Hamilelikte Cinsellik

Çiftler, cinsel ilişki sırasında rahim ağzının kolay açılabileceğini, düşük yaşanacağını, erken doğum gerçekleşeceğini ve tabii ki bebeğe zarar geleceğini düşündükleri durumlardan uzak duruyorlar. Fakat uzmanlar cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini vurgulamaktadır. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.
Bazı gebeliklerde cinsel ilişkiye ara verilip verilmeyeceği hekim tarafından belirtilmektedir. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir.

Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemektedir. Bazısı çok memnun edici, bazısı ise en az derecede memnun edici olduğunu düşünmektedir. Kadınlar bu zamanlarda daha duygusal bir döneme girdiklerinden, duygularını kontrol edemediklerinden, vücut hatlarının değişikliklerinden, seksi hissetmeyi unuttuklarından, rah Devamını Oku →

Gebelikte ikinci 3 ay

Gebelikte ikinci 3 ay
En güzel düşlerinizden biri anne olmaktı ve bu gerçeğe her geçen gün biraz daha yaklaşıyorsunuz. Hamileliği kabullenme duruma alışma süreci olarak kabul edilen ikici 3 aylık dönemin içindesiniz artık. Mide bulantıları, düşük korkusu veya cinsiyet merakı… Bunların hepsini geride bırakarak karnınızdaki bebeğin keyfini çıkarma zamanınız artık geldi.
Sizi ve Bebeğinizi Neler Bekliyor
Hamilelik sürecini 3 aylık periyotlar halinde incelemek, anne adayının yaşadığı değişimleri ve anne karnındaki bebeğin gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir. İşte 13-26. hafta arasını içeren ikinci 3 aylık süreçte hafta hafta bebeğinizdeki gelişşmeler ve sizdeki değişmeler:
Gebelikte 13.Hafta
İlk 2 aylık süreci geride bıraktığınız 13.haftada bebeğinizin yüzü, daha belirgindi. Artık hamileliğin büyümesi izlenmeye başlanabilir. Ultrasonografide bebeğin kol ve bacak hareketleri oldukça rahat görülebilir ve 11-14 testi uygulanabilir. Anne adayının karnı henüz çok büyümesede, kilo ar Devamını Oku →

Hamileliğin 7. Ayı

Bebeğin 7. aydan itibaren bütün vücut kaslarını çalıştırması, doğum sonrası için çok önemlidir. Özellikle solunum yolunda bulunan kaslar, el parmaklarının kasları, ağız kasları ve yutma işlevini sağlayan kasları düzenli olarak çalıştırılır. Yani 7. aydan itibaren bebek bilinçli olarak hareket etmeye başlar.

Ayrıca bel ağrılarınız, çabuk yorulma ve acıkma, tansiyon düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesi sık rastlanılan sorunlardandır. Karın büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir değişiklik de vücudun “kirli kanını” toplayan ve kalbe götüren toplar damarların en büyük olanının da basıya uğramasıdır. Bu baskı, kanın vücudun alt kısımlarında birikmesiyle, bacaklarda ödemlerin artmasına neden olduğu gibi ileri durumlarda basur, varis gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. İstirahat ederken sol tarafa yatmak, ana toplardamar üzerindeki baskının azalmasını sağlar. http://www.hamilemiyim.net
Halk arasın Devamını Oku →

Tüp Bebek Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Erkekten alınan sperm, kadından alınan yumurta ile dış ortamda bir tüp içinde döllendikten sonra yeniden rahim içine yerleştirilmesine umumi olarak tüp bebek denilebilir. Tüp bebek uygulamaları, ilk önceleri sadece kanalları kapalı olan ve mikrocerrahiyle açılması mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde sadece kanalları kapalı olanlarda değil, farklı sebeplerden kaynaklanan kısırlık durumlarında da tüp bebek uygulanmaktadır.
Ancak hemen belirtelim ki, günümüzde kanallarını bağlatan kadınlar yeniden açtırabilmektedirler. Artık kanalları bağlatanların ilk seçeneği, tüp bebek değildir. Çünkü mikrocerrahi yöntemiyle kanallar açılabilir. Mikrocerrahi ile kanalların açılma oranı dünyada %93 civarındadır. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Tüp bebek, üremeye yardımcı tekniklerin uygulanmasıdır. Üremeye yardımcı teknikler konusunu açıklayalım.
Aşılama (İnseminasyon) Nedir:
Kadına düzenli olarak yumurta geliştirme ilaçları verilerek yumurtaların olgunlaşması sağlanır. Eğer ihti Devamını Oku →

Anne adayları bu hususlara dikkat

Anne adayları bu hususlara dikkat

Gebeliğiniz süresince sizinle ilgilenecek, devamlı ulaşabileceğiniz bir hekim edinin.

Doktorunuz, merak ettiğiniz sorulara açık bir şekilde cevap verebilsin.

Sağlıklı bir gebelik iyi bir takiple mümkündür. Mutlaka gebe takip şemasına uyun.

Normal takip zamanlarınızın dışında kesin doktorunuza başvurmanızı gerektiren durumlar

Vajinal kanama, İdrarda yanma, yan ağrısı, Aşırı kasık ağrıları, Aşırı vajinal akıntı, Vajinadan su gelmesi, Bebek hareketini 5. aydan sonra hissedememe veya bebek hareketinde azalma, Ani kilo alımı, umumi vücut ödemi, tansiyonda yükselme, başağrıları,gözlerde sinek uçuşması.

Olabildiğince yararlı besinler tüketin (meyve ve sebze ağırlıklı). Yiyeceğiniz et ürünleriniz (kırmızı ve beyaz et) iyi pişmiş olsun. Gün içerisinde kalsiumdan zengin yoğurt, süt,peynir ve başka süt ürünlerinden almaya özen gösterin.

Döküntülü hastalık (su çiçeği, kızamık, kızamı Devamını Oku →

Tüp Bebek Yenilikler

Donmuş yumurtalar-ileri yaşlarda doğurganlığını korumak isteyen kadınlar için bir mucize mi? Kanser tedavisi sonrasında hala doğurgan kalmak isteyen kadınlar da bundan yararlanabilir mi?
Yeni yumurta dondurma yöntemleri ile taze yumurtalar ile eşdeğer döllenme oranları sağlanmıştır. Bu teknikten özellikle üreme potansiyeli azalmaya başlayan henüz evlenmemiş kadınlar ve kanser tedavisi (kemoterapi ve radyoterapi) nedeni ile doğurganlığını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan kadınlar yararlanabileceklerdir.
Erken yaşta veya doğal yaşında menopoza girmiş olan kadınlar anne olabilir mi?
Erken ve normal yaşta menopoza girmiş olan kadınlar veya tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında kötü kaliteli embryo gelişimi nedeni ile gebe kalamayan kadınlarda bugün için elimizdeki yegâne tedavi seçeneği yumurta bağışıdır.
Yumurta bağışında genç bir kadından (verici) alınan yumurtalar alıcının eşinin spermleri ile döllendikten sonra rahme (alıcıya) nakledilerek gebelik sağlanır. Yumurtalar başka bir kadınd Devamını Oku →

Erken Doğum Hakkında

 Erken Doğum
Normal gebelik süreci 37-42 hafta arasındadır. Doğumun ister ağrıların başlaması veya suyun gelmesi isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesi erken doğum olarak adlandırılır.
Toplumdaki sıklığı %10-12 arasındadır, ancak erken doğum için yüksek risk oluşturan hasta gruplarında bu oran çok daha yükselmektedir.
Anne karnındaki bebek ve yenidoğan (ilk 28 gün) dönemindeki bütün ölümlerin %80′i erken doğumlardan kaynaklanmaktadır. Yaşayan bebeklerin yakın dönemde karşı karşıya olduğu risklerden en önemlileri arasında yenidoğanın solunum problemleri, beyin içi kanamalar, yenidoğan retinopatisi (körlük), zeka ve motor fonksiyon bozuklukları ve barsak problemleri sayılabilir.

Çok düşük ağırlıklı (750 g) altındaki bebeklerin yaşama şansları günümüz modern tıp imkanlarıyla sağlanabilse de bu grup bebeklerin bir kısmında ileride düşük okul başarısı, görsel motor fonksiyon bozuklukları ve Devamını Oku →

Doğum sonrası korunma

 Doğum sonrası korunma
Gebeliğini tamamlamış yada gebeliğinin sonuna gelmiş bayanlarda mühim bir sorun ve meraktır “Doğumdan sonra neyle korunacağız?” düşüncesi… Bu amaçla doğum sonrası lohusaların neyle ve nasıl korunmaları gerektiğinin bilgisini vermeye çalışacağım bu makalede…
Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki; yeni doğum yapmış annelerin postpartum ilk 6 haftasına lohusalık (puerperium) adı verilir. Halk arasında söylenen “lohusa’nın bir ayağı mezardadır” tabiri çok da yanlış sayılmaz aslında. Gerçekten gebelik boyunca bütün rezervlerini, gücünü, kanını, besin maddelerini, kalsiyumunu vs bebeği için harcamıştır anne. Bu nedenle hem gebelik sırasında hem de erken postpartum dönemde anne; fiziksel ve mental olarak desteklenmelidir. Zira doğum sonrası hüznü ve depresyonu denilen psikolojik problemler de lohusayı bekleyen mühim sorunlardır. Çünkü bu bağlamda sağlığın tanımını hatırlarsak: “Kişinin yalnız bedenen değil ruhen de tam iyilik halidir” sağlık…
Bu nedenle özellikle Devamını Oku →

İsyenmeyen Gebelikler ve Kürtaj

Bebek anne ve babası için en müsait zamanda doğduğunda aileleri için mutluluk kaynagı olurlar. Ne yazik ki bugün ülkemizde pek çok çocuk istenmeden ya da planlanmadan doğmaktadır. Ailelerin istedigi zamanda anne baba olabilmeleri için gebelikten korunma yöntemlerinin tümünü, nasil etki yaptıklarını ve özelliklerini bilmeleri, sonra da kendilerine müsait bir yöntem seçerek bunu doğru olarak kullanabilmeleri gerekir.
Seçilen korunma yöntemi, saglığa zararı olmadan uzun süre kullanılabilir. Kullanım bırakıildığında tekrar hamile kalınabilir. Eğer hiç cocuk istenmiyorsa kadında tüplerin, erkekte meni kanallarının ufak bir operasyonla bağlanması gibi, gebeliği kalıcı olarak engelleyen yöntemler de vardır.

Kürtaj ise son seçenektir. Ülkemizde 10 haftaya kadar gebeliklerin istege baglı olarak sonlandırılması yani kürtaj yasaldır. Kürtaj işlem için evli kadınların eşlerinin de onayını almaları gerekmektedir. 18 yasindan büyük bekar k Devamını Oku →

Anne Olabilme Yaşı

Kadınlarda ilk adetin başlaması 10 ila 15 yaşlarında olmaktadır. Adetlerin artık görülmemesi (menopoz) ise 50 yaş dolayındadır. Demek ki bir kadının adet kanamalarının olduğu yıllar 35 ila 40 seneyi kapsamaktadır. Doğurganlığın olduğu yıllar süre ise kadın yaşamında yaklaşık 30 yıl kadardır. Çünkü adetlerin başladığı ilk yıllarda ve menopoza yakın yıllarda çoğu zaman ovulasyon işlevinde duraksamalar olduğundan gebelik oluşamamaktadır.

Kısa zaman öncesine kadar kadın ömrünün sonuna kadar doğurganlığı da devam etmekte idi. Çünkü 900′lü yılların başında kadınların ortalama yaşam süresi 48 yıl idi. Bugün ise kadınların ortalama yaşam süresi 80 yıla yaklaşmıştır. 30 yıldan fazla yaşam süresi uzamıştır. Bu tıbbın doğaya karşı bir zaferidir. Şu var ki ömrün uzamasıyla birlikte doğurganlık süresinde uzama olmamıştır. Doğurganlık yine eskisi gibi 45 yaş dolayında bitmektedir.
Gençken yumurtaları dondurulan kadınlar, menopozdan sonra da bebek sahibi olabiliyor. Genç kızlarda adet kanamalarının başlamasıyla çoğunlukla yumurtalıklarda ovulasyon (yumurtlama) işlemi de başlayıp, doğurganlık dönemine girilmektedir.