Hamilelikte Vajinal Kanamalar

Gebelik sırasında oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir. Ancak doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir.
Gebeyken çok az miktarda da olsa kan görmek biraz korkutucudur. Bu kanama bazen bir sorunun işareti olsa da çoğu zaman için pek anlam ifade etmeyebilir. Gerçekten de özellikle ilk üç aydaki süre içerisinde çoğu gebe kadın vajinal kanama ile karşılaşır. Bu tür kanamalara normal bir gebelikte de sıklıkla rastlanır. Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra embriyonun rahime tutunması sırasında olur bu olay.
Kanama sizi paniğe sokmasın. Ancak gebeyken kanamalar dikkatlice takip edilmeli ve beraberinde kramp gibi başka bulgular da varsa ciddiye alınmalıdır. Gebelik süresince en sık kanama yapan nedenleri öğrendiğinizde, siz de neye dikkat edeceğinizi ve doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. http://www.hamilemiyim.net
İlk Üç Aydaki Kanamalar
Gebeliğin ilk üç a Devamını Oku →

Aşılar hakkında bilmek istedikleriniz

Çocuğunuzu korumak için bebeklik döneminde yaptırdığınız aşılar hakkında bugüne kadar doğru bilinen yanlışları öğrenmek ister misiniz?
Uzmanlara göre, bebekken yapılan aşılar çocukları ciddi hastalıklardan koruyor. Bu aşıların faydalarını ve risklerini bilmek en doğal hakkınız. İşte size, aşılar hakkındaki en yaygın efsaneler ve efsanelerin ardındaki gerçekler:

Aşılar kesinlikle gereklidir: Çocukluk çağındaki aşılar çocukları difteri, kızamık, menenjit, çocuk felci, tetanoz ve boğmaca gibi birçok ciddi ve ölümcül hastalıktan korur. Eğer bu hastalıklar yaygın değilse ya daha isimlerini hiç duymadıysanız bu aşıların sayesindedir. Bağışıklık oranı düşerse, aşıyla sayesinde görülmeyen hastalıklar tekrar çocukları tehdit etmeye başlar.

Aşıların yan etkileri olabilir: Gerçek ise aşıların yan etkileri olabilir. Genellikle bu yan etkiler önemsizdir. Aşılar, hafif ateş, kırgınlık ile enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişlik gibi yan etki yapabilir. Bazı aşılar geçici baş ağrısı, baş dönmesi, halsi Devamını Oku →

Preeklampsi nedir?

Preeklampsi nedir?
Preeklampsi hamilelik döneminde beliren, hamileliğin anormal seyrettiği bir durumdur. Nedeni bilinmeyen tansiyon yükselmesine neden olur, idrarla protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar.
Preeklampsi bütün gebeliklerin yüzde 6′sında ortaya çıkar.
İlk gebeliğini yaşayanlarda, 18 yaş altı ve 30 yaş üstü olan anne adaylarında, daha önce dört ya da daha fazla sayıda doğum yapmış olanlarda, çoğul gebeliği olanlarda, polihidramniyos (amniyos sıvısının artması) ve hidrops fetalis (bebeğin bütün vücut boşuklarında kalp yetmezliğine bağlı olarak sıvı birikmesi ve bebeğin şişmesi) gibi fetusa ait problemi olanlarda, kötü kontrol edilmiş şeker hastalığı olanlarda, kronik hipertansiyonu olanlarda ve ailesinde hipertansiyon olanlarda preeklampsi daha sık görülür.
Daha önceki gebeliklerde gebeliğe bağlı hipertansiyon ve preeklampsi geçirmiş olan anne adayların Devamını Oku →

Doğumdan Sonra Rahim Sarkması

Rahim sarkması nedir?
Cinsel organları karın içersinde sabitleyen bağların özelliklerini yitirmesi ve bu nedenle aşağıya vajinaya doğru yer değiştirmelerine rahim sarkması denir. Rahatsızlık genelde tek başına ortaya çıkmaz. Rahimle birlikte önünde ve arkasında yer alan idrar torbası ile kalın bağırsağın uç kısmında da sarkma görülür. Normal şartlarda söz konusu organlar tutundukları bağlar sayesinde sınırlı hareket kabiliyetine sahipler. Ancak yaşın ilerlemesi, yapılan doğum sayısının artması bağların esnekliklerini kaybetmesine neden olur. Bu durum genital organların vajina içine sarkmasına yol açabilir. Bazı vakalarda rahim sarkması, kadının vajina girişinde rahim ağzını eliyle hissedebileceği kadar ilerlemiştir. Daha ağır vakalarda ise bazen rahim vajinanın dışına da çıkabilir.
Rahim sarkmasının en mühim belirtilerinden biri tek başına görüldüğünde, kadının özellikle ayakta durduğunda, öksürdüğünde, hapşırdığında ve ıkındığında ağrı ve alt bölgede dolgunluk hissetmesine neden olması. İd Devamını Oku →

Gebelik ve Baş Ağrıları

Hamileliğin erken döneminde görülen baş ağrıları pek çok hamile kadının sorunudur. Görülen bu baş ağrılarının kesin nedeni belli değildir, fakat gebeliğin erken döneminde görülen başka rahatsızlıklar gibi, hormon düzeyinde ve kan dolaşımındaki değişiklikler ile psikolojik nedenler olabileceği tahmin edilmektedir. Hamilelerde görülen baş ağrısında başka olası nedenler ise aşırı stres ve yorgunluktur.
Hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez kafeini azaltırsanız ya da tümden kafein tüketimini keserseniz, bu ani beslenme değişiklikleri de sizde bir kaç gün baş ağrısı yapabilir. Kendini iyi hissetmeme, yorgunluk ve devamlı uyuma isteği gebe kadınlarda sık görülür ve gebelik sırasında görülen dolaşım değişiklikleri sonucu olabilir. Hamileliğin altıncı ayından sonra gelişen baş ağrıları ise ilk aylardakiler gibi masum olmayabilir. Bu dönemlerdeki baş ağrılarında öncelikle tansiyonun kontrol edilmesi önerilir. Çünkü Gebeliğe bağlı hipertansiyon ve preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi bu dönemlerde ann Devamını Oku →

MAKAT GELİŞİ

Bu, bebeğin rahimdeki konumunun ters olma­sıdır Çok yaygın değildir fakat acil tıbbî bakım ister
İlk Yardım ve Tedavi
• Anne yataktaysa, kalçaları yatağın kenarı­na, bacakları ve ayakları da yatağın dışına gelecek şekilde yatırınız Bacaklarını des­teklemek için ayaklarının altına ıkı kutu ya da tabure koyunuz
• Bebek görününce hafifçe tutunuz Başı çık­madan, aşırı üşümeden ötürü soğuk alma refleksinin uyarılmasını önlemek için vücu­dunu sıcak tutunuz
• Bebeğin doğum sırasında doğum kanalın­dan aşağı sarkmasına izm veriniz Omuzlar göründükten sonra başın çıkması uç dakika­dan fazla gecikirse bebeği ayaklarından tu­tarak annenin karnına doğru kaldırarak ağzı ve burnu açığa çıkarınız
• Bebeğin ağız ve burnundaki balgamları te­mizleyerek soluk yolunu açınız
• Başın gen kalan kısmının çıkmasını bekleyi­niz Çok acele bir doğum beynin hasar gör­mesine neden olabilir, ağız ve burun açık ol­dukça doğumun gen kalan kısmı ıçm acele etmeye gerek yoktur

Küçük Dokunuşlarla Güzelleşin!

Dışarı çıkmanız lazım yalnız fazla vaktiniz yok. Makyaj için de çok zaman ayıramıyorsunuz fakat bakımsız görünmeyi de düşünemezsiniz. Öyleyse kadinlarsitesi.com olarak sizlere fazla vaktinizi almayacak fakat sizi de solgun görünümden kurtaracak ufak dokunuşlarla çekiciliğinizi ön plana çıkarabilecek önerilerde bulunabiliriz.
Mor Rengin Asaleti!
Gözlerinize mor renk hakim farları metalik ışıltılarla kombineli kullandığınızda mükemmel değişime siz de hayran olacaksınız. Işıltılı kremi, göz kapaklarınıza, yanaklarınız ve dudaklarınıza hefif şekilde uygulayın.
Göz kapaklarınıza mor tonlarındaki farı dağıtarak sürün, bakışlarınızın daha dikkat çekici olması için göz kapaklarınızın iç ve dış kısımlarına aynı rengi uygulayın. Kirpiklerinizi kıvırıp rimel ile belirginleştirin.
Büyüleyici Bakışlar!
Cildinizde lekeler varsa makyaja ten renginize müsait fondöten ile başlayın. Göz kalemi yerine siyah eyelineri gözlerinize kuyruklu olacak şekilde uygulayın. Göz kapağınızdan şakaklarınıza doğru sürün. Dudaklarınıza k Devamını Oku →

İTALYAN SALATASI

Gerekli malzeme:
4 kişi için 300 gr. patates, bir kereviz, 2 büyük havuç, ufak boy bir kutu bezelye konservesi, 100 gr. taze ay­şekadın, 30 gr. salatalık turşusu, bir çorba kaşığı kapari, iki yumurta ile yapılmış mayonez, sirke, zeytinyağı, tuz, bir limon, iyi haşlanmış bir lop yumurta, sirkeli kırmızı biber.
Hazırlanması:

Patatesleri bol su ile yıkayın sonra soğuk su dolu bir kabın içine koyarak iyice haşlayın. Yumuşayınca sudan çı­kararak kabuklarını soyun, bir taba­ğın içine su emen bir kâğıt koyarak patatesleri üzerine yerleştirin ve soğu­maya bırakın.
Bu arada bir başka tencereye üç bardak su koyun. İçine bir kaşık sir­ke, tuz ve isterseniz biber ekleyin. Bu su kaynamaya başlayınca, içine, ayıklanmış ayşekadınları, kereviz yap­raklarını ve temizlenerek büyük par­çalar şeklinde kesilmiş sonra da boy­dan boya dörde bölünmüş havuçları koyun ve haşlayın. Bunlar yumuşa­yınca kaynayan tencereden çıkarın, bir süzgecin içine yerleştirin ve suları­nı akıtmalarını sağlayın.
Salatalık turşularını ince, ufak d Devamını Oku →

Bebek Ölümü

Ani bebek ölümü (beşik ölümü de de­nir) terimi, bütünüyle sağlıklı görünen bir bebeğin, çoğunlukla karyolasında ya da beşiğinde, hattâ annesinin kucağın­da bulunduğu sırada, apansızın ölme­sini anlatan bir terimdir. Ölüm çocuk uyurken, bazen de karnı doyurulurken ya da oynadığı sırada gerçekleşebilir. Ama bütün durumlarda, hiçbir uyarıcı belirti ya da belirli bir neden olmadan, apansızın ortaya çıkar. Her bebek ya da ufak çocuğun ölümü zaten son derece acı verici olduğundan, beklen­meyen ve açıklanamayan bir ölüm, ai­leyi büsbütün perişan eden bir durum­dur.
RİSK KARŞISINDAKİ BEBEKLER
Ani bebek ölümü, ufak bebekler ara­sındaki ölümlerin en yaygınlarından bi­ridir. Her 500 bebekten birinin yaşa­mını yitirmesine yolaçar. Ani bebek ölümü en çok, dört haftalıktan başlaya­rak bir yaşına kadar olan bebeklerde, özellikle de iki-dört aylık olanlar ara­sında görülür. Erkek bebeklerde, bibe­ronla beslenen ikizlerde ve beden ağır­lıkları düşük olarak doğan bebeklerde, daha çok rastlanır. Görülme sıklığında sonbahar Devamını Oku →

Göbek Deliğinde Ağrı

Göbek deliği ağrısı bir başkasından duyduğunuzda kulağa komik gelebilir fakat hamilelik sırasında böyle bir ağrıdan yakınan kadınların sayısı hiç de az değildir.
Hamilelik ilerleyip rahim büyüdükçe karın gerilmeye başlar. Bu gerilmenin doğal sonucu olarak göbek deliğinde de gerilme meydana gelir. Gebelik 20 hafta civarına ulaştığında hem arkadan rahimin baskısı hem de gerilme nedeni ile göbek deliğinde hassasiyet meydana gelebilir. Ayrıca büyümesi sırasında karnı kaplayan kaslarda hafif bir ayrılma meydana gelebilir. Bu ayrılma da göbek deliğindeki hassasiyete neden olabilir.

Gebelik ve rahim büyümeye devam ettikçe hassasiyet azalır ancak göbekte meydana gelen değişimler devam eder. Hamilelik öncesinde çukur bir göbek deliğiniz olsa bile bu düzleşebilir. Hatta gebeliğin sonlarına doğru göbek deliğiniz dışarıya doğru çıkıntı yapabilir. Bazı kadınlar zaten şiş olan karınlarındaki bu ek çıkıntıyı eğlenceli bulurken bazı kadınlar da özellikle ince kıyafetler giyildiginde dışarıdan belli olmaması için ufak bir yara bandı ile bastırmayı tercih ederler. Böyle bir uygulamanın herhangi bir zararı yoktur.
Göbek deliğindeki bu zararsız değişimler genelde doğumdan sonra kaybolurlar.