Lohusalık döneminde meme ağrıları

 Lohusalık döneminde meme ağrıları
Hamilelikle birlikte memede birtakım farklılıklar ortaya çıkacaktır. Memeler büyür, sertleşir ve dokunulduğunda bazı yapılar ele gelir. Bunlar memenizdeki salgı bezlerinin gelişmesi ile meydana gelen oluşumlardır ve çok normaldir. Bu değişmeler memede emzirirken yada emzirmezken ağrılara neden olabilir. Geniş ve müsait bir sütyen kullanmak ve temizliğe enfazla önem vermek gerekir. Bu dönemde meme cildinde çatlaklar oluşabilir, bunlara engel olmak için hamileliğin başından itibaren çatlak önleyici kremler kullanılmalıdır.Doğumla birlikte memenin esas görevi başlar. Doğum esnasında salgılanan hormonlar, annenin çocuğun sesini duyması ve çocuğun meme başını emerek uyarması, süt salgılayıcı hormonu yani ploraktini harekete geçirir ve süt yapımı ile salgısı başlar. Bildiğimiz gibi yeni doğanın emzirilmesi onun sağlığı yönünden çok önemlidir. Yeni doğan yeni çevresine, annesinin sütü sayesinde adapte olur. Anne sütü yeni doğan için, gerek besin değeri gerekse Devamını Oku →

Kıllanmanın Sebepleri

Yumurtalıklardan aşırı androjen üretimi (polikistik over sendromu, tümör)
Kıl keselerinin androjenlere aşırı hassasiyeti (genetik)
Böbreküstü bezlerinden aşırı androjen üretimi (Klasik olmayan adrenal hiperplazi, tümör)
İnsülin Rezistansı (HAIR-AN Sendromu: (Androjen yüksekliği, insülin direnci, akantozis nigrikans)
Böbrek üstü bezlerinden aşırı kortizol üretimi (Cushing’s sendromu)
Menopoz
İlaçlar

Polikistik Over Sendromu (PCOS)
PCOS, yumurtalıkların fazla androjen üretimine neden olduğu hormon düzensizliğinin bulunduğu bir androjen fazlalığı şeklidir. Kıllanmanın yaygın bir sebebidir ve sıklıkla düzensiz yumurtlama veya yumurtlamama ve kısırlık ile beraber görülür. PCOS’lu hastalarda, yumurtalıklarda çok sayıda ufak kistler gelişir.
Bu ufak kistler gerçekte olgunlaşıp çatlayamayan olgunlaşmamış yumurta keseleridir. Yumurtlama olmadığı için adetler düzensizleşebilir veya hiç olmayabilir. Hekimler çoğunlukla PCOS tanısını ayrıntılı bir hikaye ve muayeneyi birkaç spesifik kan testi ile bir Devamını Oku →

Erken Gebelik Kaybı

Hamileliğin erken evrelerinde vajinadan kanama olması yaygındır ve her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte kanama düşüğün bir işareti de olabilir. Tüm testler normal ve kanamanın hiçbir sebebi bulunamamış ise endişe etmenize gerek yoktur. Dış gebelik, gebelik rahmin dışında, çoğunlukla de tüplerde büyüdüğü taktirde olur. Üzüm gebelik plasentanın (bebeğin sonu) anormal olduğu çok daha nadir bir durumdur. Dış gebelik ile üzüm gebeliğin her ikisi de kanama ve ağrıya yol açabilir fakat bunlar çok daha az yaygın gebelik problemleridir.

Erken Gebelik Kaybı Nedir?
Bir kadının hamileliğinin ilk üç ayında bebeğini kaybetmesine erken gebelik kaybı denir (daha ayrıntılı bilgi için “Erken Gebelik Kaybı” sayfasını ziyaret edebilirsiniz).
Bir çok erken gebelik kaybı, kadının daha adeti gecikmeden veya gebeliği henüz doğrulanmamışken gerçekleşir. Gebelik testiniz olumlu çıktığı taktirde ilk üç ayda gebeliğinizi kaybetme ihtimaliniz 5’te 1’dir (% 20). Kayıpların çoğu bir defalık bir olay olarak gerçekleşir ve gelecekte başarılı hamilelik yaşama şansı iyidir.

Hamilelikte Vajinal Kanamalar

Gebelik sırasında oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir. Ancak doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir.
Gebeyken çok az miktarda da olsa kan görmek biraz korkutucudur. Bu kanama bazen bir sorunun işareti olsa da çoğu zaman için pek anlam ifade etmeyebilir. Gerçekten de özellikle ilk üç aydaki süre içerisinde çoğu gebe kadın vajinal kanama ile karşılaşır. Bu tür kanamalara normal bir gebelikte de sıklıkla rastlanır. Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra embriyonun rahime tutunması sırasında olur bu olay.
Kanama sizi paniğe sokmasın. Ancak gebeyken kanamalar dikkatlice takip edilmeli ve beraberinde kramp gibi başka bulgular da varsa ciddiye alınmalıdır. Gebelik süresince en sık kanama yapan nedenleri öğrendiğinizde, siz de neye dikkat edeceğinizi ve doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. http://www.hamilemiyim.net
İlk Üç Aydaki Kanamalar
Gebeliğin ilk üç a Devamını Oku →

Doğumdan Sonra Kilo Verme Yöntemleri

Doğumdan sonra egzersizin faydaları nelerdir?
Günlük egzersiz, kas gücünüzü geri kazanmanıza ve sıkılaşmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak enerji seviyenizi yükselteceği ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacağı için, egzersiz sayesinde kendinizi daha az yorgun hissedebilirsiniz. Gebelik sırasında karın bölgenizdeki kaslar gerilir. Kasın eski sıkılığına dönmesi zaman alır. Egzersiz yapmak, bu kasların sıkılaşmasına yardımcı olur.
Doğumdan ne kadar sonra egzersize başlayabilirim?
Bir egzersiz programına başlamadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşün. Programa, kendinizi hazır hissettiğinizde ve programı sürdürebileceğinizi düşündüğünüzde başlamalısınız. Hamileliğinizdeki ilkeleri uygulmaya devam edin. Sezaryen olduysanız, güç bir doğum gerçekleştirdiyseniz veya doğumunuzda komplikasyon gelişmişse egzersize hazır hissetmeniz biraz daha uzun bir zaman alabilir. Hamileliğiniz sırasında egzersiz yapmadıysanız kolay egzersizlerle başlayın ve zamanla daha güç olanlara geçin. Hamileliğiniz s Devamını Oku →

Doğum Kontrol Haplarının Zararları

Doğum kontrol haplarının faydalarının olduğu kadar zararlarıda çoktur. Bunlar sırayla;

Adet görememe veya adetlerin çok azalması: Hap kullanan kadınlarda endometrium yenilenmesi normal siklusa göre daha az olur, hap kullanmaya başlayacak kadınlara bu açıklama edilmelidir.

Adetler arasında lekelenme veya ara kanama haptaki düşük östrojen düzeyine bağlı olabilir, bunun zararlı olmadığı hastaya açıklama edilmelidir.

Bulantı: Yeni doğum kontrol hapı kullanmaya başlayanlarda veya her siklusun başında o.k.başlandığında görülür. Haplar gece alınırsa bulantı kontrol edilebilir.

Memelerde dolgunluk ve duyarlılık hissi: Oral kontraseptiflerin içindeki östrojen dozuyla ilgilidir. Düşük doz östrojenli doğum kontrol hapı kullananlarda daha az görülür.

Depresyon ve ruhsal değişiklikler: Bazı kadınlar hap kullanırken ruhsal durumlarında değişiklik olabilir, bazı kadınlarda da kimyasal etki ile B6 vitamini yetmezliği görülebilir. Premenstrüeal huzursuzluk ve depresyon düşük doz oral kontraseptif Devamını Oku →

Kondom-Diafram-Spermisit

Kondom,yani prezervatif lateks veya poliüretan maddeden üretilen, ilişki öncesi erkeğin sertleşmiş penisine takılan esnek bir kılıftır. Bu kılıf spermlerin vagene dökülerek rahmin içerisine girmesini ve dolayısıyla yumurta hücresinin döllemesini engellemiş olur. Ayrıca AİDS, sifiliz, bel soğukluğu gibi hastalıklardan korunmak için de kullanılır. Kullanımı kolay, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir.
Cinsel ilişki öncesinde doğru bir şekilde ve her seferinde yeni bir tane kullanılması halinde koruyuculuğu %96-97 düzeyindedir. Koruyuculuğu prezervatifin kalitesine de bağlıdır. Üzerinde üretim ve son kullanma tarihi bulunan ve içerisinde spermisit (sperm öldürücü) madde içeren prezervatifler tercih edilmelidir. Uç kısmında meninin birikmesi için bir boşluk bırakılmalı ve her ilişkiden sonra delik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer delik olduğundan şüphe edilirse hemen bir doktora başvurulmalıdır.
Doğru takılamaması haline yırtılabilir ya da sızıntıya neden olabilir. Prezervatif Vaseline ya da Devamını Oku →

Anne sütü arttırıcı besinler

Anne sütü arttırıcı besinler
Siz annelerin emzirme döneminizde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediğiniz gıdalardan sağlanır. Aldığınız bütün enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmez, zira vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emer. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminizde günlük ortalama ekstradan enerji gereksiniminiz 750 kaloridir. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanır. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesinin sağlar. Beslenme ve Diyet Uzmanları Dilem İrkin ve Şengül Sangu Talak: “Bu gereksinimlerinizi karşılayabilmeniz için sizin özelliklerinize göre bir beslenme ve diyet uzmanı ile birlikte hazırlayacağınız, başta doğal besin kaynaklarından oluşan, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme programı ideal olacaktır. İyi ve doğru bir beslenme hem sizin vücudunuzu korunmanızı, kilo kontrolünüzü sağla Devamını Oku →

Cinsel İstekte Azalma

Gebelikte değişen hormon düzeyleri çoğunlukla kadında cinsel istekte azalmaya neden olur. Ayrıca kadının kilo alması, vücudunun şeklini değiştirmesi ve karnında bir bebek taşıdığını bilmenin getirdiği psikolojik değişiklikler kadının cinsel ilişkiden uzaklaştırmaktadır. Bu dönemi bazı kadınlar daha rahat kabul ederek cinsel hayatlarına normal devam edebilirler. Ancak bazı durumlarda da erkek psikoljik olarak etkilenmekte ve karnında bebek taşıyan eşiyle ilşkiye girmekte sorun yaşamaktadır. Eşlerin gebelik öncesinde bu konuda eğitilmeleri psikolojik olarak rahatlamalarına ve gebelikte de cinsel hayatın sorunsuz sürmesine yardımcı olabilecektir.

Hamile Kalma Korkusu, Hamilemiyim..?

Tam olarak birleşme olmadan temas olursa gebelik olur mu?

Erkek cinsel organının  vagina  içine girmeden dışarıdan sürtünme ile temas olması şeklidir.Tam bir birleşme olmadan ve penisin vagina içine girmeden gerçekleşen  ilişki sırasında , dışarıya boşalacak spermin  vagina ağzı ile teması sonucu ile gebelik olabilmektedir.

Cinsel birleşme sırasında çok kısa bir süre için vajina içine penisin girmesi ile gebelik oluşur mu?

Vajina ve penisin temasının bulunduğu bütün durumlarda gebe kalma riski vardır. Eğer bu temas sırasında  sperm boşalması (ejekulasyon ) oluşmuş ise gebelik ihtimali yüksektir. Bu birleşme şekli de cinsel temasla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.

Tam bir birleşme sırasında vajina içine sperm boşalmamış ise de kadının gebe kalma ihtimali var mıdır?

Bir çok erkekte sperm boşalması olmadan önce az miktarda salgı gelebilmektedir. Erkekler çoğunlukla bu salgıyı fark etmezler. Bu salgı sperm içerebilmektedir ve içinde olabilecek az sayıda sperm dahi bir ge Devamını Oku →