağrı olabilir. Rahim, ge­nellikle, normal gebelik ayma uymaya­cak kadar büyüktür. Tedavi: Vakaların onda birinde, ha-birleşme görülebildiğinden, teşhis konur konmaz, mol çıkarılmalıdır. Hasta, daha fazla çocuk istememekteyse, mol ile bir­likte rahimin de çıkartılması, ilerde gö­rülebilecek habis durumu tamamen ön­ler. Yalnız molün çıkartıldığı hallerde, hasta, bir süre, belirli aralıklarla mua­yene edilmeli ve molün tekrarlamadığın­dan emin olunmalıdır.

BENZEN ZEHİRLENMESİ

Benzen, endüstride bir eritici olarak kullanılır ve benzinle karıştırılmamalıdır. Akut benzen zehirlenmelerinde, baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, bazen konfüzyon, ufak kas kasılmaları ve nadir olarak çırpınmalar görülür. Yıllar boyu benze­ne açık kalma sonucu ortaya çıkan kro­nik zehirlenmelerde, aplastik anemi ve agranülositoz belirir, zira kan hücre­lerinin yapıldığı kemik iliği yıkılmıştır.

KONKÜSYON

KONKÜSYON. Bir patlama ya da ağır bir darbenin yarattığı şiddetli bir şok ve özellikle böyle bir darbenin başa gelmesi sonucu, bu şok durumunun uzamasıdır. Bu anlamda, konküsyon, belirli bir süre (genellikle 24 saat) süren, tam ya da yarı bilinç kaybıdır.Nedeni: Tam bilinememektedir. Başa gelen herhangi bir şiddetli darbe, iki ola­ya neden olur: a) Beyin, kafatası içinde­ki sıvıda yüzdüğünden, kafatası, beyine göre ivme kazanır; b) Kısa bir an için kafatasının şekli bozulur, zira kafatası kemiği biraz esnektir, anın sonucu, ka­fatası darbenin ters yönünde hareket eder, fakat başlangıçta beyin hareketsiz­dir ve sonra o da kafatası yönünde ha­reket eder, bu sırada, darbenin karşı tarafında, kafatasma çarpar, zira ka­fatasının hareketi artık durmuştur. Buna ek olarak, beyin üzerinde, bükücü, yır­tıcı güçler de belirebilir. Buna göre, be­yin iki kere darbe yer: Birincisi, darbe­nin indiği yerde, diğeri ise darbenin tam karşı noktasındadır (contre-coup) ve beynin değişik bölgeleri, bükme kuvvet­lerinin etkisin Devamını Oku →

KOMADAKİLERİ BEKLEYEN TEHLİKELER

• Derin komada, nörovejatif büyük fonksi­yonlar (solunum, kan dolaşımı) tam olmasa da faaliyetlerini kusursuz sürdürürler.
• Normal bir kişideki, uyurken pozisyon de­ğiştirme yeteneği kaybolmuştur. Vücudun ağırlığı devamlı aynı dayanak noktasındadır. Bu nedenle de yatak yaraları meydana gele­bilir.
• Bu yaralar ilerde çok güç tedavi edilir ve en­feksiyonlara neden olur. Hareketsiz kalan eklemler, kaslar ve sinirler de bu durumdan zarar görüp, ilerde tedavisi mümkün olma­yan izler bırakabilir.
• Savunma reflekslerinin eksikliği ise, akciğer solunumunu aksatıp, öksürme refleksinin ortadan kalkması nedeniyle, akciğer enfek­siyonlarına yol açabilir. Bu da, solunum ye­tersizliğini daha ciddî boyutlara ulaştırır.
• Gözün saydam tabakası da hızla zarar gör­meye başlayabilir, zira göz kapaklarının açılıp kapanma refleksinin ortadan kalkma­sıyla nemlendiğinden, kurur.
• Ayrıca böbrek kontrolünün kaybolması da idrar tutmasını engeller ve bu da, böbrek il­tihaplarına yol açabilir.