Elma, bebeğin astım olmasını önlüyor

Elma, bebeğin astım olmasını önlüyor
Hollandalı ve İskoç bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, yaklaşık 2 bin hamile kadının beslenme biçimleri izlendi ve 1253 bebeğin akciğer işlevleri kontrol edildi.
Utrecht Üniversitesi’nden S.M. Willers’ın yazarlığını yaptığı araştırmada, 5 yaşlarına geldiklerinde 145 çocuğun astıma yakalandığı görüldü.

Yayımlanan araştırmaya göre, annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri yiyeceklerden çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıdanın elma olduğu tespit edildi.
Anneleri haftada 4’den fazla elma yiyen çocukların astıma yakalanma riskinin, haftada hiç ya da bir elma yiyen annelerin çocuklarından yüzde 53 daha az olduğu gözlendi.
Araştırma ayrıca, hamilelik sırasında balık yemenin, çocuklarda egzamaya yakalanma olasılığını azalttığını gösterdi. Haftada bir kez ya da daha fazla balık tüketen gebelerin gebelerin çocuklarında, diğerleriyle kıyaslandığında egzama riskinin yüzde 43 daha az olduğu belirtildi.

Astım ve Hamilelik

Astım hastası anne adaylarında ilaç kullanımı, solunum yetmezliğine oranla daha güvenli. Hamilelerin düzgün nefes alamaması aynı şekilde doğmamış bebeğe de yansıyacaktır. Yapılan araştırmalar, astım rahatsızlığı çekmektense ilaç almanın daha güvenli olduğunu göstermektedir. Astım rahatsızlığı yaşayan hamile kadınların, hastalığı kontrol altında tutmalarının, bebeklerinin sağlığı açısından büyük bir önemi olduğu ortaya çıktı. Astım ilacı kullanımının doğmamış bebek üzerinde etkisi olacaktır ancak hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği daha büyük bir risk teşkil ediyor.

Hastanın hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği, ceninin ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamasında sorun yaratmaktadır. O nedenle astım hastası hamile kadınlar, hekim tavsiyesine başvurarak hareket etmelilerdir.

Doğum Sonrası Kiloları

Sağlıklı bir diyet ve günlük egzersiz, yaşamınızın her döneminde enerji düzeyinizi yükseltir ve forma girmenize yardımcı olur. Bir bebek sahibi olup yenidoğanın bakımı ile ilgilenmek güç işlerdir. Gebelik ve doğumun geriliminden sonra eski gücünüze tekrar kavuşmanız zaman alır. Vücudunuza, toparlanması için zaman tanımalısınız. Fakat doğumdan sonra kendinizi hazır hisseder hissetmez egzersiz programına ne zaman başlayabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.
Doğum Sonrası Egzersizin Yararları
Her gün yapılan düzenli egzersiz kas gücünün tekrar geri kazanılmasına ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur. Egzersizle daha az yorgunluk şikayetleriniz azalır zira egzersiz enerji düzeyinizi yükseltir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.  Gebelik sırasında karın kaslarınız esner ve gevşer. Kasların tekrar eski sıkı halini alması zaman alır. Bazı basit egzersizler yaparak kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.
Doğumdan Sonra Egzersizlere Ne Zaman Başlayabilirim?
Doğumdan sonra egzersizlere b Devamını Oku →

Hamileyken Beslenme İpuçları

Hamilelik süresince alınması gereken kilo ne olmalıdır? Hamileliğin başlangıcında normalin üzerinde kiloya sahip kadınların haftada ortalama 300 gr, toplam 8-9 kilo almaları yeterlidir. Normal kiloya sahip bir kadının haftada 400 gr, gebelik sonuna kadar 12 kilo artışı normaldir. Hamile çok genç ve zayıfsa haftada 500 gr alması gereklidir.
Bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için protein, demir, kalsiyum, A, C, D ve B vitaminleriyle folik asit almalısınız. Aşağıdaki liste kabaca almanız gereken besinleri göstermektedir.
Protein: Yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, peynir, süt, baklagiller, soya fasulyesi, bezelye, mercimek.
Kalsiyum: Süt, peynir, yoğurt, balık, kuru kayısı, tahin, pekmez, ceviz, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler

A vitamini: Süt, peynir, yumurta, margarin, ıspanak, havuç, domates, şeftali, kavun, kayısı
B1 vitamini: Fındık, mercimek, nohut, bezelye, kahverengi ekmek.
B2 vitamini: Böbrek, süt, yoğurt, Devamını Oku →

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler
Bir birlikteliğin, yaşantısında mühim kararlardan birisi re bebek sahibi olmaya karar vermektir. Eski zamanlarla kıyaslandığında günümüzde, sahibi olup olmamaya karar vermek daha çok kontrolümüzdedir. Eski yıllarda bayanların geneli ileri yaşlarda bebek sahibi olmayı tercih ediyorlar. Bir bayanın en verimli dönemi 20 li yaşlarının ilk yılları dır. 35 yaşından sonra ise doğurganlık özelliği giderek azalmaya başlar.İlk hekim ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.Doktorunuz hem sizin hem de dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin zarar görmesini engellemek için bazı muayene ve tetkikler yapacak size sağlıklı bir hamilelik dönemi için önerilerde bulunacaktır.
Hamilelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken ge Devamını Oku →

Bulantılar

Sabah bulantısı
Sabah oluşan mide bulantıları ve kusmalar kadının hamile olduğunun mühim belirtilerinden biridir. Gebe kalınması sonucu hormonların ansızın artması bulantı oluşmasına neden olur. Mide bulantıları genelde sabah hissedilir. Fakat gün içinde ve akşamda mide bulantısı yaşanabilir.
Mide bulantıları ne kadar sürer?
Her hamileliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları umumi bir durumdur. Neredeyse hamileliğin 3. ayında bulantılar devam edebilir.(13 haftadan 4. aya kadar.) Fakat mide bulantılarının tam bitiş ayı genellemesi yapmak yanlıştır, her kadın ve her hamilelik farklıdır.

Mide bulantıları bebeğe zararlımıdır?
Eğer yiyeceklerin ve içeceklerin midede tutulamaması, fazlasıyla çıkartılması, kilo kaybına sebebiyet veriyorsa buda bebek için sağlıklı değildir. Eğer aşağıda belirtilen hususlar yaşanıyorsa kesinlikle doktorunuzu aramalısınız.
• Fazla kaybedilen kilo durumları
• Kanlı kusma (açık kırmızı yada siyah renkde)
Devamını Oku →

Hamilelikte kansızlık

 Hamilelikte kansızlık
Kansızlık (anemi) özellikle bayanlarda sık rastlanan bir problemdir. Gebelikte ise çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak görülme ihtimali artmaktadır. Uzmanlara göre, tıp dilinde anemi olarak adlandırılan bu sorunun anne adaylarının % 50’sinde görüldüğünü belirtiyor.
Şimdi bu haztalık ile ilgili merak ettiklerinizi soru cevap şeklinde gidermeye çalışalım.
Anne adayı: Anemi nedir?
Cevap: Anemi kansızlık demektir. Vücuda gerekli oksijenin taşınması kırmızı hücrelerin içindeki hemoglobin adlı bir protein yolu ile gerçekleşir. Hemoglobin miktarındaki düşme kansızlığa neden olur. Gebelikte hemoglobin değerinin 10.5gr/100 ml olduğu seviye anemi için alt sınırdır.
Anne adayı: Gebelik döneminde kansızlık neden artar?
Cevap: Anne organizması gebelikte besin maddeleri açısından giderek artan bir istekle karşı karşıyadır. Beslenme yetersizlikleri kolaylıkla anemiye yol açar. Gebelerin %50 sinde anemiye rastlanabilir.
Anne adayı: Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri nedi Devamını Oku →

Gebelikte Yorgunluk

Gebelik boyunca yaşadığınız rahatsızlıkların bir çoğu, vücudunuzun sağladığı ahenk amaçlı hormonlar ve buna bağlı gelişen fiziksel değişikliklerden kaynaklanır. Gebelik döneminde en çok göğüslerinizde gerginlik ve hassasiyet, idrar kaçırma, sık idrara çıkma, bulantı , kusma, ağızda tat değişikliği, yorgunluk ve halsizlik gibi problemler umumi sorunlardır.
Gebeliğinizin ilk 3 – 4 ayında yorgunluk ve halsizlik hissedebilirsiniz. Aslında bu durumun gerekçe nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı uzmanlar hamilelik hormonuna bağlı olduğunu ileri sürerler. Ayrıca hamilelikteki yorgunluğun bazı psikolojik nedenleri de vardır. Bunlardan bazıları; gebeliğiniz boyunca ve doğum sonrasında hayatınızda oluşabilecek değişikliklere yönelik duyduğunuz kaygılar, gebeliğiniz süresince herhangi bir komplikasyonla karşılaşıp karşılaşılmayacağınız, bebeğenizin sağlığı ile ilgili endişeleriniz, nasıl bir anne olacağınıza dair duyduğunuz kaygılar olarak sayılabilir.
Devamını Oku →

Kış Aylarında Hamilelik

Anne adaylarının hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için dikkat etmeleri gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallara uymak, olası riskleri de azaltmak veya gidermek anlamı taşımaktadır. Kış aylarına özel olarak oluşan her türlü riskten sakınmak, sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından önemlidir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması ve bebeğinize etki edebilecek durumlardan korunmak için özellikle beslenme, hijyen, kışlık giyim ve ilaç kullanımı gibi konularda titiz davranmak gerekir.

•Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve beslenmesi ile doğru orantılıdır. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almanız ve ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri besinlerden sağlamanız gerekir. Kış aylarında, bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminlerini turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, Devamını Oku →

Hamileler Dişlere Dikkat!

Gebelik döneminde en fazla önemsenecek olgu beslenmedir. Hamilelikte beslenme bebeğin beden ve zihin yapısının güçlenmesi için çok önemlidir. Diş ve diş sağlığı için beslenmenin hiç önemi yok mu dur? Gebelik döneminde süt ve daimi dişlerin tomurçukları çene içinde oluşur. Hamilelik esnasında mineralden zengin beslenmek diş yapısını güçlendirir. Her zaman ihtiyacımız olan kalsiyum, fosfor, potasyum, vitaminlere hamilelik döneminde daha çok ihtiyaç duyarız. Diş tomurcuklarının yapısını güçlendirmek için beslenmemize dikkat etmeliyiz, özellikle son üç aylık dönem önemlidir. Haftada 1 balık yemek, süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmek gerekir.
Halk arasında çok yaygındır. ”Bulantılarım çok oldu bebeği besleyemedim”. Bebekte kalsiyumunu benim dişlerimden aldı. Ne kadar doğru. Bulantılar hamileliğin ilk 3 ayında görülür. Bu dönemde bebeğin hiçde annesinin kalsiyumuna ihtiyacı yoktur. Ya da ”her hamilelik bir dişime mal oldu” sözü vardır. Hamilelik te değişen hormonal yapı Devamını Oku →