Kordon kanı kök hücre depolaması nedir?

Doğumdan sonra kesilen kordon ve plasenta arasında kan kök hücrelerinden zengin kordon kanının depolanması son yıllarda oldukça gündemde olan ve çok sayıda tartışmaya neden olmuş bir konudur. Kan kök hücrelerinin ayrıştırılması ve takiben dondurularak saklanması 2000′li yıllardan sonra, özellikle ülkemizde oldukça rağbet görmüş ve peşi sıra açılan kordon kanı bankaları ile büyük bir pazar yaratılmıştır. Ülkemizde kurulan kordon kanı bankaları kordon kanından elde edilen kök hücreleri yurt içinde veya yurt dışında saklamaktadır. İdeal olanı tam kan değil ayrıştırıldıktan sonra kök hücrelerin depolanmasıdır.
Kan kök hücreleri erişkin yaşamda kemik iliğinde bulunurlar ve kanın şekilli elemenlarının (kırmızı küreler, beyaz küreler, trombositler) yapımından sorumludurlar. Eğer herhangi bir şekilde kemik iliğinde kan yapımında bozukluk veya duraklama olursa ki bunun en sık görülen nedenleri kan kanserleri (lösemi) ve aplastik anemilerdir, kemik iliği nakli ile işlev geri döndürülebilir. Kem Devamını Oku →

Hamilelik İçin En İdeal Yaş

Doğurganlık İlerleyen Yaşlarda Azalıyor
Kadınlarda adet kanamaların başlaması ile beraber doğurganlık da başlamış olarak kabul edilebilir. Bununla beraber gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak olgunluk çağına erişmesi toplumdan topluma değişmekle beraber 18 -20 yaşı bulabilir. Bu yaşlardan itibaren hem fizyolojik hem de patolojik nedenlerden ötürü doğurganlık oranının azalabileceği bir gerçektir. Örneğin gelişebilecek genital bir enfeksiyon nedeni ile kanallar tıkanabilir.
Anne Olma Yaşında Altın Standart
Şimdiye kadar yapılan hiçbir çalışma ideal gebelik yaşını ortaya koymak için yeterli kanıt ortaya koyamamakla beraber en azından istatiksel olarak 20 – 29 yaş arası en güvenli olarak kabul edilebilir. 1958 yılında toplanan uluslararası bir komite 35 yaş sonrası gebeliklerin riskli olarak kabul edilmesini bildirmesinden sonra bu yaş sınırı ‘altın standart’ olarak kabul edilmiştir.

Son yıllarda, toplumlar arası büyük far Devamını Oku →

İdrar Yolu Enfeksiyon

Hamilelik döneminde en sık karşı karşıya kalınan bakterisel hastalıklardan bir tanesi idrar yolları enfeksiyonudur. Hiç belirti vermeden anneyi ve anne karnındaki bebeğini ciddi olarak etkileyebilir. Var olan enfeksiyon için en mühim risk faktörü, idrarda belirtisiz enfeksiyon varlığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde, enfeksiyonun idrar yollarının üst kısımlarına yayılması ve ciddi problemlere yol açması daha muhtemeldir.
Araştırmalara göre: “Kadınların, anatomik farklılıklarından dolayı, enfeksiyon oranları erkeklere daha yüksektir. Bunun sebebi; kadınlarda mesaneden idrar çıkış bölgesine kadar olan bölümün kısa olması, idrar boşaltma bölgesinin yüksek bakteri sayılarına sahip anüs bölümüne ve vajinaya olan yakınlığıdır.”
Gebelikte idrar yolları enfeksiyonu neden mühim ve tedavi edilmezse nasıl sorunlara yol açabilmektedir?
Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu ciddi problemlere neden olabildiğinden önemsenmesi gerekmektedir. Hatta tedavisi geciktirilen idra Devamını Oku →

Bebeğin Aşıları

Bebeğinizin doğumundan itibaren, yapılması gereken aşılarıyla ilgili çeşitli sorular aklınıza takılmaya başlar. Aşılamanın önemi konusunda yeterli bilince sahip olmanız gerektiğiniz söyleyen uzmanlar, aşılar hakkında en çok merak edilen 10 soruyu belirleyerek, sizler için yanıtlarını açıkladı.
Anne ve baba olarak, aşılar hakkında en çok merak ettiğiniz soruları ve yanıtlarını sizler için sıralıyoruz.
1- İçinde virüs ya da bakteri bulunan aşılar bebeğime zarar verir mi?
Aşılar canlı , ölü bakteri veya virus ya da bunların antijenik bir kompanenti şeklinde olabilir. Canlı aşılarda zayıflatılmış olarak bakteri veya virüs mevcuttur ve bebeğinizin bağışıklık sistemi, bu yarı canlı virüs ya da bakteriyi yener. Böylece o hastalığa karşı korunma sağlanmış olur. Bu tür aşılar bebeğinizin vücuduna zarar vermez.
2- Aynı günde iki canlı aşı yaptırılabilir mi?
İki canlı aşı aynı günde yapılabildiği gibi, farklı türde aşılar da aynı günde yapılabilir. Bebeğinizin aynı bölgesine yapmamak kaydıyla bir mahs Devamını Oku →

En Uygun Doğum Yaşı

En müsait yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaş üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve kendine dikkat eden annelerde bu risk azalır. 18 yaşından ufak kadınlarda ise ölü doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski yüksektir.
Fertilite (doğurganlık) her kadın için farklıdır. Eğer anneniz erken bir yaşta menopoza girip doğurganlığını kaybettiyse,bunun sizin içinde böyle olması muhtemeldir.Hatta ailede ki başka kadınlarda da benzer durumlar söz konusudur.Tıpta bilinen bir gerçek erken menopozun kalıtsal olduğu ve kız ile annenin bu konuda aynı kaderi paylaştığıdır.
Ayrıca doğurganlık yaşla birlikte azalmaktadır.20 yaşında doğum kontrol yöntemi kullanmayan, düzenli ilişkiye giren ve bir çocuk isteyenlerin %20’si başarıya ulaşıyor. Bu oran 30 yaşında %15’e ve 35 yaşında %10’a iniyor. 40 yaşında ise bu oran %5. 35 yaşından sonra anne olmak

Aynı eve taşınmayı kabul etmeden önce

Beraberliklerin en büyük aşamalarından biri evlilik. Artık evlenmeden aynı evde yaşamak kavramının hızla ilerlemesi ile evlilik öncesi adım olarak adlandırılan “beraber yaşamak’ta’ bir o kadar ciddi bir karar. Her ne kadar aileler ilişkiye evliliklerde olduğu kadar dahil olmasa bile, beraber yaşamak en az evli olmak kadar sorumluluğu beraberinde getiriyor.
Aynı evde yaşayan iki insan birbirlerine bağımlı yaşamayı da ister istemez kabul etmiş oluyorlar. Belki bazen alışkanlıklarından, hoşlandıkları şeylerden, arkadaşları ile sık görüşmelerden ödün vermek zorunda kalabiliyorlar.
Beraber yaşamanın her zaman olumsuz etkileri olmuyor elbette. Sevdiğiniz bir insan ile aynı evi paylaşmak, keyif aldığınız şeyleri onunla birlikte yapıyor olmak ve her anı onunla geçirmek çok eğlenceli.
Sevgiliniz size aynı eve taşınmayı teklif ettiğinde neleri gözden geçirmeniz gerekir ?
Öncelikle eğer aileniz ile yaşıyorsanız, onların buna vereceği tepkiyi değerlendirmelisiniz elbette. Her ne kadar tek başına bir fert Devamını Oku →

Ultrasonda Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur

Bebek rahimde yerleştikten 2-2.5 hafta kadar sonra iyi kalite ultrason cihazları ile ve vaginal probla görülebilir.İlk başta ufak bir kese ,daha sonra kese büyüdükçe içinde bebek ve bir ufak kesecik daha görülür. En erken 5. gebelik haftasında bebek kalp aktivitesi tesbit edilebilir ve hatta bu ses dinlenebilir.
Büyümesini sürdüren bebekte cinsiyet gelişiminin görülebilmesi için dış genital organlarının belirgin hale gelmesi lazımdır. Bu da en erken 14. hafta civarında olur.Bu haftadan daha önce görerek cinsiyeti söylemek mümkün değildir. Ancak 10-12 hafta civarında genital çıkıntının yönüne bakarak tahmin yapılabilir. Uzun aksa göre bu çıkıntı aşağıya doğruysa bebek kız, yukarıya doğruysa erkek olma ihtimali daha fazladır.

Her gebelik haftasında erkek bebekler kız bebeklere göre daha kolay ve erken tanınırlar. Ancak emin olunarak ve görerek cinsiyet tanınması 18-20 haftada en garantilidir. Yanılma ihtimali en az bu haftalard Devamını Oku →

Seasonale : 3 Ayda Bir Adet Görmek

Seasonale Nedir ?
Seasonale düşük doz doğum kontrol hapları ile aynı içeriğe sahiptir. Ancak 21 hap yerine 91 adet hap içermektedir. Bu haplardan 84 tanesi aktif madde içeren gerçek ilaçlarken geriye kalan 7 tanesi herhangi bir madde içermeyen plasebo (etkisi olmayan) haplardır. 84 günlük kullanımdan sonra 7 tane plasebo hapın kullanıldığı günlerde adet kanaması gerçekleşmektedir. Ülkemizde bulunmamaktadır.
Seasonale’nin yan etkileri nelerdir?
Seasonale kullanan kadınların %7.7′si ara kanamalar nedeni ile ilaç kullanımını bırakırken geleneksel haplarda aynı nedenden ötürü tedaviyi bırakan kadınların oranı ise %1.8’dir. Ara kanamalar kullanımın ilk aylarında ortaya çıkmakta ve zaman içinde ortadan kalkmaktadır.
Adet kanamasının miktarı açısından bakıldığında ise sanılanın aksine 3 ayda bir adet görüldüğünde kanama çok fazla miktarda olmaz,hatta normal zamanlardan daha kısa ve az miktarda gerçekleşmektedir.
Seasonale’in içeriği geleneksel doğum kontrol hapları ile aynı olduğ Devamını Oku →

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanda yeterli insülin bulunmadığı veya insülin etkisi olmadığı durumlarda kanda glukoz miktan yükselir, idrarda glukoz çıkmaya başlar. İdrarla bol su ve tuz kaybı gelişir. Aynca pankreastan salgılanan insülin, vücut için çok mühim olan protein ve yağların, sonradan enerji olarak kullanılması için depolanmasını sağlar. İnsülin eksikliğinde protein ve yağlar da tükenir. Bu sebeple kilo kaybı, kaslarda erime ve halsizlik belirir. Ancak Tip 2 diyabetik kişide insülin kanda bir miktar bulunduğundan belirgin şikayetler ortaya çıkmayabilir. Hatta çoğu kişinin diyabetik olduğu rastlantısal yapılan kan şeker tahlilleri sırasında saptanır.

Göbek Deliğinde Ağrı

Göbek deliği ağrısı bir başkasından duyduğunuzda kulağa komik gelebilir fakat hamilelik sırasında böyle bir ağrıdan yakınan kadınların sayısı hiç de az değildir.
Hamilelik ilerleyip rahim büyüdükçe karın gerilmeye başlar. Bu gerilmenin doğal sonucu olarak göbek deliğinde de gerilme meydana gelir. Gebelik 20 hafta civarına ulaştığında hem arkadan rahimin baskısı hem de gerilme nedeni ile göbek deliğinde hassasiyet meydana gelebilir. Ayrıca büyümesi sırasında karnı kaplayan kaslarda hafif bir ayrılma meydana gelebilir. Bu ayrılma da göbek deliğindeki hassasiyete neden olabilir.

Gebelik ve rahim büyümeye devam ettikçe hassasiyet azalır ancak göbekte meydana gelen değişimler devam eder. Hamilelik öncesinde çukur bir göbek deliğiniz olsa bile bu düzleşebilir. Hatta gebeliğin sonlarına doğru göbek deliğiniz dışarıya doğru çıkıntı yapabilir. Bazı kadınlar zaten şiş olan karınlarındaki bu ek çıkıntıyı eğlenceli bulurken bazı kadınlar da özellikle ince kıyafetler giyildiginde dışarıdan belli olmaması için ufak bir yara bandı ile bastırmayı tercih ederler. Böyle bir uygulamanın herhangi bir zararı yoktur.
Göbek deliğindeki bu zararsız değişimler genelde doğumdan sonra kaybolurlar.