Bebek

Gebelikte ikinci 3 ay

Gebelikte ikinci 3 ay En güzel düşlerinizden biri anne olmaktı ve bu gerçeğe her geçen gün biraz daha yaklaşıyorsunuz. Hamileliği kabullenme duruma alışma süreci olarak kabul edilen ikici 3 aylık dönemin içindesiniz artık. Mide bulantıları, düşük korkusu veya cinsiyet merakı… Bunların hepsini geride bırakarak karnınızdaki bebeğin keyfini çıkarma zamanınız artık geldi. Sizi ve Bebeğinizi Neler Bekliyor Hamilelik sürecini 3 aylık periyotlar halinde incelemek, anne adayının yaşadığı değişimleri ve anne karnındaki bebeğin gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir. İşte 13-26. hafta arasını içeren ikinci 3 aylık süreçte hafta hafta bebeğinizdeki gelişşmeler ve sizdeki değişmeler: Gebelikte 13.Hafta İlk 2 aylık süreci geride bıraktığınız 13.haftada bebeğinizin yüzü, daha belirgindi. Artık hamileliğin büyümesi izlenmeye başlanabilir. Ultrasonografide bebeğin kol ve bacak hareketleri oldukça rahat görülebilir ve 11-14 testi uygulanabilir. Anne adayının karnı henüz çok büyümesede, kilo ar (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Hamilelik için uygun günler

 Hamilelik için müsait günler Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur. Otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir. Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır. Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları sü (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Premenstruel sendrom veya PMS adetten 2 hafta önceden baslayan fiziksel ve ruhsal semptomların hepsine birden verilen umumi addır.  Bu semptomlar çoğunlukla adetin http://www.hamilemiyim.net/  baslaması ile birlikte geçmeye baslar ve adetin bitmesiyle son bulur. Yaklasık kadıinlarin hepsi  premenstruel semptomlardan birkaçını birden yasamaktadır. Her kadında semptomlar farklı farklıdır. Fakat en sık görülenler sunlardır: Duygusal dalgalanmalar Kendini depresif hissetme, huzursuzluk veya sinirlilik Mutsuzluk, endiseli olma durumu Yorgunluk veya uyku kalitesinde bozulma Basagrıları İstah degisiklikleri ve as erme Sakarlık Su tutulumu ve siskinlik hissi Saç ve ciltte degisiklikler Agrılı ve hassas memeler Kadınların çogunda semptomların hepsi birden bulunmaz, sadece bazıları mevcuttur. Bazen bu semptomlar  her ay aynıdır bazı aylarda degisebilir. PMS kadınların 5-10% ‘unun günlük yasamlarını kötü yönde etkilemektedir. PMS çoğunlukla menopozdan sonra geçer. PMS’nin nedenleri nele (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Anne Sütüm Yetmiyor

Anne sütü yenidoğan bebek için en yararlı ve vazgeçilmez besindir. Fakat bazen bu, bebek için yetersiz olabilir. Bu durumda kesinlikle saf inek sütü verilmemelidir. Anne sütü ilk altı ay kesinlikle tek başına tavsiye edilir. Ama çoğul gebelik ya da başka nedenlerle anne sütü yetmiyorsa bebeğin ayına müsait mamalar tercih edilmelidir. Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Gecikmeli Adet Görme

Gecikmeli adet görme, adet döngülerinin otuz günden daha uzun sürmesidir. Genelde 17 – 27 yaş aralığındaki kadınların adet kanamalarında zaman zaman bu  gecikmeler görülebilir.  Düzenli bir cinsellik yaşayan ve herhangi bir hamilelik korunma yöntemi kullanmayan bayanlarda görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. Adet gecikmelerinde ilk yapılması gereken gebelik testi uygulamaktır. Diğer olası neden ise herhangi bir şekilde o adet döngüsünde yumurtlama olmamasıdır. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki senede 1 kez adet kanaması gecikmesi olması çok olağandışı bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir kezden daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama göremiyorsa hormonal tetkik yapılarak durumu (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Kanda Gebelik Testi

Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan BhCG değerleri kesin netice vermektedir. Çok ufak gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve BhCG düzeyleri döllenmeden ortalama 7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar. Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml üstüne çıkınca gebelik “var” anlamına gelmektedir. Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir. Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde değerler 1 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte sorun var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Erken Gebelik Kaybı

Hamileliğin erken evrelerinde vajinadan kanama olması yaygındır ve her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte kanama düşüğün bir işareti de olabilir. Tüm testler normal ve kanamanın hiçbir sebebi bulunamamış ise endişe etmenize gerek yoktur. Dış gebelik, gebelik rahmin dışında, çoğunlukla de tüplerde büyüdüğü taktirde olur. Üzüm gebelik plasentanın Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Doğum sonrası hamilelikten korunma

Doğum sonrası hamilelikten korunma Doğum sonrası ikinci bir gebelik için ne kadar süre gereklidir? Emzirme dönemi biten kadınların en büyük endişesi gebe kalma korkusudur.Çok kısa bir sürede tekrar gebe kalmak hem riskli ve hem de aile için yeni maddi-manevi bir yük olabileceği için iyi bir korunma şarttır. Doğum şekli ister sezaryen ister normal olsun; doğumlardan sonra vücudun toparlanması ve eski haline kavuşması için umumi olarak en az bir 18-24 ay süreyle yeni bir gebelik önerilmez. Ancak bu 18-24 ay içinde vücut tam olarak kendini toparlayabilir, anne fizyolojik olarak tekrar yeni bir gebelik için hazır hale gelebilir. Süt korur diye bir inanış var,ne kadar doğru ? Emzirme ile birlikte beynin hipofiz bölgesinden yüksek miktarlarda prolaktin hormonu salgılanır. Prolaktin hormonu da yumurtlamayı baskılayarak gebe kalmayı engeller. Doğum sonrası süt vermeyenlerde 3 hafta, süt verenlerde ise 3 aydan sonra cinsel birliktelikte korunma olmadığı durumlarda gebelik ihtimali artmaktadır. Emzi (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Hamilelikte kansızlık

 Hamilelikte kansızlık Kansızlık (anemi) özellikle bayanlarda sık rastlanan bir problemdir. Gebelikte ise çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak görülme ihtimali artmaktadır. Uzmanlara göre, tıp dilinde anemi olarak adlandırılan bu sorunun anne adaylarının % 50’sinde görüldüğünü belirtiyor. Şimdi bu haztalık ile ilgili merak ettiklerinizi soru cevap şeklinde gidermeye çalışalım. Anne adayı: Anemi nedir? Cevap: Anemi kansızlık demektir. Vücuda gerekli oksijenin taşınması kırmızı hücrelerin içindeki hemoglobin adlı bir protein yolu ile gerçekleşir. Hemoglobin miktarındaki düşme kansızlığa neden olur. Gebelikte hemoglobin değerinin 10.5gr/100 ml olduğu seviye anemi için alt sınırdır. Anne adayı: Gebelik döneminde kansızlık neden artar? Cevap: Anne organizması gebelikte besin maddeleri açısından giderek artan bir istekle karşı karşıyadır. Beslenme yetersizlikleri kolaylıkla anemiye yol açar. Gebelerin %50 sinde anemiye rastlanabilir. Anne adayı: Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri nedi (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Hamile Kalmak İçin

Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organı (penis), vajenin içinde gidip gelir. Bu hareket sonucunda erkek orgazmı ile birlikte erkek üreme hücreleri olan spermler vajenin içine boşalırlar. Bunlar daha sonra sırasıyla rahimağzı ve rahim içi boşluğundan geçerek rahimin her iki yanına doğru açılan ve uzayan tüplere doğru hareket ederler. Eğer o Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından