Astım ve Hamilelik

Astım hastası anne adaylarında ilaç kullanımı, solunum yetmezliğine oranla daha güvenli. Hamilelerin düzgün nefes alamaması aynı şekilde doğmamış bebeğe de yansıyacaktır. Yapılan araştırmalar, astım rahatsızlığı çekmektense ilaç almanın daha güvenli olduğunu göstermektedir. Astım rahatsızlığı yaşayan hamile kadınların, hastalığı kontrol altında tutmalarının, bebeklerinin sağlığı açısından büyük bir önemi olduğu ortaya çıktı. Astım ilacı kullanımının doğmamış bebek üzerinde etkisi olacaktır ancak hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği daha büyük bir risk teşkil ediyor.

Hastanın hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği, ceninin ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamasında sorun yaratmaktadır. O nedenle astım hastası hamile kadınlar, hekim tavsiyesine başvurarak hareket etmelilerdir.

Kordon kanı kök hücre depolaması nedir?

Doğumdan sonra kesilen kordon ve plasenta arasında kan kök hücrelerinden zengin kordon kanının depolanması son yıllarda oldukça gündemde olan ve çok sayıda tartışmaya neden olmuş bir konudur. Kan kök hücrelerinin ayrıştırılması ve takiben dondurularak saklanması 2000′li yıllardan sonra, özellikle ülkemizde oldukça rağbet görmüş ve peşi sıra açılan kordon kanı bankaları ile büyük bir pazar yaratılmıştır. Ülkemizde kurulan kordon kanı bankaları kordon kanından elde edilen kök hücreleri yurt içinde veya yurt dışında saklamaktadır. İdeal olanı tam kan değil ayrıştırıldıktan sonra kök hücrelerin depolanmasıdır.
Kan kök hücreleri erişkin yaşamda kemik iliğinde bulunurlar ve kanın şekilli elemenlarının (kırmızı küreler, beyaz küreler, trombositler) yapımından sorumludurlar. Eğer herhangi bir şekilde kemik iliğinde kan yapımında bozukluk veya duraklama olursa ki bunun en sık görülen nedenleri kan kanserleri (lösemi) ve aplastik anemilerdir, kemik iliği nakli ile işlev geri döndürülebilir. Kem Devamını Oku →

Ağız Kokusu

Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu kişinin çevresini, bazen de kendisini rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Günlük hayatta yaşadığımız ağız kokusundan kurtulmak ise bazı önerilere uyarak mümkün.

Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun!

Diş çürükleri, dişeti iltihapları ağız kokusunun mühim nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve dişeti hastalıkları mühim ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip kesinlikle diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

Ağzınızda bulunan protez ve köprüleri kontrol ettirin!

Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yapılmalıdır. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve di Devamını Oku →

Hamilelikte yaşanan kronik hastalıklar

Hamileliğiniz sizin için yepyeni bir durumdur. Bu yüzden hamileliğe adaptasyon sürecinizde, vücudunuzda fizyolojik birçok değişiklik meydana gelebilir.
Gebelik te Kalp hastalığı
Hamilelik döneminde kardiovasküler sistemde, fetusun ihtiyacı olan kan akımı ve beslenmenin sağlanabilmesi için mühim değişiklikler olur. Vücudunuzdaki sıvı miktarınız, kalp atım sayınız ve her atımda kalbinizden pompalanan kan miktarınız artar. Vücudunuzdaki damarlarda direnç azalır. Bunlar normal bir hamilelikte gözlenen kardiyovasküler değişikliklerdir. Eğer kalp hastalığınız var ise, normalde olan bu değişimlere kalbiniz adapte olamayabilir.
Gebelik te Böbrek hastalığı
Gebelik döneminizde, böbrek boyutlarınızda da artma gözlenir. Böbreğiniz ve sidik torbanız arasında bağlantıyı sağlayan, üreterlerde genişleme olur. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızda fizyolojik bazı değişiklikler meydana gelir. Bunun paralelinde hem üriner sisteminizdeki akımda yavaşlama hem de idrar yapınızın değişimine bağlı olan enfeksiyonlara y Devamını Oku →

Düşük

Gebelik 20. haftasına gelmeden önce sonlanırsa bu durum düşük olarak adlandırılmaktadır. Düşüğün pek çok farklı nedeni olablir. Yapılan araştırmalara göre düşüklerin % 70 i kromozom anomalileri kaynaklıdır. Kromozom anomalileri kaynaklı düşükler umumi olarak gebeliğin ilk 2 ayında meydana gelmektedir.
Diğer düşük nedenleri olarak; kadının rahminde ur olması, kadının çift rahim olması, rahmin ufak olması, rahim içindeki yapışıklıklar ve rahim ağzının yetersiz olması düşük yapan nedenler arasında sayılabilir. Anne adayında şeker hastalığı, tiroid, hipertansiyon hastalığı ve anne babanın kan uyuşmazlığı düşük oluşmasına neden olabilir. Bu rahatsızlıkların düşüğe neden olmaması için, önceden önlem alınmalı ve gerekli tedavi reafakatinde gebelik süreci izlenmelidir.
Gebelik sürecinde anne adayının herhangi bir enfeksiyon geçirmesi de, düşük sebebi olabilir. Bu sebeple, anne adayındaki enfeksiyonların teşhis edilir edilmez tedavi edilmelidir.

Gebelik Şekeri (Gebelik Diyabeti) Nedir?

Şeker hastalığı, vücudun insülin yapımında yada kullanımında bir sorun olduğunda ortaya çıkar. İnsülin bir hormon olup, vücudun temel yakıt kaynağı olan glikozun vücut tarafından kullanılmasına yardım eder. Eğer vücut yeterince insülin yapamazsa yada insülinle glikoz yeterince etkileşemezse, kandaki şeker düzeyi yükselir. Gebelikten önce şeker hastalığınız olabileceği gibi şeker hastalığı ilk kez gebelikte de çıkabilir.
Bir kadında, şeker hastalığı ilk defa gebelik sırasında ortaya çıkmışsa buna “gebelikte çıkan şeker hastalığı” (gebelik diyabeti, gebelik şekeri) denir. Bu hastalık, gebelik sırasında plasenta (bebeği besleyen eş) tarafından üretilen hormonların etkisiyle oluşmaktadır. Bu hormonlar, insülinin çalışma mekanizmasını değiştirmektedirler. Gebelik şekeri olan bir hastada çoğunlukla hiçbir belirti görülmez. Yine de şeker seviyesi doğumdan sonra normal sınırlarına inmektedir. Genel olarak, gebelik şekeri olan bir kadında, sonraki hayatında şeker hastalığı gelişme riski daha yüksekt Devamını Oku →

Kadınlarda Beyaz Akıntı

Genç kızlarda ve bluğ çağına girerken kansızlık, zayıflık, hazımsızlık, sınır bozukluğundan ötürü adetten iki iç gün önce veya sonra beyaz akıntı görülebilir. Bu akıntı önceleri yumurta akı şeklinde iken tedavi edilmezse daha sonraları yeşil, sarı ve pis kokulu hale dönüşerek ud yerinde kaşıntı yapar.
Beyaz Akıntı Sebebi
Genç kızlarda ve bluğ çağına girerken kansızlık, zayıflık, hazımsızlık, sınır bozukluğundan ötürü adetten iki iç gün önce veya sonra beyaz akıntı görüleblir. Bu akıntı önceleri yumurta akı şeklinde iken tedavi edilmezse daha sonraları yeşil, sarı ve pis kokulu hale dönüşerek ud yerinde kaşıntı yapar.

Beyaz Akıntı Belirtisi
Genç kızlarda ve bluğ çağına girerken kansızlık, zayıflık, hazımsızlık, sınır bozukluğundan ötürü adetten iki iç gün önce veya sonra beyaz akıntı görülebilir. Bu akıntı önceleri yumurta akı şeklinde iken tedavi edilmezse daha sonraları yeşil, sarı ve pis kokulu hale dönüşerek ud yerinde kaş Devamını Oku →

Erken Doğum Nedenleri ve Belirtileri

Erken doğum otuz yedinci haftadan önceki doğumlara denilmektedir. Tekil gebeliklerde %10 oranında görülürken çoğulgebeliklerde bu oran artar. Araştırmalara göre erken doğum son yıllarda artış göstererek bütün doğumların %12’sini oluşturmaktadır. http://www.hamilemiyim.net/ Bu artışın bir nedeni olarak kısmen infertilite tedavilerinde çoğul gebeliklere oranla daha çok rastlanması olarak açıklanmaktadır.
Diğer Erken Doğum Nedenleri
Çoğul gebelikler, bebeğin suyunun aşırı artışı, rahmin şekil bozuklukları, enfeksiyonlar, vajina ve idrar yolu iltihapları, kanamalar, plasentanın önde olması veya erken ayrılması, bebekte gelişme geriliği veya annenin aşırı stresi erken doğum nedenleri olarak sayılabilir.
Kimler Erken Doğum Riski Altındadır?
Daha önce erken doğum yapanlarda erken doğum riski %15-40 oranında gerçekleşmektedir. Anne, yaşının erken doğum üzerine direkt bir etkisi yoktur. Ancak hipertansiyon, gelişme geriliği gibi komplikasyonlar sebebiyle dolaylı yoldan artışa neden olabilir. http:// Devamını Oku →

Çikolata Kisti

Çikolata kisti endometriosis hastalığının yumurtalıklarda oluşturduğu kistik yapıya verilen isimdir.  Endometriosis kadınlarda özellikle 35 yaşından sonra ortaya çıkan ve ağrı, yumurtalık kistleri ve gebe kalamamayla birlikte giden bir hastalıktır. Tanısı ultrasonografi ve kanda bazı tümör belirteçlerinin ölçümü ile konur. En yaygın olarak kullanılanı Ca125’tir. Hastalığın yumurtalık kanserine neden olduğu savı artık kabul görmemektedir. Tanı konduktan tedavi hastanın özel koşullarına göre belirlenmelidir. Herkes için basmakalıp bir tedavi yoktur. Her endometriomanın alınması gerekliliği şeklindeki yaklaşım son yıllarda terk edilmiştir. Endometriomaların tedavisinde güncel bilimsel veriler ışığında aşağıdaki şekilde bir yaklaşım benimsenmelidir:
Ağrı yakınması olan kadınlar: Bu grup hastalarda en etkin tedavi cerrahidir. Cerrahinin laparoskopik olarak yapılması hem sonuçlar hem de hasta konforu yönünden karın açılarak yapılmasına oranla daha iyidir. Laparoskopi artık endometriosis tedavisin Devamını Oku →

Annelik Yaşı

İleri anne yaşı hem anne hem de bebek açısından bazı komplikasyonları artırmaktadır.
Anneye ait riskler olarak, gebelikte görülen gizli şeker hastalığı, gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklampsi hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, dış gebelik oluşumu, sezaryen ve müdahaleli doğum sıklığında artış, eş kısmının yerleşim hataları nedeni ile gebelik kanamaları sayılabilir. Bu gibi komplikasyonlar nedeni ile anne ölüm hızı 5 ila 15 kat artmaktadır.
Bütün bu ciddi hastalıkları bir kenara bıraksak bile hamilelikteki yaşam kalitesi, yaş nedeni ile vücudumuzda oluşan yıpranma ile oldukça düşer. Bunları oluşan eklem hastalıkları, kas kütlesinde azalma, varis oluşumu, hemoroidler olarak sıralayabiliriz.
Annelik Yaşı ile Doğum Süresi Arasındaki İlişki Nedir?

Düşük Riski Artar

Bebek açısından oluşabilecek risklerin başında düşük oranında artışı saymak gerekir. 20 -30 yaşlar arasında yüzde 15’lerde olan düşük hızı, 35 yaşından sonra yüzde 30’a yükselir. Gelişen düşüklerin yüzde 40 ila 60’ Devamını Oku →