Üreme

28 günlük bir menstrual döngüde adet kanamasından sonra yaklaşık 14. günde oluşan yumurtlama sonrası serbest kalan yumurta hücresi, fallop tüpünün saçakları tarafından içeri alınır ve tüpün iç yapısında bulunan tüycükler yardımıyla rahim iç tabakasına doğru ilerletilir.
Fallop tüpü içerisinde bu şekilde ilerlemeye devam eden yumurta hücresinin ömrü 12-24 saattir. Bu süre içinde yumurta hücresi sperm hücreleriyle karşılaşır ve şartlar müsait olursa sperm hücrelerinden biri yumurta hücresinin içine girerek yumurta hücresini döller.
Yumurta hücresinin dış yüzeyi Zona pelusida denilen kalın ve sağlam bir zar tabakası ile kaplıdır. Zar tabakasının yapısında bulunan maddeler, yalnızca insan spermi yapısında bulunan bazı enzimler tarafından eritilebilir nitelikte yapılmışlardır. Bu, insan yumurta hücresinin yalnızca insan sperm hücresi tarafından döllenmesini garantileyen mükemmel bir mekanizmadır. Yardımla üreme tekniklerinden mikroenjeksiyon işleminde Zona Pelusida, mikroskop altında çok ince bi Devamını Oku →

Tüp Bebek Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Erkekten alınan sperm, kadından alınan yumurta ile dış ortamda bir tüp içinde döllendikten sonra yeniden rahim içine yerleştirilmesine umumi olarak tüp bebek denilebilir. Tüp bebek uygulamaları, ilk önceleri sadece kanalları kapalı olan ve mikrocerrahiyle açılması mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde sadece kanalları kapalı olanlarda değil, farklı sebeplerden kaynaklanan kısırlık durumlarında da tüp bebek uygulanmaktadır.
Ancak hemen belirtelim ki, günümüzde kanallarını bağlatan kadınlar yeniden açtırabilmektedirler. Artık kanalları bağlatanların ilk seçeneği, tüp bebek değildir. Çünkü mikrocerrahi yöntemiyle kanallar açılabilir. Mikrocerrahi ile kanalların açılma oranı dünyada %93 civarındadır. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Tüp bebek, üremeye yardımcı tekniklerin uygulanmasıdır. Üremeye yardımcı teknikler konusunu açıklayalım.
Aşılama (İnseminasyon) Nedir:
Kadına düzenli olarak yumurta geliştirme ilaçları verilerek yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Eğer ihti Devamını Oku →

Kondom-Diafram-Spermisit

Kondom,yani prezervatif lateks veya poliüretan maddeden üretilen, ilişki öncesi erkeğin sertleşmiş penisine takılan esnek bir kılıftır. Bu kılıf spermlerin vagene dökülerek rahmin içerisine girmesini ve dolayısıyla yumurta hücresinin döllemesini engellemiş olur. Ayrıca AİDS, sifiliz, bel soğukluğu gibi hastalıklardan korunmak için de kullanılır. Kullanımı kolay, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir.
Cinsel ilişki öncesinde doğru bir şekilde ve her seferinde yeni bir tane kullanılması halinde koruyuculuğu %96-97 düzeyindedir. Koruyuculuğu prezervatifin kalitesine de bağlıdır. Üzerinde üretim ve son kullanma tarihi bulunan ve içerisinde spermisit (sperm öldürücü) madde içeren prezervatifler tercih edilmelidir. Uç kısmında meninin birikmesi için bir boşluk bırakılmalı ve her ilişkiden sonra delik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer delik olduğundan şüphe edilirse hemen bir doktora başvurulmalıdır.
Doğru takılamaması haline yırtılabilir ya da sızıntıya neden olabilir. Prezervatif Vaseline ya da Devamını Oku →

Doğum Sancısı

Her kadında doğum eylemi ve bu esnada hissedeceği ağrı şiddeti farklıdır. Bu fark; kadının ağrı toleransına, çocuğun büyüklüğüne ve pozisyonuna, rahmin kasılma gücüne ve daha önce doğum yapıp yapmadığına bağlıdır. Hangi tip anestezi yöntemin uygulanacağını, kadının isteği kadar tıbbi durumu ve doğum ve anestezi doktorlarının seçimi de belirler. Doğum anında ağrıyı engellemede kuvvetli ağrı kesici ilaçlar, damardan veya kas içine uygulanır. Anne karnındaki bebekte yan etkilere yol açmayacak şekilde belirlenen dozlarda uygulanabilir.
Bu ilaçlar ağrıyı kısmen ve ancak kısa bir süre engelleyebilir. Sürekli uygulanamaz. Ani gelişen doğumlarda yararlı olabilir. Doğum ağrısı için en etkili yöntem ise Epidural Analjezidir. Doğum yapacak kadının belindeki omurların sivri çıkıntıları arasından iğne ile girilerek sinir yollarına yakın bir bölgeye, 1 – 2 mm lik çok ince bir plastik boru yerleştirilmesi ile uygulanır. Bu işlem kadın otururken veya yan yatarken yapılır. İşleme başlamadan önce tansi Devamını Oku →

Kadın Prezervatifi

Kadın Prezervatifi
Erkeklerin korunmak amacıyla kullandığı prezervatif e (kondom) alternatif olarak kullanıma sunulan ve son yıllarda Avrupa ve Amerika ile Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan kadın prezervatifini incelemeye aldık.
Kadın prezervatifi Nedir ?
Kadın prezervatifi 17 santimetre uzunluğunda, yumuşak ve ince bir poliüretan maddeden yapılmış, vajinanın içini tamamıyla kaplayan, bir tarafı kapalı silindir bir kılıftır. Poliüretanın özelliği sebebiyle kadınlarda vajinanın içine yerleştirildiğinde kısa zamanda vajina duvarlarına sıkı bir şekilde tutunur ve vücut ısısı ile ahenk sağlar. Prezervatifin açık olan ucunun etrafını saran ve bir tane de kapalı olan ucun içinde serbest olarak bulunan bükülebilir iki halkası var. Kapalı olan uçtaki halka rahimağzını sararken, açık uçtaki halka kadının dış genital sisteminde kalır.
Kadın prezervatifi dış genital kısmın en ucundan bütün vajinanın iç yüzeyini kaplayarak yukarı doğru uzanan kadın prezervatifi, serviksi de tümüyle kaplayarak, cinsel Devamını Oku →

MAKYAJ MALZEMELERİ

Fondötenler sıvı veya katı olurlar. Stik halindeki fondötenler en doğal görünüşü verirler. Fondöten sürdüğünüzün bel li olmasını istemiyorsanız, yüzünüze in­ce koruyucu maddeyi sürdükten sonra, kurumasını beklemeden hemen stik ha­lindeki fondöteni sürün ve kremle ya­yın.Pudranın çok ince olması.gerekir. Pem­be renkli pudraların, insanın yüzüne sağ lıklı bir görünüş verdiğini unutmayın. Yarı saydam olan toz pudralar çok kulla nışlıdır; taş pudralar, gün boyunca makyaj düzeltilirken kullanılırlar.
Stik macun, taş pudra veya krem halinde satılan yanak rujları çok hafif darbelerle yayılmalıdır.Dudak rujlarının rengi modaya göre de­ğişir. Saydam rujlar dudakların daha hoş görünmesini sağlarlar. Dudak mak­yajında rujdan başka, dudakları daha parlak gösteren “glosslar” ve dudak ke­nar çizgisini belirtmek için kullanılan ruj renginde bir kalem de kullanılabilir. Kirpikleri boyamaya yarayan rimeller, ucu fırçalı kalemler veya kekler (taş bo­ya) halinde satılır. Kahverengi ve siyah rimeller, mavi ve yeş Devamını Oku →

BALIK SUFLESİ

Malzemeler
600 GR BEYAZ ETLİ
BÜYÜK BALİK FİLETOSU
4 YUMURTA
1 BARDAK SÜT
1 ÇORBA KAŞIĞI TEREYAĞI
TUZ,KARABİBER, MUSKAT (TOZ)
YAPILIŞI

Balığı 6-8 dakika buharda pişirin. Soğuduktan sonra ince in­ce didikleyin ve yumurta sarıları ve ılık süt ile karıştırın. Tu­zunu biberini, muskatını koyun.Yumurtaların aklarını çırpıp kar köpüğü yapın. Bu köpüğü kaşık kaşık, dikkatlice balıklara yedirin. Harcınızı yağlanmış tur sufle kabına (bu kenarları yüksek bir yuvarlak payreks kap veya kek kalıbı olabilir) boşaltın. 210 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin. Hiç bekletmeden servis yapın.

Kıymalı Börek Tarifi

Malzemeler
1 su bardağı süt
1/2 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
1 su bardağı nişasta
aldığı kadar un
1 adet yumurta
1 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı çörekotu
Harcı için:
200 gr kıyma
2 adet soğan
2 adet sivri biber
1/2 demet maydonos
2 çorba kaşığı sıvıyağ
1 adet domates
tuz, karabiber
Hazırlanışı
Bir kabta, elenmiş un, yumurta, yarım su bardağı sıvıyağ, kabartma tozu, tuz, süt karıştırılarak yumuşak bir hamur yapılır. 24 ufak beze alınır. Temiz bez örterek 10 dakika dinlendirilir. Herbir beze nişasta ile ufak boyda açılır. Sonra tekrar nişastalanır. 12 ta­nesi üst üste konularak 2 grup elde edilir. Bunlarda tepsi boyunca merdane ile açılır. Yağlanmış tepsiye 1. grup serilir. Üzerine harç konur. Sonra 2. grup açılmış hamur serilir. Bıçak ile dilimlenir. Üzerine ısıtılmış sıvı yağ gezdirilir. Çörekotu serpilerek, fırında pişirilir.
Harç: Küçük tencerede, ince kıyılmış soğanlar, biber, sıvıyağ ile kavrulur. Kıyma ilave edilerek tekrar kavrulur. Rendelenmiş domates konur. Suyu çekilene kadar pişirilir. Tuz, karabiber konur, karıştırılır. En son ince kıyılmış maydanoz ilave edilir.

Kordosentez

Annenin karın duvarından bir iğne ile göbek kordonuna girilerek bebeğin kanının alınması işlemidir. Yapılması için en müsait zaman 18-22. gebelik haftalarıdır.

Teknik olarak amniosenteze göre daha güç bir işlemdir. Girişime bağlı düşük olasılığı 100 de 1 dir. Steril koşullar altında ince bir iğne ile anne karnından girilerek göbek kordonuna ulaşılır ve heparinli bir enjektöre 2-3 ml kadar kan alınarak Genetik Laboratuarı’na gönderilir. Kesin netice 5-7 gün içinde alınır. Kromozomlardaki sayısal ve yapısal bozuklukların belirlenmesi için ideal bir testtir.

PEYNİR TATLISI

MALZEMESİ
250 Gram beyaz peynir,
1,5 Su bardağı un,
1/2 Su bardağı pirinç unu,
4 Yumurta,
1/2 Küçük paket margarin.
ŞURUBU
1 Kg. şeker,
6 Su bardağı su,
1/2 Limon suyu.
YAPILIŞI

1.Peyniri 2-3 saat ılık su içinde bırakınız,
2.Suyunu iyice sıkarak ince bir kalburdan geçiriniz,
3.Yumuşamış yağı ilâve ederek eziniz,
4.Yağla ezilmiş peynire yumurtaları teker teker ilâve ederek yediriniz,
5.Karbonatla beraber elenmiş unu ve pirinç unu­nu ilâve ederek bir hamur yapınız,
6.Hamurdan elle veya kaşıkla kopartıp ufak yu­murta şekli veriniz ve yağlanmış tepsiye aralıklı diziniz,
7.Orta hararetli fırında pişiriniz,
8.Şurubu sıcak olarak üzerine dökünüz ve ağır ateş üzerinde tatlıları çevirerek 5-6 dakika kaynatınız.
ŞURUP HAZIRLIĞI
1.Şekeri su ile 10 dakika kaynatınız,
2.1/2 limon sıkarak 5 dakika daha kaynattıktan