Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa !

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa
Gebelik, hamile kalmadan önce pek fazla düşünmediğiniz bir konudur. Aslında gebeliğiniz öncesi yapacağınız hazırlıklar sayesinde, daha az riskli ve sorunsuz bir gebelik geçirebilirsiniz.
Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak 9 aylık gebelik dönemine, bir bebeğin bakımına ve sorumluluğuna hazır mısınız? Evlilik yepyeni bir yaşam biçimidir. Birbirini çok iyi tanımayan, karşı cinsten iki insanın olan siz bir arada yaşamaya başlarsınız. Dolayısıyla birbirinizi tanımanız zaman alacak bir süreçtir. Öyle az bir zaman değildir bu. Eşinizle birbirinizi tanımanız, anlamanız için en az iki, üç yıl geçmesi gerekir. Genelde çiftlerin anlaşmazlıklarının yarıdan fazlası bu ilk iki yıl içinde ortaya çıkar. Bu nedenle evliliğinizin ilk zamanlarında yeni bir can kararı vermeden önce, eşinizle birbirlerinizi tanımaya zaman ayırmanız gerekir. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğini Devamını Oku →

Doğum Sonrası Kiloları

Sağlıklı bir diyet ve günlük egzersiz, yaşamınızın her döneminde enerji düzeyinizi yükseltir ve forma girmenize yardımcı olur. Bir bebek sahibi olup yenidoğanın bakımı ile ilgilenmek güç işlerdir. Gebelik ve doğumun geriliminden sonra eski gücünüze tekrar kavuşmanız zaman alır. Vücudunuza, toparlanması için zaman tanımalısınız. Fakat doğumdan sonra kendinizi hazır hisseder hissetmez egzersiz programına ne zaman başlayabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.
Doğum Sonrası Egzersizin Yararları
Her gün yapılan düzenli egzersiz kas gücünün tekrar geri kazanılmasına ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur. Egzersizle daha az yorgunluk şikayetleriniz azalır zira egzersiz enerji düzeyinizi yükseltir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.  Gebelik sırasında karın kaslarınız esner ve gevşer. Kasların tekrar eski sıkı halini alması zaman alır. Bazı basit egzersizler yaparak kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.
Doğumdan Sonra Egzersizlere Ne Zaman Başlayabilirim?
Doğumdan sonra egzersizlere b Devamını Oku →

Yumurtlama İlaçları

Yumurtlama ilaçları ya yumurtlamanın zamanını kontrol etmek yada düzensiz yumurtlamayı ayarlamak için kullanılırlar. Yumurtlama ilaçları doğru kullanıldıklarında bireylerin çoğunda yumurtlamayı sağlayabilirler ve birden fazla yumurta olgunlaştırarak yumurtlama sonrası problemleri de düzeltebilirler. Yumurtlamanın zamanı bilinirse doktor, örneğin bir aşılamayı gebelik ihtimalini en yüksek hale getirmek için kadının hamile kalabileceği günlere denk düşürebilir.
Yumurtlama ilaçları, seyrek yumurtlayan kadınlarda aylık yumurtlamayı sağlamak veya yumurtlamayan kadınlarda yumurtlamayı teşvik etmek için de yazılabilir. Kadınlar, erkek tipi hormonların yumurtalıklardan fazla salgılanması (polikistik over sendromu [PCOS]), pitüiteride yetersiz FSH ve LH üretimi veya normal seviyelerdeki LH ve FSH düzeylerine yumurtalıkların iyi yanıt vermemeleri gibi nedenlerle yumurtlamayabilirler. Yumurtlama ilaçları adet görmeyen kadınların tedavisinde gerekli olabilir ve luteal dönem yetmezliğini geçici olarak d Devamını Oku →

Hamilelik İçin Doğru Zaman

Kadınlarda doğurganlığının enfazla olduğu dönem, yirmili yaşlardır. Otuz yaşından sonra, bir takım doğuştan rahatsızlıkları bulunan bebek doğurma riski biraz daha yükselir. Ancak 40 yaşlarında olan birçok kadının da, sağlıklı gebelik sonucu sağlıklı doğum lar yaptığını da unutmamak gerekir.
Bir çok çift için bebek sahibi olmanın zamanı, anne baba adaylarının yaş sorunlarından çok, mali durumlar gibi bazı pratik sorunlarla ilgilidir.

Ayrıca, gebelik ve bebek sahibi olma konusunda çiftler arasındaki ilişkinin sağlamlığıda mühim olmalıdır. Çiftler evliliğin hemen sonrasında, bebek sahibi olmak için acele ederlerse de 1-2 sene beklemek daha müsait olabilir. Çünki eşler, birbirine alışma ve anlama fırsatı bulmuş olurlar; ayrıca çiftlerin çocuk sahibi olmadığı dönem, çocuk sahibi olduktan sonra bir daha kazanılamayacak ve belkide özlem duyulacak bir özgürlüktür. Bu nedenle, bu özgürlüğe bir çırpıda son vermeyip, bir süre keyfini çıkartmak daha doğru olabilir.

Kaç Haftalık Hamileyim

Gebelik haftasının tespiti çok önemlidir. Gebelik haftasının doğru tayini ile bebek büyümesinin değerlendirilmesi, erken doğum ve geç doğum hakkında karar verilir. Gebelik haftasının tespitinde son adet tarihinin ilk günü ve özellikle ilk 3 ayda yapılan ultrason incelemelerinin büyük önemi vardır. Eğer son adet tarihinin ilk günü bilinmiyorsa yada adet düzensizliği varsa ilk 14 haftada yapılan ultrason ölçümleriyle gebelik haftası belirlenir. Yukarıda belirtildiği gibi doktorlar gebelik haftasını gebe kaldığınız günden değil, son gördüğünüz adet kanamasının ilk gününden hesaplarlar.  28 günde bir düzenli adet gören kadında adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur.

Bu durumda gebelik son adetin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra geliştiği söylenebilir. 5 haftalık gebelikten bahsedildiğinde, son adetin ilk gününden 5 hafta geçtiği anlaşılmalıdır.Bu durumda kadının adeti bir hafta gecikme göstermiştir. Gebeliği Devamını Oku →

Hamilelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır?

20 ila 22nci hafta arasında yapılır. Önce açlık kan şekeri için kan alınır. Sonra 50gr şeker (glukozlu su) içirilir. 1 saat sonra yeniden kan alınır.

Sonuçta 140mg/100ml’nin altında çıkarsa netice %99 gebelik diabeti yoktur.1 saat sonraki kan şekeri 140mg/100ml’nin üzerine çıkarsa gebelik diabetini ekarte etmek için 3 saatlik şeker yükleme testi yapılır. Burada pozitif bir netice çıkarsa hastaya boyuna ve kilosuna göre özel diyet verilir.

Erken Gebelikte Kanama

Bir çok kadının gebeliğin ilk 12 haftasında vajinadan lekelenme veya kanaması olur. Cinsel ilişki sırasında rahim ağzı kanaması olabilir. Rahim ağzının enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir. Gebeliğinizin erken döneminde kanamanız varsa doktorunuz pelvik muayene yapabilir. Ne kadar kan kaybettiğiniz ve hangi sıklıkla kanamanız olduğu size sorulur. Doktorunuz hiç ağrınızın olup olmadığını ve eğer varsa yerini ve şiddetini de sorar.
İnsan koryonik gonadotropin (hCG) ölçümü için bir kan testi yapılabilir. Bu madde gebelik sırasında vücudunuz tarafından üretilir. Birden fazla test yapılabilir zira hCG seviyeleri gebelik boyunca artar. Kan uyuşmazlığı için tedaviye gerek olup olmadığını görmek için kan grubunuza da bakılır. Kanamanın nedenini bulmak için ultrason yapılabilir. Bazen neden bulunamaz. Hamile iken kanamanız olursa özel bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken doğum yapma, ufak bir bebek doğurma veya düşük yapma şansınız daha yüksektir.
Düşük : Düşük gebelikteki bir sorun sebebiyle Devamını Oku →

Yasmin Kullanımı

Yasmin, doğum kontrol hapı ülkemizde bayanların en çok tercih ettiği doğum kontrol haplarının başında gelmektedir. Ülkemizde ve bütün dünyada Yaygın olarak kullanılmasının nedeni doğum kontrol ilaçları arasında yan etkileri en az olan ilaç olmasıdır. Yasmin içeriğinde östrojen ve progesteron içerir.İçeriğindeki bu maddeler beyinde hipofiz ve hipotalamus bezleri üzerine etki göstererek yumurtalanmayı engeller. Ayrıca rahiç içersinde bulunan endometrium dokusunu bebek yerleşmesi için elverişsiz hale getirir, rahim salgılarını koyulaştırarar spermlerin rahime ulaşmasını engeller.

Yasmin Kullanımı:
Yasmin tabletleri paketin üzerinde gösterildiği gibi her gün aynı saatte 1 tablet bir miktar suyla alınmalıdır. 21 gün boyunca aynı şekilde devam edilmelidir.İlacı kullanmaya adet döneminde oluşan kanamaların ilk günü veya 2. ve 5. günler aralığında başlanmalıdır.İlaç kesinlikle düzenli kullanılmalıdır, düzensiz kullanıldığı taktirde e Devamını Oku →

Rahim içi Araç (Spiral)

Bakır veya hormonlar ile kaplanmış flexibil plastik bir araç rahim içerisine yerleştirilir. Bakır ile kaplı araç spermlerin rahim içi hareketini ve döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engeller. Progestin adı verilen hormon ile kaplı araç ise spermlerin rahim içerisine girişini ve döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engeller. Bakır içeren rahim içi araçlar çoğunlukla ülkemizde sık kullanılmaktadır.
Genellikle doğum yapan kadınlarda korunma sağlamak amacı ile kullanılırlar. Adet zamanı uygulama daha az ağrıya sebebiyet verir ve daha kolaydır.
Yüksek oranda koruyucu etki ortaya çıkarır. Her 100 kadın yılında 0,3 – 1 arası başarısızlık oranı vardır. Takılır takılmaz etki başlar. Ortalama 3 ve 5 yıllık koruma sağlayan tipte rahim içi araçlar vardır.

Doğum sonrası dönemde emzirmeyi etkilemeyeceğinden rahim normale döndüğünde hemen takılabilir. En mühim dezavantajlarından biri rahim içerisinde sık e Devamını Oku →

İdrar Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.
Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.
Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı d Devamını Oku →