Düşük

Kadınların % 10 -20’sinde 1 kez düşük görülebilmektedir. Ancak birbirini takip eden üç veya daha fazla düşük %0.5 -1 sıklığında karşımıza çıkmaktadır. Bu durum çiftleri olduğu kadar hastanın tedavisini üstlenen hekimi de zora sokabilmektedir.
Bu zorluğun nedeni, çoğu kez yapılan incelemelerde altta yatan nedenin tam olarak saptanamaması ve  saptansa dahi etkili bir tedavi seçeneğinin her zaman mümkün olamamasından kaynaklanmaktadır. Tekrarlayan gebelik kaybı 3 ve üzerindeki kayıp olarak tanımlansa da arka arkaya tekrarlayan 2 gebelik kaybı veya  gebeliğin 2. dönemindeki düşükler, tanısal araştırmaya başlamak için yeterlidir.
1) Kanın pıhtılaşması ile ilgili nedenler:
Trombofili, kanın pıhtılaşması ilgili bozukluk olup kanın damar içerisinde pıhtılaşmasına neden olur. Bu  rahatsızlığı olan kadınlarda plasentadaki kan dolaşım bozukluğu görülebilir bu da gebeliğin ilerleyen dönemlerinde  anne karnında bebek kayıplarına yol açabilir. Bu durumun  tekrarlayan gebelik kayıplarına yol açması ile il Devamını Oku →

Hamilelik Oluşma Mekanizması

Hamilelik Oluşma Mekanizması
Siklus, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süredir. Normalde bu süre 28 gün olmasına karşın 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırlarıdır.
28 günde bir adet gören, yani siklusu 28 gün olan bir kadının ovulasyon (yumurtlama günü) sıklıkla (şart değil) 14. gündür.
Adet görme mekanizması
Beyinde gerçekleşen olaylar
Her adetin ilk günü beyinde hipotalamustan salgılanan GnRH adlı hormon, hipofizden folikül stimule edici (uyarıcı) hormon (FSH) salgısını uyarmaya başlar. FSH etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir folikül (yumurta hücresini barındıran yapı) olgunlaşmaya başlar. Bu folikül olgunlaştıkça östrojen hormonu üretimi artar, östrojen üretimi arttıkça hipofiz bölgesinden salgılanan luteinizan hormon (LH) miktarı artar. Folikül olgunlaştıkça giderek içi sıvı dolu ufak bir kese haline gelir.
Yumurtalıkta gerçekleşen olaylar
Folikül yaklaşık olarak 16-20 milimetre çapına eriştiğinde östrojen hormonu da kand Devamını Oku →

İdrar Yollarında Enfeksiyon

İdrar yolu enfeksiyonları kadınların hamilelik dönemlerinde oldukça sık görülür ve ateş yükselmesine yol açabilir. Hamileyken daha sık meydana gelmesinin sebebi, büyüyen rahmin baskısı sebebiyle mesane kapasitesinin yavaşlaması, gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kaslarda gevşeme etkisinin idrar akışını yavaşlatmasıdır. Bu da bakteri üremesini kolaylaştırır.
İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri: İdrar yaparken yanma, sızlama, Sık sık idrara gitme, Kasıklarda bazen karnın alt bölgesinde sancı, Ateş, titremeler, İdrara gittiği halde boşaltamadığı duygusu, İdrar renginde, bulanıklık bazen kan, koku, Eğer enfeksiyon böbreklere yayılmışsa bel ağrısı, halsizlik üşüme titremeler umumi durumun bozulması ateşin giderek yükselmesi,

Bu belirtileri gösteren bir gebede hemen tam idrar tahlili ve idrar kültürü alınmalıdır. idrar tahlili sonucu da iltihap gösteriyorsa gebelerde güvenle kullanılabilen antibiotik tedavisi başla Devamını Oku →

Klomifen Sitrat

En sık reçete edilen yumurtlama ilacının jenerik adı klomifen sitrattır. Marka adları Klomen, Gonaphene ve Serophene’dir. Bu ilaç en sık seyrek adet gören kadınlarda yumurtlamayı uyarmak için kullanılır. Standart doz ardışık 5 gün boyunca bir-iki tablettir (50-100 mg). Tedaviye çoğunlukla adet başlangıcından sonraki ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci günde başlanır. Eğer gerekirse, klomifen tedavisine başlamadan önce içilen progestin tabletleri veya doğal progesteron iğneleri ile adet kanaması getirilir. Hekim progestin veya progesteron vermeden önce gebelik testi yapabilir. Farlutal, adet kanamasını getirmek için en sık kullanılan progestin olan medroksiprogesteron asetatın marka adıdır. Vajinal progesteron (Crinone) veya progesteron hapları (Progestan) da yazılabilir. Hekim kadının gebe olmadığından emin olmadıkça bu ilaçlar kullanılmamalıdır.
Klomifen hipotalamustaki öströjen alıcılarını bloke ederek çalışır ve böylece hipotalamus kanda öströjen eksikliği olduğunu sanır. Sonuçta, hipo Devamını Oku →

Acil Korunma

Bir kadının korunmadan ilişkiye girmesi, kullandığı metodun başarısız olması , veya tecavüz gibi durumlar sonucunda oluşabilecek gebeliği engelleyebilmek için kullanılan yöntemlere ilişki sonrası acil gebelikten korunma adı verilir. Acil korunma yöntemleri iki şekilde uygulanabilir:
1.Hormon ilaçları
2.Bakırlı spiral takılması
İlişki sonrası acil korunma yöntemleri şu durumlarda gündeme gelebilir:
·Korunmadan ilişkide bulunulması halinde
·Normalde kullanılan metot uygulanamamışsa
·Doğum kontrol hapının unutulması durumunda
·Kondomun yırtılması veya çıkması
·Diyaframın çıkması
·Tecavüz gibi problemli durumlarda
Acil korunma yöntemleri gebelik şansını azaltır. Tamamen ortadan kaldırmaz. Bu nedenle normalde kullanılan gebelikten korunma yöntemlerinin dikkatle uygulanması daha etkili olacaktır.
İLAÇLA ACİL KORUNMA
1)Progesteron hormonu içeren haplar :
Progesteron gebelikten korunmak için sık kullanılan bir hormondur. Progesteron içeren haplar tek doz veya 12-24 saat ara ile içilen 2 doz halinde Devamını Oku →

Hamilelerde Nefes Darlığı

Hamileliğinizin her döneminde nefes darlığı yakınmalarınız olabilir. Erken dönemde hamileliğin devamı için salgılanan progesteron hormonu bu yakınmalara yol açabilir. İleri dönemlerde ise büyüyen bebeğin baskısı ile akciğerlerinizin rahat genişleyebilecek alan bulamaması sebebiyle aynı yakınmalar ortaya çıkacaktır. Çoğul hamileliklerde, iri bebeklerde ve 7. aydan sonra normal hamileliklerde nefes darlığı görülebilir. http://www.hamilemiyim.net Nefes darlığı yakınmalarınızın olması bebeğinize az oksijen gittiği anlamına gelmez. Başka bir akciğer hastalığınız yoksa bebeğiniz yeterince oksijen almaktadır. Sadece nefes alma işiniz güçleşmiştir.

ÖNERİLER

Ani hareketlerden ve aşırı efordan kaçınınız. Böylece kalbiniz ve akciğerlerinizin daha fazla çalışmasına ihtiyaç olmayacak ve oksijen açlığı çekmeyeceksiniz.Dik olarak oturunuz, veya ayakda durunuz. Bu akciğerlerinizin daha fazla genişlemesine imkan sağlayacaktır.
Uyurken yarı oturur pozisyonda yatınız.
Kolay havalanabilen odalarda oturunuz.
Bol rahat giysiler giyiniz. Giysileriniz vücudunuzu sıkıştırmasın.
Sık sık nefes darlığı sorunu yaşıyorsanız doktorunuza bildiriniz

ADET DÜZENSİZLİĞİ

Adet dönemleri kısa süren kadınların dikkate alması gereken luteal faz yetmezliği (periyodun ikinci döneminin kısa sürmesi) kısırlık sebebi olabiliyor.
Normalde 28 günde bir adet görmesi gereken bir kadın, 14. günden sonra (yumurtlama günü) 28 günü tamamlamadan tekrar adet görüyorsa luteal faz yetmezliği durumu ile karşı karşıya demektir.
Luteal faz (periyoyodun ikinci dönemi); adet döngüsünde yumurtlama olduktan sonra başka adetin başlamasına kadar geçen süredir. Adetin ikinci döneminin kısa sürmesi sık görülen, güç farkedilen fakat tedavisi kolay bir durumdur. Rahimin içini döşeyen dokunun doğru zamanda doğru yerde olmaması halidir. Bebeğin rahime yerleşmesi, rahimin içini döşeyen dokunun zamanlaması ile çok ilgili olduğu için yumurtlama zamanından sonraki döneminin kısalığı gebeliğin gerçekleşmesi ve devamlılığını sürdürmesini etkileyebilir.
İdeal bir adet döngüsünde vücut adet kanaması başlamadan birkaç gün önce Follikül uyarıcı hormon salgılamaya başlar. Bunun sonucu yumurta taşıyan follikül denilen Devamını Oku →

Doğum kontrol haplarının yan etkileri

Doğum kontrol hapları kilo aldırırmı ?
Doğum kontrol haplarının içinde bulunan progesteron türevi maddeler vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Bu etki kişiden kişiye değişmekle beraber, biriken madde “su” olduğundan, kalıcı bir kilo değişikliği yapması beklenen bir yan etki değildir. Yine haplar beyinde açlık merkezine etki ederek iştah artışına neden olabilirler. Bu etki de kişiden kişiye değişmekle beraber günümüzde kullanılan düşük dozlu (yani 35 mikrogram ve daha düşük miktarlarda östrojen içeren) hapların anlamlı bir iştah artışına ve buna bağlı olarak gıda alımının artması sonucu kilo artışına neden olmaları beklenmez. Haplardan kaçınmanızın tek nedeni kilo almaktan korkmanız ise doktorunuza bu durumu bildirin. Belki de bu durumda en iyi çözüm hapları 4 ay boyunca kullanmak ve 4. ay sonunda sonucu değerlendirmektir. Bu süre sonunda hapların sizde kilo aldırıcı etkisi olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Sonuca göre haplara devam edebilir veya başka yöntemlere geçiş yapab Devamını Oku →

Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)

Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)
Doğum kontrol hapı kullanmayı sevmeyen veya devamlı unutan, başka bir korunma yöntemi olan spiral yöntemini de müsait olmadığı veya eşi ilişki esnasında sorun olur düşüncesi ile kullanmak istemeyen kadınların sayısı zannedilenin çok üstündedir. Butür düşüncelere sahip kadınlarda alternatif yöntemlere yönelimler oldukça fazladır.
Doğum kontrolünde ve aile planlamasında, yaygın kullanımı bulunan ve güvenilir yöntemler arasında sayılan bir başka doğum kontrol yöntemi deı üç aylık iğne olarak da bilinen depo provera dır.
Depo provera nasıl bir yöntemdir ?
Depo provera, bir tür saf progesteron olan “150 mg medroksiprogesteron asetat (MPA)” içeren bir ilaçtır. Overlerde yumurta hücresi gelişimi ve yumurtlamayı engelleyerek hamileliği engeller
Ayrıca endometrium yapısını ve tüplerin hareket kabiliyetini değiştirerek yumurtlama meydana gelip döllenme olsa bile, depo provera sayesinde gebelik ürünü rahime yerleşemez. depo provera koruyuculuğu yüzde 9 Devamını Oku →

Gebelikten korunma ( Spiral )

Gebelikten korunma ( Spiral )
Spirel rahim içersine uygulanarak yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olsa bile rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Çıkarıldığında doğurganlık kısa sürede geri döner.
Spiraller rahim içinde 1 – 5 yıl kalabilir. Genellikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmışlardır. Bazı RIA’lar bakır veya progesteron hormonu içerir. Genital organ enfeksiyonlarıyla olan ilişkisi nedeniyle, RIA kullanımında tartışmalar olmuştur. Eğer yoğun adet kanaması yaşıyorsanız, üreme organlarından herhangi birine ait (yumurtalık, rahim, tüpler) bir enfeksiyon veya dış gebelik öykünüz varsa doktorunuzla RIA kullanma riskleri konusunda konuşmalısınız.
Yan etkileri azdır, kontrolleri düzenli olarak yapılırsa 10 yıl süre ile % 98 oranında korur. Bugün en sık olarak bakırlı spiraller kullanılmaktadır. Hormon salan (progesteron) tipleri de vardır fakat özel amaçlarla tercih edilirler. Devamını Oku →