Kan Grubu Olan RH Negatif Olan Hamileler

Rh faktörü, kanda bulunan özel bir antijendir. Eğer Rh negatif bir kadın, Rh pozitif bir erkekten hamile kalırsa bir takım problemler yaşabilir.
Bağışıklık sisteminiz, normalde vücudunuza zararlı olabilecek bir takım yabancı maddeleri(bunlara antijen diyoruz) yok etmek için onlara karşı antikor üretir. Rh pozitif bebeğe hamile kalan Rh negatif bir anne, bebeğinin Rh pozitif hücrelerine karşı antikor üretir. Bundan sonraki gebeliğinde, bu oluşan antikorlar bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini yok ederek bebeğinizde ciddi problemlere neden olabilirler. http://www.hamilemiyim.net

Bu riski azaltmak için RhoGAM denilen ilaç, Rh negatif hamile kadına, gebeliğinin 28. haftasında ve doğumdan hemen sonra yapılması gerekir. Bu ilaçla anne vücudunun, Rh pozitif olan bebeğin Rh pozitif hücreleri tanıması engellenir. Bu enjeksiyonlarla Rh negatif kadının Rh pozitif gebelikleri güvenli hale gelir.
Eğer kanınız Rh negatifse, gebeliğiniz sırasında oluşan herhangi bir kanamayı doktorunuza söylemeniz çok önemlidir, bu arada Rh negatif olduğunuzu da hatırlatın. Durumunuza göre gerekli olursa RhoGAM enjeksiyonu tavsiye edilebilecektir.

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unuttum

Doğum kontrol hapi unutulduğunda, unutulan hap hatırlanınca hemen, o günün hapı da saatinde alınmalıdır.
Hap unutulduğunda, ilk iki hafta içinde ise üst üste 2 gün ikişer ikişer hap alınarak eksik günler tamamlanır. Bu durumda 1 hafta süreyle ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. 3. hafta içinde ise paket atılıp aynı gün yeni bir pakete başlanır ve 1 hafta süreyle ek bir yöntem uygulanır.
Hap unutulduğunda, paket atılıp, aynı gün yeni bir pakete başlanmalı ve 1 hafta süreyle ek yöntem uygulanmalıdır.

Hamileliğin 7. Ayı

Bebeğin 7. aydan itibaren bütün vücut kaslarını çalıştırması, doğum sonrası için çok önemlidir. Özellikle solunum yolunda bulunan kaslar, el parmaklarının kasları, ağız kasları ve yutma işlevini sağlayan kasları düzenli olarak çalıştırılır. Yani 7. aydan itibaren bebek bilinçli olarak hareket etmeye başlar.

Ayrıca bel ağrılarınız, çabuk yorulma ve acıkma, tansiyon düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesi sık rastlanılan sorunlardandır. Karın büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir değişiklik de vücudun “kirli kanını” toplayan ve kalbe götüren toplar damarların en büyük olanının da basıya uğramasıdır. Bu baskı, kanın vücudun alt kısımlarında birikmesiyle, bacaklarda ödemlerin artmasına neden olduğu gibi ileri durumlarda basur, varis gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. İstirahat ederken sol tarafa yatmak, ana toplardamar üzerindeki baskının azalmasını sağlar. http://www.hamilemiyim.net
Halk arasın Devamını Oku →

Tüp Bebek Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Erkekten alınan sperm, kadından alınan yumurta ile dış ortamda bir tüp içinde döllendikten sonra yeniden rahim içine yerleştirilmesine umumi olarak tüp bebek denilebilir. Tüp bebek uygulamaları, ilk önceleri sadece kanalları kapalı olan ve mikrocerrahiyle açılması mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde sadece kanalları kapalı olanlarda değil, farklı sebeplerden kaynaklanan kısırlık durumlarında da tüp bebek uygulanmaktadır.
Ancak hemen belirtelim ki, günümüzde kanallarını bağlatan kadınlar yeniden açtırabilmektedirler. Artık kanalları bağlatanların ilk seçeneği, tüp bebek değildir. Çünkü mikrocerrahi yöntemiyle kanallar açılabilir. Mikrocerrahi ile kanalların açılma oranı dünyada %93 civarındadır. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Tüp bebek, üremeye yardımcı tekniklerin uygulanmasıdır. Üremeye yardımcı teknikler konusunu açıklayalım.
Aşılama (İnseminasyon) Nedir:
Kadına düzenli olarak yumurta geliştirme ilaçları verilerek yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Eğer ihti Devamını Oku →

Hamilelik İçin Doğru Zaman

Kadınlarda doğurganlığının enfazla olduğu dönem, yirmili yaşlardır. Otuz yaşından sonra, bir takım doğuştan rahatsızlıkları bulunan bebek doğurma riski biraz daha yükselir. Ancak 40 yaşlarında olan birçok kadının da, sağlıklı gebelik sonucu sağlıklı doğum lar yaptığını da unutmamak gerekir.
Bir çok çift için bebek sahibi olmanın zamanı, anne baba adaylarının yaş sorunlarından çok, mali durumlar gibi bazı pratik sorunlarla ilgilidir.

Ayrıca, gebelik ve bebek sahibi olma konusunda çiftler arasındaki ilişkinin sağlamlığıda mühim olmalıdır. Çiftler evliliğin hemen sonrasında, bebek sahibi olmak için acele ederlerse de 1-2 sene beklemek daha müsait olabilir. Çünki eşler, birbirine alışma ve anlama fırsatı bulmuş olurlar; ayrıca çiftlerin çocuk sahibi olmadığı dönem, çocuk sahibi olduktan sonra bir daha kazanılamayacak ve belkide özlem duyulacak bir özgürlüktür. Bu nedenle, bu özgürlüğe bir çırpıda son vermeyip, bir süre keyfini çıkartmak daha doğru olabilir.

Mama Sandalyesi

Bebekler artık çok şanslı. Günümüzde ihtiyaçlarına ve rahatlıklarına yönelik birçok ürün mevcut. Mama sandalyeleri de bunlardan biri. Sosyalleşmeye giden yolda ilk adımları attıran mama sandalyeleri yemek yerken bebeklere kolaylık sağlıyor. Annelerin de yüzü gülüyor.
Bebekler 6.-7. aydan itibaren dik oturabilir duruma gelirler. Bu ayrıca anne sütünden katı gıdalara geçiş dönemine denk gelir. Bebeğinizin 6.-7. ayını doldurduğunu ve geciktiğinizi düşünmeyin. 6. ay itibarıyla 36. aya kadar kullanabileceğiniz mama sandalyeleri mevcut.
Mama sandalyesi alırken, bebeğinizin yaşının yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka neler var bir bakalım…
Mama sandalyesi alırken…

Tekrar etmekte yarar var; bebeğin yaşı dikkate alınması gereken en mühim konudur. Bebeğiniz büyüdükçe yeni mama sandalyesi almamak için, ergonomik bir sandalye almaya dikkat edin.

Bebeğiniz henüz ufak ise mama sandalyesinin sırt kısmının yatabilir olması önemlidir. Ayrıca bebek yemek sonrası oyuna dalabilir. Sandalyesinden hemen çı Devamını Oku →

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları
Günümüzde kadınların en çok kullandığı doğum kontrol hapı, kombine oral kontraseptif denilenidir. Hapı kullanan kadının vücudunun her ay bir yumurta üretmesini engelleyen iki tür hormon vardır. Kadında yumurtlama olmadığı için hamilelik önlenmiş olur.
Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?
Kullanılan doğum kontrol hapının enfazla etkili olabilmesi için ilk kaide düzenli olarak alınmasıdır. Haplar iki şekilde ambalajlanmıştır. İlkinde 21 hormon hapı vardır. Her gün bir adet hap yutulur ve tamamı bitince yeni hapa başlamadan önce yedi gün ara vermek gerekir. Bu yedi günde normal bir adet kanaması olur. Haplara yedi gün ara verdikten sonra tekrar başlamayı unutanlar için 28 haplık kutular vardır. Bu her gün bir hap alma düzenini korur. Paketin içinde, diğerinde olduğu gibi, 21 tane hormon hapının yanında yedi günlük arada alınmak üzere yedi tane de “yalancı” şeker hapı vardır. Bir paket bitince ikincisine başlanır.
Doğum kontrol haplarının yan Devamını Oku →

İlişkiden sonra uzanmak gerekir

Bunun bir fark yarattığına dair çalışma yoktur. Ancak yapması güç bir şey değildir. Cinsel ilişkinin ardından 15 dakika yatar pozisyonda kalmak, vajinada daha fazla miktarda meninin kalmasını sağlayacaktır. Her boşalma sırasındaki menide milyonlarca sperm bulunduğu için, boşalmanın hemen ardından ayağa bile kalksanız vajinanızda pek çok sperm zaten kalacaktır.

Norlevo (Ertesi Gün Hapı)

Norlevo Ertesi Gün Hapı :
İlaç kutusunda iki hap bulunmaktadır. Kutuda bulunan ilk tabletin korunmasız girilen ilişkiden sonra hemen alınması gerekir. İlacın korunmasız cinsel ilişki sonrasındaki, ilk 72 saat içinde mümkün olduğunca çabuk alınmalıdır. Norlevo ilacının mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı, damla halinde kanama gibi yan etkiler görülebilmektedir. Norlevo etkisini ( www.hamilemiyim.net ) yumurtlamayı geçici engelleyerek gösteriyor. Ayrıca, sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesini ve döllenmiş yumurtanın da rahim duvarına yerleşmesini engelleyebiliyor.
NORLEVO PROSPEKTÜSÜ
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :
Gerekli doz tek seferde alınan iki tablettir. Tek seferde alınan iki tablet korunulmamış ilişkiden
sonra mümkün olan en kısa zamanda (mümkünse 12 saat içinde) veya en geç 72 saat içerisinde
alınmalıdır.

UYARILAR VE ÖNLEMLER :
Ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdır.
Sadece acil kontraseps Devamını Oku →

Kanallardaki Sorunlar

Tuba nedir?
Kadında rahmin sağında ve solunda yer alan, yaklaşık 15 cm kadar uzunluğu olan iki adet son derece nazik organlarara tubalar diyoruz. Bu organların görevi ilişki sonrasında, spermin geçişini sağlamak, yumurtayı yakalamak, sperm ile yumurtanın sağlıklı döllenmesi için iyi bir ortam oluşturmak ve daha sonra döllenen yumurtayı rahim içine taşımaktır.
Tubalar, bazı nedenlerle görevini yerine getiremezse infertilite (kısırlık) meydana gelir. Kadınlardaki kısırlık ların (infertilite) hemen hemen yarısı tubalarla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Genital enfeksiyonlar, endometriozis, tüberküloz, tubal polipler, enflamasyon ve fibrozis tubada hasar yapar ve tuba fonksiyonunu yapamaz hale gelir.
Tüpler bağlandıktan sonra da tuba görev yapamaz.
Tubadaki sorunların tespiti amacıyla, histerosalpingografi denilen film çekilir ve laparoskopi yapılır. Çiftlerde bütün denemelere karşın 1 yıl içinde gebelik oluşmamışsa histerosalpingografi, yani rahim filmi çekilmelidir. Ancakkadının yaşı 35 Devamını Oku →