Prolaktin Nedir?

Prolaktin (prolactin) insanlarda beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt üretimidir. Kandaki normal değer aralığı 10-25 ng/ml’dir. Normal olarak kan dolaşımında ufak miktarlarda bulunmaktadır. (erkeklerin kan dolaşımında da bulunur) Prolaktin inhibe edici faktör (dopamin) adındaki bir başka hormon tarafından kontrol altında tutulmaktadır.
Prolaktin hormonu salgısı arttığı zaman gereksiz süt salınımına (buna galaktore denmektedir) ve adet düzensizliğine neden olur. Bazen klinik olarak şikayetler olsa bile kan testlerinde hormon düzeyleri normal çıkmaktadır, bunun nedeni laboratuvar yöntemleri ile ölçülemeyen prolaktin alt türlerinin olmasıdır ve bunların da laboratuvarda tespit edilememesidir. Prolaktin fazlalığı kadınların mühim bir kısmında adet gecikmeleri , adet düzensizliği ve memelerden süt gelmesi durumu görülür.

Süt Hormonu Yükselmesi ( Devamını Oku →

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa !

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa
Gebelik, hamile kalmadan önce pek fazla düşünmediğiniz bir konudur. Aslında gebeliğiniz öncesi yapacağınız hazırlıklar sayesinde, daha az riskli ve sorunsuz bir gebelik geçirebilirsiniz.
Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak 9 aylık gebelik dönemine, bir bebeğin bakımına ve sorumluluğuna hazır mısınız? Evlilik yepyeni bir yaşam biçimidir. Birbirini çok iyi tanımayan, karşı cinsten iki insanın olan siz bir arada yaşamaya başlarsınız. Dolayısıyla birbirinizi tanımanız zaman alacak bir süreçtir. Öyle az bir zaman değildir bu. Eşinizle birbirinizi tanımanız, anlamanız için en az iki, üç yıl geçmesi gerekir. Genelde çiftlerin anlaşmazlıklarının yarıdan fazlası bu ilk iki yıl içinde ortaya çıkar. Bu nedenle evliliğinizin ilk zamanlarında yeni bir can kararı vermeden önce, eşinizle birbirlerinizi tanımaya zaman ayırmanız gerekir. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğini Devamını Oku →

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler
Bir birlikteliğin, yaşantısında mühim kararlardan birisi re bebek sahibi olmaya karar vermektir. Eski zamanlarla kıyaslandığında günümüzde, sahibi olup olmamaya karar vermek daha çok kontrolümüzdedir. Eski yıllarda bayanların geneli ileri yaşlarda bebek sahibi olmayı tercih ediyorlar. Bir bayanın en verimli dönemi 20 li yaşlarının ilk yılları dır. 35 yaşından sonra ise doğurganlık özelliği giderek azalmaya başlar.İlk hekim ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.Doktorunuz hem sizin hem de dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin zarar görmesini engellemek için bazı muayene ve tetkikler yapacak size sağlıklı bir hamilelik dönemi için önerilerde bulunacaktır.
Hamilelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken ge Devamını Oku →

Kısırlık ve İlaçlar

Kısırlık tedavisi sebebine, ne kadar zamandır sorun olunduğuna, çiftlerin yaşına ve başka birçok kişisel özelliklere göre değişebilmektedir. İnfertilitenin bazı sebepleri düzeltilemez. Ancak yine de, yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalınabilir. Çiftler İçin Tedavi  Bu yaklaşımlar erkek, kadın veya her ikisini de ilgilendirebilir.
Cinsel ilişki sayısını arttırmak.
Haftada 2 veya 3 defa ilişkide bulunmak doğurganlığı arttırabilir. Ancak çok fazla boşalmak da, erkeğin sperm kalitesini azaltan bir etki yapabilir. Spermler kadının üreme sisteminde 72 saate kadar yaşayabilirler, yumurtlama sonrası yumurta 24 saate kadar döllenebilir.
Yumurtlama problemi olan infertil kadınlarda, doğurganlık ilaçları en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar yumurtlamayı düzene sokar veya teşvik eder. Genelde FSH, LH gibi doğal hormonlara benzer şekilde çalışırlar. Genellikle kullanılan doğurganlık ilaçları şöyledir:
* Klomifen Sitrat : Bu ilaç oral yolla alınır ve polikistik over sendromu veya başka yu Devamını Oku →

İsyenmeyen Gebelikler ve Kürtaj

Bebek anne ve babası için en müsait zamanda doğduğunda aileleri için mutluluk kaynagı olurlar. Ne yazik ki bugün ülkemizde pek çok çocuk istenmeden ya da planlanmadan doğmaktadır. Ailelerin istedigi zamanda anne baba olabilmeleri için gebelikten korunma yöntemlerinin tümünü, nasil etki yaptıklarını ve özelliklerini bilmeleri, sonra da kendilerine müsait bir yöntem seçerek bunu doğru olarak kullanabilmeleri gerekir.
Seçilen korunma yöntemi, saglığa zararı olmadan uzun süre kullanılabilir. Kullanım bırakıildığında tekrar hamile kalınabilir. Eğer hiç cocuk istenmiyorsa kadında tüplerin, erkekte meni kanallarının ufak bir operasyonla bağlanması gibi, gebeliği kalıcı olarak engelleyen yöntemler de vardır.

Kürtaj ise son seçenektir. Ülkemizde 10 haftaya kadar gebeliklerin istege baglı olarak sonlandırılması yani kürtaj yasaldır. Kürtaj işlem için evli kadınların eşlerinin de onayını almaları gerekmektedir. 18 yasindan büyük bekar k Devamını Oku →

Hamilelikte Bel Ağrısı

Dik durun. Bel kemiğinizden başlayıp, başınızdan çıkan bir kordon varmış gibi düşünün
Fazla kilo almaktan kaçının. Fazladan ne kadar kilo alırsanız, sırtınızın ve belinizin dengelemesi gereken ağırlık da o kadar çok olacaktır.
Oturduğunuzda baskıyı sırt ve belinizden almak için bacaklarınızı yukarı kaldırın ya da ergonomik bir sandalye kullanın. Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçının. Ayaktayken ağırlığınızı tek bacak üzerine vermeyin. Asimetrik pozisyonlar kimi zaman eklem ağrılarını kötüleştirebilir.
Ayaklarınıza destek veren ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın topukları 5 cm’den daha fazla olmasın. Çünkü dengenizi kaybedip, düşebilirsiniz. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı almayı düşünün.
Bir şey kaldırmak zorundaysanız, öncelikle ağır olmadığından emin olun, daha sonra da ağırlığınızı sırtınıza değil bacaklarınıza vererek kaldırın. Dizlerinizden çömelin, sırtınızı oldukça dik tutun, kaldıracağınız nesneyi kavrayın sonra kaldırmak için bacaklarınızı düzleştir Devamını Oku →

Hamile Rüyaları

Hamileyken, anne adayını tedirgin eden en büyük meselelerden bir tanesi, sık sık görülen kabuslardır. Rüya, görülmesi gereklidir, ancak çok azının hatırlanması tercih edilen bir psikofizyolojik olaydır. Rüyaların tamamına yakını derin veya yüzeye yakın bilinçaltından, çok az bir kısmı da bedensel etkenlerden kaynaklanırlar. Bazen de bu bedensel kaynaklı unsurlar, süregelen rüyanın içine parazit olarak girerler veya seyrini değiştirirler. Rüya materyali çoğunlukla bilinçaltına bastırılmış istekler, duygular, sıkıntılar, korkular, yasaklardır.
Doğal olarak kişinin özgeçmişi veya halen içinde bulunduğu psikososyal ortam, sağlık, ekonomi gibi faktörlerin, rüyanın oluşumu üzerindeki etkileri tartışılmaz derecede açıktır. Kalite açısından gebelikteki rüyalar gebe olmayan kadınınkinden farklı mıdır?
Gebelikle birlikte estrogen/ progesteron hormonlarının yükselmesi uyku ve rüya süresini uzatır diyenler vardır. Uzun uyku/ uzun rüya varsayımı mantıklı olabilir. Bununla beraber, uyku laboratuarlıların Devamını Oku →

Ertesi Sabah Hapı

Gerçekten acil korunma gerektiren durumlarda kullanılmalıdır. Sürekli bir doğum kontrol yöntemi olark kullanılmamalıdır. Prezervatif yırtılması, diyaframın yer değiştirmesi, RİA’nın düşmesi, hap alınmanın unutulması veya korunmasız cinsel ilişki gibi durumlarda acil kontrasepsiyona ihtiyaç vardır. Geçmişte bu amaçla, birkaç gün süreyle yüksek doz östrojen kullanımı önerilmiş, uygulanılmış fakat ciddi yan etkileri nedeni ile artık kullanımından vazgeçilmiştir. Günümüzde çeşitli acil korunma yöntemleri denenmişse de halen üzerinde durulan üç uygulama vardır.

Ertesi Sabah Hapı, Ertesi Gün Hapları

Korunmasız cinsel ilişkiyi izleyen ilk 72 saat içerisinde, halen sık kullanılan kombine doğum kontrol haplarından 2 hap alınır. 12 saat sonra aynı doz tekrarlanır. İlaç alımına ilk 12-24 saat içerisinde başlatılırsa daha etkilidir. 72 saatten daha sonra başlandığında ise etkisizdir. Ertesi sabah hapı veya Ertesigün hapı olarak da bilinen bu yöntem günümüzde en sık kullanılan ilişki sonrası ac Devamını Oku →

Kış Aylarında Hamilelik

Anne adaylarının hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için dikkat etmeleri gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallara uymak, olası riskleri de azaltmak veya gidermek anlamı taşımaktadır. Kış aylarına özel olarak oluşan her türlü riskten sakınmak, sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından önemlidir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması ve bebeğinize etki edebilecek durumlardan korunmak için özellikle beslenme, hijyen, kışlık giyim ve ilaç kullanımı gibi konularda titiz davranmak gerekir.

•Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve beslenmesi ile doğru orantılıdır. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almanız ve ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri besinlerden sağlamanız gerekir. Kış aylarında, bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminlerini turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, Devamını Oku →

Çabuk Hamile Kalmanın Formülü

Hamile kalabilmek bir çok etkene bağlıdır. Esas mühim olan doğru zamanda ve yeterli sayıda cinsel ilişkidir. Zamanlamada bahsedilen, yumurtlama olduktan sonra spermin bu yumurtayı yakalayarak döllenmenin sağlanmasıdır ancak her kadının yumurtlama dönemi farklılık gösterir. Ülkemizde de artık doğru zamanlama konusunda çiftlere yardımcı olabilecek ürünler bulunmaktadır. Sadece tükürükle uygulanabilen testler çiftlere yumurtlama olmadan 24-36 saat önce pozitif değer vererek evde de hamilelik planladıkları andan itibaren kontrollü olarak gidebilmelerine yardımcı olmaktadırlar.
Çabuk Hamile Kalmanın Formülü

Bunun yanında tabii ki, cinsel ilişki sıklığının yanında yeterliliği de çok önemli. Çiftlere haftada 3 kez cinsel ilişki önerilmektedir. Ancak kimi zaman bu kişilerde stres gibi faktörlerden ötürü vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişkiden (Disparoni), zamanlı cinsel ilişkiye (Timed İntercourse) bağlı şikayetler gözlenmekte ve il Devamını Oku →