Ampulle Bir Bakım Uygulama

Uygulamanın En İyi Şekli
• Saçlarınızı korumak için bîr bant koyun.Tam kullanacağınız zaman, ampulü te­miz bir kaba kırın.
• Ellerinizi yıkayın. Parmak uçlarınızı bu sıvıya batınn
• Aşağıdaki noktalara piano çalar gibi ha­fif hareketler uygulayın, alına, kaş­ların başlangıcı ve alının ortasından, saç diplerine kadar.
– alt ve üst göz kapaklarına, yalnız bunu engelliyecek bir durum olmadığı takdirde, yapın. Bu konuda, kullanım- tavsiyelerini dikkatle okuyun ve üreticiler tarafından ve­rilen bilgilere gereken Özeni gösterin. Ger­çekten bunlar hangi maddelerin kimler üzerinde ne etki yaptıklarını daha iyi bilir­ler.
– yanaklar, burunun başladığı yerden, gö­zün dış köşelerine kadar, şakaklara uzayıp alt çeneye kadar İner.
– burun: birleşme yerinin üzerine. Burası çok göze batar ve çoğunlukla unutulur. Bu­rada ince kılcal damarlar yer alır.
– çene, dudakların altında her köşesi. Bu hareketler daima aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.
– çene altı: hiç unutulmamalıdır. Bu bölge için, sıvıyı işaret ve orta parm Devamını Oku →

KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRIKLARI İLKYARDIM

Yaralı taraftaki kolu, yavaşça parmak uçlan öbür omuza gelecek şekilde kazazedenin göğsü üzerine çapraz bir şekilde kojoınuz.
■ Yaralı taraftaki kolla göğüs
| arasına bir tampon yerleştiriniz.
■ Kolu ve tamponu bir askı ile sannız.
■ Ek olarak kolu geniş bir sargıyla göpse bağlayınız; düğümü sağlam tarafın önüne getiriniz.
■ Hastaneye kaldınnız.

Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

Malzemeler:
*250 Gr. badem içi
*10 Tane acı badem veya esansı
*250 Gr. un şeker
*4 Tane taze yumurta akı
*1 Adet ambalaj kâğıdı

Hazırlanması
Bademi 1 gün önceden soyarak iyice kurutunuz. Sonra badem makinesinden çekerek porselen bir kâseye veya tencereye alınız. İçine şeker ve yumurta aklarını koyup ağaç bir spatülle uzunca bir müddet (25-30 akika) karıştırınız. (Kıvamı, yayılmayacak bir koyulukta olmalıdır. Fazla katı olursa, gevşetmek için hafif ateşte biraz ısıtınız.)
Karışımı, tepsiye yayılmış kâğıt üzerine bir kaşıkla 1,5 ceviz büyüklüğünde parmak ara ile muntazam olarak koyunuz. Çok hafif sıcaklıktaki fırında ve kapağını sık sık açmadan, (kabarmasına engel olmamak için) koyu pembe renkte ve kuruyuncaya kadar pişiriniz.
Not : İsterseniz badem yerine fındık içi kullanabileceğiniz gibi, hazırladığınız karışıma 1-2 çorba kaşığı ufalanmış bayat ekmek içi de ilâve edebilirsiniz.

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Önkoldan ele gelen medyan adlı sinir, el bileği eklemini kol iç yüzünde çapraz­lar: Burada, bilek kemikleriyle, üstlerin­de uzanan bağ arasındaki “karpal tünel” den geçer. Bazı durumlarda, bu tünel­den geçtiği yerde, sinir tahriş olabilir ya da basınç altında kalabilir. Nedeni: Artrit, eski kırık, gebelik, akromegali (bkz.), miksödem’dir (bkz.)-Belirtileri: işaret ve orta parmak­ların ucunda uyuşma, bilek ve kolda ağrı ve bunları izleyen, başparmağın kas za-yıflığıyla ucunun dış bölümünün erime­sidir.
Teşhis: Bu durum, boyundaki sinir köklerine olan basınç sonuçlarından ay­rılmalıdır.
Tedavi: Geçici iyileşme sağlamak amacıyla, bilekteki enine bağın altına, yerel hidrokortizon zerkleri yapılır. Bun­dan sonra, cerrahî olarak, enine bağ ke­silir. Ameliyat güç değildir ve sonuçları başarılıdır.
KAS. İnsan vücudunda, yapı ve çalışma yönünden farklı olan üç tip kas vardır: Çizgili kas (istemli hareket edebilen kas­lar) düz kas (istemsiz hareket eden, bar­sak, idrar torbası, büyük kan damarları Devamını Oku →

BAZI BEĞENİLERİN KÖTÜ SONUCU

Ayaklardaki biçim bozuklukları türlü tür lü olup bu bozuklukların çoğunlukla elektrik tedavisi veya cerrahi müdaha- | leyle düzeltilme olasılıkları vardır. Çok dar ayakkabı giyilirse, ayak parmakları birbirinin üzerine binen bir biçim alır. Çok yüksek topuklu ayakkabılar ayakla­rı öne doğru ittiklerinden, parmaklar kıvrılır ve “çekiç parmak” denilen bir | biçim alırlar. Zamanında alacağınız tedbirlerle, bazı kötü etkileri ortadan kaldırabilir veya meydana çıkmalarının önüne geçebilirsiniz. Topuklarınızda veya tabanınızın yere basan kısımlarında, sert derili ayakkabı­ların yol açtığı nasırları kolayca yok edebilirsiniz. Banyodan sonra ayakları­nız henüz nemliyken ponsa taşıyla, aşındırıcı bir tozla veya ayak törpüsüyle bu bölgeleri ovun. Şişmiş ayaklarınıza özel bir kremle masaj yapın. Bu masajı ayaklarınızı yıkayıp iyice kuruladıktan, hatta gerekirse biraz talk pudrası serp-tik*en sonra, ayak parmaklarından Daş-layıp bileğe doğru gelerek yapın. Piyasa da kuru ayaklarla, çok terleyen ayaklar iç Devamını Oku →

Kahve Masajıyla Selüliti Yok Edin

Her kadının kabusudur selülitler. Üstelik zayıf ya da kilolu fark etmiyor umumi olarak her kadında görülebiliyor. Sizin de basen ya da göbek bölgelerinizde selülit varsa kahve masajı ile hem çok ucuza hem de kendiniz kolaylıkla uygulayarak kurtulabilirsiniz. Kahve içeriğindeki kafeinin uyarıcı etkisi hücre yenilenmesi ile cildin genç görünmesini sağlar.
Kafein, cilde canlılık kazandırır, bu yüzden de hem selülit kremlerinin hemde göz kremlerinin içeriğinde bulunur. Siz de kendiniz uygulayabilirsiniz yalnız kafein oranına özellikle dikkat etmelisiniz ters takdirde cildinize zarar vereceğinden istenmeyen durumlar ile karşılaşmanız söz konusudur. Bizde kadınlarsitesi.com olarak her türlü selülit oluşumlarından kurtulmanızı sağlayacak kafein maskesi tarifi ve hazırlanışını sizler için derledik, yalnız verilen tarifin aynen uygulanmasına özen göstermelisiniz.

Malzemeler:
Filtre kahve ————– iki yemek kaşığı,
El kremi  —————— bir yemek kaşığı Devamını Oku →

Tavuklu Kiş

Malzemeler :
■ 125 gr. margarin
■ 2 çorba kaşığı yoğurt
■ 1 adet yumurta
■ 1 paket kabartma tozu
■ Un
■Tuz
Üstü için:
■ 2 adet tavuk (beyaz et)
■ 1 bardak doğranmış mantar
■ 1 çorba kaşığı margarin
■ 1 bardak rendelenmiş kaşar
■ 6 çorba kaşığı krema
■ 1 çorba kaşığı dereotu
■ 2 çorba kaşığı un
■ 1 çay bardağı süt
■ Tuz
■ Karabiber
Yapılışı :
Tavukları haşlayıp, ufak parçalara ayırın. Bir tavada, yağ ve mantarlarla birlikte 10 dakika pişirin. Üzerine rendelenmiş kaşar, krema, dereotu, un, süt, tuz ve karabiberi ekleyin.
Hamur için; margarini, yoğurdu, yumurtayı, kabartma tozunu ve tuzu karıştırın.
Aldığı kadar unu (yaklaşık 3-4 bardak) ilave edin. 24 cm.’lik kelepçeli bir kalıba, kenarlarından 3 parmak yükselterek hamuru yerleştirin. Boş olarak,10 dakika fırında pişirin.Hazırladığınız tavuklu harcı üzerine döküp,
tekrar fırına koyun. Üzeri pembeleşene kadar pişirin.

Limonlu Mevsim Salata

Özellikle selülit sorunu olduğunda bilinçli beslenmenin önemini hep vurguluyorum. Dizide hangi gıdaların ve içeceklerin sorun yarattığını, hangi gıdaların daha müsait olduğunu yazacağım. Tariflerle mönünüze yardımcı olmaya da çalışacağım. Bugünkü salatamız özellikle bol limonlu olacak, hatta limonları yiyeceksiniz, ilerleyen günlerde limon dışında yine sağlığa ve selülite karşı yararlı olan başka narenciye çeşitlerini sizlere yazacağım.
Ender SARAÇ
MALZEMELER:
• 1 tane sarı kabukları soyulmuş, beyazları duran taze limon
• 5 yaprak roka
• 5 yaprak tere
• 2 tane taze soğan, yeşil bölümleri de doğranmalı
• 5-6 tane saplarıyla beraber taze maydanoz
• 3 tane dereotu
• l avuç marul
• Biraz sumak
• 4-5 tane yeşil zeytin
HAZIRLANIŞI:

Tüm malzeme iri iri doğranır. Limonlar da suyu salata , kabında içinde kalacak şekilde, parmak büyüklüğünde doğranır. Üzerine biraz sumak ekilir ve salata malzemesi tahta bir kaşık ile karıştırılır. Salatanın üzerine çok çok az sızma zeytinyağı ve 4-5 tane fazla tuzu alınmış yeşil zeytin eklenir. Ana yemekten önce aç karnına yenir, isteyenler bu salatayı taze greyfurtla da yapabilir.

ASİL KİRİŞİ (Tendon'u)

Yunan mito­lojisine göre, Aşil’i annesi, yaralanmaz hale getirebilmek için, kutsal nehir suyu­na batırmış, fakat çocuğu suya sokar­ken, ayak bileğinin arkasından, topuğu­nun üstünden tutmuş ve böylelikle Asil’ in vücudunun bir tek bu bölgesi nehir suyuyla ıslanmamış. Böylece, Aşil’in tek zayıf noktası, topuğunun üstü olmuş, an­cak oradan yaralanabilmiş.
Baldırdaki büyük kasları calcaneum denen topuk kemiğine bağlayan kiriş (tendon) ayağın bileğe doğru çekilmesi­ni sağlar. Parmak uçlarında dururken kullandığımız kiriş de aynı bu Asil kiri­şidir. Bazı atletler yaşlandıkça, Asil ki­rişi gerçekten zayıf bir nokta haline ge­lir ve fazla gerilmeyle kopabilir.
Günümüzde, Asil tendonu uyarım ref­leksinin ölçülmesi tiroit hastalıkları teş­hisinde kullanılan bir testtir

İzmir Köfte Tarifi

Malzemeler:
*750 Gr. az yağlı koyun kol kürek kıyması
*6-7 Dal maydanoz
*4 Tane domates veya ezmesi
*2 Yumurta
*3-4 Tane sarı patates
*2 Dilim bayat ekmek içi
*1,5 Bardak zeytinyağı
*1 Baş soğan
*Tuz, karabiber

Hazırlanması
Soğuk suda yumuşayıncaya kadar ıslatılıp sıkılmış ekmeği, rendelenmiş soğanı ve kıyılmış maydanozu kıymaya katınız. 2 yumurta, tuz, karabiber ile yoğuraak özleştiriniz. Sonra 3 ceviz büyüklüğünde parçalara bölerek ıslak avuçlarınız arasında yuvarlayıp biraz yassıltınız.
Patatesleri soyunuz. Yarım parmak kalınlıkta yuvarlak dilimlere kesiniz. Bir tavada zeytinyağıyla kızartıp bir tepsiye sırayla koyunuz. Aynı yağda köfteleri de kızartarak patateslerin üzerine birer tane yerleştiriniz. Köftelerin üzerine de birer dilim domates koyunuz.

Kalan domatesleri birkaç parçaya bölüp yarım bardak su ilâvesiyle 5 dakika pişirdikten sonra köftenin üzerine, süzgeçten geçiriniz. 2 bardak sıcak su ilâve ediniz. Biraz daha tuz atınız. Kapak örtünüz. Hafif ateşte suyunu fazla buharlaştırmadan 5-10 dakika kaynatınız.