Gebelik İsteyenler İçin Cinsellik

Gebelik İsteyenler İçin Cinsellik
İstemelerine karşın gebelik elde edemeyen çiftlerden bazılarında altta yatan sorun müsait zamanda ve yeterli sıklıkta ilişkinin olmaması, ya da uygulanan yanlış yöntemler gibi çok basit nedenler olabilir.
Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.
Uygun zaman

Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en müsait zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet siklusunun 14. gününe denk gelir. (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği, ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cin Devamını Oku →

Üreme

28 günlük bir menstrual döngüde adet kanamasından sonra yaklaşık 14. günde oluşan yumurtlama sonrası serbest kalan yumurta hücresi, fallop tüpünün saçakları tarafından içeri alınır ve tüpün iç yapısında bulunan tüycükler yardımıyla rahim iç tabakasına doğru ilerletilir.
Fallop tüpü içerisinde bu şekilde ilerlemeye devam eden yumurta hücresinin ömrü 12-24 saattir. Bu süre içinde yumurta hücresi sperm hücreleriyle karşılaşır ve şartlar müsait olursa sperm hücrelerinden biri yumurta hücresinin içine girerek yumurta hücresini döller.
Yumurta hücresinin dış yüzeyi Zona pelusida denilen kalın ve sağlam bir zar tabakası ile kaplıdır. Zar tabakasının yapısında bulunan maddeler, yalnızca insan spermi yapısında bulunan bazı enzimler tarafından eritilebilir nitelikte yapılmışlardır. Bu, insan yumurta hücresinin yalnızca insan sperm hücresi tarafından döllenmesini garantileyen mükemmel bir mekanizmadır. Yardımla üreme tekniklerinden mikroenjeksiyon işleminde Zona Pelusida, mikroskop altında çok ince bi Devamını Oku →

Tüp Bebek Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Erkekten alınan sperm, kadından alınan yumurta ile dış ortamda bir tüp içinde döllendikten sonra yeniden rahim içine yerleştirilmesine umumi olarak tüp bebek denilebilir. Tüp bebek uygulamaları, ilk önceleri sadece kanalları kapalı olan ve mikrocerrahiyle açılması mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde sadece kanalları kapalı olanlarda değil, farklı sebeplerden kaynaklanan kısırlık durumlarında da tüp bebek uygulanmaktadır.
Ancak hemen belirtelim ki, günümüzde kanallarını bağlatan kadınlar yeniden açtırabilmektedirler. Artık kanalları bağlatanların ilk seçeneği, tüp bebek değildir. Çünkü mikrocerrahi yöntemiyle kanallar açılabilir. Mikrocerrahi ile kanalların açılma oranı dünyada %93 civarındadır. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Tüp bebek, üremeye yardımcı tekniklerin uygulanmasıdır. Üremeye yardımcı teknikler konusunu açıklayalım.
Aşılama (İnseminasyon) Nedir:
Kadına düzenli olarak yumurta geliştirme ilaçları verilerek yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Eğer ihti Devamını Oku →

Kıllanmanın Sebepleri

Yumurtalıklardan aşırı androjen üretimi (polikistik over sendromu, tümör)
Kıl keselerinin androjenlere aşırı hassasiyeti (genetik)
Böbreküstü bezlerinden aşırı androjen üretimi (Klasik olmayan adrenal hiperplazi, tümör)
İnsülin Rezistansı (HAIR-AN Sendromu: (Androjen yüksekliği, insülin direnci, akantozis nigrikans)
Böbrek üstü bezlerinden aşırı kortizol üretimi (Cushing’s sendromu)
Menopoz
İlaçlar

Polikistik Over Sendromu (PCOS)
PCOS, yumurtalıkların fazla androjen üretimine neden olduğu hormon düzensizliğinin bulunduğu bir androjen fazlalığı şeklidir. Kıllanmanın yaygın bir sebebidir ve sıklıkla düzensiz yumurtlama veya yumurtlamama ve kısırlık ile beraber görülür. PCOS’lu hastalarda, yumurtalıklarda çok sayıda ufak kistler gelişir.
Bu ufak kistler gerçekte olgunlaşıp çatlayamayan olgunlaşmamış yumurta keseleridir. Yumurtlama olmadığı için adetler düzensizleşebilir veya hiç olmayabilir. Hekimler çoğunlukla PCOS tanısını ayrıntılı bir hikaye ve muayeneyi birkaç spesifik kan testi ile bir Devamını Oku →

Hamileyken Beslenme İpuçları

Hamilelik süresince alınması gereken kilo ne olmalıdır? Hamileliğin başlangıcında normalin üzerinde kiloya sahip kadınların haftada ortalama 300 gr, toplam 8-9 kilo almaları yeterlidir. Normal kiloya sahip bir kadının haftada 400 gr, gebelik sonuna kadar 12 kilo artışı normaldir. Hamile çok genç ve zayıfsa haftada 500 gr alması gereklidir.
Bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için protein, demir, kalsiyum, A, C, D ve B vitaminleriyle folik asit almalısınız. Aşağıdaki liste kabaca almanız gereken besinleri göstermektedir.
Protein: Yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, peynir, süt, baklagiller, soya fasulyesi, bezelye, mercimek.
Kalsiyum: Süt, peynir, yoğurt, balık, kuru kayısı, tahin, pekmez, ceviz, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler

A vitamini: Süt, peynir, yumurta, margarin, ıspanak, havuç, domates, şeftali, kavun, kayısı
B1 vitamini: Fındık, mercimek, nohut, bezelye, kahverengi ekmek.
B2 vitamini: Böbrek, süt, yoğurt, Devamını Oku →

Kanda Gebelik Testi

Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan BhCG değerleri kesin netice vermektedir. Çok ufak gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve BhCG düzeyleri döllenmeden ortalama 7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.
Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml üstüne çıkınca gebelik “var” anlamına gelmektedir. Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde değerler 1 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte sorun var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu Devamını Oku →

Kısırlık ve İlaçlar

Kısırlık tedavisi sebebine, ne kadar zamandır sorun olunduğuna, çiftlerin yaşına ve başka birçok kişisel özelliklere göre değişebilmektedir. İnfertilitenin bazı sebepleri düzeltilemez. Ancak yine de, yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalınabilir. Çiftler İçin Tedavi  Bu yaklaşımlar erkek, kadın veya her ikisini de ilgilendirebilir.
Cinsel ilişki sayısını arttırmak.
Haftada 2 veya 3 defa ilişkide bulunmak doğurganlığı arttırabilir. Ancak çok fazla boşalmak da, erkeğin sperm kalitesini azaltan bir etki yapabilir. Spermler kadının üreme sisteminde 72 saate kadar yaşayabilirler, yumurtlama sonrası yumurta 24 saate kadar döllenebilir.
Yumurtlama problemi olan infertil kadınlarda, doğurganlık ilaçları en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar yumurtlamayı düzene sokar veya teşvik eder. Genelde FSH, LH gibi doğal hormonlara benzer şekilde çalışırlar. Genellikle kullanılan doğurganlık ilaçları şöyledir:
* Klomifen Sitrat : Bu ilaç oral yolla alınır ve polikistik over sendromu veya başka yu Devamını Oku →

Hamile Kalmak İçin

Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organı (penis), vajenin içinde gidip gelir. Bu hareket sonucunda erkek orgazmı ile birlikte erkek üreme hücreleri olan spermler vajenin içine boşalırlar. Bunlar daha sonra sırasıyla rahimağzı ve rahim içi boşluğundan geçerek rahimin her iki yanına doğru açılan ve uzayan tüplere doğru hareket ederler. Eğer o sırada kadın yumurtlamış ise, sperm ve yumurta tübün içinde buluşur. Bu buluşma sırasında sperm yumurtanın içine girerek onu döller. Döllenen bu yumurtaya embriyo adı verilir. Birkaç gün içersinde bu embryo tüpten geri giderek rahimiçi boşluğa düşer ve orada rahim duvarının boşluğa bakan iç kısmına tutunur. Daha sonra da giderek büyüyerek fetüs adı verilen rahim içindeki bebeğe dönüşür.

Yumurtlama 28 günlük adet dönemlerinde adetin 1. gününden sayarak 14. gün, 30 günlük adet dönemlerinde ise 16. gün civarında olur. Ancak hem yumurta hem de sperm 1-2 gün yaşayabildiklerinden ve yumurtlama bazen 1-2 gün erken veya geç olabileceğinden 28 günlük adetlerde 10. ve 18. günler arası, 30 günlük adet http://www.hamilemiyim.net dönemlerinde ise 12. ve 20. gün arası cinsel ilişki kurulursa hamilelik şansı yüksektir.

Akıntı Nedenleri

Bayanların mühim bir kısmında hiç bir rahatsızlık yokken bile akıntı vardır. Bazı akıntı türlerindeki belirgin özellikler, akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve başka belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Bu özelliklere sahip bir akıntıların herhangi bir rahatsızlıktan pek olası değildir.
Bazen kadındaki akıntı miktarı ped kullanımı gerektirecek kadar fazla olabilir.
Fizyolojik akıntı, rahimağzı salgılarıyla birlikte kendini devamlı olarak yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının aslında mühim bir işlevi olduğu söylenebilir. Fizyolojik akıntılar hormonlar tarafından kontrol http://www.hamilemiyim.net edildiklerinden özellikle aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülürler. Fizyolojik akıntı adet döngüsünün her gününde var olabileceği gibi yalnızca belli günlerde Devamını Oku →

Kadınlarda Beyaz Akıntı

Genç kızlarda ve bluğ çağına girerken kansızlık, zayıflık, hazımsızlık, sınır bozukluğundan ötürü adetten iki iç gün önce veya sonra beyaz akıntı görülebilir. Bu akıntı önceleri yumurta akı şeklinde iken tedavi edilmezse daha sonraları yeşil, sarı ve pis kokulu hale dönüşerek ud yerinde kaşıntı yapar.
Beyaz Akıntı Sebebi
Genç kızlarda ve bluğ çağına girerken kansızlık, zayıflık, hazımsızlık, sınır bozukluğundan ötürü adetten iki iç gün önce veya sonra beyaz akıntı görüleblir. Bu akıntı önceleri yumurta akı şeklinde iken tedavi edilmezse daha sonraları yeşil, sarı ve pis kokulu hale dönüşerek ud yerinde kaşıntı yapar.

Beyaz Akıntı Belirtisi
Genç kızlarda ve bluğ çağına girerken kansızlık, zayıflık, hazımsızlık, sınır bozukluğundan ötürü adetten iki iç gün önce veya sonra beyaz akıntı görülebilir. Bu akıntı önceleri yumurta akı şeklinde iken tedavi edilmezse daha sonraları yeşil, sarı ve pis kokulu hale dönüşerek ud yerinde kaş Devamını Oku →