Gebelik Krampları

Gebelik Krampları
Magnezyum, umumi olarak gevşetici özelliğe sahip bir mineraldir.Kalsiyumla birlikte damar tonusu ve kalp kasının kasılması gibi olaylarda etkilidir. Kalsiyum, kasları uyararak kasılmasını sağlarken, magnezyum kasları gevşetir ve damarların genişlemesini sağlar.
Gebelilte gerekli miktarda magnezyum ve kalsiyum sağlanamadığında titreme, kramp, konvülziyonlar gibi sonuçlar görülebilir.
Anne karnındaki bebekler, son aylarda hızlı bir büyüme sürecine girerler ve daha fazla kalsiyum ve magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Annenin bu ihtiyaca cevap vermemesi durumunda ise gebelik krampları sıklaşır.

Gebelikte krampları gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterde yani 6-7. aylarda daha çok görülmeye başlar. Bir ya da birden fazla kas demetinde birden ortaya çıkan kısa, bazen 10 dakikaya varan kasılmalara kramp denir. Gebelik dönemi kadınların kas fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir dönemdir. Bu dönemde oluşan kramplar hayati bir tehlike oluşturmaz fakat rahatsızlık verir.

Gebelik kr Devamını Oku →

Erken Doğum Hakkında

 Erken Doğum
Normal gebelik süreci 37-42 hafta arasındadır. Doğumun ister ağrıların başlaması veya suyun gelmesi isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesi erken doğum olarak adlandırılır.
Toplumdaki sıklığı %10-12 arasındadır, ancak erken doğum için yüksek risk oluşturan hasta gruplarında bu oran çok daha yükselmektedir.
Anne karnındaki bebek ve yenidoğan (ilk 28 gün) dönemindeki bütün ölümlerin %80′i erken doğumlardan kaynaklanmaktadır. Yaşayan bebeklerin yakın dönemde karşı karşıya olduğu risklerden en önemlileri arasında yenidoğanın solunum problemleri, beyin içi kanamalar, yenidoğan retinopatisi (körlük), zeka ve motor fonksiyon bozuklukları ve barsak problemleri sayılabilir.

Çok düşük ağırlıklı (750 g) altındaki bebeklerin yaşama şansları günümüz modern tıp imkanlarıyla sağlanabilse de bu grup bebeklerin bir kısmında ileride düşük okul başarısı, görsel motor fonksiyon bozuklukları ve Devamını Oku →

Doğum sonrası korunma

 Doğum sonrası korunma
Gebeliğini tamamlamış yada gebeliğinin sonuna gelmiş bayanlarda mühim bir sorun ve meraktır “Doğumdan sonra neyle korunacağız?” düşüncesi… Bu amaçla doğum sonrası lohusaların neyle ve nasıl korunmaları gerektiğinin bilgisini vermeye çalışacağım bu makalede…
Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki; yeni doğum yapmış annelerin postpartum ilk 6 haftasına lohusalık (puerperium) adı verilir. Halk arasında söylenen “lohusa’nın bir ayağı mezardadır” tabiri çok da yanlış sayılmaz aslında. Gerçekten gebelik boyunca bütün rezervlerini, gücünü, kanını, besin maddelerini, kalsiyumunu vs bebeği için harcamıştır anne. Bu nedenle hem gebelik sırasında hem de erken postpartum dönemde anne; fiziksel ve mental olarak desteklenmelidir. Zira doğum sonrası hüznü ve depresyonu denilen psikolojik problemler de lohusayı bekleyen mühim sorunlardır. Çünkü bu bağlamda sağlığın tanımını hatırlarsak: “Kişinin yalnız bedenen değil ruhen de tam iyilik halidir” sağlık…
Bu nedenle özellikle Devamını Oku →

Düşük

Kadınların % 10 -20’sinde 1 kez düşük görülebilmektedir. Ancak birbirini takip eden üç veya daha fazla düşük %0.5 -1 sıklığında karşımıza çıkmaktadır. Bu durum çiftleri olduğu kadar hastanın tedavisini üstlenen hekimi de zora sokabilmektedir.
Bu zorluğun nedeni, çoğu kez yapılan incelemelerde altta yatan nedenin tam olarak saptanamaması ve  saptansa dahi etkili bir tedavi seçeneğinin her zaman mümkün olamamasından kaynaklanmaktadır. Tekrarlayan gebelik kaybı 3 ve üzerindeki kayıp olarak tanımlansa da arka arkaya tekrarlayan 2 gebelik kaybı veya  gebeliğin 2. dönemindeki düşükler, tanısal araştırmaya başlamak için yeterlidir.
1) Kanın pıhtılaşması ile ilgili nedenler:
Trombofili, kanın pıhtılaşması ilgili bozukluk olup kanın damar içerisinde pıhtılaşmasına neden olur. Bu  rahatsızlığı olan kadınlarda plasentadaki kan dolaşım bozukluğu görülebilir bu da gebeliğin ilerleyen dönemlerinde  anne karnında bebek kayıplarına yol açabilir. Bu durumun  tekrarlayan gebelik kayıplarına yol açması ile il Devamını Oku →

Cinsel İstekte Azalma

Gebelikte değişen hormon düzeyleri çoğunlukla kadında cinsel istekte azalmaya neden olur. Ayrıca kadının kilo alması, vücudunun şeklini değiştirmesi ve karnında bir bebek taşıdığını bilmenin getirdiği psikolojik değişiklikler kadının cinsel ilişkiden uzaklaştırmaktadır. Bu dönemi bazı kadınlar daha rahat kabul ederek cinsel hayatlarına normal devam edebilirler. Ancak bazı durumlarda da erkek psikoljik olarak etkilenmekte ve karnında bebek taşıyan eşiyle ilşkiye girmekte sorun yaşamaktadır. Eşlerin gebelik öncesinde bu konuda eğitilmeleri psikolojik olarak rahatlamalarına ve gebelikte de cinsel hayatın sorunsuz sürmesine yardımcı olabilecektir.

Hamilelik ve Beslenme

Hamilelikte sağlıklı beslenme; düzenli ve dengeli beslenme ile sağlanabilir. Bu hem bebek  hem de anne için çok önemlidir. Ayrıca bebeklik ve çocukluk yaşlarında bu önem devam etmektedir.
Bunun için asgari yararlı gıdaları almak zararlı besinlerden de sakınmak gerektirir.  Faydalı gıdaların başında sebzeler, meyve ve meyve suları gelmektedir. Sebze ve meyve suları belli besin değerlerine sahip olmalarının yanında folik asit ve C vitamini açısından da zengin değerlere sahiptirler.
Folik asit içeren meyvelerin başında portakal, mandalina ve başka narenciyeler, kavun, karpuz gelmektedir. Bazı meyve sularında vitamin A ve vitamin C ve folik asit yüksek miktarlarda bulunmakta ayrıca kalsiyum ile de zenginleştirilmektedir.
Muhtevasında askorbik asit bulunan meyve sularının demir emilimini de iki kat arttırdığını bilmekteyiz. Bu özellikle gebelerde ve anemili kişilerde (kansızlık) çok önem kazanmaktadır. Hamile kadınlar günde 400-800  mikrogram folik asit almalıdırlar. Folik asit vitamin B9 olarak Devamını Oku →

İdrar Yolu Enfeksiyon

Hamilelik döneminde en sık karşı karşıya kalınan bakterisel hastalıklardan bir tanesi idrar yolları enfeksiyonudur. Hiç belirti vermeden anneyi ve anne karnındaki bebeğini ciddi olarak etkileyebilir. Var olan enfeksiyon için en mühim risk faktörü, idrarda belirtisiz enfeksiyon varlığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde, enfeksiyonun idrar yollarının üst kısımlarına yayılması ve ciddi problemlere yol açması daha muhtemeldir.
Araştırmalara göre: “Kadınların, anatomik farklılıklarından dolayı, enfeksiyon oranları erkeklere daha yüksektir. Bunun sebebi; kadınlarda mesaneden idrar çıkış bölgesine kadar olan bölümün kısa olması, idrar boşaltma bölgesinin yüksek bakteri sayılarına sahip anüs bölümüne ve vajinaya olan yakınlığıdır.”
Gebelikte idrar yolları enfeksiyonu neden mühim ve tedavi edilmezse nasıl sorunlara yol açabilmektedir?
Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu ciddi problemlere neden olabildiğinden önemsenmesi gerekmektedir. Hatta tedavisi geciktirilen idra Devamını Oku →

İdrar Yollarında Enfeksiyon

İdrar yolu enfeksiyonları kadınların hamilelik dönemlerinde oldukça sık görülür ve ateş yükselmesine yol açabilir. Hamileyken daha sık meydana gelmesinin sebebi, büyüyen rahmin baskısı sebebiyle mesane kapasitesinin yavaşlaması, gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kaslarda gevşeme etkisinin idrar akışını yavaşlatmasıdır. Bu da bakteri üremesini kolaylaştırır.
İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Belirtileri: İdrar yaparken yanma, sızlama, Sık sık idrara gitme, Kasıklarda bazen karnın alt bölgesinde sancı, Ateş, titremeler, İdrara gittiği halde boşaltamadığı duygusu, İdrar renginde, bulanıklık bazen kan, koku, Eğer enfeksiyon böbreklere yayılmışsa bel ağrısı, halsizlik üşüme titremeler umumi durumun bozulması ateşin giderek yükselmesi,

Bu belirtileri gösteren bir gebede hemen tam idrar tahlili ve idrar kültürü alınmalıdır. idrar tahlili sonucu da iltihap gösteriyorsa gebelerde güvenle kullanılabilen antibiotik tedavisi başla Devamını Oku →

Doğum Sancısı

Her kadında doğum eylemi ve bu esnada hissedeceği ağrı şiddeti farklıdır. Bu fark; kadının ağrı toleransına, çocuğun büyüklüğüne ve pozisyonuna, rahmin kasılma gücüne ve daha önce doğum yapıp yapmadığına bağlıdır. Hangi tip anestezi yöntemin uygulanacağını, kadının isteği kadar tıbbi durumu ve doğum ve anestezi doktorlarının seçimi de belirler. Doğum anında ağrıyı engellemede kuvvetli ağrı kesici ilaçlar, damardan veya kas içine uygulanır. Anne karnındaki bebekte yan etkilere yol açmayacak şekilde belirlenen dozlarda uygulanabilir.
Bu ilaçlar ağrıyı kısmen ve ancak kısa bir süre engelleyebilir. Sürekli uygulanamaz. Ani gelişen doğumlarda yararlı olabilir. Doğum ağrısı için en etkili yöntem ise Epidural Analjezidir. Doğum yapacak kadının belindeki omurların sivri çıkıntıları arasından iğne ile girilerek sinir yollarına yakın bir bölgeye, 1 – 2 mm lik çok ince bir plastik boru yerleştirilmesi ile uygulanır. Bu işlem kadın otururken veya yan yatarken yapılır. İşleme başlamadan önce tansi Devamını Oku →

Anne Sütü Nasıl Artar

Anne sütü, annenin yedikleri içtikleri şeylerden ve vücudundaki depolardan sağlanıyor. Bu yüzden emzikli kadınların hem sağlıklı olması, hem de iyi beslenmesi, kaliteli bir anne sütü için şarttır.
Emziren annelerin sütünün enerji ve besin değerinin ne kadar kaliteli olduğunu anlamak için annenin ne kadar çok doğum yaptığına, beslenmesinin yeterli olup olmadığına, sık enfeksiyon geçirip geçirmediğine, ne kadar çok enerji harcadığına bakmak gerekir. Sık hastalanan, çok çalışan, çok doğum yapmış ve iyi beslenemeyen bir annenin, anne sütü kalitesinin çok iyi olduğu söylenemez. Zira süt için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin deposunda azalma olmuştur. Annenin gerek hamilelik sırasında ve gerekse doğumdan sonra dengeli beslenmesi, bebeğinin de sağlıklı olacağı anlamını taşır. Uzmanlar kaliteli anne sütü ve anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için anne adaylarına hamileliklerinde bol bol koyu yeşil yapraklı sebzeleri yemelerini, sık sık sıvı tüketmelerini öneriyor. Yeşil yapraklı sebzeler Devamını Oku →