Hamilelikte Kilo Artışı

Hamileyken ideal kilo almak için doğru beslenme ve egzersiz yapmak çok önemlidir. Gebelikte ideal kilo artışı vücut kitle indeksine göre değişir. Ortalama hedeflenen kilo 9 ile 12 kg arasında olmalıdır. İlk trimestr toplam en fazla 3 kg alınabilir. Daha sonraki dönem için her ay 1 yada 1.5 kg ideal bir artış olabilir.

Gebelikte 7 kilodan daha az kilo artışının bazı yayınlarda erken doğuma neden olabileceği yönünde sonuçlar vardır. Bunun yanında fazla kilo artışı ise anne için gebeliğin güç geçirmesine neden olacak bir yüktür. Kontrol edilemeyen bir kilo artışı olursa gebelerin bu konuda diet ve egzersiz programı yardımı almaları gerekebilir. Hızlı kilo artışı yaşamamak için gebelik boyunca izleyeceğimiz en iyi yol; karbonhidrat besin grubundan (makarna,pilav,patates,tatlı gibi) uzak durmak, bol sebze ve meyve tüketmek, sık ve az beslenmek ve düzenli yürüyüş yapmaktır.

Yedi Keto Nedir?

Vücutta doğal olarak bulunan 7 Keto isimli bir madde var. Bu maddenin eksikliği metabolizma hızının yavaşlamasıyla sonuçlanıyor. Zamanla kilo alımı metabolizma hızlarının yavaşlamasına yol açıyor. 7 Keto maddesi doğal olarak zamanla vücuttan atılıyor.
10’lu ve 20’li yaşlardaki seviyesi özellikle 45’li yaşlara gelindiğinde yüzde 43 oranında azalıyor. 70’li yaşlara geldiğimizde ise vücudumuzda bu maddenin oranı daha düşük seviyelerde oluyor.
7 Keto Nedir?
Belli bir yaştan sonra kilo almak kolay, vermek ise zordur. Bunun nedeni 7 Keto maddesinin vücuttaki oranının git gide azalmasıdır. 30’lu yaşlarda gebe kalan bayanların kilo verme http://www.hamilemiyim.net oranları 20’li yaşlara göre daha güç olabilir. İşte bunu nedenlerinden biri 7 Keto maddesinin oranının azalmasıdır.
Ne Yapmak Gerekiyor?

Metabolizma hızının azalması bilim adamlarını bu konuda çalışmaya yönlendirmiştir. Sık sık fakat az az beslenmek, bol bol su içilmesi, ha Devamını Oku →

Üçlü tarama testi nedir

Üçlü tarama testi  ikinci üç aylık tarama testlerindendir.  Yapılma zamanı 16 ila 19uncu gebelik haftaları arasındadır. Burada klinisyen kadın doğum uzmanı kafa çapını ölçer. Kayıt yapılır. Buna göre gebelik haftası hesaplanır.

Aynı laboratuvarda kan alınır. Laboratuvarda 3 tetkik çalışılır. Bunlar Alfa föto protein, serbest E3 ve serbest BHCG değerleri ile birlikte sayım cihazından netice alınır. Sınır değeri olan 1/200′ün üzerinde riskten uzaklaşılır. Bu arada 2li test ve 3lü test taramalarında sonuçları 1/200′ün altında ise kadının yaşına bakılmaksızın amniyosentez yapılması gerekir.

Hamileler Cep Telefonlarına Dikkat!

Gebelikte cep telefonu kullanımı anneyi ve bebeği nasıl etkiliyor?
Mobil telefonların gebelikteki kullanımının doğacak olan bebeğe etkilerinin araştırılması çok güç bir konu. Cep telefonları ve onların yaymış olduğu elektromanyetik alanlar konusunda memeli hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalarda herhangi bir organ kaybının oluşmadığı gözlenmiş. Oysa bu konuda organ kaybından farklı olarak, başka şeylere bakmak lazım; örneğin, okul çağında duygusal dengenin normal olup olmadığının anlaşılması gibi. Ancak ne yazık ki, böyle çalışmalar için çok uzun süre lazım; bir başka deyişle, gebeliğinde cep telefonu kullanan gebelerin, gebeliklerinde cep telefonu kullanmayan gebelerle karşılaştırılmaları ve doğmuş olan bebeklerin bütün çocukluk boyunca izlenmeleri önem taşıyor. Dünyada bahsettiğimiz özellikleri taşıyan bu konuda yapılmış tek bir ciddi insan çalışmasının olması da bu tür çalışmaların zorluğunu ortaya koyuyor.
Bu çalışmada nasıl bir yol izlenmiş?
Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka or Devamını Oku →

Cinsiyet Belirleme

Hamilelik öncesi bebeğinizin cinsiyetini belirlemenin mümkün olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, bunun için en sağlıklı yol nedir?
1970′lerde X ve Y kromozomlarını taşıyan spermlerin birbirlerinden ayrılabileceğinin keşfi ile istenilen cinsiyette çocuğun dünyaya gelebilmesinin bilimsel yolu açılmıştır. 1998 yılında Virginia’da yapılan çalışmalarda Y kromozomlarının DNA oranlarının X kromozomlarına göre ufak olması nedeni ile Y kromozomlarının hareket hızları daha fazla olduğundan, bir takım tekniklerle X ve Y içeren spermlerin ayırt edilebileceği kanıtlanmıştır.
Cinsiyet Belirlemenin En Sağlıklı Yolu

Bilindiği gibi Y kromozomu taşıyan spermin yumurtayı döllemesinden erkek, X kromozomu taşıyan spermin yumurtayı döllemesinden ise kız cinsiyeti oluşur. İstenilen cinsiyette bebek sahibi olmanın en garanti yolu tüp bebek uygulamasında embriyodan alınacak bir hücrede X ve Y kromozomları tespit edilerek, istenilen cinsiyette Devamını Oku →

Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir

Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir ve Çözümü Var mıdır?
Klasik bilgiye göre kadınlar bir ömür boyu kullanacakları yumurtalar ile doğarlar ve yeni yumurta yapımı olmaz. Son zamanlarda bu klasik bilgiye karşıt bazı çalışma sonuçları yayınlandı ise de sonuçlarının kliniğe yansımasına kadar biz yine klasik bilgiler ışığında yukarıdaki soruya yanıt arayalım.
Yumurtalık içindeki yumurtaların artan yaşla birlikte azalması normal ve fizyolojik bir süreçtir. Daha önce çocuk sahibi olmuş kadınlarda bile gebe kalabilme 39-40 yaşından itibaren zorlaşır ve 44 yaşından sonra ise neredeyse imkânsızıdır. Tabi ki mucizeler olabilir ancak kayda değer bir talih 44 yaşından itibaren yoktur. Genellikle tüp bebek programları kadının yaşının 44′ün üzerinde olduğu durumlarda çiftleri tedavi için kabul etmek istemezler. Yumurtalık kapasitesinin azalması ve dolayısıyla üreme fonksiyonunun kaybı menopoz ile eşdeğer bir şekilde algılanmamalıdır. Kadınlarda üreme ve hormon salgılama fonksiyonlarında 37 yaşından itib Devamını Oku →

Klomifen Sitrat

En sık reçete edilen yumurtlama ilacının jenerik adı klomifen sitrattır. Marka adları Klomen, Gonaphene ve Serophene’dir. Bu ilaç en sık seyrek adet gören kadınlarda yumurtlamayı uyarmak için kullanılır. Standart doz ardışık 5 gün boyunca bir-iki tablettir (50-100 mg). Tedaviye çoğunlukla adet başlangıcından sonraki ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci günde başlanır. Eğer gerekirse, klomifen tedavisine başlamadan önce içilen progestin tabletleri veya doğal progesteron iğneleri ile adet kanaması getirilir. Hekim progestin veya progesteron vermeden önce gebelik testi yapabilir. Farlutal, adet kanamasını getirmek için en sık kullanılan progestin olan medroksiprogesteron asetatın marka adıdır. Vajinal progesteron (Crinone) veya progesteron hapları (Progestan) da yazılabilir. Hekim kadının gebe olmadığından emin olmadıkça bu ilaçlar kullanılmamalıdır.
Klomifen hipotalamustaki öströjen alıcılarını bloke ederek çalışır ve böylece hipotalamus kanda öströjen eksikliği olduğunu sanır. Sonuçta, hipo Devamını Oku →

Erkeklerde (kısırlık) İnfertilite Araştırmaları

Erkek İnfertilitesi :
Kısırlık yani infertilite araştırmalarından çıkan çıkan sonuçlara göre rahatsızlıkların %15′i erkeğe aittir. Ayrıca erkek kısırlığı, % 30-40 oranında, kısırlığı oluşturacak başka rahatsızlıklar hastalıklar sonucu olabilir. Bu sebeple denemelerine karşın çocuk sahibi olamayan eşlerin birlikte tetkike alınması gereklidir. www.hamilemiyim.net
Evli çiftlerin, bütün çabalarına karşın 1 yıl içinde gebelik oluşmamışsa, eş ile birlikte tetkike alınmalıdır. Ancak, kadın ve erkekten biri veya ikisi de 35 yaşın üzerindeyse, 1 yıl beklenilmeden tetkiklere başlanılmalıdır. Her şeyden önce erkeğin sperm ölçümü olan semen analizi yapılması gerekir. Semen Analizi yapılmadan önce dikkat edilecek nokta, semen analizi 2-3 günlük cinsel perhizden sonra yapılmalıdır. Daha uzun aralıkla yapılırsa, ölü sperm sayısının artacağından sağlıklı netice alınamayacaktır. Daha kısa sürede yapılırsa sperm sayısını etkiler. O nedenle 2-3 gün cinsel perhiz semen incelemesinde önemlidir. Semen in Devamını Oku →

Düşük Nedenleri

Tüm gebeliklerin %15-20’si gebeliğin olduğunun anlaşılmasından sonra düşükle sonuçlanır. Buna daha hamilelik testi pozitif çıkmadan, yani hamilelik daha anlaşılmadan düşükle sonuçlananlar da eklenirse bu oran bütün gebeliklerin % 30’un üzerindedir. Düşükler çoğunlukla ciddi bir kanama ve karın alt bölgesinde kasılmalar vr kramplarla seyreder. Anne yaşı 20-25 arasındayken düşük riski % 14 iken, anne yaşı 40-44 arasına geldiğinde bu risk % 25’e yükselir. Düşüklerin % 80’inden fazlası ilk 12 haftada meydana gelir. Düşüklerin yaklaşık yarısı kromozomal ve genetik nedenlere bağlıdır. Diğer olası nedenler çok çeşitlidir.

Rahmin doğuştan gelen bozuk yapılanması bunlardan biridir. Sık görülen bu tip bir bozuklukta rahmin ortasından geçen ve rahmi iki ufak bölüme ayıran bir perde şeklinde septum adı verilen bir kas/bağ dokusu vardır. Bir başka neden rahimağzı yetmezliğidir. Bu durumda özellikle gebeliğin 12. haftasından sonra rahimağz Devamını Oku →

Yumurtlamanın Belirtileri ve Tespiti

Ovülasyon gebe kalmadaki en mühim faktörlerden birisidir. Döllenmenin gerçekleşmesi için partnerler arasındaki cinsel ilişkinin zamanlaması büyük önem taşıyor. Yumurtanın ömrü sadece 24 saat tir. Spermin kadın vücudunda canlı kalabildiği süre ise en fazla 3-4 gündür. Yumurtlama döneminde yumurta bir fallop tüpü tarafından alınır ve rahime doğru ilerlemeye başlar. Gebeliğin oluşması için erkek, spermini yumurtlama zamanına yakın dönemde kadının vajinasına boşaltmalıdır.
Döllenen yumurta tüpte birkaç gün kalır ve sonra rahime doğru ilerleyip büyüyüp olgunlaşacağı endometriyuma (rahimin iç tabakası) yerleşir. Eğer her şey yolunda giderse yaklaşık dokuz ay sonra bebek dünyaya gelir.
Ovulasyonun tespitinde LH ölçümü ve test kitlerinin önemi nedir?
Yumurtlama kandaki luteinizan hormon (LH) dalgalanmasıyla tetiklenir Beklenen yumurtlama gününün en mühim göstergeci LH eğrisinin başlangıcının saptanmasıdır. LH eğrisi başladıktan 34-36 saat sonra ve pik yaptığından 10.saat sonra yumurtlama olur.Eğer Devamını Oku →