Klomifen Sitrat

Klomifen sitrat 1960′lı yıllardan bu yana kullanılan bir ilaçtır. Tüm dünyada kısırlık tedavisinde çoğunlukla ilk basamak tedavi olarak tercih edilen ve en yaygın kullanılan ilaçtır. Ülkemizde de klomen, serophene, gonaphene gibi ticari isimlerle piyasada bulunmaktadır. Bu ilaç ve etken madde hakkında bilgi vermeden önce şunu belirtmek gerekirki her ilaç gibi bunlarda “asla” hekim kontrolü altında olmadan kullanılmaması gereken ilaçlardır. Kontrolsüz ve bilgisizce kullanılmaları yumurtalıklarda fazla sayıda kist oluşumu, ohss (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) gibi çok riskli durumlara neden olabilir. Doktor gözetiminde ve ultrasonografi takibi altında kullanıldıklarında bu tür yan etki oluşturma riski çok düşük olan ilaçlardır. Klomifen sitrat iki farklı stereoizomerin rasemik karısımıdır: Enklomifen ve zuklomifen.
Klomifen özellikle polikistik over sendromu (PCOS, PKO) ve başka ovulasyon bozukluğu olan kısırlık durumlarında, açıklanamayan infetilitede kullanılır.
Klomif Devamını Oku →

Normal Doğum

Normal Doğum
Normal doğum, vajinal yolla gerçekleşen doğum demektir. Vajinal doğumların yüzde 96′sı baş gelişi, geri kalan kısmı da makat gelişi şeklinde gerçekleşir. Bu yazımızda baş gelişi ile doğumun ayrıntıları anlatılmaktadır.
Önce Muayene!!!
Muayene ile Rahim ağzındaki açıklık (dilatasyon)
Rahim ağzının incelme derecesi Bebeğin doğum kanalındaki yeri tespit edilir.Bebeğin başının durduğu yer 0 noktası doğum kanalının orta kısmındaki en dar nokta kabul edilerek değerlendirilir.Bu noktanın 3 cm üstü -3 noktasıdır ve pelvis girimine denk gelir. +3 noktası ise pelvis çıkımıdır.Bebeğin başı bu noktada ise doğum çok yakın kabul edilebilir. Bu muayene doğumun takibinde mühim bir yer tutar ve kesinlikle yapılması gerekir. Bebeğin kalp atışları takip edilir. Fetal monitör (Ekokardiograf, NST cihazı) ile hem bebeğin kalp atışlarının kaydı yapılır,hem de rahim kasılmalarının süresi ve şiddeti hakkında bilgi edinilir.
Bu işlemlerin sonunda doğum eyleminin durumu, muhtemel doğum şeklini Devamını Oku →

Kanda Gebelik Testi

Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan BhCG değerleri kesin netice vermektedir. Çok ufak gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve BhCG düzeyleri döllenmeden ortalama 7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.
Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml üstüne çıkınca gebelik “var” anlamına gelmektedir. Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde değerler 1 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte sorun var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu Devamını Oku →

Normal doğum hakkında bilmeniz gerekenler

Normal doğum hakkında bilmeniz gerekenler
Bebeğinizin, doğum kanalınız yoluyla dünyaya gelmesine normal doğum denir. Normal vajinal doğumun üç evresi vardır. 1. Sancılarınızın başlamasından serviks (Rahim ağzı) açıklığının tam olmasına kadar süren ilk evre. 2. Bebeğinizin doğuşu ile tamamlanan ikinci evre. 3. Plasentanın (Eş) çıkmasıyla tamamlanan üçüncü evre. Üçüncü evrenizden sonra ise, kanama ya da yırtıklarınızın kontrolü yapılarak, epizyotomi veya varsa yırtıklarınızın dikilmesi işlemi yapılır. www.hamilemiyim.net
Sizin sabrınızı ve dayanıklılığınızı zorlayabilen, vajinal doğumdan çekinmenize yol açan uzun süreli ağrılarınız, doğumunuzun birinci evresinde gerçekleşir ve bir amaca yöneliktir. Bu evrede çoğunlukla düzenli aralıklarla gelen her sancınız, rahminizin kasılmasına, rahim ağzınızın açılmasına ve bebeğinizin aşağı doğru itilmesine neden olur. Başka bir deyişle, gelen her sancınız, bebeğinizi size biraz daha yaklaştırır.
Normal vajinal doğumun üstünlükleri
Normal vajinal doğumu Devamını Oku →

Kaç Haftalık Hamileyim

Gebelik haftasının tespiti çok önemlidir. Gebelik haftasının doğru tayini ile bebek büyümesinin değerlendirilmesi, erken doğum ve geç doğum hakkında karar verilir. Gebelik haftasının tespitinde son adet tarihinin ilk günü ve özellikle ilk 3 ayda yapılan ultrason incelemelerinin büyük önemi vardır. Eğer son adet tarihinin ilk günü bilinmiyorsa yada adet düzensizliği varsa ilk 14 haftada yapılan ultrason ölçümleriyle gebelik haftası belirlenir. Yukarıda belirtildiği gibi doktorlar gebelik haftasını gebe kaldığınız günden değil, son gördüğünüz adet kanamasının ilk gününden hesaplarlar.  28 günde bir düzenli adet gören kadında adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur.

Bu durumda gebelik son adetin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra geliştiği söylenebilir. 5 haftalık gebelikten bahsedildiğinde, son adetin ilk gününden 5 hafta geçtiği anlaşılmalıdır.Bu durumda kadının adeti bir hafta gecikme göstermiştir. Gebeliği Devamını Oku →

Bağırsak Kanseri

Bağırsak kanseri yetişkinlerdeki kanser ölümlerinin 2′nci sırasında, kadınlardaki kanser ölümlerinin 3′ncü sırasındadır. Her yıl bağırsak kanserinden ölen kadınların sayısı yumurtalık kanseri, rahim ağzı ve rahim kanserinden ölenlerin toplamının neredeyse iki katıdır. On sekiz kadından biri yaşam süresinde bağırsak kanseri olacaktır.
Bağırsak Kanseri Nedir?
Bağırsak kanseri, kalın bağırsağımızdaki hücreleri etkileyen, yavaş büyüyen bir kanserdir ve vücudun başka kısımlarına yayılabilir.Kesin nedenleri bilinmemektedir.
Kim En Fazla Risk Altındadır?
Bağırsak kanserine yakalanma riski yaşla birlikte artar. Bağırsak kanserli 10 kişiden 9’u 50 yaşından büyüktür. Şişmanlık da büyük bir risk faktörüdür. Aşağıdaki risk faktörlerine sahip 50 yaşından önce taramaya başlamalıdır:

Kendisinde veya ailesinde bağırsak polipi veya kanseri öyküsü olması
Kendisinde ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı öyküsü olması
Ailesinde bağırsak kanseri sendromları öyküsü ol Devamını Oku →

Gebelik Haftasının Tespiti

Gebelik haftasının tespiti çok önemlidir. Gebelik haftasının doğru tayini ile bebek büyümesinin değerlendirilmesi ,erken doğum ve geç doğum hakkında karar verilir. Gebelik haftasının tespitinde son adet tarihinin ilk günü ve özellikle ilk 3 ayda yapılan ultrason incelemelerinin büyük önemi vardır.Eğer son adet tarihinin ilk günü bilinmiyorsa yada adet düzensizliği varsa ilk 14 haftada yapılan ultrason ölçümleriyle gebelik haftası belirlenir. Yukarıda belirtildiği gibi doktorlar gebelik haftasını gebe kaldığınız günden değil, son gördüğünüz adet kanamasının ilk gününden hesaplarlar.  28 günde bir düzenli adet gören kadında adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur.

Bu durumda gebelik son adetin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra geliştiği söylenebilir. 5 haftalık gebelikten bahsedildiğinde, son adetin ilk gününden 5 hafta geçtiği anlaşılmalıdır.Bu durumda kadının adeti bir hafta gecikme göstermiştir. Gebeliğin Devamını Oku →

Lohusalık Hüznü ve Depresyon

Gebeliğin başlamasıyla anne adayının bedeninde gelişen değişimler doğrultusunda kadın kendini yeni yaşamına hazırlamaya başlar. Ancak bebeğin dünyaya gelişiyle birlikte anne olmak, kadının yeni yaşamında bir takım sıkıntıları da beraberinde getirerek başlamıştır. Doğum sonrasında her kadının kendini; anneliğe, bebeğine ve zorlu sürec olan yeni yaşmına alışma süresine ihtiyacı vardır. Bedeninde de değişimler söz konusudur. İşte bu alışma ya da adaptasyon dönemine “lohusalık” denilmektedir.
Annelik – Lohusalık Hüznü (Post Partum Blues) Nedir?
Bu durum doğum sonrasındaki ilk iki haftalık dönemde ortaya çıkar ve gebeliğin, doğumun doğal sonucu olarak kabul edilir. Kadınlar arasında sıkça gözlenen bir durumdur. Genelde doğum sonrası melankolisi, lohusalık hüznü, pospartum blues yada baby blues gibi tabirlerle ifade edilir. Annenin; bebeği ve kendisi hakkındaki endişeleri, mutsuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, yorgunluk ve ağlama isteği gibi sorunlar gözlemlenebilir. Bu sürede ailenin ilgisi ve d Devamını Oku →

ÖLÜM BELİRTİLERİ

Olduğu zannedilen birçok insanın sonradan dırıldıklerıne dair haberleri arasıra gazetelerde okur ve belki de şaşarız Halbuki butun bu vak’alarda olum teşhisinin yanlış konduğu ve şahsın gerçekte yaşadığı pek doğaldır O hâlde bu hataya düşmemek için olumu izleyen belir­tilerin incelenmesi ve bunlar hakkında bilgi sa­hibi olunması şarttır Bilincim kaybetmiş bay­gın bir kimse ile olmuş bir şahsı birbirinden ayırt etmek, ilk yardım konusunda çalışmak isteyen hemen herkes için mühim bir sorun teşkil eder Aşağıda sıralanmış olan ve olum için karakteristik birer belirti oluşturan 5 ara­zın boğulmalarda, gaz zehirlenmesinde, elekt­rik şokunda, asfıksı ve şok husule getiren başka hâllerde olum meydana gelmeden evvel de be-lırebıleceklerını ilâve edelim
• Kalp hareketlen durmadan evvel solunum durur Ender olmakla beraber solunum ke­silmesinden şüphe ediliyorsa şahsın ağzına bir ayna tutulur, buğulanıp buğulanmadığı incelenir
• Kalp seslen mevcut değildir
• Nabız hissedilmez
• Gozbebeklerı genişler ve ış Devamını Oku →

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları ülkemizde sık yaygın uygulanan estetik ameliyatlardan biridir. Sizin de göğüsleriniz normalden küçükse meme büyütme ameliyatı için müsait aday olabilirsiniz. Bazen kilo kaybı ya da doğum sonrası meme şekli ve boyutu azalabilir. Bazen de her iki memede çok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile dolgun, daha iri, estetik olarak güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.
Yeni meme boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. Örnek olgu resimleri ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.
Meme büyütmek Devamını Oku →