Bebek

Emzirme Soruları

Soru : Sezaryen ile doğum yaparsam, bebeğimi emzirebilir miyim? Cevap : Sezaryen ile doğum yapmış olmak, bebeğin emzirilmesi için asla engel değildir. Bebeğin tutuluş şekli dikişlerin üzerine gelmeyecek şekilde olursa, sorun olmaz. Bebek annenin yanına yatırılabilir veya kucağınıza bir yastık konarak emzirilebilir. Sezaryen ile doğum yapmış anneler bazı ilaçlar, antibiotikler ve ağrı kesiciler kullanabilir. Her ilacın sütle bebeğe geçtiği bilinmelidir. Kullanılan antibiotikler bebeği ishal yapabilir. Bebekte ishal gelişecek olursa, anne sağlığı için çok gerekli olmayan antibiotikler kesilebilir. Ağrı kesicilerin dozu bebeği çok uzun süreli ve derin uyutuyorsa, dozu azaltılmalıdır. Soru : Memelerim çok büyük veya küçük. Bu bir sorun oluşturur mu? Cevap : Memelerin büyüklüğü ile süt miktarı ve kalitesi arasında hiçbir ilişki yoktur. Soru : Meme uçlarım emzirme için müsait değil. Emzirirken sorun olur mu? Cevap : Bebek meme ucunu değil, meme ucunun çevresindeki renkli kısmı emer. Bebeğin dudak (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Tüp Bebek Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Erkekten alınan sperm, kadından alınan yumurta ile dış ortamda bir tüp içinde döllendikten sonra yeniden rahim içine yerleştirilmesine umumi olarak tüp bebek denilebilir. Tüp bebek uygulamaları, ilk önceleri sadece kanalları kapalı olan ve mikrocerrahiyle açılması mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde sadece kanalları kapalı olanlarda değil, farklı sebeplerden kaynaklanan kısırlık durumlarında da tüp bebek uygulanmaktadır. Ancak hemen belirtelim ki, günümüzde kanallarını bağlatan kadınlar yeniden açtırabilmektedirler. Artık kanalları bağlatanların ilk seçeneği, tüp bebek değildir. Çünkü mikrocerrahi yöntemiyle kanallar açılabilir. Mikrocerrahi ile kanalların açılma oranı dünyada %93 civarındadır. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Tüp bebek, üremeye yardımcı tekniklerin uygulanmasıdır. Üremeye yardımcı teknikler konusunu açıklayalım. Aşılama (İnseminasyon) Nedir: Kadına düzenli olarak yumurta geliştirme ilaçları verilerek yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Eğer ihti (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Menopoz Belirtileri

Kadın yaşamının yaklaşık üçte biri menopozda geçmektedir. Bu dönemdeki kadınların %85′ i ateş basması şikayeti ile karşımıza gelmektedir. Herhangi bir tedavi görmezler ise şikayetleri 5 yıl sürebilir. %10 kadarında 10 yıldan fazla sürdüğü de görülmüştür. Ateş Basmaları, baş ve boyundan başlar, önce yüzde olan ani kızarma hissi, sonra da bütün vücuda yayılır. Bu durum 5 dakika sürebilir. Daha sonra çarpıntıyı takiben yanma hissi ve terleme görülür. Tabii terleme, üşümeyle son bulur. Uykuda da oluştuğu için gece terlemeleri şeklinde karşımıza çıkar. Uyku Bozuklukları, yaşam kalitesini etkileyen en mühim faktörlerden biridir. Bu sebeple aşırı hassasiyet, unutkanlık ve dikkat bozukluklarına neden olur. Bu dönemde duygu değişmeleri de olur. Depresyona eğilim artmıştır. Bazen ağlama nöbetleri görülebilir. Çok hassas olduklarından, aile içinde yalnış algılamalardan ötürü aşırı tepki verebilir, bu nedenle de aile içi huzursuzluk sebebi olabilirler. Bebeğin kafa büyümesi kafada bulunan ve bıngıldak adı verilen açıklıkların zamanla kapanması ile meydana gelir. Çocuk doğduğu zaman baş uzunluğunun boy uzunluğuna oranı 1/4′tür. http://www.hamilemiyim.net/ Vücut büyümesi ön plana geçtikçe bu oran küçülerek erişkinde 1/8′e iner. Do­ğumda baş çevresi yaklaşık 35 cm kadardır. Ortalama değerler 3. ayda 40,5 cm, 6. ayda 43 cm, 12. ayda 46 cm. Bundan sonraki yaşlarda baş büyümesi yavaştır. Şunu unutmamalıd (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Normal doğum hakkında bilmeniz gerekenler

Normal doğum hakkında bilmeniz gerekenler Bebeğinizin, doğum kanalınız yoluyla dünyaya gelmesine normal doğum denir. Normal vajinal doğumun üç evresi vardır. 1. Sancılarınızın başlamasından serviks (Rahim ağzı) açıklığının tam olmasına kadar süren ilk evre. 2. Bebeğinizin doğuşu ile tamamlanan ikinci evre. 3. Plasentanın (Eş) çıkmasıyla tamamlanan üçüncü evre. Üçüncü evrenizden sonra ise, kanama ya da yırtıklarınızın kontrolü yapılarak, epizyotomi veya varsa yırtıklarınızın dikilmesi işlemi yapılır. www.hamilemiyim.net Sizin sabrınızı ve dayanıklılığınızı zorlayabilen, vajinal doğumdan çekinmenize yol açan uzun süreli ağrılarınız, doğumunuzun birinci evresinde gerçekleşir ve bir amaca yöneliktir. Bu evrede çoğunlukla düzenli aralıklarla gelen her sancınız, rahminizin kasılmasına, rahim ağzınızın açılmasına ve bebeğinizin aşağı doğru itilmesine neden olur. Başka bir deyişle, gelen her sancınız, bebeğinizi size biraz daha yaklaştırır. Normal vajinal doğumun üstünlükleri Normal vajinal doğumu (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Kış Aylarında Hamilelik

Anne adaylarının hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için dikkat etmeleri gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallara uymak, olası riskleri de azaltmak veya gidermek anlamı taşımaktadır. Kış aylarına özel olarak oluşan her türlü riskten sakınmak, sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından önemlidir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması ve bebeğinize etki edebilecek durumlardan korunmak için özellikle beslenme, hijyen, kışlık giyim ve ilaç kullanımı gibi konularda titiz davranmak gerekir. •Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve beslenmesi ile doğru orantılıdır. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almanız ve ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri besinlerden sağlamanız gerekir. Kış aylarında, bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminlerini turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından