Nüfuz Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

Genellemek gerekirse, kişinin nüfusun açıkca belli olması, kişilerin tabi olduğu yükümlülük ve uygulamaların yerine getirilmesi, yasal prosedürler ile kanun gereği belge ve kayıtlara dayandırılma gerekliliğin sağlanması ve aidiyetlerin ispatı açısından önem arz eden bir statü olduğundan her devlet kendi vatandaşına uyruk ve yurttaşlığın simgesi olarak, resmi belge niteliği taşıyan kimlik, yani nüfus cüzdanı vermektedir.
Türkiye’de Doğan Bebeğe Nüfus Cüzdanı Verilmesi
Ülkemizde de, Türk ana/babadan veya ana ya da babadan olma her kişiye (çocuğa) Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfus cüzdanı verilmektedir. Kişiye bu belgenin verilmesi, kendisine bahşedilmiş olan bir hak olmakla birlikte başka yurttaşların tabi olduğu yükümlülüklerin bir vesikası, bir başka ifadeyle ispat vesikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hususu detaylı değinmeden evvel, nüfus cüzdanının ne olduğu, kimlere verilebileceği, kim tarafından verildiği, geçerlilik süresi vs. kavramlarını açıklamakta fayda olacaktır.
Nüfus Cüzdanını Devamını Oku →

Emzirme Soruları

Soru : Sezaryen ile doğum yaparsam, bebeğimi emzirebilir miyim?
Cevap : Sezaryen ile doğum yapmış olmak, bebeğin emzirilmesi için asla engel değildir. Bebeğin tutuluş şekli dikişlerin üzerine gelmeyecek şekilde olursa, sorun olmaz. Bebek annenin yanına yatırılabilir veya kucağınıza bir yastık konarak emzirilebilir. Sezaryen ile doğum yapmış anneler bazı ilaçlar, antibiotikler ve ağrı kesiciler kullanabilir. Her ilacın sütle bebeğe geçtiği bilinmelidir. Kullanılan antibiotikler bebeği ishal yapabilir. Bebekte ishal gelişecek olursa, anne sağlığı için çok gerekli olmayan antibiotikler kesilebilir. Ağrı kesicilerin dozu bebeği çok uzun süreli ve derin uyutuyorsa, dozu azaltılmalıdır.
Soru : Memelerim çok büyük veya küçük. Bu bir sorun oluşturur mu?
Cevap : Memelerin büyüklüğü ile süt miktarı ve kalitesi arasında hiçbir ilişki yoktur.
Soru : Meme uçlarım emzirme için müsait değil. Emzirirken sorun olur mu?
Cevap : Bebek meme ucunu değil, meme ucunun çevresindeki renkli kısmı emer. Bebeğin dudak Devamını Oku →

Klomifen Sitrat

Klomifen sitrat 1960′lı yıllardan bu yana kullanılan bir ilaçtır. Tüm dünyada kısırlık tedavisinde çoğunlukla ilk basamak tedavi olarak tercih edilen ve en yaygın kullanılan ilaçtır. Ülkemizde de klomen, serophene, gonaphene gibi ticari isimlerle piyasada bulunmaktadır. Bu ilaç ve etken madde hakkında bilgi vermeden önce şunu belirtmek gerekirki her ilaç gibi bunlarda “asla” hekim kontrolü altında olmadan kullanılmaması gereken ilaçlardır. Kontrolsüz ve bilgisizce kullanılmaları yumurtalıklarda fazla sayıda kist oluşumu, ohss (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) gibi çok riskli durumlara neden olabilir. Doktor gözetiminde ve ultrasonografi takibi altında kullanıldıklarında bu tür yan etki oluşturma riski çok düşük olan ilaçlardır. Klomifen sitrat iki farklı stereoizomerin rasemik karısımıdır: Enklomifen ve zuklomifen.
Klomifen özellikle polikistik over sendromu (PCOS, PKO) ve başka ovulasyon bozukluğu olan kısırlık durumlarında, açıklanamayan infetilitede kullanılır.
Klomif Devamını Oku →

Astım ve Hamilelik

Astım hastası anne adaylarında ilaç kullanımı, solunum yetmezliğine oranla daha güvenli. Hamilelerin düzgün nefes alamaması aynı şekilde doğmamış bebeğe de yansıyacaktır. Yapılan araştırmalar, astım rahatsızlığı çekmektense ilaç almanın daha güvenli olduğunu göstermektedir. Astım rahatsızlığı yaşayan hamile kadınların, hastalığı kontrol altında tutmalarının, bebeklerinin sağlığı açısından büyük bir önemi olduğu ortaya çıktı. Astım ilacı kullanımının doğmamış bebek üzerinde etkisi olacaktır ancak hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği daha büyük bir risk teşkil ediyor.

Hastanın hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği, ceninin ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamasında sorun yaratmaktadır. O nedenle astım hastası hamile kadınlar, hekim tavsiyesine başvurarak hareket etmelilerdir.

İdrarda gebelik testi soruları

İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?
İdrar testi, adet gecikmesi olan bayanların ilk yaptıkları testtir. Bayanlar arasında çok sevilen bu test aslında doktorlar tarafından çok sık kullanılmaz. Bayanların testi sevmelerinin nedeni, yapılmasının kolay olması ve testi yaptığından sadece eczacının haberinin olmasıdır. Ancak testin dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi testin duyarlılığının kanda yapılan gebelik testine göre daha az olmasıdır.
İdrarda gebelik testini yaparken nelere dikkat etmeliyim?
Burada en öneli nokta bu gebelik testlerinin kullanım sürelerinin sınırlı olmasıdır. Bu nedenle eczaneden alırken son kullanım süresinin dolmamış olmasına dikkat ediniz. Her ticari firmanın ürettiği idrar testinin özellikleri, hassasiyeti ve kullanım şekli farklıdır. Bu nedenle kullanım klavuzunu dikkatlice okumanız gerekmektedir. Ancak umumi birkaç sık sorulan soruya cevap vermek isterim.
İdrar ve Gebelik Testi – Testi günün hangi saatinde yapmalı?
Bunun için bir sınırlama yoktur ancak Devamını Oku →

Kordon kanı kök hücre depolaması nedir?

Doğumdan sonra kesilen kordon ve plasenta arasında kan kök hücrelerinden zengin kordon kanının depolanması son yıllarda oldukça gündemde olan ve çok sayıda tartışmaya neden olmuş bir konudur. Kan kök hücrelerinin ayrıştırılması ve takiben dondurularak saklanması 2000′li yıllardan sonra, özellikle ülkemizde oldukça rağbet görmüş ve peşi sıra açılan kordon kanı bankaları ile büyük bir pazar yaratılmıştır. Ülkemizde kurulan kordon kanı bankaları kordon kanından elde edilen kök hücreleri yurt içinde veya yurt dışında saklamaktadır. İdeal olanı tam kan değil ayrıştırıldıktan sonra kök hücrelerin depolanmasıdır.
Kan kök hücreleri erişkin yaşamda kemik iliğinde bulunurlar ve kanın şekilli elemenlarının (kırmızı küreler, beyaz küreler, trombositler) yapımından sorumludurlar. Eğer herhangi bir şekilde kemik iliğinde kan yapımında bozukluk veya duraklama olursa ki bunun en sık görülen nedenleri kan kanserleri (lösemi) ve aplastik anemilerdir, kemik iliği nakli ile işlev geri döndürülebilir. Kem Devamını Oku →

Kısırlık ve İlaçlar

Kısırlık tedavisi sebebine, ne kadar zamandır sorun olunduğuna, çiftlerin yaşına ve başka birçok kişisel özelliklere göre değişebilmektedir. İnfertilitenin bazı sebepleri düzeltilemez. Ancak yine de, yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalınabilir. Çiftler İçin Tedavi  Bu yaklaşımlar erkek, kadın veya her ikisini de ilgilendirebilir.
Cinsel ilişki sayısını arttırmak.
Haftada 2 veya 3 defa ilişkide bulunmak doğurganlığı arttırabilir. Ancak çok fazla boşalmak da, erkeğin sperm kalitesini azaltan bir etki yapabilir. Spermler kadının üreme sisteminde 72 saate kadar yaşayabilirler, yumurtlama sonrası yumurta 24 saate kadar döllenebilir.
Yumurtlama problemi olan infertil kadınlarda, doğurganlık ilaçları en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar yumurtlamayı düzene sokar veya teşvik eder. Genelde FSH, LH gibi doğal hormonlara benzer şekilde çalışırlar. Genellikle kullanılan doğurganlık ilaçları şöyledir:
* Klomifen Sitrat : Bu ilaç oral yolla alınır ve polikistik over sendromu veya başka yu Devamını Oku →

İsyenmeyen Gebelikler ve Kürtaj

Bebek anne ve babası için en müsait zamanda doğduğunda aileleri için mutluluk kaynagı olurlar. Ne yazik ki bugün ülkemizde pek çok çocuk istenmeden ya da planlanmadan doğmaktadır. Ailelerin istedigi zamanda anne baba olabilmeleri için gebelikten korunma yöntemlerinin tümünü, nasil etki yaptıklarını ve özelliklerini bilmeleri, sonra da kendilerine müsait bir yöntem seçerek bunu doğru olarak kullanabilmeleri gerekir.
Seçilen korunma yöntemi, saglığa zararı olmadan uzun süre kullanılabilir. Kullanım bırakıildığında tekrar hamile kalınabilir. Eğer hiç cocuk istenmiyorsa kadında tüplerin, erkekte meni kanallarının ufak bir operasyonla bağlanması gibi, gebeliği kalıcı olarak engelleyen yöntemler de vardır.

Kürtaj ise son seçenektir. Ülkemizde 10 haftaya kadar gebeliklerin istege baglı olarak sonlandırılması yani kürtaj yasaldır. Kürtaj işlem için evli kadınların eşlerinin de onayını almaları gerekmektedir. 18 yasindan büyük bekar k Devamını Oku →

Meme Kanseri

Meme Kanseri günümüzde korkulacak bir hastalık değildir. Meme Kanseri tedavi edilebilir bir kanser çeşitidir. Üstelik  memeniz alınmadan tedavi edilme şansınız vardır. Günümüz sağlık teknolojisindeki hızlı gelişme tıp dünyasına da yansımaktadır. Her geçen yıl yeni kanser ilaçları başta ABD ve başka gelişmiş ülkelerde geliştirilmektedir. Yeni geliştirilen bu ilaçların özelliği, kanserli bölgedeki tümör hücreleri üzerine daha güçlü etki yaparken hastada daha az yan etkiler oluşturmaktadır. Bu kemoterapi uygulamaları son yıllarda ülkemizde de kanser hastalarına başarıyla uygulanmaktadır.
Meme kanseri tedavisinde kullanılan kemoterapisel ilaçların gelişmesi ile artık cerrahi müdahele sınırları küçülmüştür. Bundan 10-15 sene önce meme kanseri olan kadınların memesi, o taraf   göğüs duvarı adaleleleri ile birlikte blok olarak cerrahi müdahele yapılarak çıkartılmaktaydı. Ancak günümüzde yapılan uygulama memenin korunarak sadece tümörün çıkartılmasıdır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, bütün mem Devamını Oku →

Hamilelikte Bel Ağrısı

Dik durun. Bel kemiğinizden başlayıp, başınızdan çıkan bir kordon varmış gibi düşünün
Fazla kilo almaktan kaçının. Fazladan ne kadar kilo alırsanız, sırtınızın ve belinizin dengelemesi gereken ağırlık da o kadar çok olacaktır.
Oturduğunuzda baskıyı sırt ve belinizden almak için bacaklarınızı yukarı kaldırın ya da ergonomik bir sandalye kullanın. Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçının. Ayaktayken ağırlığınızı tek bacak üzerine vermeyin. Asimetrik pozisyonlar kimi zaman eklem ağrılarını kötüleştirebilir.
Ayaklarınıza destek veren ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın topukları 5 cm’den daha fazla olmasın. Çünkü dengenizi kaybedip, düşebilirsiniz. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı almayı düşünün.
Bir şey kaldırmak zorundaysanız, öncelikle ağır olmadığından emin olun, daha sonra da ağırlığınızı sırtınıza değil bacaklarınıza vererek kaldırın. Dizlerinizden çömelin, sırtınızı oldukça dik tutun, kaldıracağınız nesneyi kavrayın sonra kaldırmak için bacaklarınızı düzleştir Devamını Oku →