Gebelikte ikinci 3 ay

Gebelikte ikinci 3 ay
En güzel düşlerinizden biri anne olmaktı ve bu gerçeğe her geçen gün biraz daha yaklaşıyorsunuz. Hamileliği kabullenme duruma alışma süreci olarak kabul edilen ikici 3 aylık dönemin içindesiniz artık. Mide bulantıları, düşük korkusu veya cinsiyet merakı… Bunların hepsini geride bırakarak karnınızdaki bebeğin keyfini çıkarma zamanınız artık geldi.
Sizi ve Bebeğinizi Neler Bekliyor
Hamilelik sürecini 3 aylık periyotlar halinde incelemek, anne adayının yaşadığı değişimleri ve anne karnındaki bebeğin gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir. İşte 13-26. hafta arasını içeren ikinci 3 aylık süreçte hafta hafta bebeğinizdeki gelişşmeler ve sizdeki değişmeler:
Gebelikte 13.Hafta
İlk 2 aylık süreci geride bıraktığınız 13.haftada bebeğinizin yüzü, daha belirgindi. Artık hamileliğin büyümesi izlenmeye başlanabilir. Ultrasonografide bebeğin kol ve bacak hareketleri oldukça rahat görülebilir ve 11-14 testi uygulanabilir. Anne adayının karnı henüz çok büyümesede, kilo ar Devamını Oku →

Astım ve Hamilelik

Astım hastası anne adaylarında ilaç kullanımı, solunum yetmezliğine oranla daha güvenli. Hamilelerin düzgün nefes alamaması aynı şekilde doğmamış bebeğe de yansıyacaktır. Yapılan araştırmalar, astım rahatsızlığı çekmektense ilaç almanın daha güvenli olduğunu göstermektedir. Astım rahatsızlığı yaşayan hamile kadınların, hastalığı kontrol altında tutmalarının, bebeklerinin sağlığı açısından büyük bir önemi olduğu ortaya çıktı. Astım ilacı kullanımının doğmamış bebek üzerinde etkisi olacaktır ancak hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği daha büyük bir risk teşkil ediyor.

Hastanın hamilelik dönemindeki solunum yetmezliği, ceninin ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamasında sorun yaratmaktadır. O nedenle astım hastası hamile kadınlar, hekim tavsiyesine başvurarak hareket etmelilerdir.

Gecikmeli Adet Görme

Gecikmeli adet görme, adet döngülerinin otuz günden daha uzun sürmesidir.
Genelde 17 – 27 yaş aralığındaki kadınların adet kanamalarında zaman zaman bu  gecikmeler görülebilir.  Düzenli bir cinsellik yaşayan ve herhangi bir hamilelik korunma yöntemi kullanmayan bayanlarda görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. Adet gecikmelerinde ilk yapılması gereken gebelik testi uygulamaktır.

Diğer olası neden ise herhangi bir şekilde o adet döngüsünde yumurtlama olmamasıdır. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki senede 1 kez adet kanaması gecikmesi olması çok olağandışı bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir kezden daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama göremiyorsa hormonal tetkik yapılarak durumu Devamını Oku →

Kısırlık Araştırılması

İlk yapılması gereken test semen analizidir ve 2 ay aralıklarla en az iki defa tekrarlanmalıdır. Semen analizi normal ise erkekte sorun yoktur. Semen analizi normal olan bir erkeğin muayenesine gerek yoktur. Normal semen analizi ile beraber olan testis damarlarının genişlemesi yani varikoselin kısırlığa katkısı olamayacaktır.
Semen analizi ile eş zamanlı olarak kadının yumurtlayıp yumurtlamadığına bakılmalıdır. Bu amaçla adetin 19-21. günleri arasında basit bir hormon tahlili (progesteron) yapılabileceği gibi ultrason takipleri veya idrarda LH ölçümleri de yapılabilir. Düzenli adet gören kadınların %95′i normal olarak yumurtlarlar.
Kadında en mühim testlerinden biri yumurtalık kapasitesinin saptanmasıdır. Bunun için adet döneminde vajinal yolla bir ultrason yapılarak yumurtalıklar içindeki primordial foliküller (içinde yumurta barındıran minik kistler) sayılır. İki yumurtalıkta toplam 6 taneden az primordial folikül varsa yumurtalık kapasitesi azalmış demektir. Kadınlarda yumurtalık k Devamını Oku →

Ağız Kokusu

Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu kişinin çevresini, bazen de kendisini rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Günlük hayatta yaşadığımız ağız kokusundan kurtulmak ise bazı önerilere uyarak mümkün.

Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun!

Diş çürükleri, dişeti iltihapları ağız kokusunun mühim nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve dişeti hastalıkları mühim ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip kesinlikle diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

Ağzınızda bulunan protez ve köprüleri kontrol ettirin!

Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yapılmalıdır. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve di Devamını Oku →

Hamile Kalmak İçin

Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organı (penis), vajenin içinde gidip gelir. Bu hareket sonucunda erkek orgazmı ile birlikte erkek üreme hücreleri olan spermler vajenin içine boşalırlar. Bunlar daha sonra sırasıyla rahimağzı ve rahim içi boşluğundan geçerek rahimin her iki yanına doğru açılan ve uzayan tüplere doğru hareket ederler. Eğer o sırada kadın yumurtlamış ise, sperm ve yumurta tübün içinde buluşur. Bu buluşma sırasında sperm yumurtanın içine girerek onu döller. Döllenen bu yumurtaya embriyo adı verilir. Birkaç gün içersinde bu embryo tüpten geri giderek rahimiçi boşluğa düşer ve orada rahim duvarının boşluğa bakan iç kısmına tutunur. Daha sonra da giderek büyüyerek fetüs adı verilen rahim içindeki bebeğe dönüşür.

Yumurtlama 28 günlük adet dönemlerinde adetin 1. gününden sayarak 14. gün, 30 günlük adet dönemlerinde ise 16. gün civarında olur. Ancak hem yumurta hem de sperm 1-2 gün yaşayabildiklerinden ve yumurtlama bazen 1-2 gün erken veya geç olabileceğinden 28 günlük adetlerde 10. ve 18. günler arası, 30 günlük adet http://www.hamilemiyim.net dönemlerinde ise 12. ve 20. gün arası cinsel ilişki kurulursa hamilelik şansı yüksektir.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleyebilir miyiz?

 Bebeğin Cinsiyetini Belirleyebilir miyiz?
Hamile iken bol pepsi içmek, bebeğinizin erkek olacağı anlamına mı gelir? Veya kız istiyorsanız bol bol çikolata mı yemeniz lazım?
Buna benzer, büyüklerin anlattığı hikayeler hakkında çok şeyler duymuşuzdur. Ve bu sorunun cevabını pek çoğumuz merak etmişizdir. Acaba çocuğumuzun cinsiyetini belirleyebilir miyiz?
Şimdi burada size bu konu ile ilgili çeşitli görüşleri aktaracağız. Çocuğunuzun cinsiyetinde yediğiniz şeylerin etkisi var mı? Büyükannelerimizin ve teyzelerimizin anlattığına göre eşinizle ilişkiye girmeden önce neyi çok yerseniz çocuğunuzun cinsiyeti de ona göre oluşur. Örneğin:
Erkek çocuk istiyorsanız:

Daha çok et yiyin (özellikle kırmızı eti)

Tuzlu yemişler ve cipsler yiyin.

Babalar bol soda için

Eğer bir kız çocuk istiyorsanız:

Hem anne hem baba; bol balık ve sebze yiyin.

Anneler bol tatlı yiyin.

Çocuğunuzun cinsiyetinde seks şeklinizin etkisi var mı?
Yine büyükannelerin dediğine göre; eşinizle sevişme şekliniz de çocuğun cin Devamını Oku →

Sezeryan Öncesi Antibiyotik

Sezaryen sonrasında vücutta oluşabilecek rahim içi enfeksiyonlar ve başka enfeksiyon problemlerden korunmak amacı ile sezaryen sırasında bebeğin  göbek kordonu kesildikten sonra planlanan ve uygulanan antibiyotik korumasının, ACOG Eylül 2010 açıklamasında yer aldığı gibi artık sezaryen öncesindeki 60 dakika içinde yapılması öneriliyor. Böylece sezaryen sırası kesi anında kandaki tedavi edici düzeylere erişen antibiyotik etkisinin daha etkin ve yararlı olacağı düşünülüyor.

Bebek açısından bakıldığında ise doğum öncesi 60 dakika içinde yapılan uygulamanın bebeğe herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı görülmektedir. Aşırı kilolu hastalarda ve operasyonun uzun sürdüğü durumlarda ise tek bir doz antibiyotik koruması yeterli olmamakta 2. bir uygulama gerekebilmektedir.
sezeryan nasıl yapılır?

Hamilelik İçin Doğru Zaman

Kadınlarda doğurganlığının enfazla olduğu dönem, yirmili yaşlardır. Otuz yaşından sonra, bir takım doğuştan rahatsızlıkları bulunan bebek doğurma riski biraz daha yükselir. Ancak 40 yaşlarında olan birçok kadının da, sağlıklı gebelik sonucu sağlıklı doğum lar yaptığını da unutmamak gerekir.
Bir çok çift için bebek sahibi olmanın zamanı, anne baba adaylarının yaş sorunlarından çok, mali durumlar gibi bazı pratik sorunlarla ilgilidir.

Ayrıca, gebelik ve bebek sahibi olma konusunda çiftler arasındaki ilişkinin sağlamlığıda mühim olmalıdır. Çiftler evliliğin hemen sonrasında, bebek sahibi olmak için acele ederlerse de 1-2 sene beklemek daha müsait olabilir. Çünki eşler, birbirine alışma ve anlama fırsatı bulmuş olurlar; ayrıca çiftlerin çocuk sahibi olmadığı dönem, çocuk sahibi olduktan sonra bir daha kazanılamayacak ve belkide özlem duyulacak bir özgürlüktür. Bu nedenle, bu özgürlüğe bir çırpıda son vermeyip, bir süre keyfini çıkartmak daha doğru olabilir.

Cinsel İstekte Azalma

Gebelikte değişen hormon düzeyleri çoğunlukla kadında cinsel istekte azalmaya neden olur. Ayrıca kadının kilo alması, vücudunun şeklini değiştirmesi ve karnında bir bebek taşıdığını bilmenin getirdiği psikolojik değişiklikler kadının cinsel ilişkiden uzaklaştırmaktadır. Bu dönemi bazı kadınlar daha rahat kabul ederek cinsel hayatlarına normal devam edebilirler. Ancak bazı durumlarda da erkek psikoljik olarak etkilenmekte ve karnında bebek taşıyan eşiyle ilşkiye girmekte sorun yaşamaktadır. Eşlerin gebelik öncesinde bu konuda eğitilmeleri psikolojik olarak rahatlamalarına ve gebelikte de cinsel hayatın sorunsuz sürmesine yardımcı olabilecektir.