Kısırlık Araştırılması

İlk yapılması gereken test semen analizidir ve 2 ay aralıklarla en az iki defa tekrarlanmalıdır. Semen analizi normal ise erkekte sorun yoktur. Semen analizi normal olan bir erkeğin muayenesine gerek yoktur. Normal semen analizi ile beraber olan testis damarlarının genişlemesi yani varikoselin kısırlığa katkısı olamayacaktır.
Semen analizi ile eş zamanlı olarak kadının yumurtlayıp yumurtlamadığına bakılmalıdır. Bu amaçla adetin 19-21. günleri arasında basit bir hormon tahlili (progesteron) yapılabileceği gibi ultrason takipleri veya idrarda LH ölçümleri de yapılabilir. Düzenli adet gören kadınların %95′i normal olarak yumurtlarlar.
Kadında en mühim testlerinden biri yumurtalık kapasitesinin saptanmasıdır. Bunun için adet döneminde vajinal yolla bir ultrason yapılarak yumurtalıklar içindeki primordial foliküller (içinde yumurta barındıran minik kistler) sayılır. İki yumurtalıkta toplam 6 taneden az primordial folikül varsa yumurtalık kapasitesi azalmış demektir. Kadınlarda yumurtalık k Devamını Oku →

Bebeklerde Bıngıldak ( fontanel ) ve Merak Edilenler

Bebeklerde Bıngıldak ( fontanel ) ve Merak Edilenler
Yeni doğan bir bebeği elimize aldığımızda, yumuşak dokulu başı, minik bedenindeki en hassas bölgedir bize göre. İşte yeni doğan bebeğin başındaki bu yumuşak bölgeye bıngıldak adı verilir. Anne babalar bu yumuşak dokudan ötürü bebeklerinin başına dokunmaktan çoğu kez korkarlar. Bebek büyüdükçe sertleşecek olan bıngıldak, aslında onu darbelere karşı koruyacak kadar sağlam olduğu için korkmaya gerek yoktur.
Bıngıldak ( Fontanel ) Nedir ?
Fontanel, Latince’de fonticulus kelimesinden gelir. Bıngıldak, yan yana iki kafa tası kemiğinin arasında bağ dokusuyla kaplanmış pencerelere verilen addır. Bebeğin başı büyüdükçe boşluklar bir süre sonra dolar ve çoğunlukla her çocuğun bıngıldağı 2 yaşına gelene kadar kapanmış olur. bebeğin kafasının büyümesi, beynin büyümesiyle tetiklenir. Beyin ilk 2 yılda çok hızlı büyür. İki alın kemiği arasındaki oluk dışında başka oluklar, 10 yaş sonrasında kapanmaya başlar. Yenidoğanın 6 tane bıngıldağı vardır Devamını Oku →

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme
Kalori:
Bir besinin içeridiği enerji miktarı kalori ile ölçülür. Kişilerin günlük kalori gereksinimleri çok farklılık gösterir. Yaşa, cinse, mesleğe ve iriliğe göre değişir. Gereğinden fazla alınan kalori vücutda yağ olarak birikir. Günlük hareketliliği karşılayacak kadar kalori alınmazsa vücut kendi dokularını kaloriye çevirmeye başlar. Yani kendi kendini yer.
Bebek nasıl beslenir?
Annenin aldığı gıdalar önce bağırsakda temel besin elemanlarına ayrıldıktan sonra kana karışır ve Annenın karaciğerine gider. Karaciğerde değişik işlemlerden geçen besinler yine kan yoluyla bebeğin beslenmesini sağlayan plasentaya ulaşır. Plasenta yüzeyi bir futbol sahası kadar geniş bir zarın katlanmış hali olarak düşünülmelidir. Besin elemanları ve kandaki erimiş oksijen bebeğe bu alandan geçer. Besin maddesi olarak enerji kaynağı kan şekeri (glukoz), ve yapı taşı olan proteinler geçer. Ayrıca su, vitamin ve minerallerde çok rahatlıkla bebeğe ulaşır. Bebek bu besinleri kullanarak atıkların Devamını Oku →

Vajinal Estetik Ameliyatı

Labioplasti ya da labio minorun küçültmesi bazen kısacada labial küçültülmede denilen plastik bir ameliyattır. Vajına girişindeki ufak dudaklar eğer asimetrik ya da fil kulağı denilen aşırı geniş yüzeyli ya da sarkıksa fazlalıkları çıkartılarak küçültülür. Estetik açıdan kötü gözüken iç dudaklar ilişki esnasında penisin girmesi esnasında ağrı ve acıya yol açabilir.
Ayrıca bu fazlalıklar mayo gibi dar giyisilere takılarak (özellikle mankenlerde,sporcularda ,balerinlerde) kişiye rahatsızlık verebilir. Temizlenmeside sorun olan aşırı geniş labiumlarda mantar hastalıklarıda sıklıkla rastlanır. Fazlalık kısımlarındaki aşırı terleme nedenıyle kötü kokuya da yol açabilir. Tüm bunlar kişide güven azalması, fonksiyon bozukluğu, arzulamada azalma, orgazm güçlüğü gibi problemler yaratır.
Bu estetik operasyon bakirelere özellikle asimetrik labium’ları olan genç kadınlarada yapılabilmektedir. Normal doğum sonrasında oluşan şekil bozukluklarında ve yaşlılıktan oluşan sarkmalarda da labioplastı uygu Devamını Oku →

İleri zekalı çocuklar

Üstün zekalı çocuklar :
İlgilidir, oldukça fazla meraklıdır, sorulara cevap verir, sorunun ayrıntılarını tartışır. yanıtları bilir, sorular sorar, anlamı kavrar, anlam çıkarır, uyanıktır, keskin gözlem yapar, verilen işi tamamlar, projeler oluşturur, iyi fikirleri vardır, alışılmamış tuhaf fikirleri vardır.
Üstün zekalı çocuklar, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasitesi veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede motivasyon, performans ve görev sorumluluğu gösteren ve bu tür yeteneklerini geliştirmek için müsait imkanlara gereksinim duyan çocuklardır. Zeka bölümleri 110-120 arasında olanlar parlak, zeka bölümleri 120-130 arasında olanlar üstün zekalı, zeka bölümleri 130-200 ya da daha fazla olanlar ise dahi çocuklardır. Toplumda 130 ve üstündeki zeka bölümüne %2, 140′ın üzerindeki zeka bölümüne ise çıkıldığında % 0.2 oranında rastlanır.
Üstün zekalı çocukların pek çok ayırt edici özellikleri vardır. en mühim yeteneklerinden biri kolaylıkla kavram oluşturabilmeleridir. Çünk Devamını Oku →

Akraba Evliliği

Akraba evlilikleri gelişmiş ülkelerde çok az rastlanan bir durumdur. Ancak ülkemizde çeşitli kaynaklara göre bütün evliliklerde %10 ile %20 arasında değişen bir oranda akraba evliliği görülmektedir. Bu evliliklerin bir çoğu da kardeş çocukları arasında olmakta. Her akraba evliliği sakat bebekle sonuçlanır gibi bir genelleme yapılamaz. Ancak başka taraftan oluşabilecek sakatlıkların bir çoğu da doğum öncesi bilinecek türde değil.
Her insanın ortaya çıkışında ana rolü oynayan GEN yapıları vardır. Genler insanların ortaya çıkış şifreleri gibidir ve umumi olarak BASKIN OLAN ( Sağlıklı )ve BASKIN OLMAYAN ( Bozuk ) olarak ikiye ayrılabilirler.
İnsanlarda genetik hastalıkların ortaya çıkması için iki Baskın olmayan genin bir araya gelmesi gerekir. Böyle bir ihtimal akrabalar arası yapılan evliliklerin bebeklerinde daha büyüktür. Akrabalar da gen yapıları birbirine çok benzer. Dolayısıyla Anne ve Babada aynı hastalık geninin baskın olmayan türü gizli olarak bulunabilir. Ve eğer ortaya çıkacak olan Devamını Oku →

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Çocuk sahibi olma arzusuyla etkili bir korunma yöntemi kullanmayan çiftlerin,1 yıl düzenli ilişkiye karşın gebelik elde edememelerine kısırlık denir. Bu durum kadına, erkeğe ve her ikisine ait problemlerden kaynaklanabilir. Erkeğin sperm parametrelerinin veya cinsel fonksiyon bozukluklarının probleme dahil olduğu durumlarda erkek kısırlığından söz edilir.
Nedenleri nelerdir?
Semen analizinde sperm parametrelerindeki bozukluklar en sık karşılaşılan durumdur. Bunlar azalmış sperm sayısı veya hareketlilikleri, ileri derecede sperm şekil bozuklukları, semende hiç sperm bulunmaması (azospermi)gibi geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Bu durumun sebebi yapımdaki bir bozukluk sebebiyle olabileceği gibi, spermin taşınmasını sağlayan kanallardaki bir tıkanıklık da olabilir. Cinsel ilişki sırasında boşalamama yani aspermi, testisler içindeki damarlarda genişleme (varikosel),cinsel fonksiyon bozuklukları, hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklar bir başka nedenleri oluştururlar.
Tüp bebek merke Devamını Oku →

Hamilelerde Nefes Darlığı

Hamileliğinizin her döneminde nefes darlığı yakınmalarınız olabilir. Erken dönemde hamileliğin devamı için salgılanan progesteron hormonu bu yakınmalara yol açabilir. İleri dönemlerde ise büyüyen bebeğin baskısı ile akciğerlerinizin rahat genişleyebilecek alan bulamaması sebebiyle aynı yakınmalar ortaya çıkacaktır. Çoğul hamileliklerde, iri bebeklerde ve 7. aydan sonra normal hamileliklerde nefes darlığı görülebilir. http://www.hamilemiyim.net Nefes darlığı yakınmalarınızın olması bebeğinize az oksijen gittiği anlamına gelmez. Başka bir akciğer hastalığınız yoksa bebeğiniz yeterince oksijen almaktadır. Sadece nefes alma işiniz güçleşmiştir.

ÖNERİLER

Ani hareketlerden ve aşırı efordan kaçınınız. Böylece kalbiniz ve akciğerlerinizin daha fazla çalışmasına ihtiyaç olmayacak ve oksijen açlığı çekmeyeceksiniz.Dik olarak oturunuz, veya ayakda durunuz. Bu akciğerlerinizin daha fazla genişlemesine imkan sağlayacaktır.
Uyurken yarı oturur pozisyonda yatınız.
Kolay havalanabilen odalarda oturunuz.
Bol rahat giysiler giyiniz. Giysileriniz vücudunuzu sıkıştırmasın.
Sık sık nefes darlığı sorunu yaşıyorsanız doktorunuza bildiriniz

Erkeklerdeki Sorunlar

Erkek üreme sistemideki en sık yaşanan sorunların başında; sperm sayı, hareket ve şeklindeki problemlerden kaynaklanmaktadır. Anormal sperm üretimi ve fonksiyonu, sperm taşınmasında anormallikler, erkeğin sperm üretimini etkileyebilecek umumi sağlık problemleri, hayat tarzı, beslenme şekli, toksinlere mesleki maruziyet temel sebepleri oluşturmaktadır.
Azalmış sperm hareketi ve şekil anomalileri: Sperm düzgün sekliyle dölleyeceği yumurtaya hızla ve doğruca ulaşmalıdır. Eğer spermin hareketi ve yapısı/şekli bozuksa, dölleyeceği yumurtaya ulaşamayabilir.
Testiste sperm üretiminin olmaması: Azoospermi olarak adlandırılan bu durumda; 1) ya testiste sperm üretimi hiç yoktur, ya da dışarı çıkamayacak kadar çok az ve bölgesel olarak olmaktadır, 2) testiste üretilen sperm dışarı atılamamaktadır, sperm taşıyıcı kanallarda bir tıkanıklık söz konusudur (obstrüktif azoospermi).
Düşük Sperm Konsantrasyonu: Mililitrede 20 milyon ve daha fazla olan sperm sayısı normal kabul edilmektedir. Mililitrede 10 mil Devamını Oku →

BANYO YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Banyonun içinde yıkanırken biraz jim­nastik yaparsanız kısa zamanda bunun yararını görür ve yararlı bir alışkanlık edinmiş olursunuz. Suyun verdiği rahat­lıkla eklem yerleri yumuşadığından, Vücut büyük bir esneklik içinde bulu­nur. Her ekleminizi tam olarak hareket ettirin, önce sırt üstü, sonra yan ve nihayet karın üstüne dönerek iyice gerinin. Nefes alıp verirken bacakları­nızla çırpma hareketleri yapmanız çok iyi bir alıştırma olur. Bu hareketleri yaparken herhangi bir düşme rarak ayaklarınızın kaymasını önleyebi­lirsiniz. y Herkes aksini sanır ama, gerçekte banyo vücudun suyunu alır. Deriniz suya batırıldıkça suyu çeken bir çamaşır gibi değildir. Deri, içinde yıkanılan suyu emmediği gibi üstelik sabunla yıkanır­ken vücudun yağı da gider; bu yağ derinin suyunu tuttuğuna göre artık suyun uçmasının önüne geçecek hiç bir engel kalmamış olur. Sıcakta derinin delikleri de genişlediğinden, su kaybı daha da hızlandırılmış olur. Banyoda uzun uzun kalarak yıkanılırsa derinin diriliği ve tazel Devamını Oku →