Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları
Günümüzde kadınların en çok kullandığı doğum kontrol hapı, kombine oral kontraseptif denilenidir. Hapı kullanan kadının vücudunun her ay bir yumurta üretmesini engelleyen iki tür hormon vardır. Kadında yumurtlama olmadığı için hamilelik önlenmiş olur.
Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?
Kullanılan doğum kontrol hapının enfazla etkili olabilmesi için ilk kaide düzenli olarak alınmasıdır. Haplar iki şekilde ambalajlanmıştır. İlkinde 21 hormon hapı vardır. Her gün bir adet hap yutulur ve tamamı bitince yeni hapa başlamadan önce yedi gün ara vermek gerekir. Bu yedi günde normal bir adet kanaması olur. Haplara yedi gün ara verdikten sonra tekrar başlamayı unutanlar için 28 haplık kutular vardır. Bu her gün bir hap alma düzenini korur. Paketin içinde, diğerinde olduğu gibi, 21 tane hormon hapının yanında yedi günlük arada alınmak üzere yedi tane de “yalancı” şeker hapı vardır. Bir paket bitince ikincisine başlanır.
Doğum kontrol haplarının yan Devamını Oku →

Aşılar hakkında bilmek istedikleriniz

Çocuğunuzu korumak için bebeklik döneminde yaptırdığınız aşılar hakkında bugüne kadar doğru bilinen yanlışları öğrenmek ister misiniz?
Uzmanlara göre, bebekken yapılan aşılar çocukları ciddi hastalıklardan koruyor. Bu aşıların faydalarını ve risklerini bilmek en doğal hakkınız. İşte size, aşılar hakkındaki en yaygın efsaneler ve efsanelerin ardındaki gerçekler:

Aşılar kesinlikle gereklidir: Çocukluk çağındaki aşılar çocukları difteri, kızamık, menenjit, çocuk felci, tetanoz ve boğmaca gibi birçok ciddi ve ölümcül hastalıktan korur. Eğer bu hastalıklar yaygın değilse ya daha isimlerini hiç duymadıysanız bu aşıların sayesindedir. Bağışıklık oranı düşerse, aşıyla sayesinde görülmeyen hastalıklar tekrar çocukları tehdit etmeye başlar.

Aşıların yan etkileri olabilir: Gerçek ise aşıların yan etkileri olabilir. Genellikle bu yan etkiler önemsizdir. Aşılar, hafif ateş, kırgınlık ile enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişlik gibi yan etki yapabilir. Bazı aşılar geçici baş ağrısı, baş dönmesi, halsi Devamını Oku →

İlişkiden sonra uzanmak gerekir

Bunun bir fark yarattığına dair çalışma yoktur. Ancak yapması güç bir şey değildir. Cinsel ilişkinin ardından 15 dakika yatar pozisyonda kalmak, vajinada daha fazla miktarda meninin kalmasını sağlayacaktır. Her boşalma sırasındaki menide milyonlarca sperm bulunduğu için, boşalmanın hemen ardından ayağa bile kalksanız vajinanızda pek çok sperm zaten kalacaktır.

Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir

Yumurtalıklar Neden Az Yumurta Üretir ve Çözümü Var mıdır?
Klasik bilgiye göre kadınlar bir ömür boyu kullanacakları yumurtalar ile doğarlar ve yeni yumurta yapımı olmaz. Son zamanlarda bu klasik bilgiye karşıt bazı çalışma sonuçları yayınlandı ise de sonuçlarının kliniğe yansımasına kadar biz yine klasik bilgiler ışığında yukarıdaki soruya yanıt arayalım.
Yumurtalık içindeki yumurtaların artan yaşla birlikte azalması normal ve fizyolojik bir süreçtir. Daha önce çocuk sahibi olmuş kadınlarda bile gebe kalabilme 39-40 yaşından itibaren zorlaşır ve 44 yaşından sonra ise neredeyse imkânsızıdır. Tabi ki mucizeler olabilir ancak kayda değer bir talih 44 yaşından itibaren yoktur. Genellikle tüp bebek programları kadının yaşının 44′ün üzerinde olduğu durumlarda çiftleri tedavi için kabul etmek istemezler. Yumurtalık kapasitesinin azalması ve dolayısıyla üreme fonksiyonunun kaybı menopoz ile eşdeğer bir şekilde algılanmamalıdır. Kadınlarda üreme ve hormon salgılama fonksiyonlarında 37 yaşından itib Devamını Oku →

Felaket Haline Getirme Psikolojisi

“Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni görür.”
                     J. Harris
Ufak hatalar gözünüzde iri oluyorsa, ufak kusurlar ve­ya kusur bile sayılmayacak şeyler sizin için “korkunç” geliyorsa fela­ket haline getirmeye başlamışsınız demektir. Bu yanlı bakış, kişide düşük benlik saygısına ve güven eksikliğine neden olabilir. Ellerinde egzama olan bir hastam ellerini kimse görmesin diye dışarı çıkmıyor, sadece seanslara geliyordu. Benzer bir şekilde dört buçuktan beş alan bir çocuk niye beş alamadım diye geceleri uyuyamıyordu. işte felaket haline getirme bunları yapmaktır. Diğer bir deyişle bazı olumsuzluklar yüzünden, olumlu olanların tümünü görmeme ya da yok sayma anlamındadır.

Hamilelik Nasıl Oluşur

Adet kanamaları düzenli olan kadınlarınn yumurtlama gününü tahmin edebilir.Beklediği adet gününden 14 gün öncesi, belki birkaç gün sapma ile, yumurtlama günüdür. Gebelik olasılığının en yüksek olduğu ilişki zamanı yumurtlamadan önceki birkaç gündür.Yumurtlama olduktan sonra girilen ilişkide gebelik olasılığı sıfıra yakındır.
Yumurtlamanın evde yapılan bazı testlerle saptanması mümkündür.Ancak bu durum çiftlerde baskı yaratmaktadır ve pahalıdır.Yumurtlamanın beklendiği dönemde haftada 2 kere ilişkiye girilmesi yeterlidir ve bu testler kadar etkilidir.
İlişkiden sonra rahim ağzından rahim içine geçen spermlerin döllenmenin gerçekleştiği fallop tüplerine doğru olan yolculuklarında rahim kasılmalarının da(uterine kontraksiyon) etkisi vardır.Bu zorlu yolculuk sonrasında, vajina içine boşaltılan 200-300 milyon spermden ancak birkaç yüz tanesi(nadiren 1000’e ulaşabilir) fallop tüplerine ulaşır.Bir spermin yumurtaya kadar yüzdüğü mesafe 10-15 cm kadardır.Orantı kurulursa bir insanın 200 km yüzmesin Devamını Oku →

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları ülkemizde sık yaygın uygulanan estetik ameliyatlardan biridir. Sizin de göğüsleriniz normalden küçükse meme büyütme ameliyatı için müsait aday olabilirsiniz. Bazen kilo kaybı ya da doğum sonrası meme şekli ve boyutu azalabilir. Bazen de her iki memede çok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile dolgun, daha iri, estetik olarak güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.
Yeni meme boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. Örnek olgu resimleri ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.
Meme büyütmek Devamını Oku →

KAUÇULUKTAN KİLE

Maske kremler, çok koyu ve lapa kıvamındaki ilk maskelere benzerler.. Tıpkı koyu ve yağlı kremler gibi katılaşmazlar; bir maskeden çok bir krem banyosu meydana getirirler. Bunlar susuz ve kuru ciltler için çok uygun­dur.Plastik maskeler deriyi gererler. Deri üzerinde mekanik ve pekiştirici etkiler yaparlar. Yüzeydeki dokuları sıkarlar, bu nedenle yorgun ya da kırışık yüzler için plastik maskeler çok yararlıdır. Kauçuk maskeler bir kere kullanıldı mı sertleşirler. Jel halinde olanları yumu­şaklıklarını korurlar, cildi germezler. Kilden yapılmış maskeler ise kullanıl­dıkları sırada ince alçı kıvamındadırlar. Yüze sürülünce kurur ve katılaşırlar; en ufak bir yüz hareketinde çatlarlar. Killi maskeler yağlı ciltlere uygulanır. Bunlar tıpkı bir sünger kâğıdı gibi ciltteki istenmeyen maddeleri emerler. Bu çok rahat bir temizleme usulüdür. Saydam maskeler ise bu alandaki en yeni uygulamadır. Polivinil piroîidon adlı bir maddeden yapılmış olan bu maskeler, ötekiler kadar değilse bile, gene de yüzdeki ufak kırışık Devamını Oku →

BAHARAT NASIL KULLANILIR?

En güzel yemeklerin yapımında baharat ve gü­zel koku veren çeşitli bitkiler kullanı­lır. Genellikle bunlar kurumuş ufak yaprakçıklar, boy boy taneler, ya da toz halindedirler. Ayrıca soğan, kere­viz, havuç ve limon da kullanılır. Pas­ta ile tatlılar dışında her/ıen her ye­meğin yapımında güzel koku ve tad veren bir «yardımcı madde» kullanı­lır, özellikle dolmalarda, kıymalı ve etli yemeklerde çeşitli baharat olumlu netice verir.Yemeklere sadece güzel koku veren yardımcı maddeler rahatlıkla kullanı­labilir. En nazik mideye bile hiç bir rahatsızlık vermezler. Buna karşılık baharat kullanırken çok dikkatli ol­mak, fazlasına kaçmamak gerekir. Çünkü herkesin midesi bunları rahat­lıkla sindirmez. Çocuklarla karaciğeri bozuk ya da iyi çalışmayan yaşlı insanların baharat yememeleri gerekir. Yemek tarifelerinde belirtilen baha­rat miktarını bu gibi durumlarda azal­tabilirsiniz.

51 Yaşındayım, Yaklaşık 1 Yıldır 3 Ayda Bir Adet Görüyorum

51 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır 3 ayda bir adet görüyorum. Adet gördüğümde ortalama 10 gün kadar sürüyor ve ilk 3 gün aşırı kanama oluyor. Önceki yıllarda daha fazla kanama oluyordu. 2 yıl Önce kadın doğum uzmanına muayene oldum, kötü bir bulguya rastlanmadı. Ancak benden smeaf alınmadı. Ne yapabilirim?

Sevgili ziyaretçimiz, pek çok jinekolojik mühim hastalık 45-55 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Siz de bu mühim ve riskli dönemde hekim kontrollerini aksatmış, 2 yıldır smear bile aldırmamışsınız, Şikayetlerinizin nedeni menopoza yaklaşmış olduğunuzdan ve hormonal eksiklikten olabileceği gibi ciddi başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Yapmanız gereken hemen kadın doğum doktorunuza başvurmanız. Vajinal smear’i aldırmanız ve muayene olmanız. Ayrıca senede bir mamografinizi de çektirmelisiniz.