Hamilelik için uygun günler

 Hamilelik için müsait günler
Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.
Otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.
Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.
Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları sü Devamını Oku →

Hamileliğin 7. Ayı

Bebeğin 7. aydan itibaren bütün vücut kaslarını çalıştırması, doğum sonrası için çok önemlidir. Özellikle solunum yolunda bulunan kaslar, el parmaklarının kasları, ağız kasları ve yutma işlevini sağlayan kasları düzenli olarak çalıştırılır. Yani 7. aydan itibaren bebek bilinçli olarak hareket etmeye başlar.

Ayrıca bel ağrılarınız, çabuk yorulma ve acıkma, tansiyon düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesi sık rastlanılan sorunlardandır. Karın büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir değişiklik de vücudun “kirli kanını” toplayan ve kalbe götüren toplar damarların en büyük olanının da basıya uğramasıdır. Bu baskı, kanın vücudun alt kısımlarında birikmesiyle, bacaklarda ödemlerin artmasına neden olduğu gibi ileri durumlarda basur, varis gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. İstirahat ederken sol tarafa yatmak, ana toplardamar üzerindeki baskının azalmasını sağlar. http://www.hamilemiyim.net
Halk arasın Devamını Oku →

Klomifen Sitrat

Klomifen sitrat 1960′lı yıllardan bu yana kullanılan bir ilaçtır. Tüm dünyada kısırlık tedavisinde çoğunlukla ilk basamak tedavi olarak tercih edilen ve en yaygın kullanılan ilaçtır. Ülkemizde de klomen, serophene, gonaphene gibi ticari isimlerle piyasada bulunmaktadır. Bu ilaç ve etken madde hakkında bilgi vermeden önce şunu belirtmek gerekirki her ilaç gibi bunlarda “asla” hekim kontrolü altında olmadan kullanılmaması gereken ilaçlardır. Kontrolsüz ve bilgisizce kullanılmaları yumurtalıklarda fazla sayıda kist oluşumu, ohss (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) gibi çok riskli durumlara neden olabilir. Doktor gözetiminde ve ultrasonografi takibi altında kullanıldıklarında bu tür yan etki oluşturma riski çok düşük olan ilaçlardır. Klomifen sitrat iki farklı stereoizomerin rasemik karısımıdır: Enklomifen ve zuklomifen.
Klomifen özellikle polikistik over sendromu (PCOS, PKO) ve başka ovulasyon bozukluğu olan kısırlık durumlarında, açıklanamayan infetilitede kullanılır.
Klomif Devamını Oku →

Lohusalık döneminde meme ağrıları

 Lohusalık döneminde meme ağrıları
Hamilelikle birlikte memede birtakım farklılıklar ortaya çıkacaktır. Memeler büyür, sertleşir ve dokunulduğunda bazı yapılar ele gelir. Bunlar memenizdeki salgı bezlerinin gelişmesi ile meydana gelen oluşumlardır ve çok normaldir. Bu değişmeler memede emzirirken yada emzirmezken ağrılara neden olabilir. Geniş ve müsait bir sütyen kullanmak ve temizliğe enfazla önem vermek gerekir. Bu dönemde meme cildinde çatlaklar oluşabilir, bunlara engel olmak için hamileliğin başından itibaren çatlak önleyici kremler kullanılmalıdır.Doğumla birlikte memenin esas görevi başlar. Doğum esnasında salgılanan hormonlar, annenin çocuğun sesini duyması ve çocuğun meme başını emerek uyarması, süt salgılayıcı hormonu yani ploraktini harekete geçirir ve süt yapımı ile salgısı başlar. Bildiğimiz gibi yeni doğanın emzirilmesi onun sağlığı yönünden çok önemlidir. Yeni doğan yeni çevresine, annesinin sütü sayesinde adapte olur. Anne sütü yeni doğan için, gerek besin değeri gerekse Devamını Oku →

Yumurtlama İlaçları

Yumurtlama ilaçları ya yumurtlamanın zamanını kontrol etmek yada düzensiz yumurtlamayı ayarlamak için kullanılırlar. Yumurtlama ilaçları doğru kullanıldıklarında bireylerin çoğunda yumurtlamayı sağlayabilirler ve birden fazla yumurta olgunlaştırarak yumurtlama sonrası problemleri de düzeltebilirler. Yumurtlamanın zamanı bilinirse doktor, örneğin bir aşılamayı gebelik ihtimalini en yüksek hale getirmek için kadının hamile kalabileceği günlere denk düşürebilir.
Yumurtlama ilaçları, seyrek yumurtlayan kadınlarda aylık yumurtlamayı sağlamak veya yumurtlamayan kadınlarda yumurtlamayı teşvik etmek için de yazılabilir. Kadınlar, erkek tipi hormonların yumurtalıklardan fazla salgılanması (polikistik over sendromu [PCOS]), pitüiteride yetersiz FSH ve LH üretimi veya normal seviyelerdeki LH ve FSH düzeylerine yumurtalıkların iyi yanıt vermemeleri gibi nedenlerle yumurtlamayabilirler. Yumurtlama ilaçları adet görmeyen kadınların tedavisinde gerekli olabilir ve luteal dönem yetmezliğini geçici olarak d Devamını Oku →

Ağız Kokusu

Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu kişinin çevresini, bazen de kendisini rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Günlük hayatta yaşadığımız ağız kokusundan kurtulmak ise bazı önerilere uyarak mümkün.

Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun!

Diş çürükleri, dişeti iltihapları ağız kokusunun mühim nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve dişeti hastalıkları mühim ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip kesinlikle diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

Ağzınızda bulunan protez ve köprüleri kontrol ettirin!

Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yapılmalıdır. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve di Devamını Oku →

Bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşur?

Kadının yumurtasından gelen XX cinsiyet belirleme kromozomları ile erkek spermlerin X yada Y kromozomlu olanlılarının döl yatağında birleşmesi sonucunda cinsiyet belirlenmektedir. Yani, bebeğin cinsiyeti ,  babadan gelen spermin taşıdığı kromozomun cinsi belirlemektedir.
Erkekten gelen dölleyici sperm X kromozomu ise, bebeğin cinsiyeti kız olmaktadır. Dölleyici sperm Y kromozomu ise bebek erkek olmaktadır.

Bu demek oluyor ki; aslında bebeğin cinsiyeti yumurta ile spermin birleşmesi sonucu gebeliğin ilk gününden itibaren bellidir. Ancak ultrason yardımı ile cinsiyet tespiti en erken 14.-15. haftalardan itibaren, bebeğin genital organının görülmesi sonucunda mümkün hale gelecektir.
Bebeğin anne karında duruş şekli, anne karnının dışarıdan görünüş şekli, annenin aşerdiği besinlerin çeşidi ve gebeliğin şikayetlerine bakılarak cinsiyet tahmininde bulunmak yanlış bir davranıştır.
Yine, Çin takvimi gibi çeşitli zamanlarda ilişkide bulunmak, korunulmayan günlerde özel diyetler yapmak, özel günlere veya saatlere göre cinsel ilişkilerde bulunmak bebeğin cinsiyetini ETKİLEMEYECEKTİR.

Yumurtlama Belirtileri

Göğüslerde hassasiyet,
Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı ve rahatsızlık hissi,
Vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler,
Vücut ısısnda artış,

yumurtlamanın gerçekleştiğinin işaretleridir. Ayrıca eczanelerde satılan yumurtlama belirleme testleri ile de yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir. Eski bir yöntem olmasına karşın vücut ısısı takibiyle de yumurtlama olup olmadığı anlaşılabilir.

Hamilelik İçin Doğru Zaman

Kadınlarda doğurganlığının enfazla olduğu dönem, yirmili yaşlardır. Otuz yaşından sonra, bir takım doğuştan rahatsızlıkları bulunan bebek doğurma riski biraz daha yükselir. Ancak 40 yaşlarında olan birçok kadının da, sağlıklı gebelik sonucu sağlıklı doğum lar yaptığını da unutmamak gerekir.
Bir çok çift için bebek sahibi olmanın zamanı, anne baba adaylarının yaş sorunlarından çok, mali durumlar gibi bazı pratik sorunlarla ilgilidir.

Ayrıca, gebelik ve bebek sahibi olma konusunda çiftler arasındaki ilişkinin sağlamlığıda mühim olmalıdır. Çiftler evliliğin hemen sonrasında, bebek sahibi olmak için acele ederlerse de 1-2 sene beklemek daha müsait olabilir. Çünki eşler, birbirine alışma ve anlama fırsatı bulmuş olurlar; ayrıca çiftlerin çocuk sahibi olmadığı dönem, çocuk sahibi olduktan sonra bir daha kazanılamayacak ve belkide özlem duyulacak bir özgürlüktür. Bu nedenle, bu özgürlüğe bir çırpıda son vermeyip, bir süre keyfini çıkartmak daha doğru olabilir.

Ertesi Sabah Hapı

Gerçekten acil korunma gerektiren durumlarda kullanılmalıdır. Sürekli bir doğum kontrol yöntemi olark kullanılmamalıdır. Prezervatif yırtılması, diyaframın yer değiştirmesi, RİA’nın düşmesi, hap alınmanın unutulması veya korunmasız cinsel ilişki gibi durumlarda acil kontrasepsiyona ihtiyaç vardır. Geçmişte bu amaçla, birkaç gün süreyle yüksek doz östrojen kullanımı önerilmiş, uygulanılmış fakat ciddi yan etkileri nedeni ile artık kullanımından vazgeçilmiştir. Günümüzde çeşitli acil korunma yöntemleri denenmişse de halen üzerinde durulan üç uygulama vardır.

Ertesi Sabah Hapı, Ertesi Gün Hapları

Korunmasız cinsel ilişkiyi izleyen ilk 72 saat içerisinde, halen sık kullanılan kombine doğum kontrol haplarından 2 hap alınır. 12 saat sonra aynı doz tekrarlanır. İlaç alımına ilk 12-24 saat içerisinde başlatılırsa daha etkilidir. 72 saatten daha sonra başlandığında ise etkisizdir. Ertesi sabah hapı veya Ertesigün hapı olarak da bilinen bu yöntem günümüzde en sık kullanılan ilişki sonrası ac Devamını Oku →