Hamilelikte Cinsellik

Çiftler, cinsel ilişki sırasında rahim ağzının kolay açılabileceğini, düşük yaşanacağını, erken doğum gerçekleşeceğini ve tabii ki bebeğe zarar geleceğini düşündükleri durumlardan uzak duruyorlar. Fakat uzmanlar cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini vurgulamaktadır. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.
Bazı gebeliklerde cinsel ilişkiye ara verilip verilmeyeceği hekim tarafından belirtilmektedir. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir.

Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemektedir. Bazısı çok memnun edici, bazısı ise en az derecede memnun edici olduğunu düşünmektedir. Kadınlar bu zamanlarda daha duygusal bir döneme girdiklerinden, duygularını kontrol edemediklerinden, vücut hatlarının değişikliklerinden, seksi hissetmeyi unuttuklarından, rah Devamını Oku →

Nüfuz Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

Genellemek gerekirse, kişinin nüfusun açıkca belli olması, kişilerin tabi olduğu yükümlülük ve uygulamaların yerine getirilmesi, yasal prosedürler ile kanun gereği belge ve kayıtlara dayandırılma gerekliliğin sağlanması ve aidiyetlerin ispatı açısından önem arz eden bir statü olduğundan her devlet kendi vatandaşına uyruk ve yurttaşlığın simgesi olarak, resmi belge niteliği taşıyan kimlik, yani nüfus cüzdanı vermektedir.
Türkiye’de Doğan Bebeğe Nüfus Cüzdanı Verilmesi
Ülkemizde de, Türk ana/babadan veya ana ya da babadan olma her kişiye (çocuğa) Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfus cüzdanı verilmektedir. Kişiye bu belgenin verilmesi, kendisine bahşedilmiş olan bir hak olmakla birlikte başka yurttaşların tabi olduğu yükümlülüklerin bir vesikası, bir başka ifadeyle ispat vesikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hususu detaylı değinmeden evvel, nüfus cüzdanının ne olduğu, kimlere verilebileceği, kim tarafından verildiği, geçerlilik süresi vs. kavramlarını açıklamakta fayda olacaktır.
Nüfus Cüzdanını Devamını Oku →

Üreme

28 günlük bir menstrual döngüde adet kanamasından sonra yaklaşık 14. günde oluşan yumurtlama sonrası serbest kalan yumurta hücresi, fallop tüpünün saçakları tarafından içeri alınır ve tüpün iç yapısında bulunan tüycükler yardımıyla rahim iç tabakasına doğru ilerletilir.
Fallop tüpü içerisinde bu şekilde ilerlemeye devam eden yumurta hücresinin ömrü 12-24 saattir. Bu süre içinde yumurta hücresi sperm hücreleriyle karşılaşır ve şartlar müsait olursa sperm hücrelerinden biri yumurta hücresinin içine girerek yumurta hücresini döller.
Yumurta hücresinin dış yüzeyi Zona pelusida denilen kalın ve sağlam bir zar tabakası ile kaplıdır. Zar tabakasının yapısında bulunan maddeler, yalnızca insan spermi yapısında bulunan bazı enzimler tarafından eritilebilir nitelikte yapılmışlardır. Bu, insan yumurta hücresinin yalnızca insan sperm hücresi tarafından döllenmesini garantileyen mükemmel bir mekanizmadır. Yardımla üreme tekniklerinden mikroenjeksiyon işleminde Zona Pelusida, mikroskop altında çok ince bi Devamını Oku →

ADET DÜZENSİZLİKLERİ

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
ADET DÜZENSİZLİKLERİ
Adet süresi 6 gün ve daha uzun sürüyorsa ve kanama fazla ise veya adet dönemi dışında kanama görülüyorsa adet düzensizliği var denir.
Bu durum vücut özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, mühim bir hastalığın belirtisi de olabilir. Vakit kaybetmeden hekim tarafından hastalığın nedenleri incelenmelidir.
Tedavi: Adet süresinin uzaması ve kanamanın fazla olması halinde çobançantası otu ( Bursae pastoris herba), adet dışındaki kanamalarda hayıt meyvesi ( Agni casti fructus) kullanılır.
Şikayetlerde üzüntü ve sıkıntının etkili olduğu düşünülüyorsa sakinleştirici bitkilerin desteği sağlanabilir.

Tedaviye destek olmak amacıyla 8 ay çörekotu kullanılması önerilebilir. Çörekotu hormon dengelerinin kurulmasında yardımcı olur. Günde toplam 15 gr çörekotu kullanılır, bu miktarın yarısı öğleden önce, yarısı öğle-akşam arası aç karnına yenebilir. Çörekotu yenmeden hemen önce öğütü Devamını Oku →

Doğum Lekesi

Büyükannelerimiz “Canın bir şey çektiğinde, sakın bir yerini kaşıma. Sonra kaşıdığın yerde bebeğinde leke çıkar.” derledi. Tabii ki hepimizin bildiği gibi bu sözler bir hurafeden öte değildir, ancak hala ufacıkta olsa bu cümlelere inandığımızı kaybetmediğimizi inkar edemeyiz değil mi?
Cildimizin rengini oluşturan melanin, derimizin üst katmanında var olan ve melanosit dediğimiz hücreler tarafından üretilir. Melasma veya doğum lekesi, renk oluşturan sistemin doğru çalışmadığı durumlarda, yüzde yama tarzı açık ya da koyu kahve renkli düzensiz sınırları olan lekelerin oluşumudur. Uzmanlara göre “Doğum lekesi her türlü cilt tipinde ve her iki cinsiyette de görülebilir, ancak bayanlarda ve deri tipleri esmer, yani koyu olanlarda daha sık görünmektedir. Doğum lekesi genelde yavaş ve simetrik olarak gelişir. Ayrıca, yıllar boyunca da devam edebilir. Lekeler genelde yaz aylarında ve solaryum sonrasında koyulaşma eğilimi gösterir.” diyor ve doğum lekesi ile ilgili bizleri bil Devamını Oku →

Vajina Yokluğu

Vajinal doğuştan yokluğu (agenezi) sık  ve nadirde olmayan bir durumdur. 1/4000 ile 1/10000 kadında bir görülür ve umumi bir jinekologun profesyonel kariyerinde 1 veya 2 defa karşılaşacağı  bir durumdur. Vajinal agenezin ensık etyolojisi uterus ve vajenin kongenital yoklugudur. Buna mülleryan agenezi veya Mayer Rokitansky Kuster Hauser Sendromu denir. Mülleryan agenezi müller kanallarının embriyolojik yetmezliği sonucu oluşur, ve mülleryan yapılarda anomalilere yol açar. Overlerin embriyolojik kaynakları farklı olduğu için yapı ve fonksiyonları normaldir.
Genç bir kadında vajinal agenezisin efektif yönetimi için altta yatan durumun tam olarak tanınması önemlidir. Eşlik eden başka konjenital, renal ve başka anomalilerin de araştırılması elzemdir. Herhangi bir tedavi veya girişim planlanmadan önce hasta kesinlikle ayrıntılı olarak incelenmelidir. Neovaginanın cerrahi olmayan yöntemlerle oluşturulması tedavideki ilk seçenek olmalıdır.
AYIRICI TANI
Mülleryan agenezi olan kadınlarda normal 46XX  Devamını Oku →

Yumurtlama Dönemini Takip Ederek Hamilelikten Korunma

Doğal aile planlaması, herhangi bir ilaç veya alet kullanmadan uygulanan doğum kontrol yöntemidir. Gebeliği önlemek için, adet döneminin fertil günlerinde (yumurtlama dönemi) cinsel ilişkiye girilmez. Adet zamanları dikkatli bir şekilde kaydedilmelidir, bu şekilde cinsel ilişki için güvenli ve güvenli olmayan günler hesaplanabilir. Her iki eş de bu konuda dikkatli olmalı, özen göstermelidir.
Doğal aile planlaması yöntemleri nelerdir?
Takvim metodu, en uzun ve en kısa adet dönemleri düşünülerek, matematiksel olarak yumurtlama dönemlerinin hesaplanmasıdır. Güvenli bir metot olmadığı için artık önerilmemektedir.
En güvenilebilir yöntem mukotermal yöntemdir. Isı ve servikal mukus metodlarının birlikte kullanılmasıdır. Eğer bunu doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaya karar verirseniz, servikal mukusu gözlemeli ve günlük sabah derecenizi ölçmelisiniz. Bu bilgiler yumurtlama gününün tespiti için kullanılır. Gebe kalmak istemiyorsanız bu günlerde ilişkiye girmemeniz gerekir. Bu metodu kullanırken Devamını Oku →

İlişkiye Girerken Ağrı

Ağrılı cinsel ilişkinin birçok sebebi vardır. Bu sebepler şunlardır:

Kadın genital dış bölgesinin iltihabı, o bölgenin aşırı duyarlı olması, o bölgeye uygulanan sabun,ilaç veya kozmetik maddelere karşı gelişen alerjik duruma bağlı tahriş, yine o bölgedeki özellikle herpes (uçuk) virüsüne ait enfeksiyonlar.
Vaginal bölgeye ait enfeksiyonlar (mantar,bakteriyel, paraziter) , normal doğum sonrası dikiş yerlerinde meydana gelen düzensiz yara iyileşmesi, normalden daha sert kızlık zarı.
Menopoz ve emzirme döneminde östrojen azlığına bağlı vaginal kuruluk.
İdrar kesesi ve idrar yolu iltihabı, kronik kabızlık.
Rahimde ur (myom) veya yumurtalıkta kist olması, rahim ve yumurtalık bölgesinde iltihap, ayrıca endometriozis (rahim içi tabakanın karın içinde de bulunması) hastalığıdır.

Bu durumlara rastlanmadan psikolojik olarak da ağrılı ilişki görülebilir.

Ağrılı cinsel ilişkisi olan bayanlar kesinlikle doktora başvurmalıdır. Çünkü heki Devamını Oku →

Erkeklerde (kısırlık) İnfertilite Araştırmaları

Erkek İnfertilitesi :
Kısırlık yani infertilite araştırmalarından çıkan çıkan sonuçlara göre rahatsızlıkların %15′i erkeğe aittir. Ayrıca erkek kısırlığı, % 30-40 oranında, kısırlığı oluşturacak başka rahatsızlıklar hastalıklar sonucu olabilir. Bu sebeple denemelerine karşın çocuk sahibi olamayan eşlerin birlikte tetkike alınması gereklidir. www.hamilemiyim.net
Evli çiftlerin, bütün çabalarına karşın 1 yıl içinde gebelik oluşmamışsa, eş ile birlikte tetkike alınmalıdır. Ancak, kadın ve erkekten biri veya ikisi de 35 yaşın üzerindeyse, 1 yıl beklenilmeden tetkiklere başlanılmalıdır. Her şeyden önce erkeğin sperm ölçümü olan semen analizi yapılması gerekir. Semen Analizi yapılmadan önce dikkat edilecek nokta, semen analizi 2-3 günlük cinsel perhizden sonra yapılmalıdır. Daha uzun aralıkla yapılırsa, ölü sperm sayısının artacağından sağlıklı netice alınamayacaktır. Daha kısa sürede yapılırsa sperm sayısını etkiler. O nedenle 2-3 gün cinsel perhiz semen incelemesinde önemlidir. Semen in Devamını Oku →

Kadın Prezervatifi

Kadın Prezervatifi
Erkeklerin korunmak amacıyla kullandığı prezervatif e (kondom) alternatif olarak kullanıma sunulan ve son yıllarda Avrupa ve Amerika ile Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan kadın prezervatifini incelemeye aldık.
Kadın prezervatifi Nedir ?
Kadın prezervatifi 17 santimetre uzunluğunda, yumuşak ve ince bir poliüretan maddeden yapılmış, vajinanın içini tamamıyla kaplayan, bir tarafı kapalı silindir bir kılıftır. Poliüretanın özelliği sebebiyle kadınlarda vajinanın içine yerleştirildiğinde kısa zamanda vajina duvarlarına sıkı bir şekilde tutunur ve vücut ısısı ile ahenk sağlar. Prezervatifin açık olan ucunun etrafını saran ve bir tane de kapalı olan ucun içinde serbest olarak bulunan bükülebilir iki halkası var. Kapalı olan uçtaki halka rahimağzını sararken, açık uçtaki halka kadının dış genital sisteminde kalır.
Kadın prezervatifi dış genital kısmın en ucundan bütün vajinanın iç yüzeyini kaplayarak yukarı doğru uzanan kadın prezervatifi, serviksi de tümüyle kaplayarak, cinsel Devamını Oku →