Hamilelikte Cinsellik

Çiftler, cinsel ilişki sırasında rahim ağzının kolay açılabileceğini, düşük yaşanacağını, erken doğum gerçekleşeceğini ve tabii ki bebeğe zarar geleceğini düşündükleri durumlardan uzak duruyorlar. Fakat uzmanlar cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini vurgulamaktadır. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.
Bazı gebeliklerde cinsel ilişkiye ara verilip verilmeyeceği hekim tarafından belirtilmektedir. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir.

Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemektedir. Bazısı çok memnun edici, bazısı ise en az derecede memnun edici olduğunu düşünmektedir. Kadınlar bu zamanlarda daha duygusal bir döneme girdiklerinden, duygularını kontrol edemediklerinden, vücut hatlarının değişikliklerinden, seksi hissetmeyi unuttuklarından, rah Devamını Oku →

Gebelik İsteyenler İçin Cinsellik

Gebelik İsteyenler İçin Cinsellik
İstemelerine karşın gebelik elde edemeyen çiftlerden bazılarında altta yatan sorun müsait zamanda ve yeterli sıklıkta ilişkinin olmaması, ya da uygulanan yanlış yöntemler gibi çok basit nedenler olabilir.
Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.
Uygun zaman

Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en müsait zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet siklusunun 14. gününe denk gelir. (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği, ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cin Devamını Oku →

Prolaktin Nedir?

Prolaktin (prolactin) insanlarda beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt üretimidir. Kandaki normal değer aralığı 10-25 ng/ml’dir. Normal olarak kan dolaşımında ufak miktarlarda bulunmaktadır. (erkeklerin kan dolaşımında da bulunur) Prolaktin inhibe edici faktör (dopamin) adındaki bir başka hormon tarafından kontrol altında tutulmaktadır.
Prolaktin hormonu salgısı arttığı zaman gereksiz süt salınımına (buna galaktore denmektedir) ve adet düzensizliğine neden olur. Bazen klinik olarak şikayetler olsa bile kan testlerinde hormon düzeyleri normal çıkmaktadır, bunun nedeni laboratuvar yöntemleri ile ölçülemeyen prolaktin alt türlerinin olmasıdır ve bunların da laboratuvarda tespit edilememesidir. Prolaktin fazlalığı kadınların mühim bir kısmında adet gecikmeleri , adet düzensizliği ve memelerden süt gelmesi durumu görülür.

Süt Hormonu Yükselmesi ( Devamını Oku →

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa !

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa
Gebelik, hamile kalmadan önce pek fazla düşünmediğiniz bir konudur. Aslında gebeliğiniz öncesi yapacağınız hazırlıklar sayesinde, daha az riskli ve sorunsuz bir gebelik geçirebilirsiniz.
Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak 9 aylık gebelik dönemine, bir bebeğin bakımına ve sorumluluğuna hazır mısınız? Evlilik yepyeni bir yaşam biçimidir. Birbirini çok iyi tanımayan, karşı cinsten iki insanın olan siz bir arada yaşamaya başlarsınız. Dolayısıyla birbirinizi tanımanız zaman alacak bir süreçtir. Öyle az bir zaman değildir bu. Eşinizle birbirinizi tanımanız, anlamanız için en az iki, üç yıl geçmesi gerekir. Genelde çiftlerin anlaşmazlıklarının yarıdan fazlası bu ilk iki yıl içinde ortaya çıkar. Bu nedenle evliliğinizin ilk zamanlarında yeni bir can kararı vermeden önce, eşinizle birbirlerinizi tanımaya zaman ayırmanız gerekir. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğini Devamını Oku →

Doğum Sonrası Kiloları

Sağlıklı bir diyet ve günlük egzersiz, yaşamınızın her döneminde enerji düzeyinizi yükseltir ve forma girmenize yardımcı olur. Bir bebek sahibi olup yenidoğanın bakımı ile ilgilenmek güç işlerdir. Gebelik ve doğumun geriliminden sonra eski gücünüze tekrar kavuşmanız zaman alır. Vücudunuza, toparlanması için zaman tanımalısınız. Fakat doğumdan sonra kendinizi hazır hisseder hissetmez egzersiz programına ne zaman başlayabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.
Doğum Sonrası Egzersizin Yararları
Her gün yapılan düzenli egzersiz kas gücünün tekrar geri kazanılmasına ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olur. Egzersizle daha az yorgunluk şikayetleriniz azalır zira egzersiz enerji düzeyinizi yükseltir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.  Gebelik sırasında karın kaslarınız esner ve gevşer. Kasların tekrar eski sıkı halini alması zaman alır. Bazı basit egzersizler yaparak kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz.
Doğumdan Sonra Egzersizlere Ne Zaman Başlayabilirim?
Doğumdan sonra egzersizlere b Devamını Oku →

Anne Sütüm Yetmiyor

Anne sütü yenidoğan bebek için en yararlı ve vazgeçilmez besindir. Fakat bazen bu, bebek için yetersiz olabilir. Bu durumda kesinlikle saf inek sütü verilmemelidir. Anne sütü ilk altı ay kesinlikle tek başına tavsiye edilir. Ama çoğul gebelik ya da başka nedenlerle anne sütü yetmiyorsa bebeğin ayına müsait mamalar tercih edilmelidir.

Günümüzde mamalar mümkün olduğu kadar bebeğin gereksinimlerine göre düzenlenmişlerdir. Gerekli vitaminler ve besleyiciler her geçen gün artarak işleri kolaylaştırıyor. Demir açısından da bu mamalarda yeterli katkıların olması, çocuklarda görülen demir eksikliği oranını oldukça düşürüyor.
Altıncı aydan itibaren bebeklere anne sütü veya mama yanında, çiğnemeyi öğrenene kadar değişik sebze çorbaları da verilmelidir. Meyve, sebze ve ete ikinci altı ayda alışmalıdırlar.

Anne adayları bu hususlara dikkat

Anne adayları bu hususlara dikkat

Gebeliğiniz süresince sizinle ilgilenecek, devamlı ulaşabileceğiniz bir hekim edinin.

Doktorunuz, merak ettiğiniz sorulara açık bir şekilde cevap verebilsin.

Sağlıklı bir gebelik iyi bir takiple mümkündür. Mutlaka gebe takip şemasına uyun.

Normal takip zamanlarınızın dışında kesin doktorunuza başvurmanızı gerektiren durumlar

Vajinal kanama, İdrarda yanma, yan ağrısı, Aşırı kasık ağrıları, Aşırı vajinal akıntı, Vajinadan su gelmesi, Bebek hareketini 5. aydan sonra hissedememe veya bebek hareketinde azalma, Ani kilo alımı, umumi vücut ödemi, tansiyonda yükselme, başağrıları,gözlerde sinek uçuşması.

Olabildiğince yararlı besinler tüketin (meyve ve sebze ağırlıklı). Yiyeceğiniz et ürünleriniz (kırmızı ve beyaz et) iyi pişmiş olsun. Gün içerisinde kalsiumdan zengin yoğurt, süt,peynir ve başka süt ürünlerinden almaya özen gösterin.

Döküntülü hastalık (su çiçeği, kızamık, kızamı Devamını Oku →

Gebelik Krampları

Gebelik Krampları
Magnezyum, umumi olarak gevşetici özelliğe sahip bir mineraldir.Kalsiyumla birlikte damar tonusu ve kalp kasının kasılması gibi olaylarda etkilidir. Kalsiyum, kasları uyararak kasılmasını sağlarken, magnezyum kasları gevşetir ve damarların genişlemesini sağlar.
Gebelilte gerekli miktarda magnezyum ve kalsiyum sağlanamadığında titreme, kramp, konvülziyonlar gibi sonuçlar görülebilir.
Anne karnındaki bebekler, son aylarda hızlı bir büyüme sürecine girerler ve daha fazla kalsiyum ve magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Annenin bu ihtiyaca cevap vermemesi durumunda ise gebelik krampları sıklaşır.

Gebelikte krampları gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterde yani 6-7. aylarda daha çok görülmeye başlar. Bir ya da birden fazla kas demetinde birden ortaya çıkan kısa, bazen 10 dakikaya varan kasılmalara kramp denir. Gebelik dönemi kadınların kas fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir dönemdir. Bu dönemde oluşan kramplar hayati bir tehlike oluşturmaz fakat rahatsızlık verir.

Gebelik kr Devamını Oku →

Kanda Gebelik Testi

Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan BhCG değerleri kesin netice vermektedir. Çok ufak gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve BhCG düzeyleri döllenmeden ortalama 7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.
Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml üstüne çıkınca gebelik “var” anlamına gelmektedir. Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde değerler 1 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte sorun var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu Devamını Oku →

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler
Bir birlikteliğin, yaşantısında mühim kararlardan birisi re bebek sahibi olmaya karar vermektir. Eski zamanlarla kıyaslandığında günümüzde, sahibi olup olmamaya karar vermek daha çok kontrolümüzdedir. Eski yıllarda bayanların geneli ileri yaşlarda bebek sahibi olmayı tercih ediyorlar. Bir bayanın en verimli dönemi 20 li yaşlarının ilk yılları dır. 35 yaşından sonra ise doğurganlık özelliği giderek azalmaya başlar.İlk hekim ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.Doktorunuz hem sizin hem de dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin zarar görmesini engellemek için bazı muayene ve tetkikler yapacak size sağlıklı bir hamilelik dönemi için önerilerde bulunacaktır.
Hamilelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken ge Devamını Oku →