Kordon kanı kök hücre depolaması nedir?

Doğumdan sonra kesilen kordon ve plasenta arasında kan kök hücrelerinden zengin kordon kanının depolanması son yıllarda oldukça gündemde olan ve çok sayıda tartışmaya neden olmuş bir konudur. Kan kök hücrelerinin ayrıştırılması ve takiben dondurularak saklanması 2000′li yıllardan sonra, özellikle ülkemizde oldukça rağbet görmüş ve peşi sıra açılan kordon kanı bankaları ile büyük bir pazar yaratılmıştır. Ülkemizde kurulan kordon kanı bankaları kordon kanından elde edilen kök hücreleri yurt içinde veya yurt dışında saklamaktadır. İdeal olanı tam kan değil ayrıştırıldıktan sonra kök hücrelerin depolanmasıdır.
Kan kök hücreleri erişkin yaşamda kemik iliğinde bulunurlar ve kanın şekilli elemenlarının (kırmızı küreler, beyaz küreler, trombositler) yapımından sorumludurlar. Eğer herhangi bir şekilde kemik iliğinde kan yapımında bozukluk veya duraklama olursa ki bunun en sık görülen nedenleri kan kanserleri (lösemi) ve aplastik anemilerdir, kemik iliği nakli ile işlev geri döndürülebilir. Kem Devamını Oku →

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Çocuk sahibi olma arzusuyla etkili bir korunma yöntemi kullanmayan çiftlerin,1 yıl düzenli ilişkiye karşın gebelik elde edememelerine kısırlık denir. Bu durum kadına, erkeğe ve her ikisine ait problemlerden kaynaklanabilir. Erkeğin sperm parametrelerinin veya cinsel fonksiyon bozukluklarının probleme dahil olduğu durumlarda erkek kısırlığından söz edilir.
Nedenleri nelerdir?
Semen analizinde sperm parametrelerindeki bozukluklar en sık karşılaşılan durumdur. Bunlar azalmış sperm sayısı veya hareketlilikleri, ileri derecede sperm şekil bozuklukları, semende hiç sperm bulunmaması (azospermi)gibi geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Bu durumun sebebi yapımdaki bir bozukluk sebebiyle olabileceği gibi, spermin taşınmasını sağlayan kanallardaki bir tıkanıklık da olabilir. Cinsel ilişki sırasında boşalamama yani aspermi, testisler içindeki damarlarda genişleme (varikosel),cinsel fonksiyon bozuklukları, hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklar bir başka nedenleri oluştururlar.
Tüp bebek merke Devamını Oku →

Kimlere Tüp Bebek Yapılır

Artık günümüzde düzenli cinsel hayatı olan bir çiftin hiçbir şekilde doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın 6 ay birliktelikten sonra çocukları olmazsa bir hekime başvurmalarında yarar vardır diye düşünüyoruz. Çünkü normal çiftin 6 ayda çocuğu olmaktadır. Bunun üzerine bir 6 ay daha beklenirse çocuk sahibi olma şansı daha çok %5 gibi artmaktadır. Günümüzde yoğun çalışan insanlar, plan ve program yapmayı seven çiftler ve toplumumuzda genelde hakim olan sabırsızlık ve istediğimizi bir an önce elde etme içgüdüsü ile altıncı ayın sonunda pek çok çift bizleri ziyaret eder.

Evli çifterin yaklaşık %15 ile %20 sinin ilk 6 ay içinde çocukları olamamaktadır ki bu da toplumumuzda yaklaşık 1- 1,5 milyon çift demektir.
Kadının yaşı 40′ın üzerinde ise bu 6 aylık bekleme süresini 3 aya indirebiliriz zira o yaştan sonra gerçekten çocuk sahibi olmaları gecikebilir ve yumurtaları hızla yaşlanıp kaybolabilir.

OTOENTOKSİKASYON

OTOENTOKSİKASYON. Kendi kendi­ni zehirlemek demektir. Nedenleri, vü­cuttaki bir mikroplu bölge, örneğin bir diş kökü iltihabı veya sinüs iltihabı ola­bilir. Bir inanca göre, bu tip iltihaplar, artrit denen eklem iltihabına neden ola­bilir. Eskiden bu deyim, kabızlığın so­nuçlarının açıklanmasında kullanılmak­taydı. Günümüzde kimse, kabızlık so­nucu kanın zehirleneceğine inanmaz; ka­bızlığın tek belirtisi, aşağı karın bölge­sindeki dolgunluk hissidir. Aynı şekilde vücuttaki mikroplu odakların, başka bir bölgede hastalığa neden olduğuna ilişkin elde hiçbir belge yoktur.

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları ülkemizde sık yaygın uygulanan estetik ameliyatlardan biridir. Sizin de göğüsleriniz normalden küçükse meme büyütme ameliyatı için müsait aday olabilirsiniz. Bazen kilo kaybı ya da doğum sonrası meme şekli ve boyutu azalabilir. Bazen de her iki memede çok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile dolgun, daha iri, estetik olarak güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.
Yeni meme boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. Örnek olgu resimleri ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.
Meme büyütmek Devamını Oku →

KOLLODİON

KOLLODİON. Kuruduğu zaman, deri­ye yapışan, saydam bir yüzey bırakan, berrak bir sıvıdır: Aslı, içinde pyroxylin (piroksilin) eritilmiş, alkol-eter karışımı­dır. Pyroxylin, pamukla, nitrik ve sül­fürik asitlerin işlem görmesiyle ortaya çıkan bir maddedir. Bu karışıma, hint-yağınm eklenmesiyle, kollodionun en işe yarar şekli olan, bükülebilen kollodion elde edilir ki, zona ve uçuk (bkz.) ka­barcıklarında çok yararlıdır. Bu madde, ufak kesikler ve yaralarda da, koruyu­cu bir yüzey olarak kullanılır.

KİNO

KİNO. Bir Hindistan ağacı olan Ptero-carpus marsupium’un kurutulmuş gövde­sinden elde edilen astrenjan (su çeken) bir maddedir. İshal tedavisinde ağızdan, larinks ve ses telleri ödeminde gargara halinde kullanılmaktaydı ve hâlâ da kul­lanılmaktadır.

Mısır Ekmeği

MALZEMELER:
• 2 su bardağı mısır unu (250 gram)
• 2 çorba kaşığı sıvıyağı
• 1 çorba kaşığı süt
• 1 çorba kaşığı dolu dolu yoğurt
HAZIRLANIŞI
Mısır ununu eledikten sonra içine su hariç bütün malzemeleri ekleyin. Yu­muşak bir kek hamuru elde edinceye kadar su ekleyin. Ekleyeceğiniz suyun bir özelliği var: Kaynattığınız suyun kaynadığını biraz al­mak için içine az bir miktar içme suyu kat­manız lazım. Yani suyun ılık olmaması, sadece kaynadığının biraz kırılması lazım.
Yağlanmış tepsiye yaydığınız çiğ hamurun üzerinde, bıçak yardımıyla dilimleri belirle­yin. Ekmek piştiğinde üzerinde bu izler kala­cak ve porsiyonlara ayırmanızı kolaylaştıra­cak. Silikon kalıp kullanmak daha pratik olsa da, yağlayacağınız bir cam kalıbı da kullana­bilirsiniz, önceden ısıtılmış 200 derece fırın­da yaklaşık 30-40 dakika pişir.

KONİİN

KONİİN (Coiine). Bitkisel bir zehirdir. Bu zehir, en fazla Conium maculatum adlı bitkiden elde edilir. Sokrat da, bu bitkinin suyundan içerek ölmüştür, çün­kü o devir Atina’sında resmî idam yön­temi bu yolla uygulanmaktaydı. Bu ze-hirin etkilerini Platon (Eflatun) çok iyi anlatır: Zehirli suyu içen Sokrat’a, ba­caklarında ağırlık duyana kadar (motor felç) yürümesi söylenmiş ve sonra ayağı duygusuzlaşmıştır (duyusal felç). Sonun­da, ölüm, solunum sistemi felciyle olmak­tadır. Coniine’in etkisi, kas kasılmaları­nı azaltmaktır. Geçmişte hekimler, bu maddeyi, köre, boğmaca ve sara teda­visinde kullanmaktaydılar. Günümüzde kullanılmamaktadır.

ACI BADEM KURABİYESİ

MALZEMESİ ,
1,5 Su bardağı çekilmiş badem içi,
1,5 Su bardağı pudra şekeri,
3 Adet yumurtanın beyazı 1 Çorba kaşığı un.
YAPILIŞI
1.İnce çekilmiş badem içini ve pudra şekerini, ezerek karıştırınız,
2.Yumurtaların beyazlarını ve unu ilâve ederek 10-15 dakika kadar karıştırınız,
3.Elde edilen hamuru hanili torbaya doldurarak, fırın tepsisi içine serilmiş yağ kâğıdına ceviz büyüklü­ğünde sıkınız veya kaşıkla koyunuz,
4.Üzerlerine fırça ile hafif su sürünüz,
5.Ortalarına birer badem içi koyunuz,
6.Orta ısı dereceli fırında, pembe renk alıncaya kadar pişiriniz.
7.Fırından çıkarınız ve altındaki kâğıtla birlikte ha­fif nemli bir bez üzerine koyunuz,
8.Birkaç dakika beklettikten sonra kâğıttan çıka­rarak servis tabağına alınız.