Kemik Erimesi

İnsan ömrünün giderek uzamasıyla,önemli bir sağlık sorunu olan osteoporoz, ileri yaştaki kadınların korkulu rüyası haline geldi. Oysa birçok hastalıkta olduğu gibi, osteoporozdan korunmak da, erken teşhis durumunda tedavi olmak da mümkün.
Osteoporoz nedir?
Osteoporoz , basit anlatımla kemiğin azalması ve yapısının değişmesiyle kolay kırılabilir hale gelmesidir. İskeletimiz yaşamımız boyunca kendini devamlı yeni kemikle yenileyebilen canlı bir yapıdadır.Genç bir çocuğun iskeleti her iki yılda bir komple yenilenir. Yetişkinlerde ise yenilenme daha yavaş olur. İster altı yaşında olun ister altmış yaşında tek ihtiyacınız olan şey kemiklerinizi osteoporoza karşı nasıl koruyacağınızı bilmenizdir. Yaşlandığımızda kemik kaybı, kemik yapımına oranla daha hızlı olduğundan kemiğin kendini yenilemesi yavaştır. Bu nedenle kemiğin süngere benzeyen yapısında delikler büyür.Kemik gözenekli bir hale gelir. Bu da kemiğin kolay kırılmasına yol açar.
Kadınlarda menopozdan sonra yumurtalıkların östrojen üretmem Devamını Oku →

Gecikmeli Adet Görme

Gecikmeli adet görme, adet döngülerinin otuz günden daha uzun sürmesidir.
Genelde 17 – 27 yaş aralığındaki kadınların adet kanamalarında zaman zaman bu  gecikmeler görülebilir.  Düzenli bir cinsellik yaşayan ve herhangi bir hamilelik korunma yöntemi kullanmayan bayanlarda görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. Adet gecikmelerinde ilk yapılması gereken gebelik testi uygulamaktır.

Diğer olası neden ise herhangi bir şekilde o adet döngüsünde yumurtlama olmamasıdır. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki senede 1 kez adet kanaması gecikmesi olması çok olağandışı bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir kezden daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama göremiyorsa hormonal tetkik yapılarak durumu Devamını Oku →

İsyenmeyen Gebelikler ve Kürtaj

Bebek anne ve babası için en müsait zamanda doğduğunda aileleri için mutluluk kaynagı olurlar. Ne yazik ki bugün ülkemizde pek çok çocuk istenmeden ya da planlanmadan doğmaktadır. Ailelerin istedigi zamanda anne baba olabilmeleri için gebelikten korunma yöntemlerinin tümünü, nasil etki yaptıklarını ve özelliklerini bilmeleri, sonra da kendilerine müsait bir yöntem seçerek bunu doğru olarak kullanabilmeleri gerekir.
Seçilen korunma yöntemi, saglığa zararı olmadan uzun süre kullanılabilir. Kullanım bırakıildığında tekrar hamile kalınabilir. Eğer hiç cocuk istenmiyorsa kadında tüplerin, erkekte meni kanallarının ufak bir operasyonla bağlanması gibi, gebeliği kalıcı olarak engelleyen yöntemler de vardır.

Kürtaj ise son seçenektir. Ülkemizde 10 haftaya kadar gebeliklerin istege baglı olarak sonlandırılması yani kürtaj yasaldır. Kürtaj işlem için evli kadınların eşlerinin de onayını almaları gerekmektedir. 18 yasindan büyük bekar k Devamını Oku →

Hamilelikte Bel Ağrısı

Dik durun. Bel kemiğinizden başlayıp, başınızdan çıkan bir kordon varmış gibi düşünün
Fazla kilo almaktan kaçının. Fazladan ne kadar kilo alırsanız, sırtınızın ve belinizin dengelemesi gereken ağırlık da o kadar çok olacaktır.
Oturduğunuzda baskıyı sırt ve belinizden almak için bacaklarınızı yukarı kaldırın ya da ergonomik bir sandalye kullanın. Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçının. Ayaktayken ağırlığınızı tek bacak üzerine vermeyin. Asimetrik pozisyonlar kimi zaman eklem ağrılarını kötüleştirebilir.
Ayaklarınıza destek veren ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın topukları 5 cm’den daha fazla olmasın. Çünkü dengenizi kaybedip, düşebilirsiniz. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı almayı düşünün.
Bir şey kaldırmak zorundaysanız, öncelikle ağır olmadığından emin olun, daha sonra da ağırlığınızı sırtınıza değil bacaklarınıza vererek kaldırın. Dizlerinizden çömelin, sırtınızı oldukça dik tutun, kaldıracağınız nesneyi kavrayın sonra kaldırmak için bacaklarınızı düzleştir Devamını Oku →

Doğum Kontrol Haplarının Zararları

Doğum kontrol haplarının faydalarının olduğu kadar zararlarıda çoktur. Bunlar sırayla;

Adet görememe veya adetlerin çok azalması: Hap kullanan kadınlarda endometrium yenilenmesi normal siklusa göre daha az olur, hap kullanmaya başlayacak kadınlara bu açıklama edilmelidir.

Adetler arasında lekelenme veya ara kanama haptaki düşük östrojen düzeyine bağlı olabilir, bunun zararlı olmadığı hastaya açıklama edilmelidir.

Bulantı: Yeni doğum kontrol hapı kullanmaya başlayanlarda veya her siklusun başında o.k.başlandığında görülür. Haplar gece alınırsa bulantı kontrol edilebilir.

Memelerde dolgunluk ve duyarlılık hissi: Oral kontraseptiflerin içindeki östrojen dozuyla ilgilidir. Düşük doz östrojenli doğum kontrol hapı kullananlarda daha az görülür.

Depresyon ve ruhsal değişiklikler: Bazı kadınlar hap kullanırken ruhsal durumlarında değişiklik olabilir, bazı kadınlarda da kimyasal etki ile B6 vitamini yetmezliği görülebilir. Premenstrüeal huzursuzluk ve depresyon düşük doz oral kontraseptif Devamını Oku →

Gecikmeli Adet

Gecikmeli adet görme, adet döngülerinin otuz günden daha uzun sürmesidir.
Genelde 17 – 27 yaş aralığındaki kadınların adet kanamalarında zaman zaman bu  gecikmeler görülebilir.  Düzenli bir cinsellik yaşayan ve herhangi bir hamilelik korunma yöntemi kullanmayan bayanlarda görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. Adet gecikmelerinde ilk yapılması gereken gebelik testi uygulamaktır.

Diğer olası neden ise herhangi bir şekilde o adet döngüsünde yumurtlama olmamasıdır. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki senede 1 kez adet kanaması gecikmesi olması çok olağandışı bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir kezden daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama göremiyorsa hormonal tetkik yapılarak durumu Devamını Oku →

Doğum Kontrol Hapı Tehlikeleri

Dünyada milyonlarca kadın doğum kontrol haplarını ya doğum kontrolü sağlama ya da tedavi amaçlı olarak kullanıyor. Oysa bu hapları kullanmaması veya dikkatli kullanması gereken gruplar var. Hipertansiyonu ve diyabeti olanlar gibi.
Uzmanlar, kadınlık hormonu içeren hapların 2 farklı kullanım alanı olduğunu söylüyor. Bu hapların öncelikli olarak doğum kontrol amaçlı menopoz öncesi doğurganlık çağındaki kadınlarda kullanıldığı belirtiliyor. Dünyada 100 milyondan fazla kadının bu hapları kullandıkları ve bunların içinde düşük dozda östrojen (kadınlık hormonu) ve progesteron bulunduğuna dikkat çekiliyor.
Bu haplardan doğum kontrolü sağlamanın dışında, üreme endokrinolojisi problemlerinde de tedavi amaçlı olarak yararlanılıyor. Bu sorunların en önemlilerinden birinin, “Polikistik Over Sendromu” olduğuna dikkat çekiliyor. Bu nedenle gerek Polikistik Over Sendromu olan hastalarda gerekse sağlıklı kadınlarda uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı öncesinde risk faktörlerinin mutlak sur Devamını Oku →

Emzirme Rehberi

İlk emzirme sizin için güç olabilir.  Ancak yatarak veya oturarak nasıl rahat ediyorsanız o şekilde emzirmeniz için bebek hemşireniz size yöntemler gösterecektir.  Daha sonraki beslenmelerde, özellikle eve gittiğinizde doğru emzirme için lütfen rahat olacağınız şekilde oturun ve gevşeyin.
Emzirmeden önce ellerinizi sabunlayın, ancak meme temizliğinde sabun kullanmaktan kaçının, memebaşını kurutup çatlaklara neden olabilir.  İlk olarak bebeği kucağınıza alıp tek kolunuzla baş, gövde ve kalçasını alttan destekledikten sonra -üzerine eğilmeden – bebeğ ikendinize doğru yaklaştırın.  Yüzü memeye dönük, başı ve vücudu düz olsun.  İkinci aşamada -göğsünüzü bebeğe uzatmadan- bebeğin çenesini göğsünüze değdirin.  Bebek memeye yaklaşsın, biraz aransın.  Hazır olduğunda meme başının koyu renkli kısmının (areola) çoğunu içerecek şekilde ağzına almasını sağlayın.
Sütün bol ve uzun süre gelebilmesi için bebeğinizi sık sık ve her ağladığında besleyin.  Süt yapımı meme boyutu, göğsün şekli, ucunun bü Devamını Oku →

Ertesi Gün Hapı

Jinokologlara sıkça sorulan sorulardan biri  ”ertesi gün hapı kullandım, hamile kalır mıyım?” diğeri de “ertesi gün hapı kullandım, ne gibi yan etkiler oluşabilir?” dir.
Ülkemizde iki değişik ertesi gün hapı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi “Preven” markası ile diğeride “Norlevo” markası ile satılmaktadır. Preven içinde 100 µg of ethinyl estradiol ve 0.5 mg of levonorgestrel, Norlevo da ise 0.75 mg levonorgestrel bulunmaktadır.
Bu ürünlerin tehlikeli dönemde , korunma olmadan gerçekleşen ilişkilerden sonraki ilk 72 saat içinde, tercihen da ilk 12 saat içerisinde kullanılmaları gerekmektedir. Bu şartlar gerçekleştiğinde dahi korunma %100 olmamaktadır.En iyi ihtimalle oluşacak gebeliklerin %75-85 i engellenebilmektedir. Dolayısı ile ilişkinin üzerinden 3 hafta geçtiği halde halen adet olmamış ise derhal bir gebelik testi yapılmalıdır.

Bu ürünlerin kullanımından sonra en sık görülen yan etki bulantıdır.Bulantı gelişen hastalar Devamını Oku →

Polikistik Over

Polikistik over sendromu, kadınlarda en sık görünen hormon bozukluğudur. Kadınların yaklaşık yüzde 6′sınında görülmektedir.  Polikistik over sendromu tanısı almış olan kadınlarda düzensiz adet görme veya adet görememe, kısırlık ve kıllanma gibi problemler görülebilmektedir. Polikistik over sendromu, uzun dönemde bir takım sağlık problemlerine neden olabileceği bilinmelidir.
Polikistik over belirtileri nelerdir?
Düzensiz adet görme, gebe kalamama ve başlıca yüzde (çene altı ,dudak üstü), göğüs ortasında ve karın alt bölgesi ile iç bacaklarda olmak üzere kıllanma; polikistik over sendromu tanısı almış olan kadınların belli başlı belirtilerini oluşturmaktadır. Deride de yağlanma ve sivilcelenme olabilir. Daha ileri dönemdeki polikistik over sendromlu hastalarda saçlarda dökülme, sesde kalınlaşma ve kaslanma görülebilmektedir. Ancak belirtiler de kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Yani her polikistik over hastasında adet düzensizliği ya da kıllanma görünmeyebilmektedir.
Polikistik o Devamını Oku →