Hamilelik için uygun günler

 Hamilelik için müsait günler
Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.
Otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.
Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.
Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları sü Devamını Oku →

Kıllanmanın Sebepleri

Yumurtalıklardan aşırı androjen üretimi (polikistik over sendromu, tümör)
Kıl keselerinin androjenlere aşırı hassasiyeti (genetik)
Böbreküstü bezlerinden aşırı androjen üretimi (Klasik olmayan adrenal hiperplazi, tümör)
İnsülin Rezistansı (HAIR-AN Sendromu: (Androjen yüksekliği, insülin direnci, akantozis nigrikans)
Böbrek üstü bezlerinden aşırı kortizol üretimi (Cushing’s sendromu)
Menopoz
İlaçlar

Polikistik Over Sendromu (PCOS)
PCOS, yumurtalıkların fazla androjen üretimine neden olduğu hormon düzensizliğinin bulunduğu bir androjen fazlalığı şeklidir. Kıllanmanın yaygın bir sebebidir ve sıklıkla düzensiz yumurtlama veya yumurtlamama ve kısırlık ile beraber görülür. PCOS’lu hastalarda, yumurtalıklarda çok sayıda ufak kistler gelişir.
Bu ufak kistler gerçekte olgunlaşıp çatlayamayan olgunlaşmamış yumurta keseleridir. Yumurtlama olmadığı için adetler düzensizleşebilir veya hiç olmayabilir. Hekimler çoğunlukla PCOS tanısını ayrıntılı bir hikaye ve muayeneyi birkaç spesifik kan testi ile bir Devamını Oku →

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Gebelik testi eczanelerden kolayca temin edilebilen ucuz ve basit bir yöntemdir. Beta  hCG ismi verilen gebelik hormonunun idrarda atılan kısmının test edilmesi esasına dayanır.İdrarda yapılan bu test ile  hCG düzeyi bell ise pozitif netice verir.İdrarda gebelik testi bazen yanlış yapılabilmektedir, cinsel birleşmenin ertesi günü yapılması anlamsızdır, hiçbir netice vermez. İdrarda gebelik testi sağlıklı bir netice alınması için adet gününün en az  1-2 gün geçmesi gerekmektedir.
Buna karşın kanda yapılan B-HCG testi miktarı tam gösterdiğinden ötürü çok duyarlıdır ve adet günü daha geçmeden netice verir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da ,sabah ilk idrar konsantre olduğu için daha sağlıklı netice verdiğidir. İdrada gebelik testini aç veya tok yapmanız fark etmez. İdrar testinin yanlış negatif çıkma ihtimali az da olsa mümkün olduğundan ötürü adet gününüzden 1-2 gün sonra yaptığınız test Negatif yani Yok çıkar ise 2-3 gün sonra tekrar edin.
Evde hamilelik testi idrar da yapıldığında ve şüp Devamını Oku →

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler
Bir birlikteliğin, yaşantısında mühim kararlardan birisi re bebek sahibi olmaya karar vermektir. Eski zamanlarla kıyaslandığında günümüzde, sahibi olup olmamaya karar vermek daha çok kontrolümüzdedir. Eski yıllarda bayanların geneli ileri yaşlarda bebek sahibi olmayı tercih ediyorlar. Bir bayanın en verimli dönemi 20 li yaşlarının ilk yılları dır. 35 yaşından sonra ise doğurganlık özelliği giderek azalmaya başlar.İlk hekim ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.Doktorunuz hem sizin hem de dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin zarar görmesini engellemek için bazı muayene ve tetkikler yapacak size sağlıklı bir hamilelik dönemi için önerilerde bulunacaktır.
Hamilelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken ge Devamını Oku →

Ağız Kokusu

Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu kişinin çevresini, bazen de kendisini rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Günlük hayatta yaşadığımız ağız kokusundan kurtulmak ise bazı önerilere uyarak mümkün.

Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun!

Diş çürükleri, dişeti iltihapları ağız kokusunun mühim nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve dişeti hastalıkları mühim ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip kesinlikle diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

Ağzınızda bulunan protez ve köprüleri kontrol ettirin!

Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yapılmalıdır. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve di Devamını Oku →

Hamile Rüyaları

Hamileyken, anne adayını tedirgin eden en büyük meselelerden bir tanesi, sık sık görülen kabuslardır. Rüya, görülmesi gereklidir, ancak çok azının hatırlanması tercih edilen bir psikofizyolojik olaydır. Rüyaların tamamına yakını derin veya yüzeye yakın bilinçaltından, çok az bir kısmı da bedensel etkenlerden kaynaklanırlar. Bazen de bu bedensel kaynaklı unsurlar, süregelen rüyanın içine parazit olarak girerler veya seyrini değiştirirler. Rüya materyali çoğunlukla bilinçaltına bastırılmış istekler, duygular, sıkıntılar, korkular, yasaklardır.
Doğal olarak kişinin özgeçmişi veya halen içinde bulunduğu psikososyal ortam, sağlık, ekonomi gibi faktörlerin, rüyanın oluşumu üzerindeki etkileri tartışılmaz derecede açıktır. Kalite açısından gebelikteki rüyalar gebe olmayan kadınınkinden farklı mıdır?
Gebelikle birlikte estrogen/ progesteron hormonlarının yükselmesi uyku ve rüya süresini uzatır diyenler vardır. Uzun uyku/ uzun rüya varsayımı mantıklı olabilir. Bununla beraber, uyku laboratuarlıların Devamını Oku →

Gebelikte Yorgunluk

Gebelik boyunca yaşadığınız rahatsızlıkların bir çoğu, vücudunuzun sağladığı ahenk amaçlı hormonlar ve buna bağlı gelişen fiziksel değişikliklerden kaynaklanır. Gebelik döneminde en çok göğüslerinizde gerginlik ve hassasiyet, idrar kaçırma, sık idrara çıkma, bulantı , kusma, ağızda tat değişikliği, yorgunluk ve halsizlik gibi problemler umumi sorunlardır.
Gebeliğinizin ilk 3 – 4 ayında yorgunluk ve halsizlik hissedebilirsiniz. Aslında bu durumun gerekçe nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı uzmanlar hamilelik hormonuna bağlı olduğunu ileri sürerler. Ayrıca hamilelikteki yorgunluğun bazı psikolojik nedenleri de vardır. Bunlardan bazıları; gebeliğiniz boyunca ve doğum sonrasında hayatınızda oluşabilecek değişikliklere yönelik duyduğunuz kaygılar, gebeliğiniz süresince herhangi bir komplikasyonla karşılaşıp karşılaşılmayacağınız, bebeğenizin sağlığı ile ilgili endişeleriniz, nasıl bir anne olacağınıza dair duyduğunuz kaygılar olarak sayılabilir.
Devamını Oku →

Akıntı Nedenleri

Bayanların mühim bir kısmında hiç bir rahatsızlık yokken bile akıntı vardır. Bazı akıntı türlerindeki belirgin özellikler, akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve başka belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Bu özelliklere sahip bir akıntıların herhangi bir rahatsızlıktan pek olası değildir.
Bazen kadındaki akıntı miktarı ped kullanımı gerektirecek kadar fazla olabilir.
Fizyolojik akıntı, rahimağzı salgılarıyla birlikte kendini devamlı olarak yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının aslında mühim bir işlevi olduğu söylenebilir. Fizyolojik akıntılar hormonlar tarafından kontrol http://www.hamilemiyim.net edildiklerinden özellikle aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülürler. Fizyolojik akıntı adet döngüsünün her gününde var olabileceği gibi yalnızca belli günlerde Devamını Oku →

Terleme Sorunu

Terleme Sorunu (Koltuk altı terleme sorunu)
Havaların ısınması ile birlikte, yaz aylarının bütün güzelliklerine karşın insanlar açısından, sıcağın bazı olumsuz yan etkileri de olmuyor değil. Terleme yaz aylarında erkeklerin olduğu kadar kadınların da sıkıntı yaşadığı durumlardan. Özellikle koltukaltı terlemesi yazın gelmesi ile birlikte yaşanılan sıkıntıların başında gelir.
– Gömleğimin koltukaltı bölümündeki ter izlerinden ötürü toplantılarda ceketimi çıkartamıyorum.
– Dar kıyafetler giydiğimde koltuk altımın terlemesi yüzünden rahat hareket edemiyorum.
– Kıyafetlerimin koltuk altı, terleme sebebiyle devamlı ıslak görünüyor.
Eğer sizde bu tip bir sorunla karşılaştıysanız, veya bir yakınınızın bu tip yakınmalarına şahit olduysanız Hiperhidroz ile ilgili bilgilenmenizde fayda var.
Terleme ve koltuk altı terleme ile ilgili en çok sorulan soruları ve yanıtlarını sizin için derledik;
Hiperhidroz nedir?
Hiperhidroz in kelime anlamı olarak aşırı terlemedir. Terleme insan vücudunun kendini ser Devamını Oku →

Doğum Lekesi

Büyükannelerimiz “Canın bir şey çektiğinde, sakın bir yerini kaşıma. Sonra kaşıdığın yerde bebeğinde leke çıkar.” derledi. Tabii ki hepimizin bildiği gibi bu sözler bir hurafeden öte değildir, ancak hala ufacıkta olsa bu cümlelere inandığımızı kaybetmediğimizi inkar edemeyiz değil mi?
Cildimizin rengini oluşturan melanin, derimizin üst katmanında var olan ve melanosit dediğimiz hücreler tarafından üretilir. Melasma veya doğum lekesi, renk oluşturan sistemin doğru çalışmadığı durumlarda, yüzde yama tarzı açık ya da koyu kahve renkli düzensiz sınırları olan lekelerin oluşumudur. Uzmanlara göre “Doğum lekesi her türlü cilt tipinde ve her iki cinsiyette de görülebilir, ancak bayanlarda ve deri tipleri esmer, yani koyu olanlarda daha sık görünmektedir. Doğum lekesi genelde yavaş ve simetrik olarak gelişir. Ayrıca, yıllar boyunca da devam edebilir. Lekeler genelde yaz aylarında ve solaryum sonrasında koyulaşma eğilimi gösterir.” diyor ve doğum lekesi ile ilgili bizleri bil Devamını Oku →