Kan Grubu Olan RH Negatif Olan Hamileler

Rh faktörü, kanda bulunan özel bir antijendir. Eğer Rh negatif bir kadın, Rh pozitif bir erkekten hamile kalırsa bir takım problemler yaşabilir.
Bağışıklık sisteminiz, normalde vücudunuza zararlı olabilecek bir takım yabancı maddeleri(bunlara antijen diyoruz) yok etmek için onlara karşı antikor üretir. Rh pozitif bebeğe hamile kalan Rh negatif bir anne, bebeğinin Rh pozitif hücrelerine karşı antikor üretir. Bundan sonraki gebeliğinde, bu oluşan antikorlar bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini yok ederek bebeğinizde ciddi problemlere neden olabilirler. http://www.hamilemiyim.net

Bu riski azaltmak için RhoGAM denilen ilaç, Rh negatif hamile kadına, gebeliğinin 28. haftasında ve doğumdan hemen sonra yapılması gerekir. Bu ilaçla anne vücudunun, Rh pozitif olan bebeğin Rh pozitif hücreleri tanıması engellenir. Bu enjeksiyonlarla Rh negatif kadının Rh pozitif gebelikleri güvenli hale gelir.
Eğer kanınız Rh negatifse, gebeliğiniz sırasında oluşan herhangi bir kanamayı doktorunuza söylemeniz çok önemlidir, bu arada Rh negatif olduğunuzu da hatırlatın. Durumunuza göre gerekli olursa RhoGAM enjeksiyonu tavsiye edilebilecektir.

Hamilelikte Vajinal Kanamalar

Gebelik sırasında oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir. Ancak doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir.
Gebeyken çok az miktarda da olsa kan görmek biraz korkutucudur. Bu kanama bazen bir sorunun işareti olsa da çoğu zaman için pek anlam ifade etmeyebilir. Gerçekten de özellikle ilk üç aydaki süre içerisinde çoğu gebe kadın vajinal kanama ile karşılaşır. Bu tür kanamalara normal bir gebelikte de sıklıkla rastlanır. Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra embriyonun rahime tutunması sırasında olur bu olay.
Kanama sizi paniğe sokmasın. Ancak gebeyken kanamalar dikkatlice takip edilmeli ve beraberinde kramp gibi başka bulgular da varsa ciddiye alınmalıdır. Gebelik süresince en sık kanama yapan nedenleri öğrendiğinizde, siz de neye dikkat edeceğinizi ve doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. http://www.hamilemiyim.net
İlk Üç Aydaki Kanamalar
Gebeliğin ilk üç a Devamını Oku →

Bebeğin Cinsiyetini Belirleyebilir miyiz?

 Bebeğin Cinsiyetini Belirleyebilir miyiz?
Hamile iken bol pepsi içmek, bebeğinizin erkek olacağı anlamına mı gelir? Veya kız istiyorsanız bol bol çikolata mı yemeniz lazım?
Buna benzer, büyüklerin anlattığı hikayeler hakkında çok şeyler duymuşuzdur. Ve bu sorunun cevabını pek çoğumuz merak etmişizdir. Acaba çocuğumuzun cinsiyetini belirleyebilir miyiz?
Şimdi burada size bu konu ile ilgili çeşitli görüşleri aktaracağız. Çocuğunuzun cinsiyetinde yediğiniz şeylerin etkisi var mı? Büyükannelerimizin ve teyzelerimizin anlattığına göre eşinizle ilişkiye girmeden önce neyi çok yerseniz çocuğunuzun cinsiyeti de ona göre oluşur. Örneğin:
Erkek çocuk istiyorsanız:

Daha çok et yiyin (özellikle kırmızı eti)

Tuzlu yemişler ve cipsler yiyin.

Babalar bol soda için

Eğer bir kız çocuk istiyorsanız:

Hem anne hem baba; bol balık ve sebze yiyin.

Anneler bol tatlı yiyin.

Çocuğunuzun cinsiyetinde seks şeklinizin etkisi var mı?
Yine büyükannelerin dediğine göre; eşinizle sevişme şekliniz de çocuğun cin Devamını Oku →

Hamilelikte Bitki Çayları

Gebelikte Bitki Çayları Tüketin..
Hamileliğinizde, günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için siyah çay ya da kahve gibi içeceklerin yerine, daha yararlı olduğunu bildiğiniz bitki çayları tüketmelisiniz. Uzmanlara göre hamileliğinizde içeceğiniz bitki çayları sizin için gerçekten yararlıdır, ancak bazı türlerinin erken doğum ve düşük riskini artırdığıda unutulmamalıdır.
Hangi Bitki Çayının Ne Faydası Var ?
Ihlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu, yeşilçey ve bütün meyve çayları gebelik döneminizde, sizin için çok yararlıdır. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca bitki çaylarını günde iki fincana kadar tüketebilirsiniz.
Gebelikte Ihlamur :Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan vücudunuzda biriken ödemi indirir.
Gebelikte Papatya Çayı :Sindiriminiz kolaylaştırarak, sizi ruhsal açıdan rahatlatır. Sakinleştirici etkisi bulunur. Uykusuzluk probleminiz varsa, papatya çayı iyi gelecektir.
Gebe Devamını Oku →

Terleme Sorunu

Terleme Sorunu (Koltuk altı terleme sorunu)
Havaların ısınması ile birlikte, yaz aylarının bütün güzelliklerine karşın insanlar açısından, sıcağın bazı olumsuz yan etkileri de olmuyor değil. Terleme yaz aylarında erkeklerin olduğu kadar kadınların da sıkıntı yaşadığı durumlardan. Özellikle koltukaltı terlemesi yazın gelmesi ile birlikte yaşanılan sıkıntıların başında gelir.
– Gömleğimin koltukaltı bölümündeki ter izlerinden ötürü toplantılarda ceketimi çıkartamıyorum.
– Dar kıyafetler giydiğimde koltuk altımın terlemesi yüzünden rahat hareket edemiyorum.
– Kıyafetlerimin koltuk altı, terleme sebebiyle devamlı ıslak görünüyor.
Eğer sizde bu tip bir sorunla karşılaştıysanız, veya bir yakınınızın bu tip yakınmalarına şahit olduysanız Hiperhidroz ile ilgili bilgilenmenizde fayda var.
Terleme ve koltuk altı terleme ile ilgili en çok sorulan soruları ve yanıtlarını sizin için derledik;
Hiperhidroz nedir?
Hiperhidroz in kelime anlamı olarak aşırı terlemedir. Terleme insan vücudunun kendini ser Devamını Oku →

Mama Sandalyesi

Bebekler artık çok şanslı. Günümüzde ihtiyaçlarına ve rahatlıklarına yönelik birçok ürün mevcut. Mama sandalyeleri de bunlardan biri. Sosyalleşmeye giden yolda ilk adımları attıran mama sandalyeleri yemek yerken bebeklere kolaylık sağlıyor. Annelerin de yüzü gülüyor.
Bebekler 6.-7. aydan itibaren dik oturabilir duruma gelirler. Bu ayrıca anne sütünden katı gıdalara geçiş dönemine denk gelir. Bebeğinizin 6.-7. ayını doldurduğunu ve geciktiğinizi düşünmeyin. 6. ay itibarıyla 36. aya kadar kullanabileceğiniz mama sandalyeleri mevcut.
Mama sandalyesi alırken, bebeğinizin yaşının yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka neler var bir bakalım…
Mama sandalyesi alırken…

Tekrar etmekte yarar var; bebeğin yaşı dikkate alınması gereken en mühim konudur. Bebeğiniz büyüdükçe yeni mama sandalyesi almamak için, ergonomik bir sandalye almaya dikkat edin.

Bebeğiniz henüz ufak ise mama sandalyesinin sırt kısmının yatabilir olması önemlidir. Ayrıca bebek yemek sonrası oyuna dalabilir. Sandalyesinden hemen çı Devamını Oku →

Anne Sütü ve Emzirme

Kolostrum (ilk ağız) sarı yeşil renkli bir sıvıdır. Doğumdan sonraki ilk iki gün annenin memesinden salgılanır. Mineral ve protein fazla içermesine rağmen, şeker ve yağ içeriği fazla değildir. Kolostrumda antikor dediğimiz koruyucular vardır. Bunlar özellikle yeni doğan bebeği barsak enfeksiyonlarından korur.
Doğum yapan kadın , günde yaklaşık 600 cc süt üretir. Sütte K vitamini dışında bütün vitaminler bulunur. Onun için ANNE SÜTÜ yenidoğan bebek için İDEALDİR. Anne sütüyle beslenen bir çocuk , annenin yediği içtiği bütün gıdalardan etkilenir. Başlangıçta anne sütü yetersizdir. Fakat emzirmeye devam ettikçe miktar yeterli hale gelir. Meme operasyonu yaptıran anneler istisnadır. Emziren annelerin yumurtalıklarından yumurta yapımı, herzaman engellenmediği için , doğumdan 6 hafta sonra yapılan kontrollerde aile planlaması konusu gündeme gelmelidir.

Meme başı çatlak oluşmamış ise , emzirmeden önce ve sonra sabunlu su ile temizle Devamını Oku →

Dış Gebelik

Dış gebelik nedir?
Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında herhangi bir yere yerleşmesiyle meydana gelir. En sık yerleşim yeri tüplerdir (yüzde 98), daha seyrek olarak yumurtalık, karın zarı ve karın organları, nadiren rahim boyunda görülebilir. Dış gebelik tedavi edilmediğinde, hayatı tehdit eden çok tehlikeli bir durumdur.
Dış gebeliğe ne neden olur?

Dış gebelik geçiren çoğu kadının belirgin risk faktörleri yoktur. Bununla birlikte eğer;
Pelvik bir ameliyatınız varsa
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hikayeniz varsa
Endometriyozisiniz varsa
Sigara içiyorsanız
Kısırlık tedavisi görüyorsanız
Dış gebelik riskiniz vardır

Doktorlar dış gebeliği nasıl teşhis ederler?
Belirtileri çok değişkendir. Çok erken dönemde hiçbir belirti vermez, normal bir gebelik gibi âdet gecikmesi ve başka şikâyetleri olabilir.Ancak bir süre sonra gebeliğin büyümesiyle karın alt kısmında ağrı ve bazen düzensiz kanama şeklinde belirti verir.
Tüpün yırtılması ve karın boşluğuna kanama başlamasıyla ağrı çok şidde Devamını Oku →

Cinsiyet Belirleme

Hamile iken bol pepsi içmek, bebeğinizin erkek olacağı anlamına mı gelir? Veya kız istiyorsanız bol bol çikolata mı yemeniz lazım? Buna benzer, büyüklerin anlattığı hikayeler hakkında çok şeyler duymuşuzdur. Ve bu sorunun cevabını pek çoğumuz merak etmişizdir. Acaba çocuğumuzun cinsiyetini belirleyebilir miyiz?
Şimdi burada size bu konu ile ilgili çeşitli görüşleri aktaracağız. Çocuğunuzun cinsiyetinde yediğiniz şeylerin etkisi var mı? Büyükannelerimizin ve teyzelerimizin anlattığına göre eşinizle ilişkiye girmeden önce neyi çok yerseniz çocuğunuzun cinsiyeti de ona göre oluşur. Örneğin:
Erkek çocuk istiyorsanız:

Daha çok et yiyin (özellikle kırmızı eti)

Tuzlu yemişler ve cipsler yiyin.

Babalar bol soda için

Eğer bir kız çocuk istiyorsanız:

Hem anne hem baba; bol balık ve sebze yiyin.

Anneler bol tatlı yiyin.

Çocuğunuzun cinsiyetinde seks şeklinizin etkisi var mı?
Yine büyükannelerin dediğine göre; eşinizle sevişme şekliniz de çocuğun cinsiyetini belirlemede etkin bir role sahip. Devamını Oku →

Bakirelik

Soru: Nişanlımla ilk kez birlikte olduğumuzda kan gelmedi. Kendisi kızlık muayenesi olmamı istiyor. Muayene için hekime gittiğimde kızlığımı nasıl kontrol eder?
Cevap: Kızlık zarı muayenesi uzman hekim tarafından ve gerektiğinde kolposkop eşliğinde yapılır. Kolposkop bölgeyi daha büyüterek incelemeyi sağlayan bir görüntüleme cihazıdır. Muayene bölgenin gözle incelenmesiyle yapılır. Ultrasonografinin yeri yoktur. Normal zar dokusu vajen giriminin kenarlarını tümüyle çevreler. Cinsel ilişki veya başka travmalar sonrası kenara kadar uzanan kesikler, yırtılmalar gözlenir. Taze yırtık kırmızı renkte izlenir. 2 haftadan daha eski yırtıkların ne zaman olduğu maalesef tahmin edilemez. İyileşme dokusu yarayı kapatacağı için süreyi belirlemek mimkin değildir. Muayene sırasında bazen doğuştan vajen kenarına uzanan çentikleşme tespit edilebilir. Bunları eski yırtıklardan ayırmak karar verirken çok önemlidir. Kolposkop bu noktada kullanılabilir. Ülkemizde yetişkin kızlar rızaları olmadan muayene edileme Devamını Oku →