Doğum Sonrası Kiloları

Sağlıklı bir diyet ve günlük egzersiz, yaşamınızın her döneminde enerji düzeyinizi yükseltir ve forma girmenize yardımcı olur. Bir bebek sahibi olup yenidoğanın bakımı ile ilgilenmek güç işlerdir. Gebelik ve doğumun geriliminden sonra eski gücünüze tekrar kavuşmanız zaman alır. Vücudunuza, toparlanması için zaman tanımalısınız. Fakat doğumdan sonra kendinizi hazır hisseder hissetmez egzersiz programına ne zaman başlayabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.
Doğum Sonrası Egzersizin Yararları
Her gün yapılan düzenli egzersiz kas gücünün tekrar geri kazanılmasına ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur. Egzersizle daha az yorgunluk şikayetleriniz azalır zira egzersiz enerji düzeyinizi yükseltir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.  Gebelik sırasında karın kaslarınız esner ve gevşer. Kasların tekrar eski sıkı halini alması zaman alır. Bazı basit egzersizler yaparak kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.
Doğumdan Sonra Egzersizlere Ne Zaman Başlayabilirim?
Doğumdan sonra egzersizlere b Devamını Oku →

Kemik Erimesi

İnsan ömrünün giderek uzamasıyla,önemli bir sağlık sorunu olan osteoporoz, ileri yaştaki kadınların korkulu rüyası haline geldi. Oysa birçok hastalıkta olduğu gibi, osteoporozdan korunmak da, erken teşhis durumunda tedavi olmak da mümkün.
Osteoporoz nedir?
Osteoporoz , basit anlatımla kemiğin azalması ve yapısının değişmesiyle kolay kırılabilir hale gelmesidir. İskeletimiz yaşamımız boyunca kendini devamlı yeni kemikle yenileyebilen canlı bir yapıdadır.Genç bir çocuğun iskeleti her iki yılda bir komple yenilenir. Yetişkinlerde ise yenilenme daha yavaş olur. İster altı yaşında olun ister altmış yaşında tek ihtiyacınız olan şey kemiklerinizi osteoporoza karşı nasıl koruyacağınızı bilmenizdir. Yaşlandığımızda kemik kaybı, kemik yapımına oranla daha hızlı olduğundan kemiğin kendini yenilemesi yavaştır. Bu nedenle kemiğin süngere benzeyen yapısında delikler büyür.Kemik gözenekli bir hale gelir. Bu da kemiğin kolay kırılmasına yol açar.
Kadınlarda menopozdan sonra yumurtalıkların östrojen üretmem Devamını Oku →

Emziren Annelere Ramazan Önerileri

Emzirme döneminde, salgılanan süt miktarının yeterli olması ve sütün bebek için yeterli olabilmesi açısından annelerin oruç tutmaması önerilir.
Özellikle bebeğinin büyüme ve gelişmesinde yavaşlık veya gerilik olan annelerin oruç tutmaması gerekir. Bunun dışında emzirme döneminde olan her annenin oruç tutmadan önce kesinlikle doktoruna danışması gerekir.
Emzirme Döneminde Suyun Önemi
Emziklilik döneminde, sütün miktarını etkileyen en mühim öğe su ve sıvı tüketimidir. Emziren bir annenin günde 2,5-3 litre sıvı tüketmesi gerekir. Ramazan döneminde sahurla iftarın arasındaki sürenin de uzaması ile birlikte sıvı tüketimi sorun olabilecek konular arasındadır.
Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri
Emziklilik dönemindeki annenin gün içerisinde bol miktarda su, ıhlamur gibi bitki çayları, ayran ve taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler tüketmesi önerilir. Eğer anne oruç tutmaya karar vermişse, iftarla sahur arasındaki süreçte sıvı ihtiyacını mümkün olduğunca tamamlamaya çalışmalıdır.
Ramazan Devamını Oku →

Bebeğin Baş Büyüklüğü

Bebekte baş büyüklüğü, baş çevresinin bir mezura yardımı ile ölçülmesi ile bulunabilir. Ölçüm, mezüra ile arkada başın en çıkıntılı noktasından,  önde iki kaş arasından geçirilerek yapılır.
Tabi ki bir bebeğin gelişimi, bütün bebeklerle aynı değildir. Aşağıda vereceğimiz kafa çevresi boyutları ortalama kafa çevresi boyutlarıdır. Bebeğin başı doğum öncesi ve doğum sonrası ilk aylarda beyinin büyümesine bağlı olarak büyür. Ve bebeğin doğumla birlikte en hızlı büyüyen organı baştır.

Bebeğin kafa büyümesi kafada bulunan ve bıngıldak adı verilen açıklıkların zamanla kapanması ile meydana gelir. Çocuk doğduğu zaman baş uzunluğunun boy uzunluğuna oranı 1/4′tür. http://www.hamilemiyim.net/ Vücut büyümesi ön plana geçtikçe bu oran küçülerek erişkinde 1/8′e iner. Do­ğumda baş çevresi yaklaşık 35 cm kadardır. Ortalama değerler 3. ayda 40,5 cm, 6. ayda 43 cm, 12. ayda 46 cm. Bundan sonraki yaşlarda baş büyümesi yavaştır. Şunu unutmamalıd Devamını Oku →

Bağırsak Kanseri

Bağırsak kanseri yetişkinlerdeki kanser ölümlerinin 2′nci sırasında, kadınlardaki kanser ölümlerinin 3′ncü sırasındadır. Her yıl bağırsak kanserinden ölen kadınların sayısı yumurtalık kanseri, rahim ağzı ve rahim kanserinden ölenlerin toplamının neredeyse iki katıdır. On sekiz kadından biri yaşam süresinde bağırsak kanseri olacaktır.
Bağırsak Kanseri Nedir?
Bağırsak kanseri, kalın bağırsağımızdaki hücreleri etkileyen, yavaş büyüyen bir kanserdir ve vücudun başka kısımlarına yayılabilir.Kesin nedenleri bilinmemektedir.
Kim En Fazla Risk Altındadır?
Bağırsak kanserine yakalanma riski yaşla birlikte artar. Bağırsak kanserli 10 kişiden 9’u 50 yaşından büyüktür. Şişmanlık da büyük bir risk faktörüdür. Aşağıdaki risk faktörlerine sahip 50 yaşından önce taramaya başlamalıdır:

Kendisinde veya ailesinde bağırsak polipi veya kanseri öyküsü olması
Kendisinde ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı öyküsü olması
Ailesinde bağırsak kanseri sendromları öyküsü ol Devamını Oku →

Erkeklerde Kısırlık

Bir çift çocuk sahibi olmakta zorlandığında erkekte ve kadında bir sorun olma şansı % 50-50’dir.
Erkekte:

yumurtayı dölleyebilmek için çok az sayıda sperm
şekilleri düzgün olmayan veya gerekenden daha yavaş hızda sperm
spermlerin dışarıya çıkmalarını engelleyen kanal tıkanıklığı olabilir.

Kısırlık probleminiz varsa doktorunuz tam bir öykünüzü alıp sizi muayene ettikten sonra çocuk sahibi olmanızı engelleyen nedenleri bulmak için birçok tetkik yaptırmanızı ister.
Sperm Testi (Sperm Tahlili, Spermiogram)
Sperm testi muhtemelen yaptırmanız istenecek ilk testtir. Meni erkek orgazm olduğunda salınan sıvıdır. Menide spermi besleyip koruyan sıvılar vardır. Meni örneğini mastürbasyonla steril bir kap içine vermeniz istenir. Mastürbasyon sizin için kültürel olarak kabul edilemezse meniyi ilişki sırasında toplamak için özel bir kondom kullanabilirsiniz.
Sperm tahlili hem meni hem de içindeki spermlerin miktarı ve kalitesi hakkında birçok bilgi verir. Ölçülen bazı şeyler şunlardır:

Erkeğin ne kadar Devamını Oku →

İdrar Yollarında Enfeksiyon

İdrar yolu enfeksiyonları kadınların hamilelik dönemlerinde oldukça sık görülür ve ateş yükselmesine yol açabilir. Hamileyken daha sık meydana gelmesinin sebebi, büyüyen rahmin baskısı sebebiyle mesane kapasitesinin yavaşlaması, gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kaslarda gevşeme etkisinin idrar akışını yavaşlatmasıdır. Bu da bakteri üremesini kolaylaştırır.
İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri: İdrar yaparken yanma, sızlama, Sık sık idrara gitme, Kasıklarda bazen karnın alt bölgesinde sancı, Ateş, titremeler, İdrara gittiği halde boşaltamadığı duygusu, İdrar renginde, bulanıklık bazen kan, koku, Eğer enfeksiyon böbreklere yayılmışsa bel ağrısı, halsizlik üşüme titremeler umumi durumun bozulması ateşin giderek yükselmesi,

Bu belirtileri gösteren bir gebede hemen tam idrar tahlili ve idrar kültürü alınmalıdır. idrar tahlili sonucu da iltihap gösteriyorsa gebelerde güvenle kullanılabilen antibiotik tedavisi başla Devamını Oku →

Çinko

Çinko vücud için son derece gerekli minerallerden biridir. Büyüme ve gelişimin yavaşlaması, ciltte döküntüler, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi birçok sorunlara yol açan çinko ekskliği, özellikle hamileler için büyük önem taşımakta.
Çinko, proteinlerin ve hücre zarının yapısında yer alan minerallerden biridir. Çinko eksikliği, proteinlerin dengelenmesini sağlayan hücrenin işlevinin bozulmasına ve oksidasyon denen hasar veren durumlara karşı hassas hale gelmesine neden olur. Ayrıca genlerin sorumlu olduğu proteinleri üretmesi üzerinde de etkilidir.

Aşırı çinko eksikliği, çocuklarda büyüme ve gelişimin yavaşlaması ya da tamamen durmasına, ciltte döküntülere, şiddetli ishal a, yaraların iyileşmesinde gecikmelere, iştahsızlığa, tat alma duyusunda bozulmalara, gözün kornea tabakasında şişme ve bulanıklaşmalara, davranış bozukluklarına yol açar.
Çinko yeni doğanlar, çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, ağızdan beslenemeyip has Devamını Oku →

KÜÇÜK YANIKLAR

Kazazedenin güvenini kazanın. Yaralanmış kısmı, yavaş yavaş akan soğuk suyun altına tutunuz ya da 10 dakika süre ile (ağn dinmezse daha uzun) soğuk suya daldırınız. Eğer su yoksa onun yerine süt ya da bira gibi zararsız herhangi bir sıvı kullanılabilir.
■ Yanan alan şişmeye başlamadan önce orada bulunan yüzük, saat, kemer, ayakkabı gibi sıkabilecek giyecekleri yavaşça çıkannız.
■ Bu alanı, temiz, tercihen steril, tüysüz bir bezle kapatınız.
Dikkat: Sakın, yapışkan sargılar kullanmayınız.
Sakın, yaraya losyon, merhem ya da yağ sürmeyiniz.
Sakın, kabarcıklan patlatmayınız, kalkmış derileri koparmayınız ya da yaralı alana başka türlü müdahale etmeyiniz.
■ Yanığın ağırlığından şüphelenirseniz tıbbi yardım isteyiniz.
Ağır yanıklar için
■ Kazazedeyi yere yatırıp rahatlatınız. Mümkünse yanık bölgelerin yere değmesini önleyiniz.
■ Şişmeye başlamadan önce yaralı bölgede bulunan yüzük, saaat, kemer ya da dar giyecekleri yavaşça çıkannız. Kaynak sıvıyı emmiş olan her giyeceği soğumaya başladıktan sonra dikkatle çıka Devamını Oku →

KEMİRİCİ ÜLSERLER

KEMİRİCİ ÜLSERLER. Basal hücreler (bkz. Deri) kaynaklı, habis bir deri tü­mörüdür. Genellikle yüzde ve özellikle güneşte fazla kalmış kişilerde, ufak, yük­sek kenarlı bir ülser (yara) halinde be­lirir. Habaseti yerel etkilidir, vücudun başka bölgelerine yayılmaz, fakat yıllar boyunca, bulunduğu yerde yavaş yavaş büyüyüp, derine, kemiğe doğru ilerler. Cerrahî girişimle, tam olarak çıkartıl­malı, veya ışın tedavisi uygulanmalıdır.