Bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşur?

Kadının yumurtasından gelen XX cinsiyet belirleme kromozomları ile erkek spermlerin X yada Y kromozomlu olanlılarının döl yatağında birleşmesi sonucunda cinsiyet belirlenmektedir. Yani, bebeğin cinsiyeti ,  babadan gelen spermin taşıdığı kromozomun cinsi belirlemektedir.
Erkekten gelen dölleyici sperm X kromozomu ise, bebeğin cinsiyeti kız olmaktadır. Dölleyici sperm Y kromozomu ise bebek erkek olmaktadır.

Bu demek oluyor ki; aslında bebeğin cinsiyeti yumurta ile spermin birleşmesi sonucu gebeliğin ilk gününden itibaren bellidir. Ancak ultrason yardımı ile cinsiyet tespiti en erken 14.-15. haftalardan itibaren, bebeğin genital organının görülmesi sonucunda mümkün hale gelecektir.
Bebeğin anne karında duruş şekli, anne karnının dışarıdan görünüş şekli, annenin aşerdiği besinlerin çeşidi ve gebeliğin şikayetlerine bakılarak cinsiyet tahmininde bulunmak yanlış bir davranıştır.
Yine, Çin takvimi gibi çeşitli zamanlarda ilişkide bulunmak, korunulmayan günlerde özel diyetler yapmak, özel günlere veya saatlere göre cinsel ilişkilerde bulunmak bebeğin cinsiyetini ETKİLEMEYECEKTİR.

Doğumdan Sonra

Doğumdan hemen sonraki bakım: Doğumdan sonra ateş, tansiyon, nabız bakılır. Kanamanın miktarına ve rahmin kasılı olup almadığına bakılır. Bu, doğumdan sonraki ilk saatlerde sık yapılır. Daha sonra daha seyrek bir şekilde yapılmaya devam edilir. Kanama fazlalığı olduğu durumlarda müdahale edilir.
Ayağa kalkıp yürüme: Doğumdan(normal) sonra birkaç saat içinde anne kaldırılıp yürütülür. Bunun nedeni; idrarla ilgili problemleri, kabızlığı, damar tıkanıklığı olma ihtimalini azaltmaktadır. İlk kalkılırken kesinlikle yardımcı ile birlikte kalkılmalıdır, zira tansiyon düşerek bayılma olabilir. Yataktan hızlı kalkmama, biraz oturduktan sonra kalma bayılma olasılığını azaltır.
Dış genital organ bakımı: Temizlik yapılırken önden arkaya yapılmalıdır. Epizyotomi (normal doğumda bebeğin çıkması için yapılan kesi) bölgesine buz uygulanması bu bölgedeki ağrı ve şişliği azaltır.
İdrar torbası fonksiyonu: Eğer doğumdan sonra ilk 4 saat içinde idrar yapılmazsa sonrasında idrar yapmak zorlaşır. Eğer idrar yapı Devamını Oku →

Gebelikten korunma ( Spiral )

Gebelikten korunma ( Spiral )
Spirel rahim içersine uygulanarak yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olsa bile rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Çıkarıldığında doğurganlık kısa sürede geri döner.
Spiraller rahim içinde 1 – 5 yıl kalabilir. Genellikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmışlardır. Bazı RIA’lar bakır veya progesteron hormonu içerir. Genital organ enfeksiyonlarıyla olan ilişkisi nedeniyle, RIA kullanımında tartışmalar olmuştur. Eğer yoğun adet kanaması yaşıyorsanız, üreme organlarından herhangi birine ait (yumurtalık, rahim, tüpler) bir enfeksiyon veya dış gebelik öykünüz varsa doktorunuzla RIA kullanma riskleri konusunda konuşmalısınız.
Yan etkileri azdır, kontrolleri düzenli olarak yapılırsa 10 yıl süre ile % 98 oranında korur. Bugün en sık olarak bakırlı spiraller kullanılmaktadır. Hormon salan (progesteron) tipleri de vardır fakat özel amaçlarla tercih edilirler. Devamını Oku →

Menopozdayım, Kahverengi Akıntım Oldu

56 Yaşında ve 62 kilodayım, 2 yıldır menopozdayım. En son geçen yıl adet gördüm. Bir yıl önce smear testi yaptırdım. 2 ay önce gaz şikayeti yüzünden iç organ ve yumurtalıklarıma ultrasonla baktılar. Hepsi temiz çıktı. 10 gün önce 2-3 gün süren kahverengimsi bulaşma şeklinde kanamam oldu. Bu menopozdaki hanımlar için normal mi yoksa doktora gitmem gerekir mi?
Prof.Dr.Derin KÖSEBAY: Sevgili okuyucumuz, menopoz kadınlar için çok kritik bir dönem. Çünkü hem hormonların azalmasına bağlı vücudunda meydana gelmeye başlayan değişiklikleri göğüslemek hem de bu yaş grubuna özgü birçok genital organ hastalığından korunmaya çalışmak lazım. Birçok defalar yazmıştım. Kadın vücudunda meydana gelen bütün urların, kanserlerin yarıdan fazlası hep bu yaşlarda ortaya çıkıyor. Bu kısa hatırlatmadan sonra adetten kesilen bir kadında daha sonraki aylar veya yıllarda bir kanamanın görülmesi son derecede ciddi karşılanmalı. Hastalığın adı konana kadar gerekli bütün testler yapılmalıdır. Buradan menopozda kanama olursa, kesinlikle Devamını Oku →

Sivilce Gibi Bir Yara Çıktı Ama Geçmiyor

Sivilce gibi bir yara çıktı fakat geçmiyor
Soru: 67 yaşında 20 yıldır adet görmeyen, 2 doğum yapmış bir kadınım. Son 3 aydır dış genital organımda bir sivilce gibi başlayıp bir türlü geçmeyen ve hatta büyüyen bir yara çıkıyor. Ancak bu yara herhangi bir ağrıya neden olmuyor. Bir de kaşıntım var. Çeşitli yara kremleri kullandım fakat geçmedi. Ne yapmam lazım?
Cevap:
Menopoz yaşından sonra dış genital organlarda görülen yaralar ihmal edilmemeli ve kesinlikle bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Çoğu kez hiçbir sivilce veya yara dahi olmasa basit bir kaşıntı ile başlayan şikayet giderek artar ve iyileşmeyen bir yara haline gelebilir. Dış genital organın kötü huylu tümörleri için tipik bulgu budur. Şimdi okuyucumuzun kesinlikle böyle bir durumu vardır demek istemiyorum fakat gidip muayene olmalı. Gerekiyorsa o yaradan biyopsi alınmalı. Hastalığın adı konup tedavi ona göre planlanmalı. Bu iş için jinekolojik onkoloji yapılan bir yere müracaat edilirse bence daha müsait olacaktır.

Kanser miyim?

Soru:Ben ocak ayında 2 aylık bir adet gecikmesinin ardından çok pıhtılı uzun süreli bir kanama geçirdim. Doktor, endometriumun 20 mm olduğu ve biyopsi yapılmasını söyledi. Başka bir doktora gittim, ultrasonla baktı ve smear testi yaptı. Sorun çıkmadı. Ancak benim sağ kasığımda bir baskı hissi, bacaklarımda karıncalanma var. Makatta da zaman zaman ağrı hissediyorum. Acaba benim kötü bir hastalığım olabilir mi?
Cevap: Sevgili ziyaretçimiz, bu anlattıklarınız kötü bir hastalığın belirtilerine benzemiyor. Çünkü çoğu kötü hastalık dediğimiz kanserin başlangıçta hemen hemen hiçbir belirtisi yok. Hastalık ilerledikçe belirtiler ortaya çıkmaya başlıyor. Çok kısaca ve çok sık görülen belirtileri isterseniz sıralamaya çalışayım… Dış genital organ kanserlerinde ilk belirti kaşıntıdır ve özellikle yaşlı kadınların hastalığıdır. Rahim ağzı kanserinde kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama, rahim kanserinde düzensiz kanama veya adetten kesilmiş bir kadında akıntı ve kanamanın ortaya çıkması. Yumurtalık kanserinde karında ağrı, karında şişlik, iştahsızlık, kabızlık veya ishaller olabilir. Bence yine bir doktora gidip şikayetlerinizi tekrar anlatın.

Menopoza Girdim Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ben 49 yaşında bir kadınım. Bundan 1 yıl önce menopoza girdim. Bu dönemde neler dikkat etmeliyim? Yine her yıl jinekolojik muayeneye gitmem lazım mu?
CEVAP
Sevgili okuyucumuz, sizin durumunuzdaki pek çok kadın “Artık menopoza girdim, kadın doğum hekimi ile işim bitti” diye düşünürken siz neler yapacağınızı soruyorsunuz. Kadınların belki de hayatlarının en kritik, kendilerine dikkat etmeleri gereken en mühim dönemidir menopoz. Bu dönemde kadının psikolojik sorunları çıkabilir, pek çok genital organ hastalıkları bu dönemde sık görülür. Tedavi edilmezse ciltte bozulma, vajinada (Osteoporoz) ortaya çıkabilir. Bunlarla baş edebiliriz? Bence bu dönemde 6 ayda bir kadın doğum hekiminize kontrol için gidin. Senede bir mamografi çektirin ve vajiı smear aldırın. Mutlaka cimnastik, yürüyüş yapın ve kilo almayın. Yılda bir doktorunuzun isteyeceği kan kontroll yaptırın. Size sağlıklı günler dilerim.

JİNEKOLOJİK KANSERLER

Kadın genital organ kanserinde erken tanı ile başarılı tedavi mümkün olmaktadır. Jinekolojik kanserler şu dokulardan kaynaklanabilir.- Dış genital organ (vulva) kanserleri çoğunlukla ileri yaş grubundaki bayanlarda görülür.Bazı virus hastalıkları veya kronik kaşıntı ile giden hastalıkların zemininde kanser gelişebilir.- Vajina kanserleri genital bölge kanserleri arasında en az görülen türüdür.- Rahim ağzı (collum) kanserleri en sık görülen kadın genital kanser türü olmakla beraber özellikle smear testleri sayesinde öncü lezyonların tanınması ve tedavisi mümkün olmaktadır. HPV enfeksiyonu ile direk ilişkili bir kanserdir o yüzden HPV aşısı ile önlenmeye çalışılmaktadır. Erken evlilik, çok eşlilik, kötü hijyen gibi nedenler riski arttırır.- Yumurtalık (over) kanseri erken belirti vermeyebilir. Çok doğum yapmış olan, ilk bebeğini erken yaşta doğurmuş olan, doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda daha az görülür. Risk grubunu belirlemek zordur. Ailede over kanseri olan bayanlarda risk artar.- Rahim (endometrium Devamını Oku →

3 AYLIK GEBELİK (ÜÇ AYLIK HAMİLELİK)

GEBELİĞİN ÜÇÜNCÜ AYI
(9.-12. HAFTALAR ARASI DÖNEM)

BEBEKTE DEĞİŞİKLİKLER
9 HAFTALIK HAMİLELİK: Bu haftada bebeğin vücudu şekil almaya başlar. Bebeğin baş kısmı ultrasonda vücudun geri kalan kısmına göre daha büyük olup el, ayak parmak ve tırnakları, sindirim sistemi ve iç genital organları gelişmeye başlar. Dış genital organlar henüz gelişmemiştir. Bebek bazı ufak hareketleri yapmaya başlasa da anne adayı bunları hissedemez.

10 HAFTALIK HAMİLELİK: Bu haftada bebeğin vital organları gelişir. Parmak ayrımı ve tırnakların gelişimi sürer. İskelet gelişimi ile birlikte dişler gelişmeye başlar. Göz çukurları oluşur fakat gözleri henüz kapalıdır. Beyin gelişimi hızla devam etmektedir. Bebek erkek ise bu hafta itibariyle testisler testosteron üretmeye başlar bu da dış genital organ gelişimini sağlar.

11 HAFTALIK HAMİLELİK: Bu haftanın sonu ile birlikte bebek son halini alır. Organ sistemlerin büyümesi çok hızlı olup 20. haftaya kadar 3 kat büyüklüğe ulaşır. Başın her iki yanında kulaklar gelişir Devamını Oku →

İÇ KÜÇÜK DUDAKLARIN ESTETİK AMELİYATI (LABİOPLASTİ)

İÇ (KÜÇÜK) DUDAKLARIN DÜZELTİLMESİKadın dış genital organında dış (büyük) dudaklar ve iç (küçük) dudaklar vardır. Labia dudak demektir ve iç dudakların estetik düzeltilmesine labioplasti denilmektedir. Vajinoplasti yani vajina estetik ameliyatı farklıdır. Vajinoplasti hakkında detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
vajinoplasti ameliyatında vajina içerisi düzeltilir fakat labioplasti ameliyatında vajinaya hiç dokunulmadan sadece dılarıda bulunan ufak dudaklar düzeltilir. Tabi gerekli ise bu ameliyatların ikisi birlikte de yapılabilir.
Laboplasti ameliyatı hangi durumlarda yapılır:- İç dudakların normalden büyük olması- İç dudakların boylarının farklı olması- İç dudakların büyük olması sebebiyle dar giyecekler ve tayt, mayo v.b giyilmesinde sorun olması- Doğum vb. nedenlerde iç dudaklarda yırtık oluşması, şeklinin düzensiz olması- İç dudakların ilişki sırasında katlanması veya ağrıya neden olması
Labioplasti ameliyatı ortalama 20-30 dakika süren bir ameliyattır. Ameliyat lokal veya umumi anestez Devamını Oku →