Bebek

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unuttum

Doğum kontrol hapi unutulduğunda, unutulan hap hatırlanınca hemen, o günün hapı da saatinde alınmalıdır. Hap unutulduğunda, ilk iki hafta içinde ise üst üste 2 gün ikişer ikişer hap alınarak eksik günler tamamlanır. Bu durumda 1 hafta süreyle ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. 3. hafta içinde ise paket atılıp aynı Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Doğum Lekesi

Büyükannelerimiz “Canın bir şey çektiğinde, sakın bir yerini kaşıma. Sonra kaşıdığın yerde bebeğinde leke çıkar.” derledi. Tabii ki hepimizin bildiği gibi bu sözler bir hurafeden öte değildir, ancak hala ufacıkta olsa bu cümlelere inandığımızı kaybetmediğimizi inkar edemeyiz değil mi? Cildimizin rengini oluşturan melanin, derimizin üst katmanında var olan ve melanosit dediğimiz hücreler tarafından üretilir. Melasma veya doğum lekesi, renk oluşturan sistemin doğru çalışmadığı durumlarda, yüzde yama tarzı açık ya da koyu kahve renkli düzensiz sınırları olan lekelerin oluşumudur. Uzmanlara göre “Doğum lekesi her türlü cilt tipinde ve her iki cinsiyette de görülebilir, ancak bayanlarda ve deri tipleri esmer, yani koyu olanlarda daha sık görünmektedir. Doğum lekesi genelde yavaş ve simetrik olarak gelişir. Ayrıca, yıllar boyunca da devam edebilir. Lekeler genelde yaz aylarında ve solaryum sonrasında koyulaşma eğilimi gösterir.” diyor ve doğum lekesi ile ilgili bizleri bil (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

İdrar Yolu Enfeksiyon

Hamilelik döneminde en sık karşı karşıya kalınan bakterisel hastalıklardan bir tanesi idrar yolları enfeksiyonudur. Hiç belirti vermeden anneyi ve anne karnındaki bebeğini ciddi olarak etkileyebilir. Var olan enfeksiyon için en mühim risk faktörü, idrarda belirtisiz enfeksiyon varlığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde, enfeksiyonun idrar yollarının üst kısımlarına yayılması ve ciddi problemlere yol açması daha muhtemeldir. Araştırmalara göre: “Kadınların, anatomik farklılıklarından dolayı, enfeksiyon oranları erkeklere daha yüksektir. Bunun sebebi; kadınlarda mesaneden idrar çıkış bölgesine kadar olan bölümün kısa olması, idrar boşaltma bölgesinin yüksek bakteri sayılarına sahip anüs bölümüne ve vajinaya olan yakınlığıdır.” Gebelikte idrar yolları enfeksiyonu neden mühim ve tedavi edilmezse nasıl sorunlara yol açabilmektedir? Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu ciddi problemlere neden olabildiğinden önemsenmesi gerekmektedir. Hatta tedavisi geciktirilen idra (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Pozitif Gebelik Psikolojisi

Pozitif Gebelik Psikolojisi Gebelik, bir kadın için hayatının en mühim dönüm noktalarından biridir. Daha önce de insaların bilmedikleri durumlardan korktuklarını, bu nedenle gebelik ve doğum sürecini öğrenerek, korkularınızı yenebileceğinizi sitemizde belirtmiştik. Gebeliğin aşamalarını öğrenerek, müsait yerlerde ve şartlarda yapabileceklerinizi bilmeniz, korkularınızla baş etmenizi sağlayacaktır. Böylece bu bilinmeyen süreci huzurla atlatabilirsiniz. Gebeliğe ahenk süreci, her kadın geçmiş yaşam deneyimlerine, fizyolojik ahenk sürecine, çevresel, sosyo ekonomik koşullarına ve kişilik yapısına göre farklılık gösterir, çünki her insanın yaşamı algılayışı farklıdır. Bu, parmağı kesilen herkesin, acıyı farklı algılamasına benzer. Gebelikte hormonal dengelerinizin değişimi hem fiziksel hem psikolojik dengelerinizin alt üst olmasına neden olur. Zaten normal yaşantınızda da bedeninizde olan her türlü değişim, psikolojinizi alt üst etmez mi ? En kolay süt sağma yöntemi elle sağmadır. Öncelikle sütün gelmesi için oksitosin refleksinin(süt akması) uyarılması lazımdır. Bunun için öncelikle annenin rahat ve sakin bir ortamda olması gerekir. Mümkünse bebeği yanında ve kucağında olmalı eğer bebek yanında değilse bebeğini düşüntücü şeyler( resmi, kıyafeti gibi) yanında olmalıdır. Ilık bir duş veya memelere ılık bir pansuman süt sağımını kalaylaştırabilir. Memelere (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Sağlık

PAGET HASTALIĞI

PAGET HASTALIĞI (Kemikte). Os-teitis Deformans. İleri yaşlarda görülen bir kemik hastalığıdır. Belirtileri: Kemikler, kalınlaşıp, yumuşadığından, üst bacak kemiği, dışa doğru, alt bacak kemiği ise öne doğru bükülür. Köprücük kemikleriyle kafata­sı irileşir. Hasta, eski şapkalarının kü­çüldüğünden şikâyetçidir. Kulağı etkile­yen kemik değişikliklerinden ötürü sağır olabilir ve kemiklerde ağrı duyulabilir. Hasta kemikler, normal Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

İkili Tarama Testi Nedir

Gebeliğin ilk 3 ayı içinde yapılan testlerdendir. Yapılma zamanı gebeliğin 11. ila 14. hafta arasında yapılmalıdır. Güveninirliği %90′dır. Yapılma şekli şöyledir; aynı gün ultrason altında bebeğin ense kalınlığı  ve tepe kuyruk sokumu mesafesi ölçülür. Kayıt yapılır. Aynı gün hamile kadından kan alınır. PAPP-A ve serbest BHCG çalışılır. Özel bir sayım Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Sağlık

SUNİ SOLUNUM

SUNİ SOLUNUM. Bir hastanın akci­ğerlerini hava ile doldurmaya gayret et­meden önce, akciğere giden hava yolla­rının açık olması sağlanmalıdır. Bundan ötürü, boğulmak üzere olduğu tahmin edilen kişiye yapay solunum uygulanma smdan önce, ağız ve boğazda tıkayıcı olabilecek bir madde bırakmamak, dili iyice öne çekmek ve başı da arkaya doğ­ru bükmek gereklidir. Şimdi, hastanın burnunu, yapay solunum uygulayacak kim­se, sol eliyle kapatır, sağ eliyle çenesini yukarı iter ve göğüs kafesinin yükseldi­ğini görene kadar, ağzına soluk verilir. Bu soluk vermenin tekrarından önce, ciğerlerden havanın kendiliğinden çıkma­sı beklenir. Suni solunumda bu hava ve­rip çıkarttırma işlemi, kişi kendiliğinden soluk alıncaya veya hastanın öldüğün­den emin olana kadar, dakikada 12-20 kez olmak üzere tekrarlanır. Hastanın elektrik şokuna uğramış olması halinde, son ümidi yitirene dek, 2 saat uğraşıl­ması gerekir. Bazı kişiler ağızdan ağıza yapılan yapay solunumu estetik bulmaz­lar, fakat bu çeşit yapay solunum, hasta­nın ağzı ve (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Sağlık

KEMİK İLİĞİ

KEMİK İLİĞİ. Kemik iliği, kırmızı ya da sarı renklidir: Kırmızı ilik, kafatası, kaburgalar, pelvis (leğen), sternum (gö­ğüs kemiği), vertebra (omur) cisimleri ve uzun kemiklerin uçlarında bulunur ve kan hücreleri yapar. Sarı ilik; yağ hüc­resiyle doludur: Yaşamın başlangıcında kırmızıyken, büyüme döneminin sonun­da, kemik iliğinin bir bölümü çalışma­sını kaybedip, sararır. Vücudun aşırı ge­reksinimi halinde, sarı ilik yeniden kı-zarıp, hücre yapıcı görevini yüklenir. KEMİK İLİĞİ HÜCRESİ (Miyelosit). Tanecikli akyuvarların kaynağı olan hüc­relerdir.Nedeni: Enfeksiyon, ya vücudun baş­ka bölgesinden, kanla kemiğe iletilir ve­ya açık bir kırık, yara ya da ameliyat sonucu kemikte belirir. Bozuk sağlık ve beslenme koşullan hastalığa yatkınlığı yaratır. Bundan ötürü, dünyanın sağlık koşullarının bozuk olduğu bölgelerinde özellikle çocuklarda rastlanır. Etken mik-ro-organizma çoğunlukla Staphylococcus aureus’tm. Belirtileri: Hastalık, akut ya da kronik olabilir. 1. Akut: Hasta organ ağrılıdır ve iltihap al (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından